Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Τροποποιήσεις λεωφορειακών γραμμών με το άνοιγμα των νέων σταθμών Μετρό
#4
Για το 154 διαφωνώ. Δε νομίζω ότι κάποιος που θέλει να πάει στο Πανόραμα Βούλας θα προτιμήσει να κατέβει στο μελλοντικό σταθμό Ηλιούπολης για να πάρει 154 και όχι σε αυτόν του Αλίμου.
Εσύ αυτό που προτείνεις, αν καταλαβαίνω καλά, είναι να λειτουργούν περίπου συνδυαστικά αυτές οι δύο γραμμές, αλλά και πάλι είναι αδύνατον, διότι αφενός η 154 λειτουργεί ως τροφοδοτική, αφετέρου η Α4 καταλήγει στο κέντρο και όλοι ξέρουμε πως αν κάτι συμβεί και κλείσει το κέντρο πέφτει έξω το πρόγραμμα δρομολογίων.
Αυτό που προτείνεις θα είχε αποτέλεσμα αν και το Α4 γίνονταν τροφοδοτική στο Μετρό της Ηλιούπολης, αλλά εδώ αρχίζουν τα δύσκολα, γιατί πλέον πέφτει όλος ο άξονας της Βουλιαγμένης σε Α3/Β3 για σύνδεση με το κέντρο της Αθήνας, τα οποία με τη λειτουργία του Μετρό δε νομίζω ότι θα έχουν λόγο να τα ενισχύσουν. Οπότε η καλύτερη λύση είναι το 154 στο στ. Αλίμου.
Και επίσης η πρότασή σου για το 154 είναι και προβληματική ως προς το ότι οι νταλίκες δεν ξέρω πως θα βολεύονται στο στ. Ηλιούπολης, γιατί δεν έχουν από κάπου να στρίβουν για εκεί.

Κατά τα λοιπά, για το 210 δε μπορώ να μιλήσω ξεκάθαρα, γιατί δεν είμαι χρήστης του εκτός Λ. Βουλιαγμένης τμήματος της. Αν δε δημιουργείται πρόβλημα, προσωπικά με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο το να υπάρχει μια γραμμή με εξαιρετική συχνότητα και να εξυπηρετεί ουσιαστικά μια περιοχή, παρά να περνάει το λεωφορείο όποτε θυμηθεί.

Τώρα, όσο αφορά τα Ηλιουπολίτικα, το 237 καταρχάς είναι αδύνατον να φύγει από τη Δάφνη. Αφήνει ξεκρέμαστο ένα μεγάλο κομμάτι της Μαρίνου Αντύπα από τα Κανάρια μέχρι και τα όρια με τον Υμηττό. Και δεν ξέρω κατά πόσο θα ωφελήσει τη γραμμή το να καταλήγει στο στ. Ηλιούπολης.
Για το 201, όμως, ας γίνει κάποια εναλλακτική δοκιμή και αν αποτύχει τότε μαζί σου στο να κοπεί τελείως. Ωστόσο, θα πρέπει έχουμε υπόψιν μας ότι η γραμμή έχει επιβατική κίνηση. Όχι και τεράστια, αλλά για τα δεδομένα της είναι σημαντική.
Απάντηση


Μηνύματα στο Θέμα
RE: Τροποοιήσεις Λεφωρειακών Γραμμών με το Άνοιγμα των Νέων Σταθμών του Μετρό - από marios.ilioupoli - 04-02-2013, 12:33 AM
205 & 207 - από N1Ellinikou - 03-03-2013, 05:31 AM
RE: 205 & 207 - από pvuccino - 03-03-2013, 11:39 AM
RE: 205 & 207 - από nikos1991 - 04-03-2013, 01:45 AM
RE: 205 & 207 - από krikri13 - 04-03-2013, 05:12 PM

Πιθανά Σχετικά Θέματα...
Θέμα: Συντάκτης Απαντήσεις: Προβολές: Τελευταία Δημοσίευση
  Τροποποιήσεις λεωφορειακών γραμμών με την έλευση του τραμ στον Πειραιά eniakosatesseras 29 24.484 13-11-2021, 12:41 PM
Τελευταία Δημοσίευση: kostas720
  Τροποποίηση λεωφορειακών γραμμών λόγω της έλευσης μετρό στη δυτική Αττική Larioupol 39 37.877 10-07-2020, 04:34 PM
Τελευταία Δημοσίευση: Larioupol

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 117 Επισκέπτης (ες)