Αξιολόγηση Θέματος:
  • 2 Ψήφοι - 1.5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ποιότητα παρεχόμενων υπηρεσιών ΣΤΑΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα
(21-09-2013, 05:20 AM)i_lie_us Έγραψε: Πριν κανα δίχρονο κάπου δεν υποτίθεται ότι σε όλους τους συρμούς πρώτης γενιάς εγκαταστάθηκε κλιματισμός;!
Όλο τα καλοκαίρι χρησιμοποιούσα το μετρό σχεδόν καθημερινά και δεν πέτυχα πότε κλιματισμό σε πρώτης γενιάς..
Και γενικά, δεν θυμάμαι πόσο καιρό εχω να πετύχω..
Όσον αφορά τα υπόλοιπα δεν εχω μεγάλα παράπονα για γραμμή τρία στο μετρό τώρα που ξανάρχισα να την χρησιμοποιώ εντατικότερα..
Κάποια δρομολόγια το πρωί από δουκίσσης δεν είναι απολύτως ακριβή αλλά δεν υπάρχει παρά πολύ μεγάλο πρόβλημα. Τιγκαρουν βέβαια αλλά νομίζω ότι η κατάσταση είναι ανεκτή..
Αυτό που δεν θα θεωρούσα ανεκτό ήταν μια διαδρομή που έκανα σήμερα στις 5μισή από ομόνοια σύνταγμα..
Ίσως πέτυχα την περίπτωση, ίσως να έφταιξε και το ότι ήμουν στο πρώτο βαγόνι αλλά η κατάσταση ήταν αποπνικτική σε πρώτης γενιάς τιγκαρισμένο συρμό που πέτυχα προς αγιο δημήτριο.. Τέτοια δυσφορία είχα να νιώσω από α5 σε ώρα αιχμής στις αρχές του χρόνου που είχαμε τη 10ήμερη απεργία στο μετρό..

(Τελευταία απορία.. Οι ηλεκτροδηγοί βρίσκονται ακόμα σε επίταξη; Εννοώ πως όταν έγινε η επίταξη λέγανε ότι δεν μπορούν να κάνουν 24ωρη απεργία παρά μόνο στάσεις εργασίας (και όντως από τότε δεν έχουν κάνει άλλη)..
Αλλά για πόσο ισχύει αυτό;!)

Όσο αφορά τους συρμούς 1ης, κανείς δε διαθέτει κλιματισμό, νομίζω. Πάντως όλο το καλοκαίρι σε όποιον από αυτούς έμπαινες, ήταν φούρνος!

Οι χρονοαποστάσεις έχουν γίνει λίγο μύλος, μετά την αυθαίρετη απόφαση των οδηγών νακανονίζουν αυτή όπως θέλουν τους χρόνους διαλειμμάτων τους.

Για την επίταξη, αυτή θα είναι σε ισχύ μέχρι να εκδοθεί απόφαση από την Κυβέρνηση (δεν πρόκειται ΒΑ υπάρξει), άρα συνεχίζει επ' αόριστον. Και όσο διαρκεί, κανονικά πρέπει ΒΑ προσφέρουν το έργο τους αδιαλείπτως.
Απάντηση
Στης 2ης γεννιάς παρά τη λειτουργεία κλιματιστικού όταν έξω ήταν κουφόβραση και ο συρμός στιβαγμένος η κατάσταση ήταν ανυπόφορη.Όπότε στης 1ης γεννιάς...
Απάντηση
(21-09-2013, 05:20 AM)i_lie_us Έγραψε: Πριν κανα δίχρονο κάπου δεν υποτίθεται ότι σε όλους τους συρμούς πρώτης γενιάς εγκαταστάθηκε κλιματισμός;!

