Αξιολόγηση Θέματος:
  • 4 Ψήφοι - 2.75 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Το Βήμα] Νεες κινητοποιησεις - Συνάντηση σωματείου ΕΘΕΛ - Γ. Γ. Μεταφορών
#71
(03-02-2011, 09:05 PM)liakos73 Έγραψε: Όταν εννοώ θα πάρει και εσάς η μπάλα, είναι ότι θα σας πειράξουν της δουλείες σας και το μισθό σας (δημόσιο και ιδιωτικό τομέα). Δεν έχω βρίσει κανέναν μέχρι τώρα, από (μέσα) όπως με έχουν βρίσει κάποιοι άλλοι που γράφουν για τους υπαλλήλους τον ΜΜΜ, (κοπρόσκυλα, αλήτες, χαραμοφάηδες κ.α.) και ότι δεν πληρώνεις εισιτήριο δηλ. τζαμπαζής αυτοί ειναι που φταίνε ένα ποσοστό που τα ΜΜΜ έχουν χρέη και το Άλο ποσοστό είναι αυτοί που κάνουν κουμάντο στα ΜΜΜ ( διευθύνοντες και υπουργία) και όχι οι εργαζόμενοι τον ΜΜΜ. Δεν περνώ επίδομα εισιτηρίων, για φαγητό και για καφέ και ότι τα λεωφορεία είναι σε άσχημη κατάσταση από τα κτελ, ένα μεγάλο ποσοστό φταίνε οι επιβάτες που το καταστρέφουν ( οι νεολαία προπάντος). Δεν υπάρχουν ανταλλακτικά, γιατί δεν υπάρχουν λεφτά, από τα χρέη για να τα φτιάξουν. Όσο για την ταλαιπωρία του επιβατικού κοινού, ζητώ και ζητάμε συγνώμη, αλλά δεν υπάρχει άλλος τρόπος ΑΠΕΡΓΙΑΣ. Αν περάσουν αυτά που θέλει το υπουργείο, ο μισθός μου από 1300 ευρώ, θα γίνει 950 περίπου. Εσύ θα καθόσουν να δουλεύεις για τόσα, μετά από 13 χρόνια στα ΜΜΜ?. Υποθέτω πως όχι!!!

Α! ωραια Λιακο, ωρα να φεύγεις αν δεν σου κάνουν τα 950ε, δεν σε κρατάει κανεις! Υπάρχουν και τα εργοστάσια με 15ε μεροκάματο, εκεί θα δείς προκοπή και δεν θα χρειάζεται να κουβαλάς εμας τα ΖΩΑ. Αν θυμαμαι καλα (που θυμαμαι!) εσυ δεν αποκάλεσες τους επιβάτες ΖΩΑ; "κουβαλάω ζώα" ειπες επι λέξει, σε μια απάντησή μου πριν λιγο καιρο. Οταν πρότεινα οτι θα σου κάνω αναφορά για να τεθείς σε διαθεσιμότητα, εξαφανίστηκες για κανενα μήνα, προφανώς γιατι είχες πολλά ζώα να κουβαλήσεις. Αυτά για να μη παραμυθιάζεις τον κόσμο οτι είσαι ευγενής και λόρδος.

Για διάβασε λίγο το νομο Ν. 2669/98 που σε ενδιαφέρει. Εκει θα μαθεις πως πρεπει να συμπεριφέρεσαι αρχικά ως υπάλληλος του ΟΑΣΑ/ΕΘΕΛ, και μετά σιγά σιγά θα βρεις πως πρεπει να διεκδικείς το -πολύ αμφιλεγόμενο κατα την άποψή μου- δίκιο σου στις διαδικτιακές συζητήσεις.

