Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Αποζημίωση στους κατόχους καρτών απεριορίστων διαδρομών
#1
Το Υπουργείο Ανάπτυξης, Ανταγωνιστικότητας, Υποδομών, Μεταφορών & Δικτύων ανακοίνωσε την Τρίτη τις αποζημιώσεις που θα δίνονται στους κατόχους καρτών απεριορίστων διαδρομών για τις ημέρες των απεργιών στα ΜΜΜ.
Αναλυτικά: http://www.mindev.gov.gr/?p=10051

Η κατηγορίες αποζημιώσεων είναι οι εξής:
  1. Απεργία σε λεωφορεία + ΗΣΑΠ + ΜΕΤΡΟ: αποζημίωση 1/30 σε όλους τους κατόχους.
  2. Απεργία σε λεωφορεία + μια γραμμή ΗΣΑΠ/ΜΕΤΡΟ (1 ή 2 ή 3): αποζημίωση 1/30 για κάρτες 10€/20€ και 1/45 για κάρτες 23€/45€ και 70€/140€.
  3. Απεργία σε ΗΣΑΠ + ΜΕΤΡΟ: αποζημίωση 1/45 για κάρτες 23€/45€ και 70€/140€.
  4. Απεργία σε μία γραμμή ΗΣΑΠ/ΜΕΤΡΟ (1 ή 2 ή 3): αποζημίωση 1/60 για κάρτες 23€/45€ και 70€/140€.
  5. Απεργία σε λεωφορεία: αποζημίωση 1/30 για κάρτες 10€/20€ και 1/60 για κάρτες 23€/45€ και 70€/140€.

Για το μήνα Ιανουάριο 2013 και με βάση τα παραπάνω υπολογίζω ότι οι αποζημιώσεις που θα δοθούν θα είναι οι εξής:
  • Για κάρτες 10€, έκπτωση 2€ (1,98€).
  • Για κάρτες 20€, έκπτωση 4€ (4,02€).
  • Για κάρτες 23€, έκπτωση 6€ (5,96€).
  • Για κάρτες 45€, έκπτωση 11,75€.
  • Για κάρτες 70€, έκπτωση 18,3€ (18,33€).
  • Για κάρτες 140€, έκπτωση 36,5€ (36,51€)
Απάντηση
#2
Ανακοινώθηκαν οι εκπτώσεις που θα παρασχεθούν στις μηνιαίες κάρτες του μηνός Απριλίου στους ήδη κατόχους καρτών απεριορίστων διαδρομών (ΚΑΔ), λόγω των εκτεταμένων απεργιακών κινητοποιήσεων στα ΜΜΜ.

Οι τιμές των καρτών Απριλίου 2013 για τους δικαιούχους της έκπτωσης διαμορφώνονται ως εξής:
- Για όλα τα μέσα => 34€ (-11€)
- Για όλα τα μέσα μειωμένη => 17€ (-6€)
- Για λεωφορεία-τρόλεϊ-τραμ => 16€ (-4€)
- Για λεωφορεία-τρόλεϊ-τραμ μειωμένη => 8€ (-2€)

Να σημειωθεί πως:
1) Η έκπτωση γίνεται μόνο σε όσους θα προβούν σε ανανέωση ΚΑΔ και όχι στις περιπτώσεις έκδοσης νέων μηνιαίων καρτών. Δηλαδή, όσοι δεν είχαν εκδώσει μηνιαία ΚΑΔ το Μάρτιο, δε δικαιούνται έκπτωση για το μήνα Απρίλιο.
2) Οι δικαιούχοι της έκπτωσης θα πρέπει να απευθύνονται σε οποιοδήποτε εκδοτήριο της ΟΣΥ (http://www.osy.gr/ethelsite/pages/ticketBoxes.php) ή της ΣΤΑΣΥ (http://www.stasy.gr/index.php?id=77).
3) Όσοι είχαν ανανεώσει (και συνεπώς είναι δικαιούχοι της έκπτωσης) τη μηνιαία τους κάρτα για το μήνα Απρίλιο, πριν την ανακοίνωσης της ρύθμισης, σε οποιοδήποτε εκδοτήριο της ΟΣΥ, θα πρέπει να επικοινωνήσουν στα τηλέφωνα 2104270812 και 2104270813, για να ενημερωθούν για τον τρόπο επιστροφής των χρημάτων τους.
4) Όσοι επιθυμούν να προβούν στην έκδοση μηνιαίας κάρτας (δηλαδή δεν είχαν μηνιαία ΚΑΔ το Μάρτιο), μπορούν να το κάνουν ΜΟΝΟ στο εκδοτήριο του σταθμού ΟΜΟΝΟΙΑ (08:00-15:00) και στο άνω εκδοτήριο (1ο υπόγειο) του σταθμού ΣΥΝΤΑΓΜΑ (08:00-19:00).
5) Για όσους έχουν ετήσιες κάρτες, θα εφαρμοστεί συνολική έκπτωση για όλο το 2013.

