Αξιολόγηση Θέματος:
  • 15 Ψήφοι - 2.8 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Αντικατάσταση λεωφορειου. MAN Lion's Star?
#21
για το bova(futura) οσον αφορα τις ζημιες, δεν θα συμφωνησω,φυσικα παιζει ρολο και τι αυτοκινητο θα παρεις,έχω ενα futura 1999,το οποίο το πήρα 2 χρονων απο γερμανια και το αυτοκινητο δοξα το θεό μέχρι στιγμής δεν εχεί βγάλει κανενα πρόβλημα,(μηδέν σαπίλες) το μόνο προβλημα είναι οτι όσο προχωραει η τεχνολογια και βγαίνουν καινουργια μοντελα,χανεται, δεν εχει μάτι,φαινεται παλιο,οτι και να το κανεις...την άλλη εβδομάδα θα ανέβω Γερμανία,για το lioncoach έχεις ακουσει κατι?γνωριζεις περι τινος προκειται? το μονο που ξέρω είναι οτι είναι καθαρά τουρκικο...
Απάντηση
#22
Πραγματι καποια εχουν κατσκευαστει στην Τουρκια,οχι ολα ομως..Δυστυχως δεν εχω προσωπικη εμπειρια ουτε εχω ακουσει κατι για τα Lion's coach,αλλα δεν νομιζω να ειχαν παρουσιασει κατι το ιδιαιτερο αμα ηταν θα ειχε μαθευτει..Γενικα παντως πιστευω οτι εισαι σε καλο δρομο..τσεκαρε ενα-ενα τα οχηματα που θα δεις μεσα-εξω και οποιο κρινεις οτι ειναι η καλυτερη ευκαιρια χτυπα το!!και ξαναλεω κοιτα για κανενα neoplan με μοτερ mercedes!ειναι ο καλυτερος συνδυασμος τιμης-αμαξωματος-μηχανης.Σε διαφορετικη περιπτωση τι ΜΑΝ τι νεοπλαν το ιδιο ακριβως θα ναι μονο σχεδιαστικα διαφερουν!
Απάντηση
#23
καλησπερα!!!
Βρισκομαι σε αντικατασταση,όποιος γνωριζει σχετικα με το θέμα που υποβαλλω,ας βοηθησει βρε παιδια γιατι στο τελος,θα τρελαθω συγουρα με την ολη υποθεση.Η θα παρω σωστο αυτοκινητο ή θα φορτωθω κανεναν λυκο πεταλομενο και θα τρεχω και δεν θα φτανω.Θα ήθελα να μαθω τι καυσιμα εχουν,τι προβληματα εβγαλαν-δεν εβγαλαν,που πάσχουν τα πάντα,παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας απαντησει σχετικά.
Ευχαριστω,αναμενω νέα σας!!!!

MAN LION COACH 2004 460PS H 409PS?
MAN LIONSTAR 2003-2005 460PS KAI 480PS?
BOVA MAGIQ 2004 381PS?
NEOPLAN STARLINER 2003 409PS?
NEOPLAN TOURINER 2004-2005 409PS?

ΙΔΟΥ Η ΑΠΟΡΙΑ...
Απάντηση
#24
Λοιπον, για μενα..

Setra
Το 415GT-HD δεν εχει καμμια σχεση κατασκευαστικα με το 415HD. Μακραν πιο δεμενο αμαξι το 415HD, στο GT-HD ολο και κατι θα παιζει.. Κυριως προς την οροφή μεριά..

315GT-HD απ τα τελευταια ισως απ τις καλυτερες αγορές..

Mercedes
Για το νεο Travego θα ελεγα οτι οσοι ταξιδεψουν μ αυτο θα νομιζουν οτι αλλαξαν πλανητη. Ομως ειναι πανακριβο, γιατι ειναι καινουργιο. Με το παλιο δεν ειχα τρελαθει τοσο παντως...

Tourismo νεο δεν εχω ταξιδεψει, το παλιο ειναι περιεργο αμαξι, στον κλιματισμο του ειναι λιγο κολπατζιδικο (η θα κρυωνει ο επιβατης η θα ψηνεται) και πολλα πετρελαια λενε οι κακες οι γλωσσες. Βεβαια για τον κλιματισμο παιζει να μην ειχαν ιδεα να το δουλεψουν.. Κατα τα αλλα, Τουρκος με το σημα της Mercedes. Επισημα. Και δεν το βαζει οπου κι οπου το σημα της επισημα.

Bova
Πραγματικα δεν μπορω να πω ΤΙΠΟΤΑ απο εμπειρια δικη μου σε magiq. Οσοι το εχουν δει καλα το αμαξι λενε καλα λογια και με οδηγο που μιλουσα και ειχε ανικαταστησει Euroliner με Magiq ακουσα οτι το Euroliner ηταν πιο χοντροκομμενο αμαξι, σκληρο μου ελεγε, στην οδηγηση εμοιαζε με φορτηγο. Το Magiq καμμια σχεση, συνεχισε να μου λεει.. Δεν το ειδα στο δρομο, δεν ξερω.

