Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 1 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Πρότυπες Λεωφορειακές Γραμμές
(07-03-2014, 10:53 PM)nikos1991 Έγραψε: Δημοτικές εκλογές έρχονται, οπότε και το 837 φαίνεται πως θα μπει στις πρότυπες γραμμές:

"Σε πρόγραμμα λειτουργίας πρότυπων λεωφορειακών γραμμών του ΟΑΣΑ επιλέχτηκε να ενταχθεί η γραμμή 837 (ΑΝΩ ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ-ΣΤ.ΑΓ.ΜΑΡΙΝΑ).

Στόχος είναι η εκτέλεση με ακρίβεια και κανονικότητα όλων των προγραμματισμένων δρομολογίων, ώστε να δημιουργηθεί κλίμα εμπιστοσύνης στο επιβατικό κοινό.

Πώς αλλάζουν οι καιροί !

Κάποτε, πρό κρίσης, το αίτημα του Δήμου θα ήταν : "Λεωφορείο για Αθήνα. Όχι στην μετεπιβίβαση. Όχι στο μετρό. Θέλουμε να φτάνουμε στη Βαρβάκειο με το λεωφορείο μας. Ο μπακαλιάρος και οι μπριζόλες μέσα στο μετρό αισθάνονται .. κλειστοφοβία."
Τώρα, προσγειωμένοι και άφραγκοι, παλεύουμε για το ... αυτονόητο : Να περνάνε τα λίγα λεωφορεία που απέμειναν στην ώρα τους. Ούτε αύξηση δρομολογίων, ούτε τίποτα.
Ως προς την αλλαγή νοοτροπίας των Δήμων, τολμώ να πώ ότι η κρίση μάλλον καλό έκανε, γιατί απάλλαξε τον ΟΑΣΑ από όλες τις γραμμούλες - ρουσφέτια. Ποιός δεν θυμάται την Λένορμαν με κάτι 730, 821, 840, Β13, Β14, που άδεια πήγαιναν, άδεια γυρνούσαν, γιατί έτσι ήθελε ο Δήμαρχος ....
Απάντηση
Ως κάτοικος Περιστερίου τα θυμάμαι πολύ καλά! Tongue
Αυτές οι γραμμές είχαν κόσμο μέχρι την Αθήνα ως τη μέρα που άνοιξε ο σταθμός του Αγίου Αντωνίου. Από κει και πέρα άρχισε να πέφτει η επιβατική κίνηση σταδιακά μέχρι που στο κομμάτι Άγος Αντώνιος - Αθήνα μηδενίστηκε ενώ μέχρι τον Άγιο Αντώνιο ήταν γεμάτα. Και υπήρχαν μέχρι το 2008 παρακαλώ!
Παρόμοια φάση κάτι 103, 108 κλπ. στα νότια προάστια.
Το ότι πλέον άλλαξε η νοοτροπία σε αυτό το θέμα νομίζω ότι μας δείχνει και την αγάπη του κόσμου προς το μετρό.
Απάντηση
(10-03-2014, 01:37 PM)ecoj Έγραψε: Το ότι πλέον άλλαξε η νοοτροπία σε αυτό το θέμα νομίζω ότι μας δείχνει και την αγάπη του κόσμου προς το μετρό.
και γω αγαπω το μετρο αλλα εχω να το χρησιμοποιησω πολυ καιρο λογο του οτι εχω καρτα των 20Ε
Τοπικοποιηστε τα 622,815 στον ευαγγελισμο
Απάντηση
(10-03-2014, 02:52 PM)Vasilis21 Έγραψε: και γω αγαπω το μετρο αλλα εχω να το χρησιμοποιησω πολυ καιρο λογο του οτι εχω καρτα των 20Ε

Όχι μόνο εσύ, και ο υποφαινόμενος προτίμησε την ετήσια των € 200 και όχι αυτήν των € 450. Παρ' ότι είμαι όλη μέρα στους δρόμους, κάθισα και υπολόγισα την - κατά μέσο όρο - χρηση των ΜΣΤ που κάνω. Άντε να είναι 1 -2 φορές τη βδομάδα. Όπως και να το κάνω, δεν μου έβγαινε η διαφορά. Προτιμώ να δίνω το € 1,40 μια στο τόσο (με το οποίο ούκ ολίγες φορές προλαβαινω και να γυρίσω) παρά να σκάσω € 250.
Εξ άλλου, για τη βασική μου διαδρομή (Ζωγράφου/Ιπποκράτους - Πειραιάς Δημοτικό Θέταρο) υπάρχουν καλές εναλλακτικές με λεωφορεία/τρόλλεϋ με απώλεια χρόνου το πολύ 7-8 λεπτά. ,
Πολλές φορές μάλιστα, η επιστροφή από Πειραιά προς Ιπποκράτους με 229/Β2 βγαίνει στους ίδιους χρόνους που θέλει ο συδυασμός λεωφορείο/ΗΣΑΠ από Φάληρο/Μετρό μέχρι Πανεπιστήμιο.
Θα μου πείτε, στρεβλό το σύστημα; Θα συμφωνήσω. Αλλά, μεχρι να γίνει χιλιομετρική η χρέωση, το εκμεταλλεύομαι κι εγώ προς συμφέρον μου.
Απάντηση
Από αύριο, Τρίτη 1/4, ο ΟΑΣΑ εντάσσει στο ειδικό πειραματικό πρόγραμμα λειτουργίας λεωφορειακών γραμμών, τη λεωφορειακή γραμμή 837 (ΑΝΩ ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ - ΣΤ. ΑΓ. ΜΑΡΙΝΑ) και τη γραμμή τρόλεϊ 25 (ΚΑΜΑΤΕΡΟ - ΙΛΙΟΝ - ΣΤ. ΑΓ. ΑΝΤΩΝΙΟΣ).

