Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ιστορικό... κουίζ!!!
#1
Λοιπόν, λοιπόν!! Επειδή ψάχνοντας στο internet έτυχε να πέσω πάνω σε κάποιες ΠΟΛΥ ενδιαφέρουσες παλιές φωτογραφίες... λέω να ανεβάσω κάποιες εδώ σε μορφή Κουίζ!!! Big Grin Όπως φαντάζεστε, πρόκειται για τοποθεσίες που σήμερα έχουν αλλάξει αρκετά...

Και... η πρώτη φωτό! (μάλλον εύκολη) Που είναι τραβηγμένη;; (δυστυχώς μου βγαίνουν μόνο σε μικρογραφία, οπότε πρέπει να πατήσετε το link για να τη δείτε σε πλήρες μέγεθος στη gallery... Sad

[Εικόνα: thumb_Athens_Oldies_1.jpg]
Απάντηση
#2
(16-12-2013, 02:16 AM)pvuccino Έγραψε: Λοιπόν, λοιπόν!! Επειδή ψάχνοντας στο internet έτυχε να πέσω πάνω σε κάποιες ΠΟΛΥ ενδιαφέρουσες παλιές φωτογραφίες... λέω να ανεβάσω κάποιες εδώ σε μορφή Κουίζ!!! Big Grin Όπως φαντάζεστε, πρόκειται για τοποθεσίες που σήμερα έχουν αλλάξει αρκετά...

Και... η πρώτη φωτό! (μάλλον εύκολη) Που είναι τραβηγμένη;; (δυστυχώς μου βγαίνουν μόνο σε μικρογραφία, οπότε πρέπει να πατήσετε το link για να τη δείτε σε πλήρες μέγεθος στη gallery... Sad

[Εικόνα: thumb_Athens_Oldies_1.jpg]

Καλλιρρόης, στο υψος της Βούρβαχη?
Απάντηση
#3
(16-12-2013, 02:16 AM)pvuccino Έγραψε: Λοιπόν, λοιπόν!! Επειδή ψάχνοντας στο internet έτυχε να πέσω πάνω σε κάποιες ΠΟΛΥ ενδιαφέρουσες παλιές φωτογραφίες... λέω να ανεβάσω κάποιες εδώ σε μορφή Κουίζ!!! Big Grin Όπως φαντάζεστε, πρόκειται για τοποθεσίες που σήμερα έχουν αλλάξει αρκετά...

Και... η πρώτη φωτό! (μάλλον εύκολη) Που είναι τραβηγμένη;; (δυστυχώς μου βγαίνουν μόνο σε μικρογραφία, οπότε πρέπει να πατήσετε το link για να τη δείτε σε πλήρες μέγεθος στη gallery... Sad

[Εικόνα: thumb_Athens_Oldies_1.jpg]

Καλλιρόης και Βούρβαχη (η γέφυρα που αναφερόταν από τους κατοίκους του Κυνοσάργους στην επιστολή τους στο Ελ. Βήμα το 1940)

Η εκκλησία που φαίνεται είναι ο Άγιος Παντελεήμων, και στο βάθος δεξιά το κτήριο του Φιξ...

Ωραίο!
Απάντηση
#4
(16-12-2013, 02:19 AM)N1Ellinikou Έγραψε: Καλλιρρόης, στο υψος της Βούρβαχη?

Ακριβώς!! Big Grin Καλά, το είπα ότι ήταν εύκολο αυτό! Με κοίτη του Ιλισσού ΑΝΟΙΧΤΗ, γιατί η αρχική κάλυψή του ήταν από Ζωγράφου μέχρι Αγ.Φωτεινή! (το υπόλοιπο τμήμα μέχρι Κουκάκι καλύφθηκε επι Χούντας!)

Πάμε τώρα σε κάτι λίιιιγο πιο δύσκολο! Και ΠΟΛΥ πιο παλιό... Wink

[Εικόνα: thumb_Athens_Oldies_2.jpg]
Απάντηση
#5
(16-12-2013, 02:27 AM)pvuccino Έγραψε: Ακριβώς!! Big Grin Καλά, το είπα ότι ήταν εύκολο αυτό! Με κοίτη του Ιλισσού ΑΝΟΙΧΤΗ, γιατί η αρχική κάλυψή του ήταν από Ζωγράφου μέχρι Αγ.Φωτεινή! (το υπόλοιπο τμήμα μέχρι Κουκάκι καλύφθηκε επι Χούντας!)

