Αξιολόγηση Θέματος:
  • 13 Ψήφοι - 2 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Newsit.gr] Εβδομάδα ταλαιπωρίας και η επόμενη
#1
Μια ακόμη εβδομάδα ταλαιπωρίας και... κίνησης για το επιβατικό κοινό και τους οδηγούς, αφού οι εργαζόμενοι στα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς κλιμακώνουν τις κινητοποιήσεις τους. Νέα 24ωρη απεργία την Τετάρτη.

Πέρα από την 24ωρη απεργία της Τετάρτης που ισχύει για όλα τα ΜΜΜ, τη Δευτέρα οι εργαζόμενοι σε τρόλεϊ, τραμ, Μετρό, ΗΣΑΠ θα απέχουν από την εργασία τους, ενώ τα λεωφορεία θα κινηθούν από τις 09:00 το πρωί έως τις 21:00 το βράδυ.

Θα είναι η δεύτερη εβδομάδα διαδοχικών κινητοποιήσεων από τους εργαζόμενους στα μέσα μαζικής μεταφοράς και αναμένεται να δημιουργηθούν νέα κυκλοφοριακά προβλήματα, ανάλογα με εκείνα των προηγούμενων ημερών.

Σύμφωνα με το πρόγραμμα που έχει συντάξει το συντονιστικό όργανο, την ερχόμενη εβδομάδα οι κινητοποιήσεις αναμένεται να είναι οι ακόλουθες:

- Δευτέρα, 20 Δεκεμβρίου: Τα λεωφορεία θα κινηθούν από τις 9 το πρωί έως τις 9 το βράδυ, ενώ οι εργαζόμενοι στα άλλα μέσα μαζικής μεταφοράς θα πραγματοποιήσουν 24ωρη απεργία.

- Τρίτη, 21 Δεκεμβρίου: Όλα τα Μέσα θα πραγματοποιήσουν 4ωρη στάση εργασίας από τις 12 το μεσημέρι.

- Τετάρτη, 22 Δεκεμβρίου: Θα ακινητοποιηθούν όλα τα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς, λόγω 24ωρης απεργίας.

- Πέμπτη, 23 Δεκεμβρίου: Τα λεωφορεία θα κινηθούν από τις 9 το πρωί έως τις 9 το βράδυ, ενώ οι εργαζόμενοι στα άλλα μέσα μεταφοράς δεν έχουν ακόμη αποφασίσει.

- Παρασκευή, 24 Δεκεμβρίου: Οι εργαζόμενοι σε όλα τα μέσα μαζικής μεταφοράς θα πραγματοποιήσουν 4ωρη στάση εργασίας από τις 12 το μεσημέρι.

Σύμφωνα με πληροφορίες, σήμερα [Σάββατο] θα συνεδριάσουν οι πρόεδροι των σωματείων των εργαζομένων για να επικυρώσουν και τυπικά το πρόγραμμα.
#2
Αυτο ισχυει και για μας Θεσσαλονικη?
#3
Οχι. Οι εργαζομενοι στις αστικες συγκοινωνιες Θεσσαλονικης συνηθως διαφοροποιουνται αρκετα σε σχεση με την Αθηνα.

Αν υπαρξει κατι νεοτερο με ΟΣΕ και ΟΑΣΘ θα ενημερωσω με συμπληρωματικο post.
#4
Από την άλλη ακούστηκε για πλήρη ακινητοποίηση όλων των ΜΜΜ της Αθήνας για όλο τον Ιανουάριο, ίσως και από την επομένη των Χριστουγέννων.

Ελπίζω να κηρυχθούν όλοι άμεσα σε επιστράτευση. Δεν υπάρχει πλέον άλλη λύση. Μόνο με τον φόβο στρατοδικείου και βαρύτατων ποινών θα πάψουν όλοι τους να νομίζουν ότι μπορούν να παραλύουν μια ολόκληρη πόλη γιατί θα χάσουν το βόλεμά τους...
#5
(19-12-2010, 04:39 PM)panos81 Έγραψε: Από την άλλη ακούστηκε για πλήρη ακινητοποίηση όλων των ΜΜΜ της Αθήνας για όλο τον Ιανουάριο, ίσως και από την επομένη των Χριστουγέννων.