Εν κατακλείδι, αν εσυ σκέφτεσαι μόνο τα λεφτά που χάνεις, το ιδιο κάνουμε και εμεις οι υπόλοιποι ζωοεπιβάτες. Περιμένω τρόπο επικοινωνίας για να μοιραστούμε τα ταξί που πληρωσα τόσο καιρο λόγω της προκλητικής τεμπελιάς του συναφιού σου. Α! και μη ξεχάσω: Ολα τα προβλήματα τα λύσατε, η τιμή και η δόξα στους αγωνιστές των Ιμίων σας μάρανε! Παλι καλα που δεν τιμήσατε την Γιαννα Αγγελοπούλου για τους Ολυμπιακους του 2004... Σα δε ντρεπόμαστε λεω γω...
#72
(03-02-2011, 09:32 PM)stavros2004 Έγραψε: Α! ωραια Λιακο, ωρα να φεύγεις αν δεν σου κάνουν τα 950ε, δεν σε κρατάει κανεις! Υπάρχουν και τα εργοστάσια με 15ε μεροκάματο, εκεί θα δείς προκοπή και δεν θα χρειάζεται να κουβαλάς εμας τα ΖΩΑ. Αν θυμαμαι καλα (που θυμαμαι!) εσυ δεν αποκάλεσες τους επιβάτες ΖΩΑ; "κουβαλάω ζώα" ειπες επι λέξει, σε μια απάντησή μου πριν λιγο καιρο. Οταν πρότεινα οτι θα σου κάνω αναφορά για να τεθείς σε διαθεσιμότητα, εξαφανίστηκες για κανενα μήνα, προφανώς γιατι είχες πολλά ζώα να κουβαλήσεις. Αυτά για να μη παραμυθιάζεις τον κόσμο οτι είσαι ευγενής και λόρδος.

Για διάβασε λίγο το νομο Ν. 2669/98 που σε ενδιαφέρει. Εκει θα μαθεις πως πρεπει να συμπεριφέρεσαι αρχικά ως υπάλληλος του ΟΑΣΑ/ΕΘΕΛ, και μετά σιγά σιγά θα βρεις πως πρεπει να διεκδικείς το -πολύ αμφιλεγόμενο κατα την άποψή μου- δίκιο σου στις διαδικτιακές συζητήσεις.

Εν κατακλείδι, αν εσυ σκέφτεσαι μόνο τα λεφτά που χάνεις, το ιδιο κάνουμε και εμεις οι υπόλοιποι ζωοεπιβάτες. Περιμένω τρόπο επικοινωνίας για να μοιραστούμε τα ταξί που πληρωσα τόσο καιρο λόγω της προκλητικής τεμπελιάς του συναφιού σου. Α! και μη ξεχάσω: Ολα τα προβλήματα τα λύσατε, η τιμή και η δόξα στους αγωνιστές των Ιμίων σας μάρανε! Παλι καλα που δεν τιμήσατε την Γιαννα Αγγελοπούλου για τους Ολυμπιακους του 2004... Σα δε ντρεπόμαστε λεω γω...

Μάλλον με περνάς για κάποιον άλλον, εγώ δεν έχω πει ποτέ ζώα από εδώ μέσα. Αν εσύ δουλεύεις σε εργοστάσια με 15 ευρώ μεροκάματο που ήταν δική σου επιλογή και δεν σου φταίω εγώ, γιατί αν είχες τα προσόντα να δουλέψεις στην ΕΘΕΛ θα δούλευες!!!
#73
(03-02-2011, 09:53 PM)liakos73 Έγραψε: Μάλλον με περνάς για κάποιον άλλον, εγώ δεν έχω πει ποτέ ζώα από εδώ μέσα. Αν εσύ δουλεύεις σε εργοστάσια με 15 ευρώ μεροκάματο που ήταν δική σου επιλογή και δεν σου φταίω εγώ, γιατί αν είχες τα προσόντα να δουλέψεις στην ΕΘΕΛ θα δούλευες!!!

