Αξιολόγηση Θέματος:
  • 15 Ψήφοι - 3.33 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ποιότητα παρεχόμενων υπηρεσιών της ΟΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - 2013
Στην εποχή των πράσινων ήταν και λιγότεροι οι επιβάτες όπως να το κάνουμε και για αυτό δεν στοιβάζονταν μέσα.

Για τα υπόλοιπα να πω ότι η αλήθεια είναι πως σε κάποιες γραμμές που από ένα σημείο και πέρα αδειάζουν κάποιοι οδηγοί επιταχύνουν και μέχρι το τέρμα πάνε πιο γρήγορα. Αλλά αυτό δεν είναι κανόνας. Κάποιοι το κάνουν
Για το 040 το 'πα επειδή και εγώ κάποιες φορές που το 'χω χρησιμοποιήσει έρχεται καθυστερημένο στο Σύνταγμα. Το 051 νομίζω έχει χρόνος διαδρομής για πλήρη κύκλο 45' οπότε με 4 οχήματα θα 'πρεπε να 'χε δρομολόγια ανά 10'-15' και όχι ανά 20'. Για το 843 δεν μπορώ να καταλάβω τι συνέβη και ήρθε μετά από 40'.

Όσον αφορά την τήρηση των δρομολογίων εννοείται ότι είναι καλύτερο να έχεις αραιότερα δρομολόγια αλλά αυτά να τηρούνται κατά 100%. Γενικά οι περισσότερες γραμμές που αναφέρθηκαν παραπάνω είναι τοπικές ή μικρές που τηρούνται τα δρομολόγια με ακρίβεια.

Επίσης, για τους οδηγούς μιλάω όταν κάποιος οδηγός πηγαίνει απελπιστικά αργά σε σχέση με τους υπόλοιπους και κάνει μπάχαλο τα δρομολόγια. Θεωρώ πως ταχύτητες 40-50 χλμ δεν είναι υπερβολικές για κάποια μικρή λεωφόρο ή έναν κανονικό δρόμο όταν και η υπόλοιπη κίνηση πάει με μεγαλύτερες ή παραπλήσιες. To ίδιο και σε μεγάλες λεωφόρους όπως Βουλιαγμένης, Ποσειδώνος κλπ. όταν δεν έχει κίνηση δεν είναι φυσιολογικό ένα λεωφορείο να κινείται με 40 αντί για π.χ. 60 εφόσον αυτό επιτρέπεται.

Tέλος οι ενδιάμεσοι χρόνοι θα 'ταν κάτι πολύ σημαντικό κυρίως για γραμμές που συντονίζονται μεταξυ τους π.χ. 2/4 κ.α.
Στην εποχή των πράσινων οι επιβάτες ήταν κατά πολύ περισσότεροι, οι συχνότητες και οι χρόνοι δρομολογίων ήταν κατά πολύ καλύτεροι και γι' αυτό ακόμη και με 11μετρο λεωφορείο οι συνθήκες ήταν πολύ πιο ανθρώπινες εντός του οχήματος.
Το 040 ερχεται καθυστερημενο γιατι αν θυμαμαι καλα έχει χρονο 50' που στην αιχμή δεν φτάνει. Για τις καθυστερήσεις νομίζω πως είναι καθαρά θέμα του οδηγού ειδικά στις τοπικές γραμμές που η κίνηση είναι ελάχιστη. Το καλοκαίρι έχω πετύχει τουλαχιστον 7-8 φορές τις καθημερινες 2 237 μαζί εκ των οποίων 2-3 φορές στο θερινό 2 που η συχνότητα είναι ανα 15' και η ηλιούπολη αδεια
Ο οδηγός που τηρεί το πρόγραμμά του δεν φταίει σε καμία απολύτως περίπτωση, το δεύτερο όχημα που "βιάζεται" είναι το πρόβλημα και μάλιστα διπλό αφού καταστρέφει και τους χρόνους διέλευσης στις ενδιάμεσες στάσεις. Για το 040 τα 50' στην αιχμή είναι ανέκδοτο. Δεν υπάρχει περίπτωση να τα καταφέρει ποτέ.
(26-08-2013, 12:29 AM)garvanitis Έγραψε: Ο οδηγός που τηρεί το πρόγραμμά του δεν φταίει σε καμία απολύτως περίπτωση, το δεύτερο όχημα που "βιάζεται" είναι το πρόβλημα και μάλιστα διπλό αφού καταστρέφει και τους χρόνους διέλευσης στις ενδιάμεσες στάσεις. Για το 040 τα 50' στην αιχμή είναι ανέκδοτο. Δεν υπάρχει περίπτωση να τα καταφέρει ποτέ.

