Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Τροποποιήσεις λεωφορειακών γραμμών με το άνοιγμα των νέων σταθμών Μετρό
(25-04-2013, 02:47 PM)pvuccino Έγραψε: Tα 7/8 στην ουσία καταργημένα είναι, αφού οι ΟΣΥ τα δρομολογούν όοοοοοοταν τους περισσεύουν οχήματα, αλλιώς τα τρώει η μαρμάγκα!

Γενικά είναι υπό κατάργηση η υπηρεσία τρόλλεϋ εν γένει. Μόνο στα 3/13 είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα, όπως και στα 10, 12, 14, 21 τα ψιλοτηρούν. Στις άλλες γραμμές βάζουν όσα οχήματα βρούν. Ειδικά η συγκοινωνία Παγκρατίου (άλλοτε το προπύργιο των τρόλλεϋ) αφήνει κενά 20λεπτα στο ΚΟΙΝΟ τους τμήμα (Σύνταγμα - Πλ. Πλαστήρα). Δεν συζητάω για τους κλάδους 2/4/11. Στην αιχμή 25λεπτο και βάλε.
Εξυπακούεται ότι οι πίνακες που δημοσιεύονται στο site είναι απλώς για ...επίδειξη.
Απάντηση
Πάντως τον τελευταίο μήνα που έκανα μια μεγάλη περατζάδα από όλες τις γραμμές τρόλλεϋ, παρατήρησα (με μεγάλη μου εντύπωση) ότι τα περισσότερα δρομολόγια τηρούνται! (με εξαίρεση τα 7/8 καθώς και τις περιπτώσεις που κλείνει το κέντρο/που δεν είναι και λίγες!) Τώρα να έτυχε τις συγκεκριμένες ώρες και μέρες που πήγαινα εγώ να 'ταν όλα ok; Τι να πω...
Απάντηση
Υπάρχει μεγάλο πρόβλημα στα τρόλλεϋ του Παγκρατίου, τα δρομολόγια είναι κυριολεκτικά αποψιλωμένα, και τους τελευταίους μήνες αυτό χειροτερεύει. Μου δίνεται η εντύπωση, κυρίως στα 2 και 4. Οι επιβάτες μες στο όχημα στενάζουν από το στρίμωγμα, και στις στάσεις ανα-στενάζουν από τις αναμονές... Και τελικά την "πληρώνουν" τα midi λεωφορεία του 209, τα οποία καλούνται να καλύψουν το κενό - μην ξεχνάμε ότι το 209 το προτιμουν κιόλας αρκετοί λόγω της ανεκδιήγητης περιπορείας των 2/4/11 στις Στύλες Ολυμπίου Διός - το 209 εξυπηρετεί αρκετά σημεία της διαδρομής και των 3 γραμμών τρόλλεϋ. Στα θετικά είναι η δημιουργία της κοινής στάσης των 2/4/11/227/856 στην Αθ. Διάκου, που "αποζημιώνει" κάποιους από τους επιβάτες κυρίως μεταξύ των 4/227, 11/227, 4/856, καθώς δημιουργεί μια καλή εναλλακτική, η οποία ωστόσο πιστεύω θα ήταν καλύτερο να υπάρχει στη στάση του Συντάγματος.
Απάντηση
Στα τρόλεϊ κάποιες γραμμές είναι οκ και κάποιες έχουν πρόβλημα.
Το 3 έχει πρόβλημα όχι λόγω συχνότητας άλλα επειδή δεν στέλνουν όσα αρθρωτά πρέπει. Τελευταία δεν στέλνουν καθόλου.
Το 11 έχει σοβαρό πρόβλημα μιας και δεν μπορεί να πάρει αρθρωτό οπότε τα δωδεκάμετρα είναι λιγότερα από ότι πρέπει με αποτέλεσμα να γίνεται της σαρδέλας. Τα 2 και 4 επίσης θελαν κάτι παραπάνω σε οχήματα άλλα μάλλον η Αττική δεν έχει. Η 5 έτσι και έτσι. Η 21 τα καταφέρνει αν και μπορεί να αργήσει και σε ώρες αιχμής εύκολα. Και η 1 σχετικά την παλεύει. Η 25 αργεί άλλα δεν μαζεύει ιδιαίτερο κόσμο.
10, 12, 13, 14, 15, 24 είναι μια χαρά και δεν έχουν πρόβλημα. Η 6 έχει περισσότερα αρθρωτά από ότι χρειάζεται. Οι 7, 8 είναι χάλια άλλα είπαμε δεν εξυπηρετούν και κανέναν. Σαν συμπέρασμα νομίζω ότι Κόκκινος Μύλος και Αττική έχουν μεγαλύτερο θέμα από το Ρουφ (αυτό το αμαξοστάσιο δεν είναι που έχει ανάμεικτα 6000 με 7000Wink ).
Απάντηση
Αντε ευχομαι συντομα και δρομολογια σαν τα ΚΤΕΛ σε ορισμενες επαρχιακες περιοχες που εξυπηρετουνται μια ή δυο ημερες την εβδομαδα. Δηλαδη να πει ο ΟΑΣΑ οτι πχ το 322 (τυχαια επιλογη λογω αραιων δρομολογιων) θα λειτουργει μονο καθε Δευτερα.
Απάντηση
(25-04-2013, 11:30 PM)meganium Έγραψε: Αντε ευχομαι συντομα και δρομολογια σαν τα ΚΤΕΛ σε ορισμενες επαρχιακες περιοχες που εξυπηρετουνται μια ή δυο ημερες την εβδομαδα. Δηλαδη να πει ο ΟΑΣΑ οτι πχ το 322 (τυχαια επιλογη λογω αραιων δρομολογιων) θα λειτουργει μονο καθε Δευτερα.