Τι σε νοιάζει τι προσόντα εχω εγω και αν δουλεύω σε εργοστάσιο; Σταμάτα να συζητάς σαν να βρίσκεσαι στην κομματική συγκέντρωση του "Γκόρτσου" και να κάνεις τον Παπαγιαννόπουλο! Σου ειπα απλα και ωραια οτι αν δεν σου αρέσουν τα 950ε της ΕΘΕΛ -οπως εσυ τα υπολόγισες-, μπορεις να δοκιμάσεις το εργοστάσιο. Ξερεις πόσα "ζωα" δουλευουν σε εργοστάσια, σε επιχειρήσεις, σε... σε.. , για 400, 500 και 600 ευρω το μήνα; Για προσγειωθείτε λίγο γιατι θα σας προσγειώσουν ανώμαλα οι "διοικήσεις και τα υπουργεία" που λες κι εσυ..
#74
(03-02-2011, 11:02 PM)stavros2004 Έγραψε: Τι σε νοιάζει τι προσόντα εχω εγω και αν δουλεύω σε εργοστάσιο; Σταμάτα να συζητάς σαν να βρίσκεσαι στην κομματική συγκέντρωση του "Γκόρτσου" και να κάνεις τον Παπαγιαννόπουλο! Σου ειπα απλα και ωραια οτι αν δεν σου αρέσουν τα 950ε της ΕΘΕΛ -οπως εσυ τα υπολόγισες-, μπορεις να δοκιμάσεις το εργοστάσιο. Ξερεις πόσα "ζωα" δουλευουν σε εργοστάσια, σε επιχειρήσεις, σε... σε.. , για 400, 500 και 600 ευρω το μήνα; Για προσγειωθείτε λίγο γιατι θα σας προσγειώσουν ανώμαλα οι "διοικήσεις και τα υπουργεία" που λες κι εσυ..
μάλλον αυτό που είπες παραπάνω με σιγουριά και το τόνισες, όταν με ρώτησες κάτι και εγώ σου απάντησα παντα με τα λεγομενά σου ότι λέω του επιβάτες (ΖΩΑ)!!! Δεν είναι κανένας να μιλεί μαζί σου σοβαρά, γιατί νιώθεις εσύ σαν ζώο δεν σημαίνει ότι και οι άλλοι είναι ζώα όπως του λες εσύ!!! Εγώ σέβομαι την όποια δουλειά κάνει ο κάθε άνθρωπος και δεν εύχομαι όπως εσύ, να χάσουν την δουλειά τους και να μειωθούν οι μισθούς τους, του κάθε κοσμάκη όποιος και να είναι.
#75
(04-02-2011, 01:37 AM)liakos73 Έγραψε: μάλλον αυτό που είπες παραπάνω με σιγουριά και το τόνισες, όταν με ρώτησες κάτι και εγώ σου απάντησα παντα με τα λεγομενά σου ότι λέω του επιβάτες (ΖΩΑ)!!! Δεν είναι κανένας να μιλεί μαζί σου σοβαρά, γιατί νιώθεις εσύ σαν ζώο δεν σημαίνει ότι και οι άλλοι είναι ζώα όπως του λες εσύ!!! Εγώ σέβομαι την όποια δουλειά κάνει ο κάθε άνθρωπος και δεν εύχομαι όπως εσύ, να χάσουν την δουλειά τους και να μειωθούν οι μισθούς τους, του κάθε κοσμάκη όποιος και να είναι.

Καλά, εσύ Λιακο έχεις χάσει κάθε μέτρο και λογική. Βλέπεις παντού εχθρούς, σαν την Παπαρήγα που βλέπει παντού μουστάκια του Στάλιν και αφίσες του Τσίπρα.. Λοιπον ετοιμάσου, θα ντυθώ Ρέππας τις απόκριες και θα έρθω να σου ψαχουλέψω το πορτοφολι. Ασε μου μερικά 100αρικα να πάρω φεύγοντας, μου τα χρωστάτε για τα ταξι που πλήρωσα.. Ολο ξεχνιέσαι.. Tongue

