Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ποιότητα παρεχόμενων υπηρεσιών της ΟΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - 2019
Επισκέφτηκε λοιπόν ο πρωθυπουργός το υπουργείο μεταφορών. Δεν ξέρω αν έγινε για επικοινωνιακούς λόγους, μετά το χαμό που προκάλεσαν οι χθεσινές δηλώσεις του υπουργού μεταφορών ή είχε αποφασιστεί από πριν, αλλά παρουσιάζει ενδιαφέρον το γεγονός ότι αναφέρθηκαν στο μετρό της Αθήνας και στα λεωφορεία της Θεσσαλονίκης αλλά πουθενά δεν έγινε λόγος για τα λεωφορεία της Αθήνας. Αυτό πιθανόν να δείχνει ότι τα λεωφορεία της Αθήνας δεν αποτελούν προτεραιότητα για την κυβέρνηση. Ελπίζω να ξέρουν ότι το μετρό δεν καλύπτει όλη την Αθήνα και πως η κατάσταση στην ΟΣΥ είναι τουλάχιστον προβληματική.

ΥΓ: Δεν βάζω λινκ αλλά με μια απλή αναζήτηση θα το βρείτε στις ειδήσεις.
(01-08-2019, 03:48 PM)ecoj Έγραψε: Επισκέφτηκε λοιπόν ο πρωθυπουργός το υπουργείο μεταφορών. Δεν ξέρω αν έγινε για επικοινωνιακούς λόγους, μετά το χαμό που προκάλεσαν οι χθεσινές δηλώσεις του υπουργού μεταφορών ή είχε αποφασιστεί από πριν, αλλά παρουσιάζει ενδιαφέρον το γεγονός ότι αναφέρθηκαν στο μετρό της Αθήνας και στα λεωφορεία της Θεσσαλονίκης αλλά πουθενά δεν έγινε λόγος για τα λεωφορεία της Αθήνας. Αυτό πιθανόν να δείχνει ότι τα λεωφορεία της Αθήνας δεν αποτελούν προτεραιότητα για την κυβέρνηση. Ελπίζω να ξέρουν ότι το μετρό δεν καλύπτει όλη την Αθήνα και πως η κατάσταση στην ΟΣΥ είναι τουλάχιστον προβληματική.

ΥΓ: Δεν βάζω λινκ αλλά με μια απλή αναζήτηση θα το βρείτε στις ειδήσεις.

Είπε ότι από το Σεπτέμβριο θα φτιάξουν τα δρομολόγια. Προφανώς εννοεί ότι θα μπει το χειμερινό πρόγραμμα.
Κανονίστε να μου πειράξετε το 608rifle
(01-08-2019, 03:48 PM)ecoj Έγραψε: Επισκέφτηκε λοιπόν ο πρωθυπουργός το υπουργείο μεταφορών. Δεν ξέρω αν έγινε για επικοινωνιακούς λόγους, μετά το χαμό που προκάλεσαν οι χθεσινές δηλώσεις του υπουργού μεταφορών ή είχε αποφασιστεί από πριν, αλλά παρουσιάζει ενδιαφέρον το γεγονός ότι αναφέρθηκαν στο μετρό της Αθήνας και στα λεωφορεία της Θεσσαλονίκης αλλά πουθενά δεν έγινε λόγος για τα λεωφορεία της Αθήνας. Αυτό πιθανόν να δείχνει ότι τα λεωφορεία της Αθήνας δεν αποτελούν προτεραιότητα για την κυβέρνηση. Ελπίζω να ξέρουν ότι το μετρό δεν καλύπτει όλη την Αθήνα και πως η κατάσταση στην ΟΣΥ είναι τουλάχιστον προβληματική.

ΥΓ: Δεν βάζω λινκ αλλά με μια απλή αναζήτηση θα το βρείτε στις ειδήσεις.

Θα αποφύγω την πολιτική συζήτηση και χαρακτηρισμούς. Άλλωστε, όσοι με ξέρετε προσωπικά, γνωρίζετε ότι χάνω τη ψυχραιμία μου και κοπανιέμαι με τέτοια θέματα.

