Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Παλιές λεωφορειακές γραμμές - Διαδρομές, συχνότητες κλπ
Στη Στρατηγού Δαγκλή 41, πλησίον των ΚΤΕΛ Λιοσίων, υπάρχει σιδερένιο πλαίσιο στάσης ΟΑΣΑ, αλλά απουσιάζει τόσο το όνομα της στάσης όσο και οι διερχόμενες γραμμές. Έχει κανείς ιδέα αν περνούσε κάποια γραμμή από εκεί;

https://www.google.com/maps/@38.0100615,...?entry=ttu
Απάντηση
(18-07-2023, 05:25 PM)voxpopuli Έγραψε: Στη Στρατηγού Δαγκλή 41, πλησίον των ΚΤΕΛ Λιοσίων, υπάρχει σιδερένιο πλαίσιο στάσης ΟΑΣΑ, αλλά απουσιάζει τόσο το όνομα της στάσης όσο και οι διερχόμενες γραμμές. Έχει κανείς ιδέα αν περνούσε κάποια γραμμή από εκεί;

https://www.google.com/maps/@38.0100615,...?entry=ttu
'Ηταν η αφετηρία των express του Αερ.Ελληνικού από το '88 ως το '91. Υπήρχε ανάλογη γραμμή κι από το Κτελ Κηφισού.
Απάντηση
(27-05-2023, 10:34 AM)argy Έγραψε: Έχω δύο απορίες σχετικά με κάτι που παρατήρησα στο street view:

Η πρώτη αφορά μία στάση με το όνομα "1η ΑΔΑΜΩΝ" που βρίσκεται στην οδό Ιλισίων στην Κηφισιά, στο ρεύμα όμως προς Κηφισό, ακριβώς απέναντι από την εν χρήσει στάση με το ίδιο όνομα των 504/543/721 και μεταξύ των στάσεων "ΠΛ. ΕΛΑΙΩΝ" και "ΕΘΝΙΚΗ ΟΔΟΣ" του Β9.

Η δεύτερη αφορά μία στάση με την ονομασία "ΣΧΟΛΕΙΟ" που βρίσκεται επί της οδού Αγίου Πολυκάρπου στον Βοτανικό, στο ύψος της Μεταφορικής Νάξου. Ο στύλος της στάσης είναι σκουριασμένος, πιθανότατα της δεκαετίας του '90, ωστόσο φαίνεται να τοποθετήθηκε στην συγκεκριμένη θέση κάποτε μεταξύ 2014 και 2019.

Γνωρίζει κάποιος τίποτα;
Η πρώτη είναι η παλιά στάση των 543/721 όταν υπήρχε φανάρι στον κόμβο με την Εθνική. Η δεύτερη δεν ξέρω.
Απάντηση
Παρατήρησα στο σάιτ του ΟΑΣΑ μέσω του web archive πως επί της Πανεπιστημίου στις αρχές της δεκαετίας του 2000 εκτός των στάσεων ''ΑΚΑΔΗΜΙΑ'' και ''ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ'' υπήρχαν και οι στάσεις ''ΟΦΘΑΛΜΙΑΑΤΡΕΙΟ'' και ''ΟΜΗΡΟΥ''. Γνωρίζει/θυμάται κάποιος στο περίπου ποιες γραμμές έκαναν στάση σε αυτές και πού ήταν η ακριβής τοποθεσία τους;
Απάντηση
Η στάση Οφθαλμιατρείου είναι η τωρινή του Νομισματικού Μουσείου. Αν θυμάμαι καλά, έκαναν και τα τρόλεϊ στάση εκεί.

Για την Ομήρου, μήπως είναι καμιά παλιά στάση του 100 ? Πάλι με γελά η μνήμη μου  Big Grin
Απάντηση
(06-01-2024, 07:49 PM)christos126 Έγραψε: Η στάση Οφθαλμιατρείου είναι η τωρινή του Νομισματικού Μουσείου. Αν θυμάμαι καλά, έκαναν και τα τρόλεϊ στάση εκεί.