Πόσο μπορεί να "βιάζεται" κάποιος οδηγός ώστε να καταφέρει να προλάβει το προηγούμενο που έχει αναχωρήσει 15' νωρίτερα; Και σε μεγάλη λεωφόρο πάει στο καλό, μπορεί να έχει πιάσει το γκάζι και να το προλάβει. Στην Ηλιούπολη, όμως, και με το 237 να έχει ζικ ζακ, φαίνεται νορμάλ;
Υπάρχουν οδηγοί που καθυστερούν και άλλοι που πάνε του σκοτωμού. Πχ. το πρωί της Πρωτοχρονιάς (φέτος) είχα πάρει 140 από τη Γλυφάδα κατά τις 7 και σε κάτι περισσότερο από 15' ήμουν Ηλιούπολη, όταν υπό άλλες συνθήκες απαιτείται κατ' ελάχιστο 30-40'. Κι αυτό γιατί ο οδηγός μόλις πήρε κόσμο από την πλ. Κατράκη πάτησε το γκάζι και το άφησε μόνο στο ύψος της 2ης Αγ. Κοσμά που είχε κόσμο (και σταμάτησε και σε πόση απόσταση από τη στάση), κάνοντας και ένα σωρό προσπεράσεις στο ενδιάμεσο.
Θα στο πω αλλιώς γιατί μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά και δεν το κατάλαβες. Οταν το πρώτο λεωφορείο ολοκληρώνει το δρομολόγιο του (με το δεύτερο "καροτσάκι" πίσω του) αναχωρεί στην ώρα του. Αν ναι, τότε κάνει κινείται σωστά και αυτός είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος εκτέλεσης δρομολογίου. Αν φεύγει καθυστερημένο πάλι τότε πολύ κακώς κάνει διότι ουσιαστικά "τινάζει στον αέρα" όλο το κύκλωμα δρομολογίων. Για το δεύτερο τώρα αν μαζέψει τον προηγούμενο ο οποίος κινείται κανονικά και φτάσει στο τέρμα και το σβήσει και μείνει ακινητοποιημένο κανένα μισάωρο χωρίς προφανή λόγο (αν κάνει διάλειμμα θα φτάσει το επόμενο και θα αναχωρήσει πριν από αυτό) τότε δεν έχει κάνει δρομολόγιο αλλά διέλευση από τους δρόμους που περνάει η γραμμή. Αχρήστα χιλιόμετρα, υπερβολικά μεγάλη κατανάλωση, σχεδόν μηδενικό φορτίο και αναξιόπιστη εξυπηρέτηση. Αν μαζέψει βέβαια το προηγούμενο κινούμενο κανονικά, το είδαμε παραπάνω, δεν ευθύνεται αυτό.
Οι διακοπές τέλειωσαν! Τώρα αρχίζει η επανάσταση... http://www.antarsya.gr/node/1603