Πάμε τώρα σε κάτι λίιιιγο πιο δύσκολο! Και ΠΟΛΥ πιο παλιό... Wink

[Εικόνα: thumb_Athens_Oldies_2.jpg]

Δαβάκη και Θησέως
Απάντηση
#6
(16-12-2013, 02:55 AM)ns_ Έγραψε: Δαβάκη και Θησέως

Σωστός ο παίχτης!! Big Grin (αν και σου πήρε λίγο παραπάνω αυτή τη φορά...) Ευθεία στο πλάνο βλέπουμε τη Δαβάκη με κατεύθυνση Ν.Σμύρνη και ακριβώς δίπλα της, στ' αριστερά, βλέπουμε το αμαξοστάσιο των τραμ!!! (που είναι σήμερα πάρκο) Επίσης ιδιαίτερο ενδιαφέρον έχει η διάταξη της πλατείας, που επέτρεπε στα τραμ (και στα τρόλεϊ) να αναστρέφουν, αφού ορισμένα τερμάτιζαν εκεί. (και εμφανείς φυσικά στον "περίπλου" της πλατείας" οι γραμμές του τραμ...)

Για να σας δω εδώ... Big Grin
Ευκολάκι κι αυτό, αλλά ΙΣΤΟΡΙΚΟΤΑΤΗ φωτό!!

[Εικόνα: thumb_Athens_Oldies_3.jpg]
Απάντηση
#7
Ερωτηση: Οι φωτογραφιες ειναι απο αλλη ιστοσελιδα στο ιντερνετ σωστα; επειδη δεν γνωριζω, υποθετω πως ελεγξες αν υπαρχει η δυνατοτητα (δικαιωμα) να παρεις τις φωτογραφιες και να τις ανεβασεις στην γκαλλερυ μας (λογω πνευματικων δικαιωματων). Οπως και να εχει σε παρακαλω ανεφερε την πηγη.
Απάντηση
#8
(16-12-2013, 03:05 AM)pvuccino Έγραψε: Σωστός ο παίχτης!! Big Grin (αν και σου πήρε λίγο παραπάνω αυτή τη φορά...) Ευθεία στο πλάνο βλέπουμε τη Δαβάκη με κατεύθυνση Ν.Σμύρνη και ακριβώς δίπλα της, στ' αριστερά, βλέπουμε το αμαξοστάσιο των τραμ!!! (που είναι σήμερα πάρκο) Επίσης ιδιαίτερο ενδιαφέρον έχει η διάταξη της πλατείας, που επέτρεπε στα τραμ (και στα τρόλεϊ) να αναστρέφουν, αφού ορισμένα τερμάτιζαν εκεί. (και εμφανείς φυσικά στον "περίπλου" της πλατείας" οι γραμμές του τραμ...)

Για να σας δω εδώ... Big Grin
Ευκολάκι κι αυτό, αλλά ΙΣΤΟΡΙΚΟΤΑΤΗ φωτό!!

[Εικόνα: thumb_Athens_Oldies_3.jpg]

Η αφετηρία του "Θηρίου"επί της 3ης Σεπτεμβρίου?
Απάντηση
#9
(16-12-2013, 10:56 AM)420 Peiraias - Agia Paraskevi Έγραψε: Η αφετηρία του "Θηρίου"επί της 3ης Σεπτεμβρίου?

ΑΚΡΙΒΩΣ!!! Big Grin (Τι έγινε οι υπόλοιποι; Ζοριστήκαμε;; ) Βλέπουμε πως ήταν η διάταξη της πλατείας με τη ροή του δρόμου (και τα τραμ Αχαρνών και Σεπολίων, των οποίων τις ράγες βλέπουμε σε "πρώτο πλάνο") να εκτρέπονται τέρμα αριστερά και όλο το δεξί τμήμα να καταλαμβάνεται από το σταθμό των Σιδηροδρόμων Αττικής. Επίσης βλέπουμε ότι ο σταθμός είχε τρεις γραμμές καθώς και περιστροφική πλάκα (!!!) στο ύψος της Βερανζέρου για την αναστροφή των ατμαμαξών! Well done!

(16-12-2013, 10:46 AM)AquaSonic Έγραψε: Ερωτηση: Οι φωτογραφιες ειναι απο αλλη ιστοσελιδα στο ιντερνετ σωστα; επειδη δεν γνωριζω, υποθετω πως ελεγξες αν υπαρχει η δυνατοτητα (δικαιωμα) να παρεις τις φωτογραφιες και να τις ανεβασεις στην γκαλλερυ μας (λογω πνευματικων δικαιωματων). Οπως και να εχει σε παρακαλω ανεφερε την πηγη.