H εγκατάσταση κλιματισμού είχε γίνει σε συρμούς του ΗΣΑΠ. Οι συρμοί πρώτης γενιάς του μετρό ουδέποτε είχαν Α/C.
Κανονίστε να μου πειράξετε το 608rifle
Απάντηση
Θυμήθηκα μια ενδιαφέρουσα εμπειρία που είχα στο μετρό τον περασμένο χειμώνα (υποθέτω δεν υπάρχει καταλληλότερο θέμα για να την γράψω)..
Ήτανε Πέμπτη 21 Φεβρουαρίου, την μέρα αν δεν κάνω λάθος πριν από την καταιγίδα που είχαμε και έκλεισε το μέγαρο μουσικής..
Πήρα τον τελευταίο συρμό από δάφνη, ο οποίος έφυγε κανονικά περίπου στις 00:10..
Για ένα περίεργο λόγο όμως έφτασε στο Σύνταγμα με καθυστέρηση 1-2 λεπτών περίπου κ19-κ20 δηλαδή..
Εκείνη τι στιγμή όσοι πηγαίναμε για την ανταπόκριση ακούσαμε ένα συρμό προς αεροδρόμιο να φεύγει..
Προφανώς σκαλώσαμε όλοι γιατί νομίζαμε ότι χάσαμε το τελευταίο (πράγμα που ουσιαστικά δεν γίνεται..)
Τελικά περιμέναμε μέχρι κ30 όποτε και ήρθε ο συρμός..
Στην πορεία όμως, στις 00:37 στην πανόρμου συναντήθηκε ο συρμός με έναν άλλο (που είχε επιβάτες κανονικά) και πήγαινε προς αιγάλεω..
Αυτή ήταν η πιο κουλή μου εμπειρία στο μετρό λοιπόν και ακόμα εχω μείνει με την απορία γιατί υπήρχε τέτοια καθυστέρηση εκείνη τη νύχτα.. :p
Απάντηση
Πέρυσι το χειμώνα, όταν έπαιζε μιά Τρίτη ή Τετάρτη ο Ολυμπιακός στην Ευρώπη ( το παιχνίδι γινόταν στο Καραισκάκη και σημειώστε το αυτό ), αποφάσισα να πάω να δώ τον αγώνα τηλεοπτικά με φίλους στο Μαρούσι.
Εκείνη την ημέρα κατάφερα να πάρω τον ... επόμενο απο τον τελευταίο συρμό της γραμμής 2 προς Αγ.Δημήτριο. Και θα εξηγήσω πως έτυχε.
Μετά το πέρας του παιχνιδιού, γύρω στις 12 παρά 10 ή κάτι τέτοιο πήρα τον συρμό της γραμμής 1, δηλαδή τον Ηλεκτρικό,
με την ελπίδα να προλάβω απο Ομόνοια το τελευταίο για Αγ. Δημήτριο.
Φευ, δεν τα κατάφερα! Έφτασε Ομόνοια 00.16 και παρόλο που τάχυνα το βήμα μου είδα τους επιβάτες που ανέβαιναν και κατάλαβα οτι είχε φύγει!
Κατέβηκα όμως στην αποβάθρα, θεωρώντας ότι αν υπάρχει κάποιος που να ενημερώνει ότι έχει περάσει το τελευταίο να ανέβω να περιμένω το 790.
Αλλά η πρόσβαση προς την αποβάθρα ήταν ελεύθερη, και σε λίγο 'αρχισαν να έρχονταν και άλλοι που είχαν κατέβει απο τον Ηλεκτρικό που ερχόταν απο Πειραιά!! Και καμία ανακοίνωση απο τα μεγαφωνα ότι ο τελευταίος συρμός έχει περάσει.
Η τηλεματική ήταν βέβαια σβηστή!
Πέρασε και απο την απέναντι αποβάθρα και ο τελευταίος προς Αγ.Αντώνιο στις 00.24, αλλά απο κει είχε ένδειξη οτι θα περάσει κι άλλος για Σεπόλια.
Τελικά αφού είχαν μαζευτεί καμιά 30 αρια άτομα και αφού είχε πάει 00.33 εμφανίστηκε καμαρωτός καμαρωτός ( χωρίς ένδειξη απο τηλεματική ) συρμός 2ης γενιάς για Άγιο Δημήτριο!!
Τώρα να έιχαν βάλει έκτακτο σε ανταπόκριση για τον Ηλεκτρικό, που σίγουρα είχε ενισχυμένα, λόγω του σχολάσματος απο το γήπεδο; Κανείς δεν έμαθε!
Απάντηση
(25-09-2013, 06:44 PM)i_lie_us Έγραψε: Θυμήθηκα μια ενδιαφέρουσα εμπειρία που είχα στο μετρό τον περασμένο χειμώνα (υποθέτω δεν υπάρχει καταλληλότερο θέμα για να την γράψω)..
Ήτανε Πέμπτη 21 Φεβρουαρίου, την μέρα αν δεν κάνω λάθος πριν από την καταιγίδα που είχαμε και έκλεισε το μέγαρο μουσικής..
Πήρα τον τελευταίο συρμό από δάφνη, ο οποίος έφυγε κανονικά περίπου στις 00:10..
Για ένα περίεργο λόγο όμως έφτασε στο Σύνταγμα με καθυστέρηση 1-2 λεπτών περίπου κ19-κ20 δηλαδή..
Εκείνη τι στιγμή όσοι πηγαίναμε για την ανταπόκριση ακούσαμε ένα συρμό προς αεροδρόμιο να φεύγει..
Προφανώς σκαλώσαμε όλοι γιατί νομίζαμε ότι χάσαμε το τελευταίο (πράγμα που ουσιαστικά δεν γίνεται..)
Τελικά περιμέναμε μέχρι κ30 όποτε και ήρθε ο συρμός..
Στην πορεία όμως, στις 00:37 στην πανόρμου συναντήθηκε ο συρμός με έναν άλλο (που είχε επιβάτες κανονικά) και πήγαινε προς αιγάλεω..
Αυτή ήταν η πιο κουλή μου εμπειρία στο μετρό λοιπόν και ακόμα εχω μείνει με την απορία γιατί υπήρχε τέτοια καθυστέρηση εκείνη τη νύχτα.. :p
Το μόνο που έχω σημειώσει για εκείνη την ημέρα που λες (21/2) είναι το ότι είχε κλείσει το απόγευμα για λίγη ώρα ο σταθμός του Κεραμεικού, γιατί είχε εντοπιστεί "ύποπτο αντικείμενο" (μία ξεχασμένη τσάντα με κάτι εργαλεία ήταν, αν το θυμάμαι καλά). Αλλά αυτό δε νομίζω ότι έχει κάποια σχέση με αυτό που αναφέρεις.
Το εναλλακτικό που σκέφτομαι είναι μήπως υπήρξε κάποιο θέμα και καθυστέρησαν οι τελευταίοι συρμοί από/προς Αεροδρόμιο. Αλλά και πάλι η ΣΤΑΣΥ δύσκολα θα έβαζε δρομολόγιο στις 00:20, γιατί θέλει 40' για Αεροδρόμιο, συν 25' για να γυρίσει Αμαξοστάσιο.
Πάντως σίγουρα κάτι συνέβη.