(Τελευταία ενημέρωση: Πέμπτη 28 Μαρτίου 2013, ώρα 01:00)
Απάντηση
#3
Αξίζει να επισημανθεί πως ο εκπρόσωπος των εργαζομένων του ΟΑΣΑ στο ΔΣ του Οργανισμού ψήφισε λευκό στην απόφαση για αποζημίωση των κατόχων μηνιαίων καρτών απεριορίστων διαδρομών!
Απάντηση
#4
(28-03-2013, 03:06 AM)marios.ilioupoli Έγραψε: Αξίζει να επισημανθεί πως ο εκπρόσωπος των εργαζομένων του ΟΑΣΑ στο ΔΣ του Οργανισμού ψήφισε λευκό στην απόφαση για αποζημίωση των κατόχων μηνιαίων καρτών απεριορίστων διαδρομών!

Ότι να ναι...
ΕΛΒΟ-Δημιουργώντας Ελληνικά
Να χτυπηθεί ριζικά η παράνομη στάθμευση.
Η κρίση θα βοηθήσει κάπως, να "αγαπήσουμε" τις συγκοινωνίες και ιδίως το τρένο.
Απάντηση
#5
(05-04-2013, 01:03 AM)ELBO O405GN Έγραψε: Ότι να ναι...

Δηλαδή;
Απάντηση
#6
(05-04-2013, 03:45 PM)marios.ilioupoli Έγραψε: Δηλαδή;

Αναφερόμουν στον εκπρόσωπο των εργαζομένων που ψήφισε λευκό! Άσε που οι περισσότεροι επιβάτες, έχουν φροντίσει εδώ και μήνες να "αποζημιώνουν" τον εαυτό τους (με σποραδική χρήση εισιτηρίων!).
ΕΛΒΟ-Δημιουργώντας Ελληνικά
Να χτυπηθεί ριζικά η παράνομη στάθμευση.
Η κρίση θα βοηθήσει κάπως, να "αγαπήσουμε" τις συγκοινωνίες και ιδίως το τρένο.
Απάντηση
#7
Πάντως παιδιά όταν πήγα να βγάλω την κάρτα για τον Απρίλη, η κοπέλα μου πήρε μόνο 16 ευρώ!! (παίρνω των 20 μόνο για λεωφορεία/τρόλλεϋ/τραμ) Παρ' όλο που το Γενάρη που έγιναν οι απεργίες δεν είχα βγάλει κάρτα! Με αποζημίωσε δηλαδή για ζημιά που δεν έπαθα... Big Grin Big Grin
Απάντηση
#8
(10-04-2013, 12:18 AM)pvuccino Έγραψε: Πάντως παιδιά όταν πήγα να βγάλω την κάρτα για τον Απρίλη, η κοπέλα μου πήρε μόνο 16 ευρώ!! (παίρνω των 20 μόνο για λεωφορεία/τρόλλεϋ/τραμ) Παρ' όλο που το Γενάρη που έγιναν οι απεργίες δεν είχα βγάλει κάρτα! Με αποζημίωσε δηλαδή για ζημιά που δεν έπαθα... Big Grin Big Grin

ακριβως το ιδιο εγινε κε με μενα.16 ευρω μου πηραν παρολο που ειχα πεταξει το κουπονι του γεναρη
Τοπικοποιηστε τα 622,815 στον ευαγγελισμο
Απάντηση
#9
(10-04-2013, 12:43 AM)Vasilis21 Έγραψε: ακριβως το ιδιο εγινε κε με μενα.16 ευρω μου πηραν παρολο που ειχα πεταξει το κουπονι του γεναρη

Η αποζημίωση κάλυπτε τις απεργιακές κινητοποιήσεις των προηγούμενων μηνών και όχι μόνο του Ιανουαρίου. Το μόνο που απαιτούνταν ήταν να έχεις στέλεχος κάρτας απεριορίστων και όχι κουπόνι Ιανουαρίου. Γιατί αν ίσχυε το δεύτερο, κανείς νομίζω δε θα έπαιρνε κάτι, αφού όλοι τα πετάνε τα κουπόνια.
Απάντηση
#10
(10-04-2013, 12:56 AM)marios.ilioupoli Έγραψε: Η αποζημίωση κάλυπτε τις απεργιακές κινητοποιήσεις των προηγούμενων μηνών και όχι μόνο του Ιανουαρίου. Το μόνο που απαιτούνταν ήταν να έχεις στέλεχος κάρτας απεριορίστων και όχι κουπόνι Ιανουαρίου. Γιατί αν ίσχυε το δεύτερο, κανείς νομίζω δε θα έπαιρνε κάτι, αφού όλοι τα πετάνε τα κουπόνια.
Στην ανακοίνωση του ΟΑΣΑ έλεγε ξεκάθαρα για τον Ιανουάριο πάντως! Δεν ξέρω μήπως βγήκε και δεύτερη την οποία δε διάβασα, αυτή που διάβασα πάντως αυτά έλεγε! Κι εγώ είχα κουπόνι μόνο του Μαρτίου, που δεν έγινε ούτε ΜΙΑ απεργία! Αλλά ΟΚ ας μην παραπονιόμαστε και για τα λεφτά που μας χαρίζουν, κρίμα είναι! Big Grin Big Grin
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)