Για την Ομήρου, μήπως είναι καμιά παλιά στάση του 100 ? Πάλι με γελά η μνήμη μου  Big Grin
Δεν νομίζω η ''ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ'' να ονομαζόταν παλιότερα ''ΟΦΘΑΛΜΙΑΤΡΕΙΟ'' από την στιγμή που βρίσκεται σε αρκετά μεγάλη απόσταση από το ομώνυμο κτήριο (επίσης η στάση αυτή έως το 2020 ονομαζόταν ''ΚΡΙΕΖΩΤΟΥ'', ονομασία η οποία απαντάται και το 2006 και αμφιβάλλω πως ήταν διαφορετική στις αρχές των '00s).

Στο 100 όντως υπήρχε στάση ''ΟΜΗΡΟΥ'' η οποία καταργήθηκε όταν συγχωνεύθηκε με το 200, ωστόσο δεν εννοώ αυτή την στάση καθώς βρισκόταν επί της Ομήρου (σήμερα χρησιμοποιείται ακόμα από τα 025-026) ενώ η στάση που ψάχνω βρισκόταν ξεκάθαρα επί της Πανεπιστημίου.
Απάντηση
Πολύ σωστά, ήταν η Κριεζώτου, όχι το Οφθαλμιατρείο. Στην Κριεζώτου δεν έκαναν στάση τα τρόλεϊ Παγκρατίου, όπως και τώρα στο Νομισματικό Μουσείο.

Η στάση Ομήρου επί της Πανεπιστημίου όντως υπήρχε και έκαναν στάση κάποια λεωφορεία της Λ.Βουλιαγμένης (νομίζω 202, 208 κλπ) και κάποια ερχόμενα από Β.Σοφίας. Δεν θυμάμαι πότε καταργήθηκε. Την βρήκα όμως στον οδηγό συγκοινωνιών 2001 του ΟΑΣΑ που έχω και την θυμήθηκα.
Απάντηση
Στα τελευταία της, η στάση "Ομήρου" ήταν η στάση αναμονής στα πρώτα και τελευταία δρομολόγια των κυκλικών τότε 103, 108 και 111 (εξ'ου και η υφιστάμενη εσοχή, ακόμα και τώρα με την ανάπλαση της Πανεπιστημίου)

Η χρήση της φυσικά έχει αλλάξει ανάλογα με τς δεδομένα των Αφετηριών γύρω από την Ακαδημίας.
Απάντηση
Γνωρίζει κανείς τι μοντέλα Vanhool και Neoplan έπαιρνε το 721/724 και από ποιό αμαξοστάσιο έβγαινε το 2004/05?
Απάντηση
(13-01-2024, 11:08 AM)akis Έγραψε: Γνωρίζει κανείς τι μοντέλα Vanhool και Neoplan έπαιρνε το 721/724 και από ποιό αμαξοστάσιο έβγαινε το 2004/05?
VanHool A300 και Neoplan N4016 από το ΑΜ ΒΟΤ, όπως και οι περισσότερες γραμμές σε Λιόσια και Μενίδια, αφού οι γκαζιερες των Λιοσίων είχαν αναλάβει γραμμές του κέντρου (051, 730, 821/840, 054/605 κτλ)
Μετά από κάποια χρόνια..
Και όπως λέει και η Ελένη, για όσους δεν με ξέρετε : ''Την άποψή μου, στα ίσια εγώ την λέω.. ''
Απάντηση


Πιθανά Σχετικά Θέματα...
Θέμα: Συντάκτης Απαντήσεις: Προβολές: Τελευταία Δημοσίευση
  Λεωφορειακές Γραμμές ανα ΣΕΠ aliance 4 13.737 01-06-2017, 05:34 PM
Τελευταία Δημοσίευση: pvuccino
  Λεωφορειακές Γραμμές ΚΤΕΛ ns_ 45 65.410 11-01-2015, 06:37 PM
Τελευταία Δημοσίευση: mercedes1988
  Λεωφορειακές γραμμές Ηλιούπολης marios.ilioupoli 2 7.458 02-07-2013, 01:48 PM
Τελευταία Δημοσίευση: marios.ilioupoli

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 3 Επισκέπτης (ες)