Oι φωτογραφίες προέρχονται από το site www.bill-files.blogspot.gr, αλλά δε νομίζω να ανήκουν στον συγκεκριμένο (όχι όλες τουλάχιστον) γιατί τις έχω δει να κυκλοφορούν γενικά στο internet. Ειδικά δε αυτή με το Θηρίο (κάθως και άλλη μία που δεν έχω ανεβάσει ακόμα) τις έχω δει και στο λεύκωμα "Από τα Παμφορεία στο Μετρό", το οποίο έτυχε να αγοράσω, αλλά κι εκεί δε δίνει συγκεκριμένο όνομα φωτογράφου. Μόνο σε μία έχει υδατογράφημα με το όνομα του φωτογράφου και έτσι θ' ανέβει κι εδώ φυσικά. Επίσης η πρόθεσή μου δεν ήταν ποτέ να τις ανεβάσω στην gallery, που γνωρίζω ότι υπάρχουν κανόνες περί πνευματικής ιδιοκτησίας, αλλά να τις "επισυνάψω" στο ποστ μου. Όταν είδα ότι αυτό δε γίνεται, αναγκάστηκα να το κάνω έτσι, αν όμως υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος πες μου, είμαι όλος αυτιά! Smile Αυτό που δε μπορούσα να κάνω είναι να βάλω απευθείας link για τις φωτό απ' το site που τις πήρα, γιατί στην περιγραφή του συνδέσμου εμπεριέχεται και η τοποθεσία, οπότε θα μου "χάλαγε" το κουΐζ... Tongue

Ας πάμε τώρα σε κάτι πιο δύσκολο... (εως πολύ! Tongue ) Αν και υπάρχει μια λεπτομέρεια που ΙΣΩΣ σας βοηθήσει! Χμμ... που να 'ναι, που να 'ναι...

[Εικόνα: thumb_Athens_Oldies_4.jpg]
Απάντηση
#10
(16-12-2013, 04:00 PM)pvuccino Έγραψε: ΑΚΡΙΒΩΣ!!! Big Grin (Τι έγινε οι υπόλοιποι; Ζοριστήκαμε;; ) Βλέπουμε πως ήταν η διάταξη της πλατείας με τη ροή του δρόμου (και τα τραμ Αχαρνών και Σεπολίων, των οποίων τις ράγες βλέπουμε σε "πρώτο πλάνο") να εκτρέπονται τέρμα αριστερά και όλο το δεξί τμήμα να καταλαμβάνεται από το σταθμό των Σιδηροδρόμων Αττικής. Επίσης βλέπουμε ότι ο σταθμός είχε τρεις γραμμές καθώς και περιστροφική πλάκα (!!!) στο ύψος της Βερανζέρου για την αναστροφή των ατμαμαξών! Well done!


Oι φωτογραφίες προέρχονται από το site www.bill-files.blogspot.gr, αλλά δε νομίζω να ανήκουν στον συγκεκριμένο (όχι όλες τουλάχιστον) γιατί τις έχω δει να κυκλοφορούν γενικά στο internet. Ειδικά δε αυτή με το Θηρίο (κάθως και άλλη μία που δεν έχω ανεβάσει ακόμα) τις έχω δει και στο λεύκωμα "Από τα Παμφορεία στο Μετρό", το οποίο έτυχε να αγοράσω, αλλά κι εκεί δε δίνει συγκεκριμένο όνομα φωτογράφου. Μόνο σε μία έχει υδατογράφημα με το όνομα του φωτογράφου και έτσι θ' ανέβει κι εδώ φυσικά. Επίσης η πρόθεσή μου δεν ήταν ποτέ να τις ανεβάσω στην gallery, που γνωρίζω ότι υπάρχουν κανόνες περί πνευματικής ιδιοκτησίας, αλλά να τις "επισυνάψω" στο ποστ μου. Όταν είδα ότι αυτό δε γίνεται, αναγκάστηκα να το κάνω έτσι, αν όμως υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος πες μου, είμαι όλος αυτιά! Smile Αυτό που δε μπορούσα να κάνω είναι να βάλω απευθείας link για τις φωτό απ' το site που τις πήρα, γιατί στην περιγραφή του συνδέσμου εμπεριέχεται και η τοποθεσία, οπότε θα μου "χάλαγε" το κουΐζ... Tongue

Ας πάμε τώρα σε κάτι πιο δύσκολο... (εως πολύ! Tongue ) Αν και υπάρχει μια λεπτομέρεια που ΙΣΩΣ σας βοηθήσει! Χμμ... που να 'ναι, που να 'ναι...

[Εικόνα: thumb_Athens_Oldies_4.jpg]

Αν κι έχω ορισμένες αμφιβολίες, τείνω στην εξής απάντηση: Γωνία Βασιλέως Κωνσταντίνου και Βασιλίσσης Όλγας
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)