Αξιολόγηση Θέματος:
  • 24 Ψήφοι - 2.67 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Στόλος λεωφορείων ΟΣΥ
τα 4 διωροφα που ειχε φερει ο ΟΑΣΑ τι απεγιναν
Απάντηση
(12-05-2021, 10:57 PM)MrVanHool Έγραψε: Τα ΧΕΚ-6041, ΧΕΚ-6043 και ΧΕΚ-6049 Volvάκια είναι έτοιμα στο ΑΜ ΜΠΡ, ενώ στην Ανθούσα υπάρχουν και τα επόμενα 9 Crossway, χωρίς τις πινακίδες τους ακόμα..
λογικα μεσα στην εβδομαδα θα κυκλοφορησουν και τα 9 crossway
Απάντηση
Μπήκα σήμερα για πρώτη φορά σε δίπορτο Crossway. Νομίζω ήταν το #6238. Έχουν έρθει από Νορβηγία.

Άσχημο μέσα και έξω. Τα καθίσματα σκούρο πράσινο και άβολα, παρόλο που μοιάζουν με αυτά των τουριστικών λεωφορείων. Όταν πατάς στάση, ακούγεται ένα "νταν" σαν καμπάνα εκκλησίας. Ημιαστικό λεωφορείο με πολλά καθίσματα και σκαλοπάτια, σε καμία περίπτωση για γραμμές κέντρου (κάτι Α5 που τα βάζουν). Για κάτι 402, 405, 411 και γραμμές της Πεντέλης, μια χαρά είναι. Ίσως πρέπει να σταματήσουν να βάζουν γκαζιερες σε αυτές, όταν έρθουν και τα υπόλοιπα Crossway.

Μπήκα και στην 3πορτη νταλίκα Solaris #6015. Μάλλον από τη Δανία ήρθε. Έχει πολύ πιο όμορφα καθίσματα (σαν ουράνιο τόξο) σε σχέση με τα Solaris της ΟΣΥ και περισσότερο χώρο για όρθιους επιβάτες.
Απάντηση
(06-06-2021, 07:11 PM)MitsosDaBest Έγραψε: Μπήκα σήμερα για πρώτη φορά σε δίπορτο Crossway. Νομίζω ήταν το #6238. Έχουν έρθει από Νορβηγία.

Άσχημο μέσα και έξω. Τα καθίσματα σκούρο πράσινο και άβολα, παρόλο που μοιάζουν με αυτά των τουριστικών λεωφορείων. Όταν πατάς στάση, ακούγεται ένα "νταν" σαν καμπάνα εκκλησίας. Ημιαστικό λεωφορείο με πολλά καθίσματα και σκαλοπάτια, σε καμία περίπτωση για γραμμές κέντρου (κάτι Α5 που τα βάζουν). Για κάτι 402, 405, 411 και γραμμές της Πεντέλης, μια χαρά είναι. Ίσως πρέπει να σταματήσουν να βάζουν γκαζιερες σε αυτές, όταν έρθουν και τα υπόλοιπα Crossway.

Μπήκα και στην 3πορτη νταλίκα Solaris #6015. Μάλλον από τη Δανία ήρθε. Έχει πολύ πιο όμορφα καθίσματα (σαν ουράνιο τόξο) σε σχέση με τα Solaris της ΟΣΥ και περισσότερο χώρο για όρθιους επιβάτες.
To 6239 που πήρα επίσης στο Α5 (3 Πόρτο) ήταν απαίσιο που σκέφτηκα να πάρω το επόμενο που ήταν γκαζιερα. Χίλιες φορές προτείνω τα Volvo του Μπραχαμίου από αυτά
Απάντηση
(06-06-2021, 07:11 PM)MitsosDaBest Έγραψε: Μπήκα σήμερα για πρώτη φορά σε δίπορτο Crossway. Νομίζω ήταν το #6238. Έχουν έρθει από Νορβηγία.

Άσχημο μέσα και έξω. Τα καθίσματα σκούρο πράσινο και άβολα, παρόλο που μοιάζουν με αυτά των τουριστικών λεωφορείων. Όταν πατάς στάση, ακούγεται ένα "νταν" σαν καμπάνα εκκλησίας. Ημιαστικό λεωφορείο με πολλά καθίσματα και σκαλοπάτια, σε καμία περίπτωση για γραμμές κέντρου (κάτι Α5 που τα βάζουν). Για κάτι 402, 405, 411 και γραμμές της Πεντέλης, μια χαρά είναι. Ίσως πρέπει να σταματήσουν να βάζουν γκαζιερες σε αυτές, όταν έρθουν και τα υπόλοιπα Crossway.

