Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Προμετωπίδες τρόλλεϋ
#1
Επειδή υπάρχει μεγάλη ποικιλία στις προμετωπίδες των τρόλλεϋ, κυρίως όταν αυτά εξέρχονται από το αμαξοστάσιο ή εκτελούν τοπικά δρομολόγια, ανοίγω αυτό το θέμα για να μαζέψουμε τις προμετωπίδες που έχουμε δει.

Κατ' αρχάς, να σας πω ότι σήμερα είδα ότι στα τρόλλεϋ της γραμμής 6 η προμετωπίδα αλλάζει ανάμεσα σε "6 ΙΠΠΟΚΡΑΤΟΥΣ - ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ - ΚΟΣΜΑΣ ΑΙΤΩΛΟΣ" και "ΔΩΡΕΑΝ WI-FI ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΣΥ ΑΕ". Το τελευταίο ίσως να μην ήταν έτσι ακριβώς, πάντως διαφήμιζε το wi-fi στο 6.

Πάμε να δούμε μερικές προμετωπίδες:
  • "ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΟΥΣ" (όταν είναι κλειστό το κέντρο και το 6 δεν μπορεί να φτάσει ως την Ιπποκράτους για να στρίψει)
  • "ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ"
  • "ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ"
  • "Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ" (για αρκετά ανερχόμενα προς τον Κόκκινο Μύλο αφού έχουν σχολάσει)
  • "ΟΤΕ"
  • "ΠΙΠΙΝΟΥ"
  • "ΛΑΜΠΡΙΝΗ" (όταν κάποιο τρόλλεϋ πάει να αναλάβει δρομολόγιο στο 5 ή στο 14)
  • "ΙΠΠΟΚΡΑΤΟΥΣ"
  • "ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ"
  • "Λ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ"
  • "ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ" (χωρίς το Λ.)
  • "ΠΑΤΗΣΙΑ"
  • "ΟΜΟΝΟΙΑ"
  • "(ΦΙΞ)" (το έχω δει στο #9001 που το είχα δει αραγμένο στην Συγγρού, έξω από τον σταθμό Φιξ!)
  • "ΣΤ. ΜΕΤΡΟ ΦΙΞ" (στο 10 όταν είναι κλειστό το κέντρο)
  • "ΣΥΝΤΑΓΜΑ"
  • "ΠΛ. ΠΑΠΑΔΙΑΜΑΝΤΗ" (για τρόλλεϋ που θα εκτελέσουν δρομολόγιο στο 14)
  • "ΖΑΠΠΕΙΟ"
  • "ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (ΠΑΛΑΙΟ-ΤΕΡΜΑ)"
  • "ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ" (σκέτο!)
  • "ΚΛΑΥΘΜΩΝΟΣ"
  • "ΠΛ. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗ"
  • "ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ"
  • "ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ"
  • "ΠΛ. ΑΤΤΙΚΗΣ"
  • "ΠΛ. ΠΛΑΣΤΗΡΑ"
  • "ΠΛ. ΚΥΨΕΛΗΣ"
  • "ΚΟΥΚΑΚΙ"
  • "ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗ"
  • "ΠΑΓΚΡΑΤΙ"
  • "Ν. ΠΑΓΚΡΑΤΙ" (υπάρχουν και οι δύο παραλλαγές για το Παγκράτι)
  • "ΑΓ. ΑΝΤΩΝΙΟΣ"
  • "ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΥ"
  • "ΜΑΥΡΟΜΑΤΤΑΙΩΝ"
  • "ΠΕΙΡΑΙΑΣ"
  • "ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ" (Όταν λειτουργούσε το παλιό 10, το τρόλλεϋ της Ν. Σμύρνης)
  • "ΑΜΑΞΟΣΤΑΣΙΟ ΑΓΙΑΣ ΑΝΝΗΣ"
  • "ΝΕΟ ΦΑΛΗΡΟ"
  • ''ΣΤ. ΗΣΑΠ ΠΕΙΡΑΙΑ''
  • "ΣΤΑΘΜΟΣ ΗΣΑΠ"
  • "ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ"
  • "ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΜΥΛΟΣ"
  • "ΚΟΣΜΑΣ ΑΙΤΩΛΟΣ"
  • "ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ"
  • "ΠΕΡΙΒΟΛΑΚΙ"
  • "ΚΟΥΜΟΥΝΔΟΥΡΟΥ"
  • "ΕΡ. ΣΤΑΥΡΟΣ"
  • "ΠΕΔΙΟΝ ΑΡΕΩΣ"
  • "ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ"
  • "ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ"
  • "ΚΑΣΤΕΛΛΑ"
  • "ΧΑΛΑΝΔΡΙ"
  • "ΑΓΑΛΜΑ ΒΥΡΩΝΑ"
  • "ΙΠΠΟΚΡΑΤΟΥΣ (ΤΕΡΜΑ-ΑΧΑΡΝΩΝ)" (Στο 6 όταν είναι κλειστή η Δεκελείας λόγω του πανηγυριού της Πρωτομαγιάς και κάνει τέρμα στον Σκλαβενίτη της Αχαρνών)
  • "ΠΑΤΗΣΙΩΝ - ΙΠΠΟΚΡΑΤΟΥΣ"
  • "ΠΑΤΗΣΙΩΝ - ΚΟΣΜΑΣ ΑΙΤΩΛΟΣ"
  • "ΛΕΩΦΟΡΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ - ΠΑΤΗΣΙΩΝ - Κ. ΜΥΛΟΣ"
  • "ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΠΑΤΗΣΙΩΝ - Κ. ΜΥΛΟΣ"
  • "ΑΜΑΞΟΣΤΑΣΙΟ"
  • "ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ"
  • "ATHENS 2004"
  • "ΔΟΚΙΜΗ"
  • "ΣΥΓΝΩΜΗ ΕΚΤΟΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ"
  • "ΒΛΑΒΗ"
  • "ΚΕΝΟ"
Και δύο που εναλλάσονται με την κανονική προμετωπίδα: Επίσης, πρέπει να έχω δει και προμετωπίδα με "ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ".

