Αξιολόγηση Θέματος:
  • 24 Ψήφοι - 2.67 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Στόλος λεωφορείων ΟΣΥ
(29-05-2024, 03:02 PM)500_enjoyer Έγραψε: Δεν είμαι σίγουρος αν αυτό είναι το σωστό θέμα αλλά από ότι φαίνεται θα συμπεριληφθούν αρκετά νέα τρόλεϊ στον ανερχόμενο διαγωνισμό απόκτησης λεωφορείων

https://www.athenstransport.com/2024/05/...si-stolou/

Παλιότερα είχα διαβάσει ότι υπάρχουν καθημερινά σχεδόν 100 τρόλεϊ που δεν βγαίνουν έξω, όχι επειδή έχουν βλάβη, αλλά επειδή δεν υπάρχουν οδηγοί. Το άρθρο είναι λίγο ό,τι να ναι.

Επίσης, καλύτερα για μένα θα ήταν να καταργηθούν σταδιακά τα τρόλεϊ και να αντικατασταθουν από λεωφορεία, είτε θερμικά, είτε ηλεκτρικά.
Απάντηση
(01-06-2024, 08:02 PM)MitsosDaBest Έγραψε: Παλιότερα είχα διαβάσει ότι υπάρχουν καθημερινά σχεδόν 100 τρόλεϊ που δεν βγαίνουν έξω, όχι επειδή έχουν βλάβη, αλλά επειδή δεν υπάρχουν οδηγοί. Το άρθρο είναι λίγο ό,τι να ναι.

Επίσης, καλύτερα για μένα θα ήταν να καταργηθούν σταδιακά τα τρόλεϊ και να αντικατασταθουν από λεωφορεία, είτε θερμικά, είτε ηλεκτρικά.
https://www.ethnos.gr/greece/article/324...htoystoloy
Απάντηση
Έχει βρει κανείς τη διαβούλευση να το δούμε καλύτερα;
Απάντηση
(13-07-2024, 03:15 PM)Ody. Έγραψε: Έχει βρει κανείς τη διαβούλευση να το δούμε καλύτερα;
Δεν πρέπει να έχει δημοσιευτεί κάτι ακόμη. Εγώ δεν την βρήκα πάντως.
Απάντηση
Λοιπόν, δε δουλεύει το σάιτ της διαβούλευσης προς το παρόν, αλλά έχουμε το εξής (αρχείο 2): https://www.yme.gr/promitheies-diagonism...e-s-i-di-s
Απάντηση
Μεταξύ άλλων καταγράφω κάποιες ημέρες τον τελευταίο ενάμισι μήνα και τα εξαχίλιαρα τρόλεϊ και τους τσιμεντόλιθους (γύρω στις 21 καταγραφές)

Σήμερα κάθησα να τα συμμαζέψω και να τα μετρήσω και το αποτέλεσμα είναι ότι από αρχές Ιουλίου έχουν κυκλοφορήσει τουλάχιστον 34 6χιλιαρα τρόλεϊ και τουλάχιστον 43 τσιμεντόλιθοι
Απάντηση
Καλησπέρα στην ομάδα!!
Θα ήταν εύκολο να υπάρξει μια εκτίμηση του αριθμού ανά τύπο λεωφορείου που κυκλοφορούν στην Αθήνα υπό τον ΟΣΥ;( εκτός των leasing και των ΚΤΕΛ)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και περιμένω όποιος/α γνωρίζει κάτι παραπάνω!!
Απάντηση
(07-09-2024, 02:00 PM)214 Mercedes-Benz O405N Έγραψε: Καλησπέρα στην ομάδα!!
Θα ήταν εύκολο να υπάρξει μια εκτίμηση του αριθμού ανά τύπο λεωφορείου που κυκλοφορούν στην Αθήνα υπό τον ΟΣΥ;( εκτός των leasing και των ΚΤΕΛ)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και περιμένω όποιος/α γνωρίζει κάτι παραπάνω!!
Ενδέχεται ακόμα και ο ΟΑΣΑ και η ΟΣΥ να μην το ξέρουν αυτό. Με τόσους τύπους λεωφορείων, τόσα αμαξοστάσια, βλάβες, αποσύρσεις, μετακινήσεις, κλπ μια ακριβής προσέγγιση μου φαίνεται δύσκολη έως απίθανη. Βέβαια κάθε γνώση καλοδεχούμενη και περιμένω και εγώ να δω τα νούμερα.
Απάντηση
(07-09-2024, 02:00 PM)214 Mercedes-Benz O405N Έγραψε: Καλησπέρα στην ομάδα!!
Θα ήταν εύκολο να υπάρξει μια εκτίμηση του αριθμού ανά τύπο λεωφορείου που κυκλοφορούν στην Αθήνα υπό τον ΟΣΥ;( εκτός των leasing και των ΚΤΕΛ)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και περιμένω όποιος/α γνωρίζει κάτι παραπάνω!!
Στο περίπου 

Ν2: 70
Τσιμεντόλιθοι νεοπλάν μίντι: 45
Solaris μιντι: 120+
GN: 130
Αθηνές (νταλίκες βόλβο): 15
Solaris 18μετρα: 60-65
Γκαζιέρες Ανθούσας: 30
Σιτέλις: δεν έχω ιδέα 
Iris Diesel: πάνω από 150 ίσως 180
Εξαχίλιαρα τρόλεϊ: 40
Υπόλοιπα είδη τρόλεϊ: δεν ξέρω 
Ηλεκτρικά: 140 ήρθαν δεν ξέρω αν έχει χαιρετήσει κάποιο
Απάντηση
(08-09-2024, 01:13 PM)Leon377 Έγραψε: Στο περίπου 

Ν2: 70
Τσιμεντόλιθοι νεοπλάν μίντι: 45
Solaris μιντι: 120+
GN: 130
Αθηνές (νταλίκες βόλβο): 15
Solaris 18μετρα: 60-65
Γκαζιέρες Ανθούσας: 30
Σιτέλις: δεν έχω ιδέα 
Iris Diesel: πάνω από 150 ίσως 180
Εξαχίλιαρα τρόλεϊ: 40
Υπόλοιπα είδη τρόλεϊ: δεν ξέρω 
Ηλεκτρικά: 140 ήρθαν δεν ξέρω αν έχει χαιρετήσει κάποιο
Σε ευχαριστώ πολύ
 Στο site της ΟΣΥ υπάρχουν οι τύποι και οι αριθμοί έως 31/12/22. Σχεδον 2 χρόνια πριν. Τα Citelis ήταν στα 195 τώρα δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κατά πολύ ο αριθμός
Απάντηση


Πιθανά Σχετικά Θέματα...
Θέμα: Συντάκτης Απαντήσεις: Προβολές: Τελευταία Δημοσίευση
  Στόλος λεωφορείων ΚΤΕΛ MrVanHool 184 86.250 , 12:34 AM
Τελευταία Δημοσίευση: Giannis

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 12 Επισκέπτης (ες)