Το Futura ειναι κατω απ το επιπεδο που ζητας και την υπηρεσια που θες να προσφερεις στο μελλον. Για ΚΤΕΛ καλο ειναι..

MAN
Lion's Coach του 2003. Για μενα στο δρομο πολυ σφιχτο αμαξι, αλλα και δεμενο και εντυπωσιακος ο φωτισμος τη νυχτα. Το κακο των ΜΑΝ να περνανε κραδασμους οταν τρεχει το αμαξι απο τον κινητηρα.. Δεν το ξεπερασαν. Προσοχη, οχι το γνωστο τρεμουλο που εχουν οι DAF (καλα εκει παιζει ολη η καροτσα κυριως στα παλια Bova), εντελως διαφορετικο πραγμα. Παντως το εχουν ολα τα πλαισια της ΜΑΝ και βγαινει και στα νεα Neoplan. Εμπειρια απο Lion's Star δεν ειχα, παρα μονο μια φορα που συναντησα ενα και απο περιεργεια μπηκα και εκανα μια γυρα μεσα..

Neoplan
Euroliner. Οπως εγραψα πιο πανω οδηγικα ακουσα οτι ειναι σκληρο και αγαρμπο αμαξι, αλλα ο επιβατης το απολαμβανει. Ειναι απο την Προ-ΜΑΝ εποχη, που σημαινει οτι δεν εχει κληρονομησει τα κακα της ΜΑΝ αλλα εχει τα κακα της Neoplan (αντιπροσωπος, ενα απ αυτα - παντα απ οτι λενε οι κακες γλωσσες..). Πραγματικα το πιο ΜΑΜΑΤΟ αμαξι για ταξιδι μετα το Travego 2 και τα 2οροφα Setra (Το 328 τουλαχιστον, 431 δεν εχω δει αλλα πιστευω οτι ειναι στα ιδια καλα..).

Tourliner δεν στοχευεις γιατι του 2003 ειναι πολυ πρωιμη παραγωγη και δεν θες, οπως και μην κοιταξεις κανενα αμαξι που να μην εχει κλεισει 2-3 χρονια στην αγορα απο την μερα που βγηκε απ το εργοστασιο. Δεν θες να δοκιμασεις, θες να παρεις δοκιμασμενο. Δεν ειναι κανεις για παιχνιδια.

Cityliner δεν το ειδα πολυ στην Ελλαδα. Για την ακριβεια, καθολου..

Starliner τα πρωτα του 1998 ειναι αηδιες (σαν αυτο του ΚΤΕΛ Θεσσαλονικης - οσοι το εχουν δει και το εχουν παει μια βολτα, καταλαβαινουν γιατι δεν θελω λεωφορεια που εχουν πρωτοκυκλοφορησει στην αγορα), πιο μετα... δεν ξερω.

Προσωπικα δεν θελω να βλεπω Ισπανους, οποτε δεν θα το συζητησω καν για τετοιο.

Οποιος φυσικα συμφωνει ή διαφωνει καπου... Εδω ειμαστε.
Απάντηση
#25
Και μην επιμενεις οτι το Lion's Star ειναι 480, γιατι συνεχιζω να πιστευω οτι ο MAN D2676 (480hp) (12.4 λιτρα) βγηκε αρκετα αργοτερα... (και δεν μπηκε και στο 2αξονικο, γιατι δεν χωραγε, ενω ο D2876 στα 480 (ο "παλιος" 460 λιγο πιεσμενος) (12.8 λιτρα) ηταν για το Cityliner / Starliner / Skyliner της Neoplan.. )
Απάντηση
#26
απο ολα αυτα...Magiq ΔΑΓΚΩΤΟ!!!!!!!!!
ΑΣΣΟΣ κ πασης Ελλαδος...-1-
Απάντηση
#27
Μηπως να κοιταξει και για VDL Berkhof? Παντως συμφωνο με Cmaniac για το Euroliner Της Neoplan Big Grin Ειχα κανει 8ημερο ταξιδι με μοντελο 2002 το 2004 και κινητηρα Merdecedes 381HP απαιχτο για ανεση μιας και μιλαω σαν επιβατης!! Επισης τα μοντελα τ0υ 2004 με ΜΑΝ μηχανη ειναι στο ιδιο επιπεδο αλλα εχω ακουσει οτι πινει ο κινητηρας. Επισης τα Neoplan/MAN πασχουν λιγακι στα ηλεκτρονικα τους.......
Μπορείτε να δείτε τα βίντεο μου
Υou can see my videos : στο/at TMantzas
Απάντηση
#28
(21-10-2010, 01:38 AM)sokinn-82 Έγραψε: καλησπερα!!!
Βρισκομαι σε αντικατασταση,όποιος γνωριζει σχετικα με το θέμα που υποβαλλω,ας βοηθησει βρε παιδια γιατι στο τελος,θα τρελαθω συγουρα με την ολη υποθεση.Η θα παρω σωστο αυτοκινητο ή θα φορτωθω κανεναν λυκο πεταλομενο και θα τρεχω και δεν θα φτανω.Θα ήθελα να μαθω τι καυσιμα εχουν,τι προβληματα εβγαλαν-δεν εβγαλαν,που πάσχουν τα πάντα,παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας απαντησει σχετικά.
Ευχαριστω,αναμενω νέα σας!!!!

