Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
A10, B10, 735, 805, 878, 879: Τα λεωφορεία ''υψηλού κινδύνου"
#1
http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=63840854

Τι προτείνετε να γίνει; Όσοι θέλετε, απαντήστε!
Ευχαριστώ! Smile
Απάντηση
#2
805 = Το μόνο που μπορεί να γίνει στο δρομολόγιο είναι να κοπεί στα διυλιστήρια δυστυχώς. Δεν μπορεί να γίνει κάτι άλλο.
878/879 = Καλό θα ήταν να μην δρομολογούνται Citelis σε πρώτη φάση.
Α10/Β10 = Υποτίθεται ότι πήγαν στο σταθμό Λαρίσης για να βελτιωθεί η κατάσταση.
735 = δεν μπορεί να γίνει τίποτα. Είναι μόνο του στη διαδρομή. Κρατούνται μερικά Renault στο αμαξοστάσιο των Άνω Λιοσίων μόνο και μόνο για αυτή τη γραμμή και πάλι η κατάσταση είναι χάλια.
Απάντηση
#3
(08-06-2013, 07:45 PM)ecoj Έγραψε: Το μόνο που μπορεί να γίνει στο δρομολόγιο είναι να κοπεί στα διυλιστήρια δυστυχώς.

Άμα είναι να κοπεί στα διυλιστήρια, ας κοπεί εντελώς! Ποιος ο λόγος να πηγαινοέρχεται σε διαδρομή όμοια των Γ16/866; Το 735 δεν ξέρω αν το γνωρίζετε, αλλά μετά τις 7-8 το απόγευμα δε διέρχεται από Ζεφύρι! Πάει από Μενίδι Άνω Λιόσια κι απο κεί Λεωφ.Φυλής και αριστερά στην Κ.Παλαμά κι απο κεί βγαίνει Λ.Δημοκρατίας. (καθόλου δε με χαλάει, γιατί κατεβαίνω πολλές φορές Προαστιακό Άνω Λιόσια κι έχω έναν παραπάνω τρόπο να πάω σπίτι μου, εκτός του Β12! Big Grin) Παρ όλα αυτά για κάποιο περίεργο λόγο πάλι κωλόκοσμο μαζεύει!! Που τους βρίσκει άραγε; Έχουν συννενοηθεί όλοι οι εγκληματίες Μενιδίου και Άνω Λιοσίων να παίρνουν το 735;; Big Grin Big Grin
Απάντηση
#4
Όταν δεν έχει αστυνομία αυτό που είπα κάνει το 805 άλλα έχεις δίκιο καλύτερα να κοπεί τελείως αν είναι να φτάνει στα διυλιστήρια μόνο.

Το 735 μπορεί να μαζεύει κόσμο επειδή είναι το μόνο λεωφορείο στα δυτικά προάστια που έχει λεωφορεία σαν αυτά που έχουν στην Κηφισιά. RolleyesAngel (Not!) (πλάκα κάνω) Δεν είναι η μόνη γραμμή που μετά τις 19:00 δεν πάει κανονικά. Και το 730 (που είναι πολύ ήρεμη γραμμή) μετά τις 18:00 19:00 κόβει ένα κομμάτι του δρομολογίου στη Ζωοδόχο πηγή και άλλες γραμμές φαντάζομαι το κάνουν ανεπίσημα...
Απάντηση
#5
(08-06-2013, 09:58 PM)ecoj Έγραψε: Και το 730 (που είναι πολύ ήρεμη γραμμή) μετά τις 18:00 19:00 κόβει ένα κομμάτι του δρομολογίου στη Ζωοδόχο πηγή και άλλες γραμμές φαντάζομαι το κάνουν ανεπίσημα...
Κοίτα άλλο το 730! Κόβει το τμήμα αυτό γιατί δεν μπορεί να διέλθει λόγω παρκαρισμένων στο Μπουρνάζι! Το ίδιο γινόταν και με το 700 όταν περνούσε από Κύπρου, τώρα το πήγαν μόνιμα από Παρασκευοπούλου κι ησυχάσανε! Tongue Και το 909 κάνει τέρμα στο Κρατικό μετά τις 18:00 γιατί δε χωράει λόγω παρκαρισμένων στο Village Park... (αυτό που ακόμα δεν έχω καταλάβει είναι γιατί τα 218/232 μετά τις 19:00 (ή 20:00; ) πάνε από Μακρυγιάννη και όχι από Λ.Κατσώνη/Αγ.Κωνσταντίνου!)
Απάντηση
#6
(08-06-2013, 09:58 PM)ecoj Έγραψε: Όταν δεν έχει αστυνομία αυτό που είπα κάνει το 805 άλλα έχεις δίκιο καλύτερα να κοπεί τελείως αν είναι να φτάνει στα διυλιστήρια μόνο.

Το 735 μπορεί να μαζεύει κόσμο επειδή είναι το μόνο λεωφορείο στα δυτικά προάστια που έχει λεωφορεία σαν αυτά που έχουν στην Κηφισιά. RolleyesAngel (Not!) (πλάκα κάνω) Δεν είναι η μόνη γραμμή που μετά τις 19:00 δεν πάει κανονικά. Και το 730 (που είναι πολύ ήρεμη γραμμή) μετά τις 18:00 19:00 κόβει ένα κομμάτι του δρομολογίου στη Ζωοδόχο πηγή και άλλες γραμμές φαντάζομαι το κάνουν ανεπίσημα...

