Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Τροποποίηση λεωφορειακών γραμμών λόγω της έλευσης μετρό στη δυτική Αττική
#24
Το 750 δε νομίζω να πειραχτεί γιατί δεν είναι τροφοδοτική. Αν κάτι πρέπει να αλλάξει σε αυτή τη γραμμή είναι το μέγεθος που είναι δίπορτο. Δε ξέρω πως λέγονται επίσημα αυτά τοπικού χαρακτήρα που είναι με δύο πόρτες. Και εντάξει τα τοπικού χαρακτήρα τύπου 057 και 021 υπάρχει λόγος που είναι τέτοιου μεγέθους...αλλά διαδημοτικά τύπου 750 και 892 γιατί; Τεσπά δεν είναι του θέματος.

Το Γ18 χλωμό το κόβω να μένει ως έχει. Εδώ κόψανε το Γ16 που κάλυπτε ολόκληρη την Αθηνών από το Μεταξουργείο μέχρι το Δαφνί, και τώρα πλέον δεν υπάρχει γραμμή που να κάνει ολόκληρη την Αθηνών μια και έξω. Το ίδιο ισχύει και για την Ιερά Οδό. Η λογική των Γ18 και Β18 είναι να κάνουν την Λαμπράκη και την Πέτρου Ράλλη/Σαλαμίνος μια και έξω αντίστοιχα.

Τι να πω δεν ξέρω...εγώ πάντως το κόβω και οι δύο κορμοί να σπάνε σε δύο τμήματα. Για Πέτρου Ράλλη υπάρχει ήδη το 21. Για Γρηγορίου Λαμπράκη μαντεύω θα είναι Πέραμα - Μετρό Κορυδαλλός και Μετρό Κορυδαλλός - Ομόνοια. Και οι 2 γραμμές κυκλικές θα είναι. Ας μην ξεχνάμε και το τμήμα της Πέτρου Ράλλη μεταξύ Θηβών και Πειραιώς που άμα φύγει οριστικά το Γ18 θα μείνει με ένα 21 και 838 μέχρι την Αγίας Άννης, που δεν είναι και συχνό.

Υπάρχουν και οι 852 και 820 που μάλλον θα καταργηθούν οριστικά, και είναι γραμμές που καλύπτουν μεγάλο μέρος της Πέτρου Ράλλη ειδικά η 820. Οπότε αμα φύγει οριστικά και το Β18, τότε η Πέτρου Ράλλη θα μείνει με το 21 και το 853 (ας το πούμε έτσι αυτό του Περάματος - Μετρό Νίκαιας)

Πραγματικά δεν ξέρω, απλά μαντεύω ότι έτσι θα είναι:

21, Πέραμα - Μετρό Νικαίας για Πέτρου Ράλλη
Πέραμα - Μετρό Κορυδαλλός, Ομόνοια - Μετρό Κορυδαλλός για Γρηγορίου Λαμπράκη και το 860 που προφανώς θα παραμείνει.
Απάντηση


Μηνύματα στο Θέμα
RE: Τροποποίηση λεωφορειακών γραμμών λόγω της έλευσης μετρό στη δυτική Αττική - από NightLine - 06-03-2020, 10:32 PM
Λεωφορεία Κορυδαλλού - από Aggele - 01-06-2020, 11:41 AM

Πιθανά Σχετικά Θέματα...
Θέμα: Συντάκτης Απαντήσεις: Προβολές: Τελευταία Δημοσίευση
  Τροποποιήσεις λεωφορειακών γραμμών με το άνοιγμα των νέων σταθμών Μετρό georgio 370 421.951 11-12-2013, 10:44 PM
Τελευταία Δημοσίευση: marios.ilioupoli

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 3 Επισκέπτης (ες)