Θα αρκεστώ μόνο στο εξής. Η προηγούμενη κυβέρνηση προφανώς και δεν ενδιαφέρθηκε για τις συγκοινωνίες της Αθήνας. Επικεντρώθηκε μόνο στην κρατικοποίηση του ΟΑΣΘ με ό,τι συνεπάγεται αυτό. Ανακοίνωσε και δύο διαγωνισμούς-παρωδίες και λεωφορεία ηλεκτρικά (!), ντίζελ, αεριούχα κλπ. Τρίχες δηλαδή. Η τωρινή κυβέρνηση της ελίτ προφανώς και δεν θα ασχοληθεί με τα προβλήματα της "πλέμπας", μιας και ουδέποτε είχαν κάποιο σχέδιο για το χαρτοφυλάκιο των μεταφορών. Κατά την διάρκεια της προεκλογικής περιόδου μάλιστα, αρκέστηκαν μόνο σε γενικόλογες αναφορές περί... αναβάθμισης της γραμμής Αθήνας-Θεσσαλονίκης (η οποία είναι ήδη αναβαθμισμένη!!!). Οι συμβολικές επισκέψεις του πρωθυπουργού στο καθ' ύλην αρμόδιο υπουργείο δε λέει τίποτα στην πράξη και προφανώς έγινε χάριν εντυπωσιασμού και επίδειξης έργου.
12:15 και ακόμα δεν έχει έρθει το 876 προς Αγία Μαρίνα. Του τραβάω ή δε του τραβάω τώρα μια μηνυσούλα;

Στην εφαρμογή λέει καθαρά και ξάστερα ότι στις 12 φεύγει δρομολόγιο που εκτελείται μέχρι Αγία Μαρίνα, κάτι που ισχύει και τα ΣΚ. Θα έχω δίκιο ή άδικο άμα κάνω μήνυση; Από τις 11:55 είμαι εδώ και δεν έχει εμφανιστεί κάτι, και ούτε στην εφαρμογή δείχνει κάποιο όχημα. Άμα εξαιτίας κάποιων ηλιθίων ξέμεινα στην Ελευσίνα έχω κάθε μα κάθε δικαίωμα να κάνω μήνυση έτσι δεν είναι;

Οποίος είναι υπεύθυνος για αυτό το συμβάν πραγματικά θα ήθελα να τον είχα στα χέρια μου..........
(04-08-2019, 12:16 AM)NightLine Έγραψε: 12:15 και ακόμα δεν έχει έρθει το 876 προς Αγία Μαρίνα. Του τραβάω ή δε του τραβάω τώρα μια μηνυσούλα;

Στην εφαρμογή λέει καθαρά και ξάστερα ότι στις 12 φεύγει δρομολόγιο που εκτελείται μέχρι Αγία Μαρίνα, κάτι που ισχύει και τα ΣΚ. Θα έχω δίκιο ή άδικο άμα κάνω μήνυση; Από τις 11:55 είμαι εδώ και δεν έχει εμφανιστεί κάτι, και ούτε στην εφαρμογή δείχνει κάποιο όχημα. Άμα εξαιτίας κάποιων ηλιθίων ξέμεινα στην Ελευσίνα έχω κάθε μα κάθε δικαίωμα να κάνω μήνυση έτσι δεν είναι;

Οποίος είναι υπεύθυνος για αυτό το συμβάν πραγματικά θα ήθελα να τον είχα στα χέρια μου..........

Κατ' αρχάς συνιστώ ψυχραιμία, καθώς οι "μηνυσούλες" δε γίνονται έτσι όπως φαντάζεσαι. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να κάνεις αναφορά στο site του ΟΑΣΑ, συμπληρώνοντας την αντίστοιχη φόρμα. Η αναφορά σου πρέπει να είναι επώνυμη, δηλαδή να βάλεις αληθινό όνομα και επίθετο και στοιχεία επικοινωνίας, ειδάλλως δεν θα ληφθεί υπόψιν. Μέσος χρόνος απάντησης, περίπου τρεις μήνες, τουτέστιν από χειμώνα.
Μιλάμε το απόλυτο αίσχος στην γραμμή που μαζεύει τα καλοκαίρια μακράν τον περισσότερο κόσμο, το 122. Ενώ προγραμμάτιζα να πάρω το δρομολόγιο των 8:05 από Ελληνικό, λόγω καθυστερήσεων του μετρό έφτασα 8:12. Έτσι, θα έπρεπε να περιμένω μισή ώρα για το επόμενο δρομολόγιο, στις 8:40. Για να αποφύγω την μεγάλη επιβατική κίνηση πήγα να πάρω το λεωφορείο απο τη στάση ''Κοινωνικό Ιατρείο''. Μπορώ να πω πως όταν ήρθε, βρισκόμασταν 20-25 άτομα στην στάση, αλλά με το που μπήκα στο όχημα, δεν υπήρχε άδεια θέση. Για το τι έγινε στη συνέχεια της διαδρομής.....τα γνωστά. Έχω 2 απορίες:

1. Οι γραμμές του σταθμού Ελληνικού κάνουν στάση για επιβιβάσεις στην αφετηρία και στην 25η οδό;

2. ΠΟΙΟΣ φωστήρας έκρινε ότι το 122 δεν χρειάζεται (ειδικά τις πρωινές ώρες 7:00-9:00) να έχει συχνότητα το μέγιστο 2 διελεύσεις μετρό (δηλαδή για τα τωρινά δεδομένα, ανά 20');

Σκεφτείτε κάποιον (ειδικά εργαζόμενο) που να περιμένει το λεωφορείο μισή ώρα και μετά να μην μπορεί να μπει με αποτέλεσμα να περιμένει άλλη μισή ώρα με το ρίσκο να μην μπορεί να ξαναμπεί.
- Μην καταστρέφετε κι άλλο το 164 !  Chair  - 
(06-08-2019, 03:11 PM)Larioupol Έγραψε: Μιλάμε το απόλυτο αίσχος στην γραμμή που μαζεύει τα καλοκαίρια μακράν τον περισσότερο κόσμο, το 122. Ενώ προγραμμάτιζα να πάρω το δρομολόγιο των 8:05 από Ελληνικό, λόγω καθυστερήσεων του μετρό έφτασα 8:12. Έτσι, θα έπρεπε να περιμένω μισή ώρα για το επόμενο δρομολόγιο, στις 8:40. Για να αποφύγω την μεγάλη επιβατική κίνηση πήγα να πάρω το λεωφορείο απο τη στάση ''Κοινωνικό Ιατρείο''. Μπορώ να πω πως όταν ήρθε, βρισκόμασταν 20-25 άτομα στην στάση, αλλά με το που μπήκα στο όχημα, δεν υπήρχε άδεια θέση. Για το τι έγινε στη συνέχεια της διαδρομής.....τα γνωστά. Έχω 2 απορίες:

1. Οι γραμμές του σταθμού Ελληνικού κάνουν στάση για επιβιβάσεις στην αφετηρία και στην 25η οδό;

2. ΠΟΙΟΣ φωστήρας έκρινε ότι το 122 δεν χρειάζεται (ειδικά τις πρωινές ώρες 7:00-9:00) να έχει συχνότητα το μέγιστο 2 διελεύσεις μετρό (δηλαδή για τα τωρινά δεδομένα, ανά 20');

Σκεφτείτε κάποιον (ειδικά εργαζόμενο) που να περιμένει το λεωφορείο μισή ώρα και μετά να μην μπορεί να μπει με αποτέλεσμα να περιμένει άλλη μισή ώρα με το ρίσκο να μην μπορεί να ξαναμπεί.

Μόνο στην 25η οδό κάνουν επιβίβαση. Εγώ αυτό που κάνω πάντως είναι ότι ερχόμενος από μετρό, βγαίνω στην Ελ.Βενιζέλου και παίρνω όποιο περάσει προς αφετηρία/τέρμα και μετά το κάνω ποδαράτο μέχρι την 25η Οδό που είναι ακριβώς δίπλα. Επίσης, αν βιάζεσαι πολύ, μπορείς να το κάνεις ποδαράτο από τη Βενιζέλου μέχρι την 25η Οδό, είναι και πάλι πολύ πιο σύντομο από το να πας με τα πόδια στο Κοινωνικό Ιατρείο.
(06-08-2019, 03:22 PM)pvuccino Έγραψε: Μόνο στην 25η οδό κάνουν επιβίβαση. Εγώ αυτό που κάνω πάντως είναι ότι ερχόμενος από μετρό, βγαίνω στην Ελ.Βενιζέλου και παίρνω όποιο περάσει προς αφετηρία/τέρμα και μετά το κάνω ποδαράτο μέχρι την 25η Οδό που είναι ακριβώς δίπλα. Επίσης, αν βιάζεσαι πολύ, μπορείς να το κάνεις ποδαράτο από τη Βενιζέλου μέχρι την 25η Οδό, είναι και πάλι πολύ πιο σύντομο από το να πας με τα πόδια στο Κοινωνικό Ιατρείο.