Μπήκα και στην 3πορτη νταλίκα Solaris #6015. Μάλλον από τη Δανία ήρθε. Έχει πολύ πιο όμορφα καθίσματα (σαν ουράνιο τόξο) σε σχέση με τα Solaris της ΟΣΥ και περισσότερο χώρο για όρθιους επιβάτες.

Πρέπει να προβληθεί το έργο του υπουργείου και γι' αυτό μπαίνουν κέντρο. Όταν τα δουν όλοι μπορεί και να μπουν στις σωστές γραμμές.
Κανονίστε να μου πειράξετε το 608rifle
Απάντηση
Μπήκα σε ένα 2πορτο Volvo, νομίζω ήταν το #6038. Δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο. Βασικά το εσωτερικό του είχε πράσινα καθίσματα και θυμίζει αρκετά τα (χειρότερα όμως) Crossway. Τα μόνα leasing που δεν έχω μπει ακόμα, είναι τα Citaro και 12μετρα Solaris.
Απάντηση
Στο MAN #6150, είδα ότι σε 2 φώτα το πλαστικό κάλυμμα κρεμόταν από τη μία πλευρά. Γενικά το εσωτερικό του συγκεκριμένου, έμοιαζε λίγο πιο ταλαιπωρημενο σε σχέση με άλλα.

Επίσης στο #6148, ο κλιματισμός έκανε έναν περίεργο θόρυβο κάθε φορά που το όχημα ξεκινούσε. Σαν να γκάζωνε και αυτός μαζί.  Tongue Και ο οδηγός του συγκεκριμένου, είχε βάλει την τηλεματική να ακούγεται από το εξωτερικό ηχείο. Έμοιαζε λες και περνούσε ο παλιατζής.  Tongue
Απάντηση
Έχουν κι εξωτερικά ηχεία;
Απάντηση
(06-06-2021, 07:11 PM)MitsosDaBest Έγραψε: Μπήκα σήμερα για πρώτη φορά σε δίπορτο Crossway. Νομίζω ήταν το #6238. Έχουν έρθει από Νορβηγία.

Άσχημο μέσα και έξω. Τα καθίσματα σκούρο πράσινο και άβολα, παρόλο που μοιάζουν με αυτά των τουριστικών λεωφορείων. Όταν πατάς στάση, ακούγεται ένα "νταν" σαν καμπάνα εκκλησίας. Ημιαστικό λεωφορείο με πολλά καθίσματα και σκαλοπάτια, σε καμία περίπτωση για γραμμές κέντρου (κάτι Α5 που τα βάζουν). Για κάτι 402, 405, 411 και γραμμές της Πεντέλης, μια χαρά είναι. Ίσως πρέπει να σταματήσουν να βάζουν γκαζιερες σε αυτές, όταν έρθουν και τα υπόλοιπα Crossway.

Μπήκα και στην 3πορτη νταλίκα Solaris #6015. Μάλλον από τη Δανία ήρθε. Έχει πολύ πιο όμορφα καθίσματα (σαν ουράνιο τόξο) σε σχέση με τα Solaris της ΟΣΥ και περισσότερο χώρο για όρθιους επιβάτες.

Μπήκα και για πρώτη φορά σε 3πορτο Crossway, νομίζω το #6259. Τα μπλε καθίσματα είναι πολύ πιο ωραία από τα άθλια πράσινα των 2πορτων της Skyss και έχει περισσότερο χώρο μπροστά για όρθιους επιβάτες.

Αλλά σε γενικές γραμμές και αυτό σαν ένα (άσχημο) πούλμαν μοιάζει, που μαζεύει κόσμο από χωριά να τους πάει στην πόλη... Από τη μέση και πίσω είναι ψηλό, με σκαλοπάτια. Τα φρένα και οι πόρτες κάνουν αρκετό θόρυβο. Το μόνο καλό που έχει, είναι το turbo που ακούγεται. 

Μπήκα και για 1η φορά σε ένα 2πορτο Citaro, δεν θυμάμαι ποιο ήταν, ίσως το #6125. Απλά ένα νορμάλ λεωφορείο, που δεν έχει κάτι το αξιοσημείωτο, αλλά ούτε και κάτι για να "γκρινιάξεις". 

Τα MAN είναι μακράν τα καλύτερα από όσα ήρθαν με leasing.
Απάντηση
Από αύριο το Νο137 επαντάσσεται στο στόλο της ΟΣΥ.. Είναι ένα από τα τέσσερα Ο405Ν που είχαν έρθει στην Πάτρα για λογαριασμό της ΤΡΑΙΝΟΣΕ..
Απάντηση


Πιθανά Σχετικά Θέματα...
Θέμα: Συντάκτης Απαντήσεις: Προβολές: Τελευταία Δημοσίευση
  Στόλος λεωφορείων ΚΤΕΛ MrVanHool 139 68.864 15-03-2024, 12:15 AM
Τελευταία Δημοσίευση: patrinos

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)