Αξιολόγηση Θέματος:
  • 5 Ψήφοι - 2.8 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Newsbeast.gr] Χωρίς τέλος η υποβάθμιση του κέντρου
#1
Δραματική η κατάσταση στην οδό Στουρνάρη
Η πάλαι ποτέ «Μέκκα» των ηλεκτρονικών υπολογιστών σήμερα παλεύει να συντηρήσει τις επιχειρήσεις που έχουν απομείνει. Τα κατά καιρούς επεισόδια στους δρόμους γύρω από το Πολυτεχνείο, η αδιαμφισβήτητη οικονομική κρίση, οι τοξικομανείς που παρά τις προσπάθειες των κατοίκων επιμένουν να την έχουν κάνει στέκι τους και το παραεμπόριο έξω ακριβώς από τις πόρτες των καταστημάτων, έχουν φέρει κατοίκους, επιχειρηματίες και εργαζόμενους σε απελπιστική κατάσταση.

Πάνω από το ένα τρίτο των καταστημάτων στο συγκεκριμένο δρόμο έχουν κλείσει ενώ το μέλλον δε διαγράφετε καλό για τα εναπομείναντα. Τα απανωτά «χτυπήματα» έχουν γονατίσει τους εμπόρους της περιοχής που βλέπουν καθημερινά την κίνηση να λιγοστεύει και τα κέρδη τους να μειώνονται.

Αυτό όπως είναι αναμενόμενο έχει δημιουργήσει και αρκετές χαμένες θέσεις εργασίας όχι μόνο από τα καταστήματα που έχουν κλείσει αλλά και από αυτά που παλεύουν να επιβιώσουν.

Παρά τις φιλότιμες προσπάθειες κατοίκων και επιχειρηματιών το σίγουρο είναι ότι η πολιτεία πρέπει να φροντίσει όχι μόνο για την τόνωση της αγοράς αλλά και για την δημιουργία αισθήματος ασφαλείας ώστε να μπορούν οι καταναλωτές να κυκλοφορούν χωρίς άγχος και φόβο στο κέντρο της Αθήνας.
Είναι πλέον ζήτημα επιβίωσης για τις επιχειρήσεις του κέντρου των Αθηνών και όχι μόνο.
''Νομίζω ότι οι ιοί των κομπιούτερ θα πρέπει να θεωρηθούν ζωή. Αποκαλύπτει πολλά για την ανθρώπινη φύση το γεγονός ότι η μόνη μορφή ζωής που φτιάξαμε μέχρι σήμερα είναι καθαρά καταστροφική. Φτιάξαμε ζωή κατ’εικόνα και ομοίωσίν μας.''

Stephen Hawking.

[Εικόνα: 111acb66226bcdeaaebaa87be280636b_amg_log...z_logo.jpg]
Απάντηση
#2
Τα περισσότερα τεχνολογικά "καλούδια" τα αγόρασα από καταστήματα αυτού του δρόμου. Σε εποχές που βράδυ περπάταγες σχετικά άνετα, δε συζητώ για Σάββατο πρωϊ που γινότανε πανικός από κόσμο που μπαινόβγαινε στα μαγαζιά.

Προ καιρού που πήγα να πάρω αναλώσιμα για τον εκτυπωτή μου, φρίκαρα από τους... διάφορους, που περιφέρονται...
ΕΛΒΟ-Δημιουργώντας Ελληνικά
Να χτυπηθεί ριζικά η παράνομη στάθμευση.
Η κρίση θα βοηθήσει κάπως, να "αγαπήσουμε" τις συγκοινωνίες και ιδίως το τρένο.
Απάντηση
#3
Δεν υπαρχει ανθρωπος που ασχολειται με την τεχνολογια και δεν εχει περασει απο αυτον τον δρομο..

Απο τα γεγονοτα του 2008 ομως, που τα εσπασαν ολα και πηραν ο,τι υπηρχε, δεν ξανασχοληθηκε κανεις με την Στουρναρη.. Η θεα του ολοκαμμενου πλαισιου και η γενικοτερη καταστροφη, κοσμουσε για καιρο τον δρομο, ωσπου αφεθηκε στην τυχη του και τα περισσοτερα καταστηματα εκλεισαν το ενα μετα το αλλο, ενω οσα εμειναν, δεν εχουν και πολλες ελπιδες..
Απάντηση
#4
Εγώ παρόλα αυτά προσπαθώ να στηρίζω καταστήματα στην Στουρνάρη γιατί ακόμα δεν πιστεύω οτι υπάρχει αντίστοιχος δρόμος και αξίζει να σωθεί ειδικά τώρα που το καμμένο πλαίσιο έχει σχεδόν φτιαχτεί και θα δώσει πάλι μια ανάσα ζωης στον δρόμο
Απάντηση
#5
(09-04-2011, 03:18 PM)Cmaniac Έγραψε: Δεν υπαρχει ανθρωπος που ασχολειται με την τεχνολογια και δεν εχει περασει απο αυτον τον δρομο..