Πιστεύω πώς δεν θα φτάσουμε και σε τέτοιο χάλι να έχουμε τέτοιου τύπου δρομολόγια. Τα 322/323 δεν πρόκειται να πειραχθόυν καθόλου όσο πληρώνει ο Δήμος. Πάντως, μην ξεχνάμε ότι δεν λίγες οι γραμμές που ενώ παλιά τις Κυριακές λειτουργούσαν πλέον δεν λειτουργούν π.χ. 162/163, 247 και 541/604.
Απάντηση
Σήμερα, στο site του Δήμου Ελληνικού-Αργυρούπολης δημοσιεύτηκε η παρακάτω είδηση:

http://www.elliniko-argyroupoli.gr/article.php?id=2379

Απο αυτή, μαθαίνουμε πως ο ΟΑΣΑ έστειλε στις 8/4/2013 έγγραφο στον Δήμο σχετικά με τις αλλαγές των λεωφορειακών γραμμων. Όντας κι εγω περίεργος λοιπόν να μάθω τί λεει το έγγραφο αυτό, γκούγκλαρα το θέμα του εγγράφου (''Σχεδιασμός λεωφορειακών γραμμών για την καλύτερη λειτουργία των νέων σταθμών μετρό στον Δήμο Ελληνικού-Αργυρούπολης'') και μου εμφανίστηκε αυτό!!!

http://www.toaerodromio.gr/hellinikoargi...gkoinwniwn

Έχοντας ημερομηνία 28/3/2013 το έγγραφο αυτό συνοπτικα αναφέρει πως:
- Ε22, 171, Χ97, 114 και 124 θα τροφοδοτούν τον Στ. Ελληνικό
- 210 καταργείται
- Α1 πυκνώνονται τα δρομολόγια
- 115, 116, 120, 128, 140, 149, 154, 170, 205, 207, Α1, Α2, Α3, Α4, Β1, Β3 και Χ96 παραμένουν ως έχουν

Λογικά τέλη του μήνα με αρχές Ιουνίου θα έχουμε περισσότερες πληροφορίες! Stay tuned!
Απάντηση
Ωραίος! Smile Βέβαια ακόμα εκκρεμεί το θέμα της έλλειψης χώρου για αφετηρίες, αλλά είδωμεν! Εμένα το ερώτημά μου είναι το εξής: Εντάξει το 114 θα επεκταθεί από το Γκολφ στο Ελληνικό, αλλά το 124; Θα επεκταθεί από Γκολφ ή από Αγ.Τρύφωνα άραγε; Η και τα δύο και θα γίνει κυκλικό;
Απάντηση
Εγώ σκέφτομαι αν η Α1 πυκνώσει με 12μετρα ή 18μετρα άραγε;

ΥΓ: Λίγες οι αλλαγές.
Απάντηση
(15-05-2013, 11:04 PM)pvuccino Έγραψε: Ωραίος! Smile Βέβαια ακόμα εκκρεμεί το θέμα της έλλειψης χώρου για αφετηρίες, αλλά είδωμεν! Εμένα το ερώτημά μου είναι το εξής: Εντάξει το 114 θα επεκταθεί από το Γκολφ στο Ελληνικό, αλλά το 124; Θα επεκταθεί από Γκολφ ή από Αγ.Τρύφωνα άραγε; Η και τα δύο και θα γίνει κυκλικό;

Το 124 λογικά από Άγιο Τρύφωνα θα πηγαίνει Στ. Ελληνικού μέσω Ιασωνίδου.
Πάντως, πολύ λίγες οι αλλαγές. Με την κατάργηση του 210 θα και χωρίς περαιτέρω αλλαγές θα έχει η Τερψιθέα μόνο το 205 για σύνδεση με το μετρό με μια τραγική συχνότητα 30'-40' στην αιχμή και αν δε τροποποιηθούν τα Β1-101 για Στ. Αλίμου θα μείνει η Γερουλάνου χωρις σύνδεση με μετρό. Το 114 ας ελπίσουμε ότι θα 'χει έστω ανεκτές συχνότητες και όχι ανά 1,5 ώρα και βάλε. Όμως, όσες τοπικές προς Βάρη μείνουν Γλυφάδα (115, 116, 120, 149/170) θα απαξιωθούν πλήρως και θα έχουν μόνο τους επιβάτες από Κόρμπι, Κίτσι, Χέρωμα και Βάρης-Κορωπίου που είναι λίγοι καθώς δεν θα υπάρχει απευθείας σύνδεση με το μετρό. Τέλος, το κουλό της υπόθεσης είναι η πύκνωση του Α1. Κανονικά το Β2 θα 'πρεπε να πυκνώσει επειδή κόβεται το Ε22 στο Ελληνικό.
Απάντηση


Πιθανά Σχετικά Θέματα...
Θέμα: Συντάκτης Απαντήσεις: Προβολές: Τελευταία Δημοσίευση
  Τροποποιήσεις λεωφορειακών γραμμών με την έλευση του τραμ στον Πειραιά eniakosatesseras 29 24.812 13-11-2021, 12:41 PM
Τελευταία Δημοσίευση: kostas720
  Τροποποίηση λεωφορειακών γραμμών λόγω της έλευσης μετρό στη δυτική Αττική Larioupol 39 38.259 10-07-2020, 04:34 PM
Τελευταία Δημοσίευση: Larioupol

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 6 Επισκέπτης (ες)