#76
(04-02-2011, 01:37 AM)liakos73 Έγραψε: μάλλον αυτό που είπες παραπάνω με σιγουριά και το τόνισες, όταν με ρώτησες κάτι και εγώ σου απάντησα παντα με τα λεγομενά σου ότι λέω του επιβάτες (ΖΩΑ)!!! Δεν είναι κανένας να μιλεί μαζί σου σοβαρά, γιατί νιώθεις εσύ σαν ζώο δεν σημαίνει ότι και οι άλλοι είναι ζώα όπως του λες εσύ!!! Εγώ σέβομαι την όποια δουλειά κάνει ο κάθε άνθρωπος και δεν εύχομαι όπως εσύ, να χάσουν την δουλειά τους και να μειωθούν οι μισθούς τους, του κάθε κοσμάκη όποιος και να είναι.

ο ορισμος της ΚΩΛΟΤΟΥΜΠΑΣ!!!βοιδοπ...τσα βρεγμενη που θελετε!!!!Angry
ΑΣΣΟΣ κ πασης Ελλαδος...-1-
#77
Αφού έχω διαβάσει άπειρες δημοσιεύσεις όπου ο ένας κατηγορεί τον άλλο κατέληξα σε κάποια συμπεράσματα. Καταρχήν πιστεύω ότι κάποια από αυτά τα μηνύματα τα στέλνουν στημένα παπαγαλάκια την κυβέρνησης που προσπαθούν να διασπάσουν τον λαό. Δυστυχώς όμως κάποια θα είναι και αληθινά και αυτά δείχνουν την κατάντια της κοινωνίας μας. Ο ένας «ντρέπεται που είναι Έλληνας» επειδή γίνονται απεργίες και κλείνουν οι δρόμοι. Λοιπόν φίλε, σου έχω νέα: Δεν χρειάζεσαι να ντρέπεσαι γιατί δεν είσαι Έλληνας. Ο Έλληνας δεν αντέχει την σκλαβιά και αγωνίζεται.

Ο άλλος δεν πρόλαβε να πάει στην δουλειά του γιατί απεργούσαν τα ΜΜΜ και προτείνει να πουληθούν και συμπληρώνει «μετά κάντε απεργία αν σας βαστάει»! Μπράβο μεγάλε μπορεί στη δουλειά σου να τρως σφαλιάρες αλλά μόλις σχολάσεις γίνεσαι εσύ το αφεντικό…

Έχουμε δηλαδή ανθρώπους που γύρω τους ο κόσμος καίγεται, η πατρίδα ξεπουλιέται και αυτοί όχι μόνο δεν αντιδρούν αλλά τα βάζουν με όσους το κάνουν. Τους πειράζει επίσης που κάποιοι άλλοι μπορούν να διεκδικούν και οι ίδιοι όχι. Δεν κοιτάνε πώς να ανέβουν, θέλουν απλά να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα. Φαντάζομαι ότι αν κάποιο βράδυ μια γυναίκα πέσει θύμα βιασμού κοντά στο σπίτι τους και φωνάζει «βοήθεια» θα βγουν στο παράθυρο και θα φωνάζουν : «Τι φωνάζεις κοπέλα μου; Θέλουμε να κοιμηθούμε! Σου είπε κανείς να κυκλοφορείς τέτοια ώρα; Κάνε ησυχία!».

Ξυπνήστε επιτέλους, έχουμε πόλεμο όπου όλοι πρέπει να κάνουμε θυσίες.
#78
(04-02-2011, 11:05 AM)liakos73 Έγραψε: ...Δεν χρειάζεσαι να ντρέπεσαι γιατί δεν είσαι Έλληνας. Ο Έλληνας δεν αντέχει την σκλαβιά και αγωνίζεται.

Μην συγχέεις τον Έλληνα του 1821 ή του 1940 με τον σημερινό γιατί δεν έχουν καμία σχέση. Καταρχήν οι τούρκοι και οι Γερμανοί τότε ήρθαν ως κατακτητές με εισβολή και κατοχή. Τώρα οι Έλληνες μόνοι τους έφεραν την Ελλάδα σε αυτή την κατάσταση.