(25-09-2013, 08:41 PM)notis Έγραψε: Πέρυσι το χειμώνα, όταν έπαιζε μιά Τρίτη ή Τετάρτη ο Ολυμπιακός στην Ευρώπη ( το παιχνίδι γινόταν στο Καραισκάκη και σημειώστε το αυτό ), αποφάσισα να πάω να δώ τον αγώνα τηλεοπτικά με φίλους στο Μαρούσι.
Εκείνη την ημέρα κατάφερα να πάρω τον ... επόμενο απο τον τελευταίο συρμό της γραμμής 2 προς Αγ.Δημήτριο. Και θα εξηγήσω πως έτυχε.
Μετά το πέρας του παιχνιδιού, γύρω στις 12 παρά 10 ή κάτι τέτοιο πήρα τον συρμό της γραμμής 1, δηλαδή τον Ηλεκτρικό,
με την ελπίδα να προλάβω απο Ομόνοια το τελευταίο για Αγ. Δημήτριο.
Φευ, δεν τα κατάφερα! Έφτασε Ομόνοια 00.16 και παρόλο που τάχυνα το βήμα μου είδα τους επιβάτες που ανέβαιναν και κατάλαβα οτι είχε φύγει!
Κατέβηκα όμως στην αποβάθρα, θεωρώντας ότι αν υπάρχει κάποιος που να ενημερώνει ότι έχει περάσει το τελευταίο να ανέβω να περιμένω το 790.
Αλλά η πρόσβαση προς την αποβάθρα ήταν ελεύθερη, και σε λίγο 'αρχισαν να έρχονταν και άλλοι που είχαν κατέβει απο τον Ηλεκτρικό που ερχόταν απο Πειραιά!! Και καμία ανακοίνωση απο τα μεγαφωνα ότι ο τελευταίος συρμός έχει περάσει.
Η τηλεματική ήταν βέβαια σβηστή!
Πέρασε και απο την απέναντι αποβάθρα και ο τελευταίος προς Αγ.Αντώνιο στις 00.24, αλλά απο κει είχε ένδειξη οτι θα περάσει κι άλλος για Σεπόλια.
Τελικά αφού είχαν μαζευτεί καμιά 30 αρια άτομα και αφού είχε πάει 00.33 εμφανίστηκε καμαρωτός καμαρωτός ( χωρίς ένδειξη απο τηλεματική ) συρμός 2ης γενιάς για Άγιο Δημήτριο!!
Τώρα να έιχαν βάλει έκτακτο σε ανταπόκριση για τον Ηλεκτρικό, που σίγουρα είχε ενισχυμένα, λόγω του σχολάσματος απο το γήπεδο; Κανείς δεν έμαθε!
Αυτό, σε μία Αθήνα που θέλει να διοργανώσει τελικό Europa League το 2019 και Euro το 2020, θα έπρεπε να θεωρούνται αυτονόητα!
Ίσως να υπήρξε μία συνεννόηση ώστε να εκτελέσει κάποιος συρμός ένα δρομολόγιο ΣΕΠΟΛΙΑ - ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ και ένας ακόμη το αντίστροφο, για να μπορέσει να εξυπηρετηθεί ο κόσμος, που δεν ήταν και 4-5 άτομα, απ' ότι λες.
Πάντως, σίγουρα για ευρωπαϊκά παιχνίδια (είτε Champion League, είτε προκριματικά Euro/Mundial, είτε Euroleague), αλλά και για μεγάλες συναυλίες, θα έπρεπε να προνοεί η ΣΤΑΣΥ για να υπάρχει κάποια χρονική επέκταση των δρομολογίων. Ή έστω κάποια ενισχυτικά, για να εξυπηρετούνται τόσο οι Έλληνες φίλαθλοι, όσο και οι επισκέπτες που έρχονται για τον αγώνα.
Απάντηση
Έρχεται και το WiFi, από τον Οκτώβριο, σε ΠΕΙΡΑΙΑ, ΟΜΟΝΟΙΑ, ΝΕΡΑΤΖΙΩΤΙΣΣΑ, ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ, ΣΥΝΤΑΓΜΑ, ΑΚΡΟΠΟΛΗ:
https://leoforeia.gr/forum2/showthread.php?tid=7713