Το 730 γιατί κόβει κομμάτι του δρομολογίου? Επίσης, απ' ότι έχω ακούσει έχουν θέμα και τα Β12, Γ9, 723 και τα υπόλοιπα τοπικά Λιοσίων/Μενιδίου.
Απάντηση
#7
(08-06-2013, 10:58 PM)pvuccino Έγραψε: Κοίτα άλλο το 730! Κόβει το τμήμα αυτό γιατί δεν μπορεί να διέλθει λόγω παρκαρισμένων στο Μπουρνάζι! Το ίδιο γινόταν και με το 700 όταν περνούσε από Κύπρου, τώρα το πήγαν μόνιμα από Παρασκευοπούλου κι ησυχάσανε! Tongue Και το 909 κάνει τέρμα στο Κρατικό μετά τις 18:00 γιατί δε χωράει λόγω παρκαρισμένων στο Village Park... (αυτό που ακόμα δεν έχω καταλάβει είναι γιατί τα 218/232 μετά τις 19:00 (ή 20:00; ) πάνε από Μακρυγιάννη και όχι από Λ.Κατσώνη/Αγ.Κωνσταντίνου!)

Πραγματικά δεν είχα σκεφτεί ποτέ ότι δεν χωράει στο Μπουρνάζι το 730 λόγω παρκαρισμένων. Μου έλυσες μεγάλη απορία. Yeah! Αν ρωτήσεις οδηγό σε απογευματινή βάρδια του 218 ή του 232 φαντάζομαι θα ξέρει. Για το 909 το φτανταζόμουν.

mercedes elbo@ Μόλις απάντησε ο pvuccino για το 730. Τα τοπικά Άνω Λιοσίων Μενιδίου ίσως λόγω φόβου και εγκληματικότητας.
Απάντηση
#8
(08-06-2013, 10:58 PM)pvuccino Έγραψε: (αυτό που ακόμα δεν έχω καταλάβει είναι γιατί τα 218/232 μετά τις 19:00 (ή 20:00; ) πάνε από Μακρυγιάννη και όχι από Λ.Κατσώνη/Αγ.Κωνσταντίνου!)
Δεν ξέρω αλλά παλιά δεν γίνοταν κάτι τέτοιο. Αν και υπήρχε πρόταση από μια συνδικαλιστική παράταξη να πηγαίνει ευθεία απ' τη Μακρυγιάννη για λόγους ασφαλείας επειδή δεν υπήρχε φανάρι.

(08-06-2013, 11:08 PM)ecoj Έγραψε: mercedes elbo@ Μόλις απάντησε ο pvuccino για το 730. Τα τοπικά Άνω Λιοσίων Μενιδίου ίσως λόγω φόβου και εγκληματικότητας.

Όχι λάθος δικία μου διατύπωση. Εννούσα ότι απ' ότι έχω ακούσει και έχω διαβάσει ότι και αυτές οι γραμμές είναι υψηλού κινδύνου. Τώρα αν αλλάζουν διαδρομές το βράδυ δεν το γνωρίζω.
Απάντηση
#9
(08-06-2013, 11:12 PM)mercedes elbo Έγραψε: Δεν ξέρω αλλά παλιά δεν γίνοταν κάτι τέτοιο. Αν και υπήρχε πρόταση από μια συνδικαλιστική παράταξη να πηγαίνει ευθεία απ' τη Μακρυγιάννη για λόγους ασφαλείας επειδή δεν υπήρχε φανάρι.

Ναι αλλά αυτό αν γινόταν θα ίσχυε όλη μέρα, όχι μόνο το βράδυ! Όχι, ακόμα ισχύει κανονικά. Και μάλιστα αν προσέξεις στη στάση "Γυμνάσιο" στην Ποσειδώνος με κατεύθυνση Πειραιά, υπάρχουν κανονικά τα 218/232! (κι είναι καινούρια στάση!) Αλλά εγώ πάντα το θυμάμαι να συμβαίνει.... από το 2004 δηλαδή και μετά που φτιάχτηκε ο Κηφισός και γκρεμίστηκε η γέφυρα στη Λ.Κατσώνη. (μεγάλη βλακεία κατ' εμέ) Πριν ως γνωστόν πέρναγε τη γέφυρα και περνούσε μέσα απ' το Ν.Φάληρο, καταλήγοντας στην Ποσειδώνος στον Σταθμό Ησάπ. (μάλιστα περνούσε ΑΚΡΙΒΩΣ μπροστά του...)
Απάντηση
#10
(08-06-2013, 11:21 PM)pvuccino Έγραψε: Ναι αλλά αυτό αν γινόταν θα ίσχυε όλη μέρα, όχι μόνο το βράδυ! Όχι, ακόμα ισχύει κανονικά. Και μάλιστα αν προσέξεις στη στάση "Γυμνάσιο" στην Ποσειδώνος με κατεύθυνση Πειραιά, υπάρχουν κανονικά τα 218/232! (κι είναι καινούρια στάση!) Αλλά εγώ πάντα το θυμάμαι να συμβαίνει.... από το 2004 δηλαδή και μετά που φτιάχτηκε ο Κηφισός και γκρεμίστηκε η γέφυρα στη Λ.Κατσώνη. (μεγάλη βλακεία κατ' εμέ) Πριν ως γνωστόν πέρναγε τη γέφυρα και περνούσε μέσα απ' το Ν.Φάληρο, καταλήγοντας στην Ποσειδώνος στον Σταθμό Ησάπ. (μάλιστα περνούσε ΑΚΡΙΒΩΣ μπροστά του...)

Ναι τη θυμάμαι τη γέφυρα αλλά σίγουρα μέχρι 2007-2008 πήγαινε όλες τις ώρες στην κανονική διαδρομή και πρώτη φορά το ακούω αυτό. Ίσως έτυχες τον οδηγό... δεν ξέρω.
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)