Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Νυχτερινές γραμμές
#71
(06-09-2018, 02:37 AM)NightLine Έγραψε: Τέσπα, στο θέμα μας.

Κάτι που έχω πρόσεξει στις νυχτερινές γραμμές, είναι ότι δεν συμβαδίζουν τα ωράρια της μίας γραμμής με της άλλης. Τι εννοώ; Για παράδειγμα άμα κάποιος ξεκινήσει από Γλυφάδα στις 2:30 και θέλει να ανέβει Κηφισιά, θα πρέπει να περιμένει μισή ώρα μέχρι να έρθει το Χ14 που φεύγει 3:30. Λόγω λογιστής κίνησης το 790 φτάνει Σύνταγμα 2:55...3:00 μαξ. Θα ήταν πιο βολικό άμα το Χ14 έφευγε 3:15 ας πούμε. Το ίδιο ισχύει και για αυτό που πάει Πειραιά το οποίο φεύγει 2:45, και ο τύπος πρέπει να περιμένει μέχρι 3:25 άμα θέλει να πάει Πειραιά.

Σε αντίθεση με τον Προαστιακό, που για παράδειγμα xx:08 φτάνει Κάτω Αχαρναί, γίνεται μετεπιβίβαση και xx:12 φεύγει συρμός για το Αεροδρόμιο.

Υπάρχει μια γραμμή ανά 40' (040) μία γραμμή ανά 35-40-45' (11), μια ανά 45' (Χ14) και μια ανά 60' (790). Βρες μου έναν τρόπο να συντονιστούν όλα αυτά. Ο Προαστιακός έχει ανταπόκριση γιατι ο συρμός προς Αεροδρόμιο και ο συρμός από Κιάτο περνούν ανά 60' και οι 2. Πετυχημένες ανταποκρίσεις μπορούν να γίνουν όταν οι συχνότητες των μέσων που πρέπει να συντονιστούν είναι ίδιες (ιδανικό σενάριο) η ακέραιο πολλαπλάσιο η μία της άλλης (πχ 15' και 30') Σε κάθε άλλη περίπτωση, ακόμα και να τηρούνται τα δρομολόγια, δεν είναι εφικτό να έχουμε καλές ανταποκρίσεις.
Κανονίστε να μου πειράξετε το 608rifle
Απάντηση
#72
Άλλο ένα παράδειγμα, είναι το 040 που φεύγει 2:05 από Πειραιά, και συνήθως φτάνει Σύνταγμα 2:45, δηλαδή ακριβώς την ίδια ώρα που φεύγει το Χ14 από Σύνταγμα. Αν φτάσει 2:44, τότε θα δεις τον κόσμο να βγαίνει από το 040 και να τρέχει σα μουρλός να προλάβει το Χ14, και αν φτάσει 2:46 το χάνουν και πρέπει να περιμένουν 45' για το επόμενο. Θα ήταν καλύτερα αν έφευγε 3:00 για να το προλάβουν οι του 040. Όπως επίσης θα ήταν καλύτερα να έφευγε το 790 από Γλυφάδα στις 2:20, για να προλάβουν και αυτοί το Χ14, όταν κατέβουν Σύνταγμα.

Τουλάχιστον ας διορθώσουν το timing για να υπάρχουν σωστές ανταποκρίσεις και να μην περιμένει ο άλλος 45' σαν το χαζό, αν δεν προσθέσουν επιπλέον γραμμές. Που σιγά μη γίνει κάτι αλλά λέμε τώρα....προτεραιότητα για τον ΟΑΣΑ έχουν οι πρωινοί τύποι, και να ήταν μόνο στον ΟΑΣΑ το θέμα καλά θα ήταν, αλλά δυστυχώς το θέμα είναι γενικό.
Απάντηση
#73
Καλημέρα, ενεργοποιώ ξανά το τοπικ αυτό μετά από πολύ καιρό. Δεν ξέρω αν θα μπορούσε ποτέ ο ΟΑΣΑ να δρομολογήσει επιπλέον οχήματα και οδηγούς για τις ιδέες που έχω για τις νυχτερινές γραμμές. Αυτές ειναι:

1. Η γραμμή 790 να ξεκινάει από Ανθουπολη και να πάει μέχρι Πλατεία Γλυφάδας

2. Η Γραμμή 500 ως έχει, απλά με ενίσχυση δρομολογίων (2 επιπλέον οχήματα)

3. Να δρομολογηθουν 2 γραμμές (για την γραμμή 3 μετρό)

*Μια γραμμή από Χαϊδάρι (Αγιά Μαρίνα) έως Σύνταγμα με διαδρομή: Ιερά Οδός - Πειραιώς - Σταδίου - Φιλελληνων - αριστερά Όθωνος - ΑΦΕΤΗΡΙΑ (κοινό με Χ95)

Προς Τέρμα : Όθωνος - Αριστερά Βασιλισσης Αμαλίας - Πανεπιστημιου - Αγίου Κωνσταντίνου - Μενανδρου (αν υπάρχει καλύτερη προσέγγιση της Πειραιώς αναφέρετε το) - Πειραιώς - Ιερά Οδός - ΤΕΡΜΑ

* Μια γραμμή από Σύνταγμα προς Δουκισσης Πλακεντίας

Βασιλισσης Αμαλίας - Βασιλισσης Σοφίας - Βασιλέως Αλέξανδρου - Μιχαλακοπουλου - Μεσογείων - Χαλανδρίου - Δουκισσης Πλακεντίας - Τέρμα εντός διαμορφωμένου χώρου

Αντίστροφη διαδρομή: Τέρμα - Δουκισσης Πλακεντίας - Χαλανδρίου - Μεσογείων - Αριστερά Μεσογείων προς Μιχαλακοπουλου - Μιχαλακοπουλου - Βασιλέως Αλέξανδρου - Βασιλισσης Σοφίας - Φιλελλήνων - Όθωνος - Βασιλισσης Αμαλίας.

4. Να λειτουργούν και νυχτερινά οι γραμμές 040,049,608,11

5. Να λειτουργήσει νυχτερινά και η γραμμή Β5 στο τμήμα Σταθμος Λαρίσης - Σταθμός Αμπελόκηποι κυκλικά:

Φιλαδέλφειας - Νεοφυτου Μεταξά - Ηπείρου - Πατησίων - Αλεξάνδρας - Μεσογείων - Φειδιππιδου - Αλεξάνδρας - Ιουλιανού - Φιλαδέλφειας

6. Να λειτουργήσει η γραμμή Α1 νυχτερινά με 2 οχήματα (εξυπηρέτηση εκτός από την Παραλιακή Ποσειδώνος και το Ασκληπιείο Βούλας)
- Μην καταστρέφετε κι άλλο το 164 !  Chair  - 
Απάντηση
#74
(15-09-2018, 10:38 AM)Larioupol Έγραψε: Καλημέρα, ενεργοποιώ ξανά το τοπικ αυτό μετά από πολύ καιρό. Δεν ξέρω αν θα μπορούσε ποτέ ο ΟΑΣΑ να δρομολογήσει επιπλέον οχήματα και οδηγούς για τις ιδέες που έχω για τις νυχτερινές γραμμές. Αυτές ειναι:

1. Η γραμμή 790 να ξεκινάει από Ανθουπολη και να πάει μέχρι Πλατεία Γλυφάδας

2. Η Γραμμή 500 ως έχει, απλά με ενίσχυση δρομολογίων (2 επιπλέον οχήματα)

3. Να δρομολογηθουν 2 γραμμές (για την γραμμή 3 μετρό)

*Μια γραμμή από Χαϊδάρι (Αγιά Μαρίνα) έως Σύνταγμα με διαδρομή: Ιερά Οδός - Πειραιώς - Σταδίου - Φιλελληνων - αριστερά Όθωνος - ΑΦΕΤΗΡΙΑ (κοινό με Χ95)