Αν δάνειζες εσύ σε κάποιον και δεν σου επέστρεφε τα δανεικά, αλλά αντίθετα συνέχιζε να δανείζεται και να χρωστάει σε ό,τι κινείται και τον έβλεπες να τα σκορπάει αριστερά και δεξιά, πώς θα αντιδρούσες;

Πού είναι λοιπόν η "σκλαβιά" που επικαλείσαι;

Γιατί αν το πάρουμε έτσι, "σκλαβιά" είναι και η κατάσταση που έχετε φέρει το επιβατικό κοινό. Δεν πιστεύω ότι υπάρχουν επιβάτες τόσο αφελείς ή βλάκες ώστε να πιστέψουν ότι οι απεργίες είναι για το δικό τους καλό. Όλοι πλέον είναι πεπεισμένοι ότι τις υποκινούν οι συνδικαλιστές που έχουν παχυλές (και μαύρες) αμοιβές πρώτον για να προβληθούν ώστε να διεκδικήσουν θέσεις ή βουλευτιλίκι στο μέλλον, και δεύτερον γιατί τρέμουν ενδεχόμενη ιδιωτικοποίηση που θα τους στείλει - στην καλλίτερη γι' αυτούς - περίπτωση στα σπίτια τους, αν όχι στην φυλακή.

(04-02-2011, 11:05 AM)liakos73 Έγραψε: Ξυπνήστε επιτέλους, έχουμε πόλεμο όπου όλοι πρέπει να κάνουμε θυσίες.
Και μεταξύ όλων και εσείς και μάλιστα περισσότερο εσείς όπως και όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι που έχετε συμβάλλει τα μέγιστα στο να φτάσει η κατάσταση εδώ.
#79
(04-02-2011, 11:05 AM)liakos73 Έγραψε: Αφού έχω διαβάσει άπειρες δημοσιεύσεις όπου ο ένας κατηγορεί τον άλλο κατέληξα σε κάποια συμπεράσματα. Καταρχήν πιστεύω ότι κάποια από αυτά τα μηνύματα τα στέλνουν στημένα παπαγαλάκια την κυβέρνησης που προσπαθούν να διασπάσουν τον λαό. Δυστυχώς όμως κάποια θα είναι και αληθινά και αυτά δείχνουν την κατάντια της κοινωνίας μας. Ο ένας «ντρέπεται που είναι Έλληνας» επειδή γίνονται απεργίες και κλείνουν οι δρόμοι. Λοιπόν φίλε, σου έχω νέα: Δεν χρειάζεσαι να ντρέπεσαι γιατί δεν είσαι Έλληνας. Ο Έλληνας δεν αντέχει την σκλαβιά και αγωνίζεται.

Ο άλλος δεν πρόλαβε να πάει στην δουλειά του γιατί απεργούσαν τα ΜΜΜ και προτείνει να πουληθούν και συμπληρώνει «μετά κάντε απεργία αν σας βαστάει»! Μπράβο μεγάλε μπορεί στη δουλειά σου να τρως σφαλιάρες αλλά μόλις σχολάσεις γίνεσαι εσύ το αφεντικό…

Έχουμε δηλαδή ανθρώπους που γύρω τους ο κόσμος καίγεται, η πατρίδα ξεπουλιέται και αυτοί όχι μόνο δεν αντιδρούν αλλά τα βάζουν με όσους το κάνουν. Τους πειράζει επίσης που κάποιοι άλλοι μπορούν να διεκδικούν και οι ίδιοι όχι. Δεν κοιτάνε πώς να ανέβουν, θέλουν απλά να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα. Φαντάζομαι ότι αν κάποιο βράδυ μια γυναίκα πέσει θύμα βιασμού κοντά στο σπίτι τους και φωνάζει «βοήθεια» θα βγουν στο παράθυρο και θα φωνάζουν : «Τι φωνάζεις κοπέλα μου; Θέλουμε να κοιμηθούμε! Σου είπε κανείς να κυκλοφορείς τέτοια ώρα; Κάνε ησυχία!».