Απο τα γεγονοτα του 2008 ομως, που τα εσπασαν ολα και πηραν ο,τι υπηρχε, δεν ξανασχοληθηκε κανεις με την Στουρναρη.. Η θεα του ολοκαμμενου πλαισιου και η γενικοτερη καταστροφη, κοσμουσε για καιρο τον δρομο, ωσπου αφεθηκε στην τυχη του και τα περισσοτερα καταστηματα εκλεισαν το ενα μετα το αλλο, ενω οσα εμειναν, δεν εχουν και πολλες ελπιδες..

Το καμμένο κτίριο του Πλαισίου, έχει σχεδόν ολοκληρώσει την ανακαίνιση του. Μεγάλο πρόβλημα είναι οι χρήστες ουσιών, ενώ υπάρχει ελπίδα ακόμη διότι στη γύρω περιοχή λειτουργούν πολλά ΙΕΚ και φροντιστήρια. Αρκεί να εφαρμόσουν τους νόμους οι καθ'ύλην αρμόδιοι.
ΕΛΒΟ-Δημιουργώντας Ελληνικά
Να χτυπηθεί ριζικά η παράνομη στάθμευση.
Η κρίση θα βοηθήσει κάπως, να "αγαπήσουμε" τις συγκοινωνίες και ιδίως το τρένο.
Απάντηση
#6
Αυτα ειναι καλα νεα, μακαρι ο δρομος να αποκτησει την χαμενη αιγλη του, γιατι ειμαι αναμεσα στους πολλους που εχουμε περασει απο εκει αρκετες ωρες ψαχνοντας, βρισκοντας, συζητωντας και απολαμβανοντας την τεχνολογια Smile
Απάντηση
#7
[Εικόνα: kentrostournari8.jpg] [Εικόνα: kentrostournari9.jpg]
Αυτες ειναι δυο φωτογραφιες απο το Newsbeast.gr που ειναι χαρακτηριστικες της καταστασης.
Εγω προσωπικα και την λεω την αμαρτια μου εχω να παω στην οδο Στουρναρη κατι χρονια αλλα ο αδερφος μου επειδη εργαζεται πανω σε αυτο το αντικειμενο και επισκεπτεται αρκετα συχνα αυτον τον δρομο για να αγορασει διαφορα πραγματα για την δουλεια του μου λεει πως εχει υποβαθμιστει αρκετα αυτη η περιοχη οχι μονο απο τους τοξικομανεις αλλα και απο το παραεμποριο και οχι μονο σε τσαντες, γυαλια, παπουτσια κτλ που βλεπουμε συχνα στους σταθμους του μετρο αλλα απο προιοντα τεχνολογιας μαιμου, τις προαλλες ειχε δει και μαιμου μελανια που πουλουσαν αυτοι οι πλανοδιοι, ξερουν τι κανουν.
Ελπιζω να ξανα αποκτησει ζωντανια αυτος ο δρομος γιατι ηταν και ειναι το μοναδικο εμπορικο κυτταρο που λειτουργει σε σχεση με τις υπολοιπες περιοχες οπου τα λουκετα αυξανονται μερα με την μερα και απο εδω και περα ειναι θεμα της πολιτειας να προστατευσει αυτον τον εμπορικο δρομο.
''Νομίζω ότι οι ιοί των κομπιούτερ θα πρέπει να θεωρηθούν ζωή. Αποκαλύπτει πολλά για την ανθρώπινη φύση το γεγονός ότι η μόνη μορφή ζωής που φτιάξαμε μέχρι σήμερα είναι καθαρά καταστροφική. Φτιάξαμε ζωή κατ’εικόνα και ομοίωσίν μας.''

Stephen Hawking.

[Εικόνα: 111acb66226bcdeaaebaa87be280636b_amg_log...z_logo.jpg]
Απάντηση
#8
Πραγματικά το κέντρο έχει υποβαθμιστεί ειτε είναι στην Στουρνάρη, είτε στην Ερμού και οπουδήποτε αλλού πάς στο κέντρο βλέπεις το πως κατάντησε το κέντρο μας. Μέρη ποθ πριν 10-15 χρόνια κυκλοφορόυσες άνετα ακόμα και τη νύχτα πλέον είναι γεμάτα με όλες τις φυλές του κόσμου ,τοξικομανείς, μέλη συμμοριών, ιερόδουλες κ.α. Πρέπει να γίνει μια προσπάθεια απ' την αστυνομία για τον καθαρισμό του κέντρου ώστε να ξαναγίνει όπως παλιά που το βλεπες και το χαιρόσουνα. Βλέπω καμιά φορά παλιές φωτοφραφιές που δείχνουν την Ομόνοια, τη Σταδίου, την Ακαδημία και άλλα μέρη και λυπάμαι για την κατάντια όλων αυτών των περιοχών.
Απάντηση
#9
Οπως παραδοθηκαν οι Ζηνωνος, Μενανδρου, Σοφοκλεους, κλπ στον ελεγχο αλλοδαπων ετσι θα παραδοθει και η περιοχη του Πολυτεχνειου απλα και χωρις κοπο
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)