Αξιολόγηση Θέματος:
  • 14 Ψήφοι - 3.36 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Η πορεία των λεωφορείων γενιάς 1994 μετά την απόσυρση από τον ενεργό στόλο της Ε.ΘΕ.Λ
#51
Όντως έχεις δίκιο. Άγνωστες πτυχές για μένα προσωπικά.
Εντιτ: Πάντως για την ευχή σιγά τι θα προτιμηθεί.... κανα κλασσικό ΜΒ.
Μπορείτε να δείτε τα βίντεο μου
Υou can see my videos : στο/at TMantzas
Απάντηση
#52
Σήμερα, καθώς περίμενα το 155 στο Α/Σ, έσκασαν μύτη ξαφνικά κάποιοι φίλοι απ' τα παλιά:

[Εικόνα: 9963911626_c5168c2032.jpg]

[Εικόνα: 9963870685_540c19efc0.jpg]

Κανένα απο αυτά δεν είχε πινακίδες. Μετά απο λίγα δεύτερα ήρθε το 155 και έφυγα... Sad

Μετά απο χρόνια ξαναάκουσα τον πανέμορφο ήχο των (τραγικών) κινητήρων τους. VANHOOL ΑΘΑΝΑΤΑ!!! Big Grin
Απάντηση
#53
Όσες ώρες έχω περάσει μέσα σε αυτά τα λεωφορεία δεν τις έχω περάσει ούτε στα Citelis ακόμα. Χρόνια στα 821 και 840 πλεόν αποτελούν ευχάριστη ανάμνηση.
Απάντηση
#54
(27-09-2013, 03:01 PM)ecoj Έγραψε: Όσες ώρες έχω περάσει μέσα σε αυτά τα λεωφορεία δεν τις έχω περάσει ούτε στα Citelis ακόμα. Χρόνια στα 821 και 840 πλεόν αποτελούν ευχάριστη ανάμνηση.

Δηλαδή εγώ που ήρθα στην Αθήνα το 1995 και από τότε απολαμβάνω καθημερινά (εδώ και 18 χρόνια) τα Ν1, τί να πώ; Cool
Καλά είναι τα άτιμα, αθάνατα, αλλά μήπως κι εμείς οι κακόμοιροι να δούμε τίποτα πιό σύγχρονο από Ζωγράφου μεριά; (κανά Citelis?)
Απάντηση
#55
(27-09-2013, 03:25 PM)Citaro Έγραψε: Δηλαδή εγώ που ήρθα στην Αθήνα το 1995 και από τότε απολαμβάνω καθημερινά (εδώ και 18 χρόνια) τα Ν1, τί να πώ; Cool
Καλά είναι τα άτιμα, αθάνατα, αλλά μήπως κι εμείς οι κακόμοιροι να δούμε τίποτα πιό σύγχρονο από Ζωγράφου μεριά; (κανά Citelis?)
το πιο συγχρονο που εχουμε εμεις στου ζωγραφου ειναι τα iris diesel
Τοπικοποιηστε τα 622,815 στον ευαγγελισμο
Απάντηση
#56
Εκεί που είναι το αμάξοστάσιο των Citelis δεν κόβω να πηγαίνει ποτέ κανένα τόσο κάτω εκτός αυτών που πάνε στο 732. Αλλά αν είστε καλά παιδιά μόλις αποσύρθουν (όταν και αν) τα Ν1 θα σας φέρουμε τα Ν2 εκεί κάτω αν δεν έχουν απουρθεί νωρίτερα αλλιώς τα Irisbus Diesel. Big Grin
Απάντηση
#57
(27-09-2013, 06:26 PM)ecoj Έγραψε: Εκεί που είναι το αμάξοστάσιο των Citelis δεν κόβω να πηγαίνει ποτέ κανένα τόσο κάτω εκτός αυτών που πάνε στο 732. Αλλά αν είστε καλά παιδιά μόλις αποσύρθουν (όταν και αν) τα Ν1 θα σας φέρουμε τα Ν2 εκεί κάτω αν δεν έχουν απουρθεί νωρίτερα αλλιώς τα Irisbus Diesel. Big Grin

Μόνο αν δώσουν στην Ανθούσα Citelis παίζει να μπούν σε γραμμές Ζωγράφου. Τα Ν1 κατ' εμέ είναι ότι καλύτερο έχει περάσει απ' την ΕΘΕΛ/ΟΣΥ και τα περισσότερα αντέχουν ακόμα.
Απάντηση
#58
(27-09-2013, 03:25 PM)Citaro Έγραψε: Δηλαδή εγώ που ήρθα στην Αθήνα το 1995 και από τότε απολαμβάνω καθημερινά (εδώ και 18 χρόνια) τα Ν1, τί να πώ; Cool
Καλά είναι τα άτιμα, αθάνατα, αλλά μήπως κι εμείς οι κακόμοιροι να δούμε τίποτα πιό σύγχρονο από Ζωγράφου μεριά; (κανά Citelis?)

To 235 είναι στη μοίρα του να έχει Ν1. Έχει από την πρώτη μέρα λειτουργίας του με τη συγκεκριμένη αρίθμηση, με μερικά διαλείμματα που είχε Βεργίνες, Ν2 μερικά καλοκαίρια και Agora CNG για περίπου 2 μήνες.
Κανονίστε να μου πειράξετε το 608rifle
Απάντηση
#59
(27-09-2013, 10:12 PM)mercedes elbo Έγραψε: Μόνο αν δώσουν στην Ανθούσα Citelis παίζει να μπούν σε γραμμές Ζωγράφου. Τα Ν1 κατ' εμέ είναι ότι καλύτερο έχει περάσει απ' την ΕΘΕΛ/ΟΣΥ και τα περισσότερα αντέχουν ακόμα.

Τα Ν1 είναι σίγουρα από τα καλύτερα.
Απάντηση
#60
Σημερα μετακινήθηκαν 12 DAF από το Μπραχαμι στο Ρεντη και αυριο ή μεθαυριο θα πανε Ν1 νομίζω 15 απο Βοτανικό στο Μπραχαμι
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)