Προς Τέρμα : Όθωνος - Αριστερά Βασιλισσης Αμαλίας - Πανεπιστημιου - Αγίου Κωνσταντίνου - Μενανδρου (αν υπάρχει καλύτερη προσέγγιση της Πειραιώς αναφέρετε το) - Πειραιώς - Ιερά Οδός - ΤΕΡΜΑ

* Μια γραμμή από Σύνταγμα προς Δουκισσης Πλακεντίας

Βασιλισσης Αμαλίας - Βασιλισσης Σοφίας - Βασιλέως Αλέξανδρου - Μιχαλακοπουλου - Μεσογείων - Χαλανδρίου - Δουκισσης Πλακεντίας - Τέρμα εντός διαμορφωμένου χώρου

Αντίστροφη διαδρομή: Τέρμα - Δουκισσης Πλακεντίας - Χαλανδρίου - Μεσογείων - Αριστερά Μεσογείων προς Μιχαλακοπουλου - Μιχαλακοπουλου - Βασιλέως Αλέξανδρου - Βασιλισσης Σοφίας - Φιλελλήνων - Όθωνος - Βασιλισσης Αμαλίας.

4. Να λειτουργούν και νυχτερινά οι γραμμές 040,049,608,11

5. Να λειτουργήσει νυχτερινά και η γραμμή Β5 στο τμήμα Σταθμος Λαρίσης - Σταθμός Αμπελόκηποι κυκλικά:

Φιλαδέλφειας - Νεοφυτου Μεταξά - Ηπείρου - Πατησίων - Αλεξάνδρας - Μεσογείων - Φειδιππιδου - Αλεξάνδρας - Ιουλιανού - Φιλαδέλφειας

6. Να λειτουργήσει η γραμμή Α1 νυχτερινά με 2 οχήματα (εξυπηρέτηση εκτός από την Παραλιακή Ποσειδώνος και το Ασκληπιείο Βούλας)

1. Λογική επέκταση για να πιάσει λιγο και τον κόσμο από τον πεζόδρομο του Περιστερίου
2. Μακάρι να γινόταν, έχεις δίκιο σ' αυτό
3. α) δεν είναι κακό, αλλά η Ιερά Οδός δεν κουβαλάει άνθρωπο το βράδυ και τα μαγαζιά στο Αιγάλεω κατά κύριο λόγο έχουν κόσμο από τις γύρω περιοχές και όχι από το κέντρο ή αλλού που θα μπορούσαν να πάρουν αυτό το λεωφορείο. το β) θα μπορούσε να τερματίζει Αγ. Παρασκευή τέρμα Β5 γιατί μετά είναι νέκρα.
4. 040 και 11 λειτουργούν ήδη, το 049 εν μέρει καλύπτεται από το 500, και το 050 που υπήρχε κάποτε (νυχτερινό 049) εξυπηρετούσε μόνο ένα δρομολόγιο που κατέβαζε εργαζόμενους στη Λαχαναγορά. Κανένας δεν έχει σκοπό να πάρει ένα λεωφορείο με τέρμα στην Ομόνοια, ενώ οι περιοχές που διέρχεται (από το Γκάζι και κάτω) έχουν κατά κύριο λόγο βιοτεχνίες. Το 608 θα ήμουν ο πρώτος που θα τον βόλευε, αλλά νομίζω ότι μια σωστή 2ωρη παράταση Παρασκευή και Σάββατο είναι αρκετή (και εννοώ 4 λεωφορεία που θα βγάζουν όλη τη διαδρομή, αφού η Βεΐκου πλέον απέκτηση νυχτερινή κίνηση) με τελευταίο στις 2:00/2:05 και τακτή αναχώρηση 2:30 από Ακαδημία.
5. Δεν πρόκειται να μαζέψει άνθρωπο. Νυχτερινά τραίνα δεν υπάρχουν, το κομμάτι κάτω από την Αλεξάνδρας είναι λίγο κακόφημο και η Αλεξάνδρας δεν έχει κόσμο το βράδυ.
6. Δεν είναι κακή ιδέα λόγω της παραλιακής να λειτουργεί από Απρίλιο μέχρι Οκτώβριο.