Έχω ακούσει κάτι άλλο, ότι την Τρίτη έχουν συνέλευση και υπάρχει πιθανότητα να ακυρώσουν τις απεργίες, λόγω γιορτών.

Φήμες πολλές, μένει να δούμε τι θα γίνει.
#6
Μην διαδιδεται ανακριβειες, τιποτα απο τα δυο δεν εχει αποφασιστει! Ολα θα κυλησουν οπως ειχαν προαποφασιστει για αυτη την βδομαδα Big GrinBig GrinBig GrinBig Grin
Μπορείτε να δείτε τα βίντεο μου
Υou can see my videos : στο/at TMantzas
#7
(19-12-2010, 04:39 PM)panos81 Έγραψε: Από την άλλη ακούστηκε για πλήρη ακινητοποίηση όλων των ΜΜΜ της Αθήνας για όλο τον Ιανουάριο, ίσως και από την επομένη των Χριστουγέννων.

Ελπίζω να κηρυχθούν όλοι άμεσα σε επιστράτευση. Δεν υπάρχει πλέον άλλη λύση. Μόνο με τον φόβο στρατοδικείου και βαρύτατων ποινών θα πάψουν όλοι τους να νομίζουν ότι μπορούν να παραλύουν μια ολόκληρη πόλη γιατί θα χάσουν το βόλεμά τους...

Φιλε Πανο μια διορθωση αν μου επιτρεπεις να κανω, οταν εννοουμε επιστρατευση για τους εργαζομενους σε ΜΜΜ η αλλου εννοουμε πολιτικη επιστρατευση εν ειρηνη σε περιπτωση που αρνηθουν τιθονται σε αργια η σε απολυση το στρατοδικειο ειναι μονο σε καιρο πολεμου και περισσοτερο σε στρατιωτικουςWink.
''Νομίζω ότι οι ιοί των κομπιούτερ θα πρέπει να θεωρηθούν ζωή. Αποκαλύπτει πολλά για την ανθρώπινη φύση το γεγονός ότι η μόνη μορφή ζωής που φτιάξαμε μέχρι σήμερα είναι καθαρά καταστροφική. Φτιάξαμε ζωή κατ’εικόνα και ομοίωσίν μας.''

Stephen Hawking.

[Εικόνα: 111acb66226bcdeaaebaa87be280636b_amg_log...z_logo.jpg]
#8
Ο σκοπός δεν είναι να αναβάλουν απλά τις απεργίες για τα Χριστούγεννα. Ο σκοπός είναι να τους αναγκάσουν, με οποιοδήποτε κόστος, ό,τι κι αν χρειαστεί να κάνουν, ακόμα και με λιγότερο ήπιους τρόπους (π.χ. παρέμβαση της δικαιοσύνης ή και του στρατού) να μην ξανααπεργήσουν εις τον αιώνα τον άπαντα. Οτιδήποτε άλλο είναι απλά κοροϊδία του επιβατικού κοινού.

