Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Τροποποιήσεις λεωφορειακών γραμμών με την έλευση του τραμ στον Πειραιά
#20
(06-11-2018, 10:58 AM)Citaro Έγραψε: Να με συγχωρείτε παιδιά, αλλά δεν είναι ετσι τα πράγματα στον άξονα της Παραλιακής. Το τράμ έχει ψιλοστάνταρ χρόνο διαδρομής γύρω στο 40λεπτο Ασκληπιείο - ΣΕΦ και θα γίνει 50λεπτο μέχρι Πειραιά. Περνάει από όλα τα σημεία που διέρχεται το Α1 και εξυπηρετεί καλύτερα το κέντρο της Γλυφάδας. Σε τί λοιπόν υστερεί;

Θα μου πείτε, στις τραγικές συχνότητες. Αυτό όμως δεν είναι πρόβλημα του δικτύου, αλλά της δρομολόγησης.
Ίσως να επιβίωνε ένα "Χ1" στην παραλιακή, αλλά με τί λεφτά και τί οχήματα;;
Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης του Α1 με το Τραμ και αυτό φαίνεται στην επιβατική κίνηση του κάθε μέσου. Ο σχεδιασμός της γραμμής, οι συρμοί, η δρομολόγηση? Ο,τι θέλεις! Η ουσία είναι πως δεν το επιλέγουν πολλοί ως Κορμό για Γλυφάδα, όπως τα Α1-Α2. Για καμιά βόλτα ή για 10 στάσεις, καλό είναι! Εκτός κι αν το χρησιμοποιείς για να πας στην δουλειά σου, οπότε ξέρεις κάτι παραπάνω και πάω πάσο.
Και μην ξεχνάμε τα πρώτα χρόνια μέχρι να έρθουν οι νέοι συρμοί που θα πέσει τουλάχιστον το 20λεπτο σύννεφο! Ας μην μπούμε στην διαδικασία λοιπόν για μετρήσεις σε όλες τις ώρες της ημέρας, γιατί ακόμα και στην αιχμή, σχεδόν μαζί φτάνουν στην Γλυφάδα..

Η ουσία του Χ1 (ίσως και Ε1, θα δείξει η αποδοχή που θα έχει το Τραμ και την ανάγκη λειτουργίας του Α1 τα ΣΚ) θα είναι να είναι Express. Από Νέα Ποσειδώνος και στα δύο ρεύματα, όπου χρειάζεται στάσεις για τις ώρες που ανέφερα. Σαφώς και περισσεύουν αρκετά οχήματα και έχεις ανθρώπινη συχνότητα χωρίς ταύτιση ουσίας δρομολογίου.
Μετά από κάποια χρόνια..
Και όπως λέει και η Ελένη, για όσους δεν με ξέρετε : ''Την άποψή μου, στα ίσια εγώ την λέω.. ''
Απάντηση


Μηνύματα στο Θέμα
RE: Τροποποιήσεις λεωφορειακών γραμμών με την έλευση του τραμ στον Πειραιά - από MrVanHool - 06-11-2018, 08:52 PM

Πιθανά Σχετικά Θέματα...
Θέμα: Συντάκτης Απαντήσεις: Προβολές: Τελευταία Δημοσίευση
  Τροποποιήσεις λεωφορειακών γραμμών με το άνοιγμα των νέων σταθμών Μετρό georgio 370 422.208 11-12-2013, 10:44 PM
Τελευταία Δημοσίευση: marios.ilioupoli

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 3 Επισκέπτης (ες)