Όλα αυτά προφανώς είναι ασκήσεις επί χάρτου και δεν πιστεύω ότι πρόκειται να υλοποιηθούν, απλά κουβέντα να γίνεται.
Κανονίστε να μου πειράξετε το 608rifle
Απάντηση
#75
(15-09-2018, 05:50 PM)nikos1991 Έγραψε: 1. Λογική επέκταση για να πιάσει λιγο και τον κόσμο από τον πεζόδρομο του Περιστερίου
2. Μακάρι να γινόταν, έχεις δίκιο σ' αυτό
3. α) δεν είναι κακό, αλλά η Ιερά Οδός δεν κουβαλάει άνθρωπο το βράδυ και τα μαγαζιά στο Αιγάλεω κατά κύριο λόγο έχουν κόσμο από τις γύρω περιοχές και όχι από το κέντρο ή αλλού που θα μπορούσαν να πάρουν αυτό το λεωφορείο. το β) θα μπορούσε να τερματίζει Αγ. Παρασκευή τέρμα Β5 γιατί μετά είναι νέκρα.
4. 040 και 11 λειτουργούν ήδη, το 049 εν μέρει καλύπτεται από το 500, και το 050 που υπήρχε κάποτε (νυχτερινό 049) εξυπηρετούσε μόνο ένα δρομολόγιο που κατέβαζε εργαζόμενους στη Λαχαναγορά. Κανένας δεν έχει σκοπό να πάρει ένα λεωφορείο με τέρμα στην Ομόνοια, ενώ οι περιοχές που διέρχεται (από το Γκάζι και κάτω) έχουν κατά κύριο λόγο βιοτεχνίες. Το 608 θα ήμουν ο πρώτος που θα τον βόλευε, αλλά νομίζω ότι μια σωστή 2ωρη παράταση Παρασκευή και Σάββατο είναι αρκετή (και εννοώ 4 λεωφορεία που θα βγάζουν όλη τη διαδρομή, αφού η Βεΐκου πλέον απέκτηση νυχτερινή κίνηση) με τελευταίο στις 2:00/2:05 και τακτή αναχώρηση 2:30 από Ακαδημία.
5. Δεν πρόκειται να μαζέψει άνθρωπο. Νυχτερινά τραίνα δεν υπάρχουν, το κομμάτι κάτω από την Αλεξάνδρας είναι λίγο κακόφημο και η Αλεξάνδρας δεν έχει κόσμο το βράδυ.
6. Δεν είναι κακή ιδέα λόγω της παραλιακής να λειτουργεί από Απρίλιο μέχρι Οκτώβριο.

Όλα αυτά προφανώς είναι ασκήσεις επί χάρτου και δεν πιστεύω ότι πρόκειται να υλοποιηθούν, απλά κουβέντα να γίνεται.

Σε αυτά έχεις δίκιο. Σαν σκεπτικό για τις ιδέες αυτές ειναι να καλύπτονται κεντρικές οδικές αρτηρίες (τουλάχιστον στο Κέντρο και στα κοντινά Προάστια), αλλά αν πραγματικά πχ η Αλεξάνδρας δεν έχει μεγάλη κίνηση ή η Πειραιώς δεν έχει να πρόσφερει επιβατικη κίνηση Παρα μόνο στο Γκάζι, εκεί που βρίσκονται πάρα πολλά νυχτερινά Κέντρα, πολλές ιδέες μου είναι όντως άχρηστες. Όσο για την νυχτερινή γραμμή προς Πλακεντίας, σκεφτόμουν αυτη την διαδρομή, ώστε να καλυφθεί κάθε σταθμός μετρό. Βέβαια, για να σταματήσει στο τέρμα του Β5 με τίποτα διέλευση από Τσακο.