Εγώ ήδη έχω συντάξει το σώμα της αγωγής που θα καταθέσω στο δικαστήριο με το που θα ανοίξουν τον Ιανουάριο τα δικαστήρια. Περιμένω μέχρι τότε για να δω μέχρι πότε θα πάνε οι απεργίες για να μπορώ να υπολογίσω το ακριβές ύψος της ζημίας (θετική ζημιά και διαφυγόντα κέρδη) και της αποζημίωσης (δαπάνες χρήσης Ι.Χ., ταξί, parking αλλά και ηθική βλάβη) που θα αιτηθώ για να συμπληρώσω απλά τα ανάλογα νούμερα στο δικόγραφο. Δεν έχω κάτι να χάσω καθώς κι αν ακόμα το δικαστήριο δεν κάνει δεκτή την αγωγή μου, δικαστικά έξοδα δεν θα έχω καθώς στο γραφείο οι συνάδελφοι δεν παίρνουμε λεφτά για να χειριζόμαστε δικές μας υποθέσεις ο ένας του άλλου. Απλά αλληλοεξυπηρετούμαστε.
#9
Ορθη η κινηση σου φιλε Πανο αλλα χωρις να θελω να παρω το μερος τους οι περισσοτεροι απο αυτους ειναι εργαζομενοι των 900 και 1000 ευρω, ελαχιστα καρκινοματα ειναι αυτοι με τους παχυλους μισθους και το αραλικι που πρεπει να εξαφανιστουν, ελπιζω να καταφερεις κατι.
''Νομίζω ότι οι ιοί των κομπιούτερ θα πρέπει να θεωρηθούν ζωή. Αποκαλύπτει πολλά για την ανθρώπινη φύση το γεγονός ότι η μόνη μορφή ζωής που φτιάξαμε μέχρι σήμερα είναι καθαρά καταστροφική. Φτιάξαμε ζωή κατ’εικόνα και ομοίωσίν μας.''

Stephen Hawking.

[Εικόνα: 111acb66226bcdeaaebaa87be280636b_amg_log...z_logo.jpg]
#10
(19-12-2010, 07:45 PM)panos81 Έγραψε: Ο σκοπός δεν είναι να αναβάλουν απλά τις απεργίες για τα Χριστούγεννα. Ο σκοπός είναι να τους αναγκάσουν, με οποιοδήποτε κόστος, ό,τι κι αν χρειαστεί να κάνουν, ακόμα και με λιγότερο ήπιους τρόπους (π.χ. παρέμβαση της δικαιοσύνης ή και του στρατού) να μην ξανααπεργήσουν εις τον αιώνα τον άπαντα. Οτιδήποτε άλλο είναι απλά κοροϊδία του επιβατικού κοινού.

Εγώ ήδη έχω συντάξει το σώμα της αγωγής που θα καταθέσω στο δικαστήριο με το που θα ανοίξουν τον Ιανουάριο τα δικαστήρια. Περιμένω μέχρι τότε για να δω μέχρι πότε θα πάνε οι απεργίες για να μπορώ να υπολογίσω το ακριβές ύψος της ζημίας (θετική ζημιά και διαφυγόντα κέρδη) και της αποζημίωσης (δαπάνες χρήσης Ι.Χ., ταξί, parking αλλά και ηθική βλάβη) που θα αιτηθώ για να συμπληρώσω απλά τα ανάλογα νούμερα στο δικόγραφο. Δεν έχω κάτι να χάσω καθώς κι αν ακόμα το δικαστήριο δεν κάνει δεκτή την αγωγή μου, δικαστικά έξοδα δεν θα έχω καθώς στο γραφείο οι συνάδελφοι δεν παίρνουμε λεφτά για να χειριζόμαστε δικές μας υποθέσεις ο ένας του άλλου. Απλά αλληλοεξυπηρετούμαστε.

Όταν κάνετε εσείς απεργίες για να παίρνετε πιο πολλά ευρώ και πάει η δική μας υπόθεσης δυο με τρία χρόνια πιο μετά είναι σωστό αυτό, ενώ εμείς που κάνουμε απεργίες γιατί μπορεί ακόμα και αύριο να μην έχουμε δουλειά είμαστε αλήτες και παράνομοι για να μην χαλάσεις εσύ 50 με 100 ευρώ και δεν μπορέσει να πας στο κολωνάκι για καφέ!!!


Πιθανά Σχετικά Θέματα...
Θέμα: Συντάκτης Απαντήσεις: Προβολές: Τελευταία Δημοσίευση
  [NewsIt.gr] Προβλήματα στις πτήσεις την επόμενη Τετάρτη Konstantinos MercedesBenz 1 3.274 14-06-2011, 07:04 PM
Τελευταία Δημοσίευση: Konstantinos MercedesBenz
  [ΤΑ ΝΕΑ] Εβδομάδα ταλαιπωρίας από τις απεργίες Cmaniac 70 74.369 19-12-2010, 01:56 AM
Τελευταία Δημοσίευση: Cmaniac

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)