Και το Περιστέρι την Τρίτη το απόγευμα θα είναι -κατά πάσα πιθανότητα- χωρίς λεωφορεία, τρόλεϊ και Μετρό.
Δεν ντρέπονται λέω εγώ τα τσογλάνια, ακόμη δεν βγήκε ο Αύγουστος, δεν προλάβαμε να γυρίσουμε από τις διακοπές, οι μπάτσοι μπούκαραν στο Πολυτεχνείο 40 χρόνια μετά και έκλεψαν τις μολότωφ και τα καδρόνια - πότε θα προλάβω εγώ να ετοιμαστώ για την Επανάσταση;
Πάλι ταλαιπωρία χωρίς λόγο. Εξαιτίας μερικών ηλίθιων.
Την προηγούμενη φορά πριν καμία εβδομάδα είχαν γίνει περίπου τα εξής:
822/823: Λειτουργούσαν από τα εκατόδεντρα και κάτω
703: Είχε σπάσει στα δύο. Από Πειραιά μέχρι Αθηνών. Και από Άγιο Ελευθέριο μέχρι δεν ξέρω που.
Α13, 12: Έφταναν μέχρι τον Άγιο Αντώνιο. Έμπαιναν στο τέρμα του 822 που ήταν άδειο.
24/25: Είχαν κοπεί αλλά δεν ξέρω μέχρι που.
891/892: Είχαν κοπεί επίσης
731: Έφτανε στην Πελασγίας και έστριβε εκεί.
821/730: Λειτουργούσαν κανονικά.
700: Δεν έχω ιδέα

Κάτι ανάλογο θα γίνει και τώρα μάλλον.


Πιθανά Σχετικά Θέματα...
Θέμα: Συντάκτης Απαντήσεις: Προβολές: Τελευταία Δημοσίευση
  Ποιότητα παρεχόμενων υπηρεσιών των ΟΣΥ & ΚΤΕΛ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - 2024 N1Ellinikou 106 15.058 06-05-2024, 04:43 PM
Τελευταία Δημοσίευση: MitsosDaBest
  Ποιότητα παρεχόμενων υπηρεσιών των ΟΣΥ & ΚΤΕΛ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - 2023 N1Ellinikou 322 70.506 28-12-2023, 08:36 PM
Τελευταία Δημοσίευση: Man Lion's city
  Ποιότητα παρεχόμενων υπηρεσιών των ΟΣΥ & ΚΤΕΛ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - 2022 N1Ellinikou 158 59.767 09-12-2022, 07:25 PM
Τελευταία Δημοσίευση: MitsosDaBest
  Ποιότητα παρεχόμενων υπηρεσιών των ΟΣΥ & ΚΤΕΛ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - 2021 N1Ellinikou 337 184.490 23-12-2021, 11:04 PM
Τελευταία Δημοσίευση: ecoj
  Ποιότητα παρεχόμενων υπηρεσιών της ΟΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - 2020 Citaro 77 51.300 24-11-2020, 07:10 PM
Τελευταία Δημοσίευση: Giannis
  Ποιότητα παρεχόμενων υπηρεσιών της ΟΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - 2019 N1Ellinikou 165 123.896 21-01-2020, 05:22 PM
Τελευταία Δημοσίευση: kostas260
  Ποιότητα παρεχόμενων υπηρεσιών της ΟΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - 2018 N1Ellinikou 167 128.185 29-12-2018, 03:05 PM
Τελευταία Δημοσίευση: N1Ellinikou
  Ποιότητα παρεχόμενων υπηρεσιών της ΟΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - 2017 marios.ilioupoli 117 118.406 05-12-2017, 10:39 PM
Τελευταία Δημοσίευση: marios.ilioupoli
  Ποιότητα παρεχόμενων υπηρεσιών της ΟΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - 2016 georgio 74 94.252 09-12-2016, 01:15 AM
Τελευταία Δημοσίευση: marios.ilioupoli
  Ποιότητα παρεχόμενων υπηρεσιών της ΟΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - 2015 N1Ellinikou 149 203.984 21-12-2015, 12:20 PM
Τελευταία Δημοσίευση: Citaro

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 7 Επισκέπτης (ες)