Leoforeia.gr | Forum

Πλήρης Έκδοση: Ποιοί τύποι λεωφορείων κυκλοφορούν - 2013
Επί του παρόντος βλέπετε μία λιτή έκδοση του περιεχόμενού μας. Θέαση πλήρης έκδοσης με κατάλληλη διάταξη.
(05-06-2013, 11:32 PM)Citaro Έγραψε: [ -> ]Μάλλον το 306 ήταν. Το είδα στις 09:25 περίπου στον Ευαγγελισμό. Πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο, πήρε ο Βοτανικός (ξανά) τη γραμμή από 03/06 και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ξαναβγήκαν 3 λεωφορεία στην απογευματινή βάρδια. Το Ελληνικό είχε "αγραφο νόμο" να στέλνει μόνο 2.

Το #306 δεν παίζει να ήταν με τίποτα. Είμαι 99,9% σίγουρος ότι ήταν #396 γιατί το πήρα από Ευαγγελισμό.
Βάλανε 2 Midi. Ίσως γι' αυτό βάζουν midi στο 250. Γενικά ο Βοτανικός θέλει να έχει μία γραμμή να βάζει Midi και 12μετρα μαζί. Μια χαρά ανεβαίνουν τα Neoplan Midi τις ανηφόρες. Τα κατάφερναν μια χαρά και στο 730 όταν όταν έμπαιναν. Μην τα βλέπετε έτσι μικρά έχουν ψυχή ρε. Wink
Η Α4 νομίζω έχει αυξήσει τον αριθμό των Ν1 έντονα.
Γενικα τα midi ανεβαίνουν καλυτερα γιατι μεταφέρουν λιγότερα άτομα. Επίσης τα Ν2 οσες φορες το χω παρατηρησει ανέβαιναν καλυτερα απο τα Ν1. Και οντως ο Βοτανικος ακολουθει το προγραμμα κανονικα (πρωι 4 +1 του 206) και απογευμα 3. Στις εξεταστικες είναι η αλήθεια δεν παρατηρείται τοσο προβλημα γιατί η κάθε σχολή έχει διαφορετικο πρόγραμμα πχ καποιοι ξεκινανε αυτη τη βδομαδα αλλη την επόμενη άλλη τη μεθεπόμενη και οι ωρες εξέτασης ποικίλουν
Για το Α4 ισχυει και σημερα το μεσημέρι γίνοταν χαμός απο Ακαδημια μέχρι Δάφνη που το πήρα εγώ, Άγιο Δημήτριο αν θα μπορούσαν να μπουν 10 άτομα ζήτημα είναι
(05-06-2013, 11:37 PM)ecoj Έγραψε: [ -> ]Βάλανε 2 Midi. Ίσως γι' αυτό βάζουν midi στο 250. Γενικά ο Βοτανικός θέλει να έχει μία γραμμή να βάζει Midi και 12μετρα μαζί. Μια χαρά ανεβαίνουν τα Neoplan Midi τις ανηφόρες. Τα κατάφερναν μια χαρά και στο 730 όταν όταν έμπαιναν. Μην τα βλέπετε έτσι μικρά έχουν ψυχή ρε. Wink
Η Α4 νομίζω έχει αυξήσει τον αριθμό των Ν1 έντονα.

Για την ακρίβεια εγώ είδα 1 μόνο midi και τα υπόλοιπα ήταν 12μετρα.
Για το αν ανεβαίνουν ή όχι τις ανηφόρες το αφήνω ασχολίαστο. Κατέβηκα στην μικρή πλατειούλα στο ύψος της Πύλης Καισαριανής και της σήραγγας της Θεολογικής και το άκουγα να αγκομαχάει για να ανέβει την ανηφόρα.

Όσο για το Α4. Εγώ σήμερα 18μετρο πέτυχα και τις 2 φορές που το είδα. Μπορεί να έτυχε, αλλά τις τελευταίες ημέρες οι γραμμές της Βουλιαγμένης που παίρνουν 18μετρο (Α3/Β3, Α4, 154, 171) τις βλέπω με τέτοια οχήματα, με εξαίρεση ένα N1 σήμερα στο 154.
Το λέω επειδή αναφέρθηκαν διαφορετικού αριθμοί. Πάντως η αλήθεια είναι πως στο λόφο ήταν άδειο όταν έφτανε στην ανηφόρα και τράβαγε άλλα στο 250 δεν ξέρω πόσο κόσμο έχει εκεί. Γενικά δεν καταλαβαίνω με ποια λογική δρομολογούνται Midi στο 250 όταν σε άλλες γραμμές πάνε 12μετρα που δεν γεμίζουν (πχ τοπικά Ασπροπύργου).
Είδα τουλάχιστον δύο Α4 σήμερα στο Α4 γι αυτό το λέω.
(05-06-2013, 11:47 PM)marios.ilioupoli Έγραψε: [ -> ]Κατέβηκα στην μικρή πλατειούλα στο ύψος της Πύλης Καισαριανής και της σήραγγας της Θεολογικής και το άκουγα να αγκομαχάει για να ανέβει την ανηφόρα.

Είναι που είναι και EURO V, θα βγαζε καθαρό οξυγόνο απο πίσω, εε? Big Grin Tongue
(05-06-2013, 10:49 AM)MB 0405N1 Έγραψε: [ -> ]Την προηγούμενη εβδομάδα δύο φορές εθεάθη στη γραμμή 406 το solaris midi #205, μαζί με άλλα οχήματα του Ελληνικού.

Είσαι σίγουρος ότι ήταν το #205? Γιατί το #205 είναι από Βοτανικό.
Τελικά η Ε14 έχει και Ν2 και Irisbus φυσικού αερίου ταυτόχρονα.
(05-06-2013, 11:37 PM)ecoj Έγραψε: [ -> ]Μια χαρά ανεβαίνουν τα Neoplan Midi τις ανηφόρες. Τα κατάφερναν μια χαρά και στο 730 όταν όταν έμπαιναν. Μην τα βλέπετε έτσι μικρά έχουν ψυχή ρε. Wink

Εννοείται αυτό! Μπορεί να ζορίζονται λίγο, αλλά νομίζω τα καταφέρνουν καλύτερα από τα solaris πχ. Δεν είναι τυχαίο που τόσα χρόνια ανεβοκατεβαίνουν στο Λόφο Βωκού και στον Προφ.Ηλία που ΜΟΝΟ τα Ικάρια μπορούσαν ν' ανέβουν! Wink

Βέβαια στις ανηφόρες καλύτερο απ' όλα είναι το Vanhoolάκι! Αλλά δεν έχει μεγάλη χωρητικότητα δυστυχώς... Sad
(06-06-2013, 12:31 PM)mercedes elbo Έγραψε: [ -> ]Είσαι σίγουρος ότι ήταν το #205? Γιατί το #205 είναι από Βοτανικό.

Σίγουρος 100%. Πέρασε ακριβώς δίπλα μου και είδα τον αριθμό του. Το είχα δει ή Σάββατο ή Κυριακή την πρώτη φορά και μετά ξανά την Πέμπτη. Το ανέφερα επειδή το 205 ανήκει στο Βοτανικό και δεν έχω ξαναδεί solaris του Βοτανικού να βγάζει γραμμή του Ελληνικού στην Αγία Παρασκευή. Υπάρχει περίπτωση, όπως είχαν αναφερθεί και τα solaris στο 141, επειδή έμεινε το Ελληνικό από Ν1, να ξέμεινε και από solaris που πήγαν να τα καλύψουν? Γιατί την ίδια εβδομάδα έγιναν και τα δύο γεγονότα.