Ελπίζω μόνο να μην είναι σαν τους νέους συρμούς, που ακόμη... έρχονται!

ΥΓ: Αξίζει να επισημανθεί πως στο ΣΥΝΤΑΓΜΑ υπάρχει ικανοποιητικό σήμα από το Wifi της Forthnet σε όλα τα επίπεδα του σταθμού! Τι διαφορετικό θα φέρει η ΣΤΑΣΥ;
Απάντηση
(03-10-2013, 12:14 PM)marios.ilioupoli Έγραψε: Έρχεται και το WiFi, από τον Οκτώβριο, σε ΠΕΙΡΑΙΑ, ΟΜΟΝΟΙΑ, ΝΕΡΑΤΖΙΩΤΙΣΣΑ, ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ, ΣΥΝΤΑΓΜΑ, ΑΚΡΟΠΟΛΗ:
https://leoforeia.gr/forum2/showthread.php?tid=7713

Ελπίζω μόνο να μην είναι σαν τους νέους συρμούς, που ακόμη... έρχονται!

ΥΓ: Αξίζει να επισημανθεί πως στο ΣΥΝΤΑΓΜΑ υπάρχει ικανοποιητικό σήμα από το Wifi της Forthnet σε όλα τα επίπεδα του σταθμού! Τι διαφορετικό θα φέρει η ΣΤΑΣΥ;
Έχει εξαγγελθεί δεν ξέρω πόσο καιρό αυτό το πράγμα, το καλό που του θέλω να γίνει επιτέλους.. :p
(Όχι ότι με ενδιαφέρει προσωπικά.. Δυστυχώς ούτε laptop, ούτε κινητό με wi-fi έχω, άλλα έτσι για τα τυπικά..)
Όσο για τους νέους συρμούς.. Υποθέτω πλέον περιμένουμε σίγουρα να ανοίξει Αγία Μαρίνα κάπου στα τέλη του χρόνου, και ύστερα βλέπουμε..
Και φαίνονται πολύ ωραίοι οι άτιμοι.. Άντε πια! Tongue
Απάντηση
(03-10-2013, 06:34 PM)i_lie_us Έγραψε: Έχει εξαγγελθεί δεν ξέρω πόσο καιρό αυτό το πράγμα, το καλό που του θέλω να γίνει επιτέλους.. :p
(Όχι ότι με ενδιαφέρει προσωπικά.. Δυστυχώς ούτε laptop, ούτε κινητό με wi-fi έχω, άλλα έτσι για τα τυπικά..)
Όσο για τους νέους συρμούς.. Υποθέτω πλέον περιμένουμε σίγουρα να ανοίξει Αγία Μαρίνα κάπου στα τέλη του χρόνου, και ύστερα βλέπουμε..
Και φαίνονται πολύ ωραίοι οι άτιμοι.. Άντε πια! Tongue

Για το wifi, μάλλον ήρθε η ώρα, γιατί γίνονται δοκιμές στη Νερατζιώτισσα. Αλλά είναι ίσως η εξαγγελία που πουλάει περισσότερο (μαζί με το ότι "έρχεται το Μετρό στη Θεσσαλονίκη" Tongue ).

Τους συρμούς θα τους δούμε όταν -με το καλό- ολοκληρωθεί η εκπαίδευση των -πολυπόθητων- ηλεκτροδηγών.
Απάντηση
Ναι, αλλά μην είστε τόσο σίγουροι.
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 12 Επισκέπτης (ες)