Όσο για το Α1 σκεφτόμουν να εξυπηρετείται όλο τον χρόνο, έστω από Οκτώβριο μέχρι Απρίλιο να έχει μια παράταση 1 ώρας για να εξυπηρετήσει τα τελευταία άτομα από Ασκληπιείο και τους εργαζόμενους σε εστιατόρια κλπ που κλείνουν στις 12:30-1:00 (για το 2ο δεν το επιβεβαιώνω, αλλά θα ήταν καλή εξυπηρέτηση), ιδίως και για την μετεπιβιβαση στο νυχτερινό 790 (για άλλη γραμμή επί της Συγγρού ούτε κατά διάνοια)

Νομίζω ξέχασα να το αναφέρω, αλλά και το Χ14 θα πρέπει να έχει ίσως 2 οχήματα παραπάνω

Βέβαια, για να γίνουν όλα αυτά χρειάζονται πόροι και δεν νομίζω ο ΟΑΣΑ να ενδιαφέρεται τόσο για την εξυπηρέτηση των περιοχών αυτών...
- Μην καταστρέφετε κι άλλο το 164 !  Chair  - 
Απάντηση
#76
Αυτό που προσπαθώ να καταλάβω τόσο καιρό, είναι πως μερικές γραμμές επιλέχθηκαν να είναι και νυχτερινές (ή όσες είναι αποκλειστικά νυχτερινές)....με ποιο κριτήριο;

Του αεροδρομίου ΟΚ, είναι προφανές. Το 11 ΟΚ, το Παγκράτι αλλά και η Πατησίων έχει ζωή τα μεσάνυχτα. Το 040 έχει το κέντρο, την Καλλιθέα και τον Πειραιά που έχουν νυχτερινή ζωή. Αλλά τι γίνεται με την 500 που απλώς αντικαθιστά τον ΗΣΑΠ που διέρχεται από κυρίως από κενούς δρόμους τη νύχτα (Αχαρνών και Ηρακλείου που είναι οι 2 βασικοί δρόμοι του 500 είναι κενοί, ειδικά η Ηρακλείου) φυσικά δε με χαλάει η ύπαρξη του 500...κάθε άλλο, αφού είναι από τις ελάχιστες νυχτερινές γραμμές...αλλά μου φαίνεται λίγο άκυρο σαν επιλογή. Πιο λογικό θα μου φαινόταν να είναι 24ωρο το 608 (από Γαλάτσι μέχρι Ζωγράφου, όχι μόνο προς Ζωγράφου όπως κάθε Σάββατο) ας πούμε, γιατί και το Γαλάτσι, και του Ζωγράφου, και η Πατησίων από όπου διέρχεται είναι μέρη που δεν είναι νέκρα τη νύχτα. Αυτό που δεν καταλαβαίνω στην περίπτωση του 608 (έστω τα Σάββατα) είναι γιατί το Γαλάτσι μένει στην απ'έξω και εξυπηρετείται μόνο η περιοχή του Ζωγράφου. Ακόμα και καθημερινή να περάσεις από Γαλάτσι αργά τη νύχτα θα δεις κόσμο.

Η Αλεξάνδρας που είπε κάποιος πιο πάνω, έχει σίγουρα περισσότερο κόσμο από την Ηρακλείου (που τα μεσάνυχτα δεν υπάρχει ούτε ένα μαγαζί ανοικτό εκτός από 2 κοντά στον Προαστιακό Ηρακλείου και το B...Eat χαμηλά στον Άγιο Αντώνιο) που διέρχεται το 500. Έχω περπατήσει Ηρακλείου μετά τα μεσάνυχτα και ήμουν εντελώς μόνος, ενώ στην Αλεξάνδρας έβλεπα μερικούς περαστικούς και στους Αμπελοκήπους αλλά και προς το Πεδίον του Άρεως.
Απάντηση
#77
(11-07-2019, 09:11 AM)NightLine Έγραψε: Αυτό που δεν καταλαβαίνω στην περίπτωση του 608 (έστω τα Σάββατα) είναι γιατί το Γαλάτσι μένει στην απ'έξω και εξυπηρετείται μόνο η περιοχή του Ζωγράφου. Ακόμα και καθημερινή να περάσεις από Γαλάτσι αργά τη νύχτα θα δεις κόσμο.