Όμως, δεν υπάρχει οδηγία που δεν επιτρέπει την επιβίβαση στον Σταθμό Ελληνικού προς τον χώρο αφετηρίας?
Σήμερα πήγα και πήρα το 122 από την στάση "25η οδος". Εκτος απο εμενα, εκει περιμεναν αλλα 7(!) άτομα. Απ'ότι παρατηρησα, η στάση αφετηρίας δεν υπάρχει, με τη σταση της 25ης οδου να βρισκεται σε αποσταση αναπνοής από τον χώρο που "αράζουν" τα λεωφορεια
Δε γνωρίζω αν υπάρχει τέτοια απαγόρευση, πρώτη φορά το ακούω, αλλά και παλιότερα και τον τελευταίο μήνα που το κάνω σχεδόν καθημερινά, κανείς οδηγός δεν έχει αρνηθεί να με πάρει από Στ.Ελληνικό προς αφετηρία! Μάλιστα υπάρχουν κι άλλοι που περιμένουν μαζί μου στην ίδια στάση, που κάνουν το ίδιο κόλπο. Ακόμα και στο Χ97 που μπήκα (που υποτίθεται κάνει μόνο αποβίβαση στο Στ.Ελληνικό) και ρώτησα τον οδηγό μου'πε δεν υπάρχει πρόβλημα, αν έχω κάρτα που καλύπτει το αεροδρόμιο! (που έχω) Όσο για τη στάση της αφετηρίας, υπήρχε στην αρχή, μιας και τα λεωφορεία δεν έκαναν τέρμα στη μέση του δρόμου όπως τώρα, αλλά σ' έναν ευρύτατο χώρο μεταξύ των δύο αποθηκών που υπάρχουν στην 25η Οδό. Αλλά για κάποιο λόγο, όταν ξαναπήγα πριν από ένα μήνα μετά από χρόνια, ο χώρος αυτός είχε αποκλειστεί με σκοινιά, τα λεωφορεία αράζουν στο δρόμο και η στάση της αφετηρίας είχε ξεριζωθεί από τη θέση της και προφανώς κανένας δε σκέφτηκε να την επανατοποθετήσει εκεί που είναι τώρα η αφετηρία, οπότε πετάχτηκε. Αυτό είναι ιδιαίτερα περίεργο, γιατί δε φαίνεται να χρησιμοποιούν αυτό το χώρο με κάποιο τρόπο, όσες φορές κι αν έχω πάει τον τελευταίο μήνα κι είναι πολλές! (αν και πηγαίνω συνήθως μετά το μεσημέρι, οπότε μπορεί να χρησιμοποιείται το πρωί) Μήπως είναι λόγω της έναρξης των έργων για το Πάρκο;


Πιθανά Σχετικά Θέματα...
Θέμα: Συντάκτης Απαντήσεις: Προβολές: Τελευταία Δημοσίευση
  Ποιότητα παρεχόμενων υπηρεσιών των ΟΣΥ & ΚΤΕΛ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - 2024 N1Ellinikou 88 11.531 30 λεπτά πριν
Τελευταία Δημοσίευση: chris747
  Ποιότητα παρεχόμενων υπηρεσιών των ΟΣΥ & ΚΤΕΛ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - 2023 N1Ellinikou 322 66.214 28-12-2023, 08:36 PM
Τελευταία Δημοσίευση: Man Lion's city
  Ποιότητα παρεχόμενων υπηρεσιών των ΟΣΥ & ΚΤΕΛ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - 2022 N1Ellinikou 158 57.523 09-12-2022, 07:25 PM
Τελευταία Δημοσίευση: MitsosDaBest
  Ποιότητα παρεχόμενων υπηρεσιών των ΟΣΥ & ΚΤΕΛ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - 2021 N1Ellinikou 337 178.868 23-12-2021, 11:04 PM
Τελευταία Δημοσίευση: ecoj
  Ποιότητα παρεχόμενων υπηρεσιών της ΟΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - 2020 Citaro 77 50.081 24-11-2020, 07:10 PM
Τελευταία Δημοσίευση: Giannis
  Ποιότητα παρεχόμενων υπηρεσιών της ΟΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - 2018 N1Ellinikou 167 126.199 29-12-2018, 03:05 PM
Τελευταία Δημοσίευση: N1Ellinikou
  Ποιότητα παρεχόμενων υπηρεσιών της ΟΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - 2017 marios.ilioupoli 117 116.652 05-12-2017, 10:39 PM
Τελευταία Δημοσίευση: marios.ilioupoli
  Ποιότητα παρεχόμενων υπηρεσιών της ΟΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - 2016 georgio 74 93.234 09-12-2016, 01:15 AM
Τελευταία Δημοσίευση: marios.ilioupoli
  Ποιότητα παρεχόμενων υπηρεσιών της ΟΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - 2015 N1Ellinikou 149 201.795 21-12-2015, 12:20 PM
Τελευταία Δημοσίευση: Citaro
  Ποιότητα παρεχόμενων υπηρεσιών της ΟΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - 2014 ns_ 337 437.883 31-12-2014, 01:42 AM
Τελευταία Δημοσίευση: georgio

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)