MAN LION COACH 2004 460PS H 409PS?
MAN LIONSTAR 2003-2005 460PS KAI 480PS?
BOVA MAGIQ 2004 381PS?
NEOPLAN STARLINER 2003 409PS?
NEOPLAN TOURINER 2004-2005 409PS?

ΙΔΟΥ Η ΑΠΟΡΙΑ...


εγω θα σου πω για το MAN LION'S COACH που εχω απο το 2004 και το ειχα παρει καινουργιο.
409 ps χειροκινητο σασμαν 8αρι.
απο καυσιμο σε προσφατο ταξιδι ιταλια- γαλια μου εβγαλε 3,7 χλμ 1 λιτρο σε αυτοκινητοδρομο με ανηφορες και κατηφορες και ταχυτητα μεχρι 100 χλμ/ωρα.
επιστροφη μαζι με τουρ μεσα σε πολεις και χωρια με ανηφορες , κατηφορες , ρελαντι εκανα 1250 χλμ περιπου με 370 λιτρα περιπου δλδ 3.35 χλμ ανα 1 λιτρο.
αιρ κοντισιον δυνατο καλη κατανομη αερα στους επιβατες βγαζει στο διαδρομο μεσα απο τα καναλια.
πολυ καλο δεσιμο καροτσας.
πολυ καλη ορατοτητα για τους επιβατες.
καλο κρατημα στο δρομο και ανετο ταξιδι.


για το lion's star πολυ εντυπωσιακο αμαξι αλλα προβλημα με το αιρ κοντισιον για την ελλαδα.ενα αλλο προβλημα ειναι οι πιο μεγαλοι καθρεφτες που εχει και δεν σε αφηνουν να πας οπου πανε καποια αλλα λεωφορεια γιατι βγαινουν πολυ εξω και ξεκιναν απο τις γωνιες της μουρης.αυτο το προβλημα ειναι μεγαλυτερο στα τουριστικα λεωφορεια.

tourliner ειναι το ιδιο με το lion's coach με διαφορετικο σχεδιασμο μεσα και εξω.
διαφορετικη κατανομη αερα για το κλιμα.
μου φαινεται λιγοτερο δεμενο απο το coach.

το θεμα ειναι για τι δουλεια το θελεις;
κτελ ή τουριστικο;
πιστευω να σε βοηθησα σε οτι αφορα το MAN LION'S COACH.
σε οτι αλλο μπορω να βοηθησω πολυ ευχαριστως.
Απάντηση
#29
Φίλε Γιώργο σε ευχαριστώ για το μύνημα σου. Την απόφαση μου την πήρα τελικώς μετά από πολύ ψάξιμο.Θα πάρω το lion star μοντέλο του 2005 με 460ps αυτόματο με λίγα χιλιόμετρα.Καθαρό αυτοκίνητο και σε πολύ καλή τιμή.Κερδίζω σε χιλιόμετρα και σε χρήμα από την αγορά του και θα του βάλω και ένα καινούργιο κλίμα και όλα τζετ.Πρόκειται για τουριστικό.Ευχαριστώ όλους όσους απάντησαν στο θέμα που έχω υποβάλλει.Να είστε καλά!!!!
Απάντηση
#30
(04-11-2010, 10:01 PM)sokinn-82 Έγραψε: Φίλε Γιώργο σε ευχαριστώ για το μύνημα σου. Την απόφαση μου την πήρα τελικώς μετά από πολύ ψάξιμο.Θα πάρω το lion star μοντέλο του 2005 με 460ps αυτόματο με λίγα χιλιόμετρα.Καθαρό αυτοκίνητο και σε πολύ καλή τιμή.Κερδίζω σε χιλιόμετρα και σε χρήμα από την αγορά του και θα του βάλω και ένα καινούργιο κλίμα και όλα τζετ.Πρόκειται για τουριστικό.Ευχαριστώ όλους όσους απάντησαν στο θέμα που έχω υποβάλλει.Να είστε καλά!!!!

με το καλο φιλε μου πολυ καλη επιλογη κατα την γνωμη μου αφου λυνεις το προβλημα αιρ-κοντισιον.
αυτο ειναι ακομα πιο εντυπωσιακο απο το δικο μου για τουριστικο.
μια συμβουλη επειδη το σταρ εχει ντουλαπια αεροπορικου τυπου ελεγξε τα και πες του να σου αντικαταστησει τα αμορτισερακια γιατι αν τα αγορασεις εσυ ειναι λιγο αλμυρα.
εγω σε σταρ του 2000 πληρωσα 250 ευρω για τα αμορτισερακια.
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 Επισκέπτης (ες)