Η απάντηση είναι ΕΚΠΑ & ΕΜΠ με ότι συνεπάγεται αυτό.
Απάντηση
#78
(11-07-2019, 09:14 PM)N1Ellinikou Έγραψε: Η απάντηση είναι ΕΚΠΑ & ΕΜΠ με ότι συνεπάγεται αυτό.

Θεωρώ ότι το 608 έπρεπε να ενταχθεί στις 24ωρες γραμμές, έστω με 2 οχήματα στο 50λεπτο σε καθημερινή βάση και ειδικά Σάββατο βράδυ με 3 οχήματα ανά 35'. Είναι η κατεξοχήν φοιτητούπολη της Αθήνας και ο κόσμος κυκλοφορεί και μετά τις 24:00. Ομοίως, η Πατησίων είναι μια οδός που έχει κεντρικότατο χαρακτήρα και δεν πιστεύω ότι καλύπτεται με το 11 μόνο του.

Είναι ζήτημα οδικής ασφάλειας και παιδείας. Ο φοιτητής που έχει συγκοινωνία διαθέσιμη, δεν θα πάρει μηχανάκι/αυτοκίνητο και δεν κινδυνεύει να εμπλακεί σε ατύχημα, υπό την επήρεια αλκοόλ /ξενυχτιού.
Απάντηση
#79
(12-07-2019, 11:21 AM)Citaro Έγραψε: [...] Ομοίως, η Πατησίων είναι μια οδός που έχει κεντρικότατο χαρακτήρα και δεν πιστεύω ότι καλύπτεται με το 11 μόνο του.

Σαφέστατα και η Πατησίων δεν καλύπτεται επαρκώς από το 11, ειδικά τα ΠΣΚ. Πριν μια εβδομάδα το χρησιμοποίησα κατά τις 2:30 το βράδυ από το Πανεπιστήμιο και η κατάσταση ήταν χειρότερη από ώρα αιχμής. Ήρθε στο Πανεπιστήμιο τιγκαρισμένο και στην Πατησιών αν θυμάμαι καλά έμεινε κόσμος εκτός. Η κατάσταση έγινε υποφερτή από τον Άγιο Λουκά και πάνω.

Γενικά το θέμα των νυχτερινών γραμμών στην Αθήνα είναι πίκρα. Ενώ υπάρχει κόσμος που θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει νυχτερινές γραμμές εντούτοις είναι πολύ λίγες αυτές οι γραμμές (και μερικές όπως το 500 ή το 790 πολύ αραιές).
Απάντηση
#80
(12-07-2019, 10:21 PM)Giannis Έγραψε: Σαφέστατα και η Πατησίων δεν καλύπτεται επαρκώς από το 11, ειδικά τα ΠΣΚ. Πριν μια εβδομάδα το χρησιμοποίησα κατά τις 2:30 το βράδυ από το Πανεπιστήμιο και η κατάσταση ήταν χειρότερη από ώρα αιχμής. Ήρθε στο Πανεπιστήμιο τιγκαρισμένο και στην Πατησιών αν θυμάμαι καλά έμεινε κόσμος εκτός. Η κατάσταση έγινε υποφερτή από τον Άγιο Λουκά και πάνω.

Γενικά το θέμα των νυχτερινών γραμμών στην Αθήνα είναι πίκρα. Ενώ υπάρχει κόσμος που θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει νυχτερινές γραμμές εντούτοις είναι πολύ λίγες αυτές οι γραμμές (και μερικές όπως το 500 ή το 790 πολύ αραιές).

Την ίδια στιγμή που έχουμε αυτά τα φαινόμενα στο 11, αλλά και στα υπόλοιπα νυχτερινά ενίοτε, κάθε νύχτα δρομολογούνται δεκάδες λεωφορεία σχεδόν προς κάθε περιοχή της Αθήνας τα οποία μεταφέρουν 0-1 επιβάτες κατά μ.ο. ανά διαδρομή...
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 3 Επισκέπτης (ες)