Ξυπνήστε επιτέλους, έχουμε πόλεμο όπου όλοι πρέπει να κάνουμε θυσίες.

Αρη Βελουχιωτη...ΗΡΕΜΗΣΕ!!!
ΑΣΣΟΣ κ πασης Ελλαδος...-1-
#80
(04-02-2011, 01:01 PM)panos81 Έγραψε: Μην συγχέεις τον Έλληνα του 1821 ή του 1940 με τον σημερινό γιατί δεν έχουν καμία σχέση. Καταρχήν οι τούρκοι και οι Γερμανοί τότε ήρθαν ως κατακτητές με εισβολή και κατοχή. Τώρα οι Έλληνες μόνοι τους έφεραν την Ελλάδα σε αυτή την κατάσταση.

Αν δάνειζες εσύ σε κάποιον και δεν σου επέστρεφε τα δανεικά, αλλά αντίθετα συνέχιζε να δανείζεται και να χρωστάει σε ό,τι κινείται και τον έβλεπες να τα σκορπάει αριστερά και δεξιά, πώς θα αντιδρούσες;

Πού είναι λοιπόν η "σκλαβιά" που επικαλείσαι;

Γιατί αν το πάρουμε έτσι, "σκλαβιά" είναι και η κατάσταση που έχετε φέρει το επιβατικό κοινό. Δεν πιστεύω ότι υπάρχουν επιβάτες τόσο αφελείς ή βλάκες ώστε να πιστέψουν ότι οι απεργίες είναι για το δικό τους καλό. Όλοι πλέον είναι πεπεισμένοι ότι τις υποκινούν οι συνδικαλιστές που έχουν παχυλές (και μαύρες) αμοιβές πρώτον για να προβληθούν ώστε να διεκδικήσουν θέσεις ή βουλευτιλίκι στο μέλλον, και δεύτερον γιατί τρέμουν ενδεχόμενη ιδιωτικοποίηση που θα τους στείλει - στην καλλίτερη γι' αυτούς - περίπτωση στα σπίτια τους, αν όχι στην φυλακή.

Και μεταξύ όλων και εσείς και μάλιστα περισσότερο εσείς όπως και όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι που έχετε συμβάλλει τα μέγιστα στο να φτάσει η κατάσταση εδώ.

pano81 και όποιος άλλος διαβάσει τι γράφω, Μάθε ότι δεν είμαστε δημόσιοι υπάλληλη όπως νομίζει ο περισσότερος κόσμος, αλλά με αορίστου χρόνου και ασφαλιζόμαστε στο ΙΚΑ. Δεν πιστεύω με 1200 με 1500 ευρώ μετά από 15 και 30 χρόνια εργασίας (ένας νέος οδηγός χωρείς προϋπηρεσία με τα επιδόματα μαζί είναι 860 ευρώ) έχουμε συμβάλλει στα οικονομικά χάλια της Ελλάδος!!! Όταν απεργούν οι άλλοι όπως οι δικηγόροι και άλλοι κλάδοι δημοσίου και ιδιωτικού τομέα είναι καλά και να μην παραπονούμε, που δεν παραπονούμε γιατί σέβομαι την απεργία τους. Να ξέρεις έχω δουλέψει πέντε χρόνια στο ιδιωτικό τομέα και σε εργοστάσιο.


Πιθανά Σχετικά Θέματα...
Θέμα: Συντάκτης Απαντήσεις: Προβολές: Τελευταία Δημοσίευση
  [Το Βήμα] Νέες κινητοποιήσεις των εργαζομένων στα λεωφορεία από την Τετάρτη Cmaniac 25 26.930 03-01-2011, 03:19 PM
Τελευταία Δημοσίευση: Cmaniac

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)