Αξιολόγηση Θέματος:
  • 2 Ψήφοι - 3 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Σύστημα τηλεματικής στις Ο.ΣΥ.
(02-06-2016, 09:52 PM)kostas260 Έγραψε: Καλησπέρα. Όλα αυτά φαίνονται και από το ίντερνετ από κάποια σελίδα ή μόνο από κινητό? γιατί όσο και να έχω ψάξει δεν έχω βρει πως γίνεται να βλέπω ποιο όχημα κυκλοφορεί σε ποια γραμμή τουλάχιστον απ' τον υπολογιστή

Για να το δεις από τον browser του υπολογιστή σου υπάρχει μια διαδικασία που την έχει περιγράψει στο παρελθόν ο mercendes elbo.

" Στη σελίδα της τηλεματικής κάνεις έλεγχο αντικειμένου. Πιο συγκεκριμένα για τον Firefox που χρησιμοποιώ τα βήματα είναι τα εξής: Επιλογή γραμμής και δρομολογίου και άνοιγμα του χάρτη -> Δεξί κλίκ -> Έλεγχος αντικειμένου -> Μετάβαση στην καρτέλα Network στο "παράθυρο" που ανοίγει. Εκεί σταδιακά "φορτώνονται" αρκετά αρχεία. Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι το /api/?act=getBusLocation&p1=τετραψήφιο νούμερο του κωδικού του εκάστοτε δρομολογίου. Στη συνέχεια, αφού πατάς αυτό το αρχείο ανοίγει ένα μικρότερο παράθυρο και πας στην καρτέλα Response. Εκεί, δείχνει τα οχήματα που κυκλοφορούν εκείνη την στιγμή και υπάρχει το VEH_NO το οποίο μας δείχνει τον πενταψήφιο αριθμό του οχήματος. Το πρώτο ψηφίο είναι ο αριθμός του Α/Σ (1-> Βοτανικός, 2-> Ελληνικό, 3-> Πειραιάς, 4-> Ράλλη, 5-> Άγιος Δημήτριος, 6-> Ανθούσα, 7-> Λιόσια) και τα επόμενα 4 ο αριθμός παρμπρίζ του οχήματος. Για παράδειγμα, η νταλίκα Solaris #845 της Ράλλη είναι 40845. Εξαίρεση σε αυτόν τον κανόνα αποτελούν τα Citelis της Ανθούσας που έχουν αριθμό 7900Χ που κανονικά ανήκει στα Λιόσια. "

Επίσης μέσω των εφαρμογών "Oasa Telematics" σε κινητά με λειτουργικό σύστημα Android, iOS ή Windows μπορείς να δεις απευθείας τον αριθμό του.
Κανονίστε να μου πειράξετε το 608rifle
Απάντηση


Μηνύματα στο Θέμα
RE: Σύστημα τηλεματικής στις Ο.ΣΥ. - από nikos1991 - 03-06-2016, 09:56 PM

Πιθανά Σχετικά Θέματα...
Θέμα: Συντάκτης Απαντήσεις: Προβολές: Τελευταία Δημοσίευση
  Σύστημα τηλεματικής στα ΚΤΕΛ panos1b 25 6.383 11-04-2024, 08:48 PM
Τελευταία Δημοσίευση: kostas720

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 15 Επισκέπτης (ες)