Αξιολόγηση Θέματος:
  • 10 Ψήφοι - 4 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ΣΤΑΣΥ - Μετρό - Γραμμή 2
Στο site της ΣΤΑΣΥ (www.stasy.gr) έχουν αναρτηθεί νέες ώρες πρώτων/τελευταίων αναχωρησεων, χρόνοι διαδρομής και τα ανανεωμένα προγράμματα δρομολογίων, ενόψει της έναρξης λειτουργίας των σταθμών ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ, ΑΛΙΜΟΣ, ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ και ΕΛΛΗΝΙΚΟ, τα ξημερώματα του Σαββάτου.

Από το Σάββατο πρώτα δρομολόγια προς Ελληνικό στις 05:30 από ΑΝΘΟΥΠΟΛΗ και ΑΤΤΙΚΗ και προς Ανθουπολη την ίδια ώρα από ΕΛΛΗΝΙΚΟ και ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟ.
Απάντηση
Από αύριο το μεσημέρι τα πρώτα επιβατικά δρομολόγια από/προς τους σταθμούς ΕΛΛΗΝΙΚΟ, ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ, ΑΛΙΜΟΣ και ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ!
Μετά από 7 χρόνια, επιτέλους οι Νότιοι θα έχουμε το Μετρό δίπλα μας!
Απάντηση
Σήμερα το πρωί η τηλεματική ήταν εκτός λειτουργείας.
Απάντηση
Σήμερα πήγα και στους 4 νέους σταθμούς της γραμμής 2. Μοιάζουν όλοι πολύ μεταξύ τους σαν σχεδίαση. Δεν μου άρεσε καθόλου το χρώμα του σταθμού της Ηλιούπολης όμως. Πρόσεξα ότι είχαν ήδη αρκετή επιβατική κίνηση σήμερα απόγευμα πρώτη μέρα οπότε λογικά θα γίνει μεγάλη επιτυχία. Επίσης κάποιες αυτόματες κυλιόμενες σε Αργυρούπολη και Άλιμο δεν λειτουργούσαν καθόλου. Η τηλεματική ήταν μια χαρά πάντως.
Απάντηση
(26-07-2013, 10:51 PM)ecoj Έγραψε: Σήμερα πήγα και στους 4 νέους σταθμούς της γραμμής 2. Μοιάζουν όλοι πολύ μεταξύ τους σαν σχεδίαση. Δεν μου άρεσε καθόλου το χρώμα του σταθμού της Ηλιούπολης όμως. Πρόσεξα ότι είχαν ήδη αρκετή επιβατική κίνηση σήμερα απόγευμα πρώτη μέρα οπότε λογικά θα γίνει μεγάλη επιτυχία. Επίσης κάποιες αυτόματες κυλιόμενες σε Αργυρούπολη και Άλιμο δεν λειτουργούσαν καθόλου. Η τηλεματική ήταν μια χαρά πάντως.

Ντροπή σου να θιξεις το σταθμό της γειτονιάς μου. Tongue Εγώ ακόμη δεν έχω την τύχη να τους δω στο εσωτερικό.
Πάντως, η αρκετά μεγάλη επιβατική κίνηση φαίνονταν και από τα ρεπορτάζ στην tv και την επιβεβαιώνεις και εσύ. Και ειδικά στο Ελληνικό όσο θα μαθαίνουν ότι πήγε εκεί το Ε22, όλο και θα πυκνώνει η κίνηση. Όσες φορές τώρα το καλοκαίρι είχα πάρει Μετρό πρωί, στη Συγγρου/Φιξ κατέβαινε όλη η νεολαία για να πάρει Ε22. Το ίδιο και με το 171.
Απάντηση
(26-07-2013, 11:05 PM)marios.ilioupoli Έγραψε: Ντροπή σου να θιξεις το σταθμό της γειτονιάς μου. Tongue Εγώ ακόμη δεν έχω την τύχη να τους δω στο εσωτερικό.
Πάντως, η αρκετά μεγάλη επιβατική κίνηση φαίνονταν και από τα ρεπορτάζ στην tv και την επιβεβαιώνεις και εσύ. Και ειδικά στο Ελληνικό όσο θα μαθαίνουν ότι πήγε εκεί το Ε22, όλο και θα πυκνώνει η κίνηση. Όσες φορές τώρα το καλοκαίρι είχα πάρει Μετρό πρωί, στη Συγγρου/Φιξ κατέβαινε όλη η νεολαία για να πάρει Ε22. Το ίδιο και με το 171.

Angel
Το Ελληνικό είχε τον περισσότερο κόσμο από τους 4. Είναι ο τελευταίος και θα ξεκινάνε από εκεί Ε22, 171 οπότε λογικά θα έχει πάντα υψηλή επιβατική κίνηση (ειδικά τα καλοκαίρια). Αλλά και οι άλλοι είχαν πολύ κόσμο, περισσότερους από όσους περίμενα. Α, να πω ότι δεν είδα κανέναν συρμό τρίτης γενιάς. Είχαν πει ότι θα ξεκινούσαν 5 από τους 17 να λειτουργούν άλλα μάλλον δεν ξεκίνησαν ή μήπως πήγαν στη μπλε γραμμή;
Απάντηση
(27-07-2013, 12:02 AM)ecoj Έγραψε: Angel
Το Ελληνικό είχε τον περισσότερο κόσμο από τους 4. Είναι ο τελευταίος και θα ξεκινάνε από εκεί Ε22, 171 οπότε λογικά θα έχει πάντα υψηλή επιβατική κίνηση (ειδικά τα καλοκαίρια). Αλλά και οι άλλοι είχαν πολύ κόσμο, περισσότερους από όσους περίμενα. Α, να πω ότι δεν είδα κανέναν συρμό τρίτης γενιάς. Είχαν πει ότι θα ξεκινούσαν 5 από τους 17 να λειτουργούν άλλα μάλλον δεν ξεκίνησαν ή μήπως πήγαν στη μπλε γραμμή;

