Αξιολόγηση Θέματος:
  • 2 Ψήφοι - 1.5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ποιότητα παρεχόμενων υπηρεσιών ΣΤΑΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα
#43
(05-04-2013, 11:34 AM)ecoj Έγραψε: http://www.newsbeast.gr/greece/arthro/51...tou-metro/
Άλλη μια πραγματικότητα...

Το είχα θέσει από τις 18/2 σε ερώτημά μου σε αυτό το topic για το αν επαρκεί το προσωπικό για να καλύψει τις αυξημένες ανάγκες.
Από αύριο στις 05:30 το πρωί προστίθενται κάποια επιπλέον λεπτά στο δρομολόγιο κάθε συρμού. Ήδη σε αρκετές περιπτώσεις ακόμα και σε ώρες αιχμής υπάρχουν αρκετά μεγάλες χρονοαποστάσεις (έχει φτάσει και 8') στα δρομολόγια, με αποτέλεσμα ειδικά στους κεντρικούς σταθμούς να γίνεται κακός χαμός και φυσικά οι συρμοί να γεμίζουν όσο δεν πάει.
Νομίζω ότι η μόνη λύση είναι να επιστρέψουν στις θέσεις τους αυτοί που μπήκαν με ρουσφέτια. Άλλωστε δεν έχει σημασία το πως έχουν μπει, αφού έχουν λάβει την απαραίτητη εκπαίδευση. Γιατί αν περιμένουμε να γίνει προκήρυξη από ΑΣΕΠ, να εκπαιδευτούν κλπ, η ΣΤΑΣΥ θα χρυσοπληρώνει υπερωρίες για να καλυφθούν οι αυξημένες ανάγκες.
Και ίσως θα έπρεπε να εξεταστεί έτσι αν μπορούν κάποιοι απ' αυτούς να εξυπηρετήσουν και ανάγκες στο δίκτυο της γραμμής 1, όπου εκεί κι αν υπάρχει πρόβλημα.

Πάντως, ας κρατήσουμε για αρχή το ότι στις 05:30 άυριο το πρωί οι σταθμοί ΑΝΘΟΥΠΟΛΗ και ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ θα λειτουργούν κανονικά.
Στο 16:00 το ρεπορτάζ: http://www.antenna.gr/webtv/watch?cid=_wx3rm_u_ugbxc%3d

Εγώ έχω να θέσω και ένα ακόμη θέμα. Γιατί στη γραμμή 2 δεν ακολουθείται η λογική που υπάρχει στις γραμμές 1 και 3; Δηλαδή αντί να ξεκινάει ο πρώτος συρμός στις 05:30 και να καταλήγει να φτάνει στις 05:52 στον Άγ. Δημήτριο, να έχουμε πρώτους συρμούς προς Αγ. Δημήτριο στις 05:30 από Ανθούπολη, Μεταξουργείο και Συγγρού-Φιξ και προς Ανθούπολη να ξεκινάνε από Αγ. Δημήτριο, Σύνταγμα και Αττική. Και προτείνω αυτούς τους σταθμούς γιατί έτσι οι συρμοί έχουν μεταξύ τους τη χρονοαπόσταση των 8' που υπάρχει στο Μετρό τα ξημερώματα.
Απάντηση


Μηνύματα στο Θέμα
RE: Αττικο Μετρό - Γραμμη 2 - από ecoj - 05-04-2013, 11:34 AM
RE: Αττικο Μετρό - Γραμμη 2 - από marios.ilioupoli - 05-04-2013, 02:05 PM
RE: Αττικο Μετρό - Γραμμη 2 - από ecoj - 10-04-2013, 09:48 PM
RE: Αττικο Μετρό - Γραμμη 2 - από ecoj - 10-04-2013, 10:22 PM
RE: Αττικο Μετρό - Γραμμη 2 - από ecoj - 29-04-2013, 11:45 PM
RE: Αττικο Μετρό - Γραμμη 2 - από ecoj - 30-04-2013, 12:04 AM

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 13 Επισκέπτης (ες)