Σύμφωνα με την ανακοίνωση του ΟΑΣΑ:
Σύναψη:Στις γραμμές αυτές δίδεται ιδιαίτερη προσοχή και φροντίδα στην εκτέλεση με ακρίβεια και στη κανονικότητα όλων των προγραμματισμένων δρομολογίων. Επίσης θα υπάρχει καλύτερη πληροφόρηση του επιβάτη στα τέρματα, στις αφετηρίες, στις στάσεις καθώς και εντός του οχήματος και αυξημένη επιμέλεια στη λειτουργικότητα και καθαριότητα των οχημάτων.

Επίσης, στις δύο αυτές γραμμές η είσοδος των επιβατών θα γίνεται μόνο από την πρώτη θύρα, με επίδειξη εισιτηρίου ή κάρτας απεριορίστων διαδρομών και η έξοδος από τις υπόλοιπες θύρες των οχημάτων, ενώ εκδόθηκαν και σχετικά φυλλάδια, με πληροφόρηση σχετικά με τις ώρες αναχωρήσεων, τη διαδρομή και τις στάσεις των γραμμών:
- 837: http://www.oasa.gr/pdf/837.pdf
- 25: http://www.oasa.gr/pdf/tr25.pdf

Υπενθυμίζεται ότι στις πρότυπες γραμμές έχουν ενταχθεί οι λεωφορειακές 131 (ΣΤ. ΔΑΦΝΗΣ - ΑΜΑΞ. ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ), 224 (ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ - ΕΛ. ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ), 302 (ΣΤ. ΔΟΥΚ. ΠΛΑΚΕΝΤΙΑΣ - ΓΕΡΑΚΑΣ), 407 (ΣΤ. ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΚΟΠΕΙΟ - Ν. ΖΩΗ - ΣΤ. ΔΟΥΚ. ΠΛΑΚΕΝΤΙΑΣ) και Α8 (ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ - Ν. ΙΩΝΙΑ - ΜΑΡΟΥΣΙ) και οι γραμμές τρόλεϊ 6 (ΙΠΠΟΚΡΑΤΟΥΣ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ - ΚΟΚ. ΜΥΛΟΣ) και 14 (ΠΛ. ΠΑΠΑΔΙΑΜΑΝΤΗ - Λ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ).
Απάντηση
Η αδελφή μου μού ανέφερε ότι σήμερα στο 6, και συγκεκριμένα στο όχημα #8024, υπήρχε μαγνητοφωνημένο σύστημα αναγγελίας στάσεων.
Απάντηση
Προστέθηκαν χρόνοι άφιξης ανά στάση στο 837 στο site του ΟΑΣΑ.
Απάντηση
Μαντέψτε τι σας βρήκα για το 6: Smile

http://etheldrivers.blogspot.com/2014/06/6.html

Με το καλό, θα μπω την επόμενη βδομάδα στο 6 για να δω κατά πόσο θα λειτουργήσει αυτό το σύστημα στα (αυτοδρομολογημένα πιθανόν) τρόλεϊ της 6.
Απάντηση
(04-06-2014, 03:27 PM)nikos99 Έγραψε: Μαντέψτε τι σας βρήκα για το 6: Smile

http://etheldrivers.blogspot.com/2014/06/6.html

Με το καλό, θα μπω την επόμενη βδομάδα στο 6 για να δω κατά πόσο θα λειτουργήσει αυτό το σύστημα στα (αυτοδρομολογημένα πιθανόν) τρόλεϊ της 6.

Θα πάω αύριο για μια αυτοψία στην Αχαρνών..
Κανονίστε να μου πειράξετε το 608rifle
Απάντηση
(04-06-2014, 06:20 PM)nikos1991 Έγραψε: Θα πάω αύριο για μια αυτοψία στην Αχαρνών..

Άστο καλύτερα μην πας, δε λέει τις στάσεις. Πήγα εγώ στο #8004 και #8016 και δεν έλεγαν τίποτα. Εξοπλισμένα και τα 2 με χάρτες του 6, αλλά αναγγελίες τίποτα Sad (τσάμπα έγινα σαρδέλα και στα δύο)...

EDIT!!! Στο #8007, και #8008 έλεγε τις στάσεις. Όμως πώς τις έλεγε: ο Άγ. Νικόλαος -> Saint Nikolas (Σεντ Νίκολας), Ιθάκης -> Ithakes (Ίθακες) και το αποκορύφωμα που με έκανε να σκάσω στα γέλια και το τρόλεϊ να με κοιτάει λες και ήμουν UFO: Σπίτι του ηθοποιού -> Spiti tou Itopiou (Σπίτι (κενό μισού δευτερολέπτου) του (πάλι κενό) Ητοπιού (μάλιστα με αγγλική προφορά). Παρατρίχα δηλαδή γλίτωσε το Home of Actors... (καλύτερα κάντε ένα δρομολόγιο στο 6 για να καταλάβετε τι εννοώ)
Απάντηση


Πιθανά Σχετικά Θέματα...
Θέμα: Συντάκτης Απαντήσεις: Προβολές: Τελευταία Δημοσίευση
  Λεωφορειακές γραμμές ανα Αμαξοστάσιο aliance 408 454.841 10-12-2023, 09:44 PM
Τελευταία Δημοσίευση: Man Lion's city

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 Επισκέπτης (ες)