Αξιολόγηση Θέματος:
  • 2 Ψήφοι - 1.5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ποιότητα παρεχόμενων υπηρεσιών ΣΤΑΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα
(19-05-2022, 02:55 PM)sgkatsos Έγραψε: Δεν έχω κάποια πρόσβαση σε στοιχεία επιβατικής κίνησης με αριθμούς. Το σχόλιο μου για την μειωμένη επιβατική κίνηση βασίζεται σε προσωπική παρατήρηση. Ως φοιτητής το 2007 η γραμμή 1 είχε συχνότητα ανά 2:30' και εμφάνιζε φαινόμενα συνωστισμού στους σταθμούς του Άγιου Νικολάου και των Κάτω Πατησίων σε βαθμό που ήταν πιθανό να περίμενα τον επόμενο ή τον μεθεπόμενο συρμό. Πλέον αυτό δεν το συναντάς συχνά οπότε θεωρώ ότι λιγότερος κόσμος χρησιμοποιεί την γραμμή σε σχέση με την προηγούμενη δεκαετιά. 

Έχω προλάβει και την περίοδο που υπήρχαν συμπληρωματικά δρομολόγια Άνω Πατήσια - Ομόνοια και Ηράκλειο - Ταύρος λόγω αυξημένης επιβατικής κίνησης!

Πάντως συμφωνώ ότι όσο το δίκτυο επεκτείνεται θα ανέρχεται η επιβατική κίνηση σε όλους τους σταθμούς και τις γραμμές. Απλά δυστυχώς στην γραμμή 1 το επίπεδο παρεχόμενης υπηρεσίας είναι εξαιρετικά χαμηλό που αποτελεί αποθαρρυντικό παράγοντα για τις μετακινήσεις με τα ΜΜΜ έναντι του αυτοκινήτου.
Δεν έχω ιδέα για την κίνηση τότε μιας και ημουν πολύ μικρός, για αυτό και σε ρώτησα. Από αυτά που περιγράφεις προφανώς και στην γραμμή 1 υπήρχε περισοτερη κίνηση. Σήμερα πάντως συνεχίζει να υπάρχει συνωστισμός σε ώρες αιχμής, αλλά αν τα δρομολόγια ήταν ανα 2:30’ τότε προφανώς δεν θα ήταν τόσο άσχημα. Πάντως αν αυξηθούν τα δρομολόγια σίγουρα θα δούμε και supply induced demand κάτι που θελουμε. Με τις ανακαινίσεις όμως δεν φαίνεται να γίνετε κάτι τέτοιο.

Για την επιβατική κίνηση του 2008-9 υπάρχει μια πολύ καλή εργασία που θα παραθέσω
https://dione.lib.unipi.gr/xmlui/bitstre...poulos.pdf
Απάντηση


Μηνύματα στο Θέμα
RE: Ποιότητα παρεχόμενων υπηρεσιών ΣΤΑΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - από panos1b - 19-05-2022, 03:14 PM
RE: Αττικο Μετρό - Γραμμη 2 - από ecoj - 05-04-2013, 11:34 AM
RE: Αττικο Μετρό - Γραμμη 2 - από ecoj - 10-04-2013, 09:48 PM
RE: Αττικο Μετρό - Γραμμη 2 - από ecoj - 10-04-2013, 10:22 PM
RE: Αττικο Μετρό - Γραμμη 2 - από ecoj - 29-04-2013, 11:45 PM
RE: Αττικο Μετρό - Γραμμη 2 - από ecoj - 30-04-2013, 12:04 AM

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 9 Επισκέπτης (ες)