Η ΣΤΑΣΥ είχε εκτιμήσει τη μέση ημερήσια επιβατική κίνηση στο ΕΛΛΗΝΙΚΟ γύρω στους 40.000 επιβάτες, αν θυμάμαι καλά. Και στους υπόλοιπους 3 κάπου στις 10.000-15.000 εκαστως.
Απάντηση
(26-07-2013, 11:05 PM)marios.ilioupoli Έγραψε: Ντροπή σου να θιξεις το σταθμό της γειτονιάς μου. Tongue Εγώ ακόμη δεν έχω την τύχη να τους δω στο εσωτερικό.
Πάντως, η αρκετά μεγάλη επιβατική κίνηση φαίνονταν και από τα ρεπορτάζ στην tv και την επιβεβαιώνεις και εσύ. Και ειδικά στο Ελληνικό όσο θα μαθαίνουν ότι πήγε εκεί το Ε22, όλο και θα πυκνώνει η κίνηση. Όσες φορές τώρα το καλοκαίρι είχα πάρει Μετρό πρωί, στη Συγγρου/Φιξ κατέβαινε όλη η νεολαία για να πάρει Ε22. Το ίδιο και με το 171.

Όμως στο Φιξ παίρναν το Ε22 και όλοι όσοι ήθελαν να πάνε Συγγρού, Π. Φάληρο, Άλιμο, Ελληνικό και αρχές Γλυφάδας ενώ τώρα θα έχει μόνο την κίνηση από Πλ. Γλυφάδας και κάτω. Αλλά γενικά πιστεύω ο σταθμός του Ελληνικού θα ΄χει αρκετή κίνηση γιατί θα έρχονται πολλοί απο Γλυφάδα που για κέντρο πηγαίναν μέσω Παραλιακής, το 171 και το Ε22 σίγουρα του εξασφαλίζουν κίνηση, τα 205/Χ97 θα βοηθήσουν και αυτά λίγο αλλά πιστεύω ακόμη και το 124 θα αποκτήσει κίνηση καθώς για πρώτη φορά θα συναντήσει μετρό και πιθανό να πάρει και την επιβατική κίνηση του Α4 στην Κων. Αθανάτου αλλά και λίγο απ' το 154 και το Χειμώνα θα 'ναι ανά 20'-25' αντί για 25'-35' που ήταν.
Απάντηση
Έχει δίκιο ο ecoj για το χρώμα της Ηλιούπολης, είναι λίγο πεθαμενατζίδικο, πολύ μουντό σε σχέση με τα έντονα χρώματα που είχαμε συνηθίσει στους νέους σταθμούς του μετρό (βλ. Περιστέρι, Ανθούπολη, Χολαργό, Νομισματοκοπείο, Αγ. Παρασκευή).
Η κυλιόμενη στο Ελληνικό στην έξοδο προς Αθήνα δεν δούλευε χθες κατά τις 18:15 που έφτασα. Γενικά μου άρεσαν οι νέοι σταθμοί. Τα καινούρια Rotem βλέπω να μπαίνουν από Οκτώβριο που τελειώνουν την εκπαίδευση οι νέοι οδηγοί.
Κανονίστε να μου πειράξετε το 608rifle
Απάντηση
(27-07-2013, 12:55 AM)mercedes elbo Έγραψε: ... ακόμη και το 124 θα αποκτήσει κίνηση καθώς για πρώτη φορά θα συναντήσει μετρό και πιθανό να πάρει και την επιβατική κίνηση του Α4 στην Κων. Αθανάτου αλλά και λίγο απ' το 154 και το Χειμώνα θα 'ναι ανά 20'-25' αντί για 25'-35' που ήταν.

Αν δεν πυκνώσει το 124, άδειο θα πηγαινοέρχεται κι ας πηγαίνει Ελληνικό! Δυστυχώς αυτή τη στιγμή πιο γρήγορα πας κέντρο με Α4+μετρό κι ας πρέπει να κάνεις τον κύκλο της Ηλιούπολης και να κατέβεις Αγ.Δημήτριο!

Επίσης αν εγώ είμαι στην Κ.Αθανάτου πχ θα προτιμήσω να πάρω το Α4 (που στάνταρ θα περάσει πρώτο) κι ας αργήσω λίγο παραπάνω, παρά να κάτσω να περιμένω το 124, που δεν ξέρω πότε (και αν) θα περάσει.
Απάντηση


Πιθανά Σχετικά Θέματα...
Θέμα: Συντάκτης Απαντήσεις: Προβολές: Τελευταία Δημοσίευση
  ΣΤΑΣΥ - Μετρό - Γραμμή 3 Cmaniac 179 182.678 29-01-2024, 11:11 PM
Τελευταία Δημοσίευση: panagiotisg
  ΣΤΑΣΥ (πρώην ΗΣΑΠ) - Μετρό - Γραμμή 1 ecoj 76 78.212 13-05-2022, 02:21 PM
Τελευταία Δημοσίευση: panos1b
  ΣΤΑΣΥ - Μετρό - Γραμμή 4 (υπό κατασκευή) nikos1991 15 26.685 31-01-2022, 02:09 PM
Τελευταία Δημοσίευση: panos1b

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)