Αν θυμάμαι καλά ο Κόκκινος Μύλος είχε κάποια περίοδο τα τρόλλεϋ της Κυψέλης, έχω την εντύπωση ότι έχω δει τρόλλεϋ με προμετωπίδα "ΚΥΨΕΛΗ". Πολλά σχολασμένα τρόλλεϋ που αποσύρονται προς Κόκκινο Μύλο έχουν προμετωπίδα είτε "6 Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ - <ΠΑΛΑΙΟ ΤΕΡΜΑ>" είτε "ΚΟΣΜΑΣ ΑΙΤΩΛΟΣ - <ΠΑΛΑΙΟ ΤΕΡΜΑ>" με ή χωρίς το νούμερο 6.

Επίσης, πολλές από τις παραπάνω προμετωπίδες τις έχω δει στα Αγγλικά, σίγουρα τις: "ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΟΥΣ", "ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ", "ΙΠΠΟΚΡΑΤΟΥΣ", "ΠΙΠΙΝΟΥ", "ΠΛ. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗ", "ΚΛΑΥΘΜΩΝΟΣ".

Συμπληρώστε κι εσείς τις προμετωπίδες που έχετε δει και αν ξέρετε μέχρι που πάνε τα τρόλλεϋ με αυτές!


Έντιτ: Προσθήκη προμετωπίδας ΠΕΡΙΒΟΛΑΚΙ.
Απάντηση
#2
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Και παλιά επί παλιού 10 το ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ.
Απάντηση
#3
Υπάρχει και η "ΑΜΑΞΟΣΤΑΣΙΟ ΑΓΙΑΣ ΑΝΝΗΣ" για τα τρόλεϊ που αποσύρονται στο Α/Σ Ρουφ.

Η "ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ" ξέρει κανείς πότε χρησιμοποιείται; Γιατί την είδα ξανά προ ολίγου σε τρόλεϊ στο Μετρό των Αμπελοκήπων.
Απάντηση
#4
Έχω δει σε Vanhool ''ΣΥΓΝΩΜΗ ΕΚΤΟΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ''
Απάντηση
#5
Επίσης "ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ" "ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΜΥΛΟΣ" "ΚΟΣΜΑΣ ΑΙΤΩΛΟΣ"
Βάλτε Solaris Urbino 8.6 σε 537,712,728,729 και αυξήστε τα δρομολόγια του Γ9, του Α10 και του Β10!! Τροποποιήστε τα τοπικά του Μενιδίου και βάλτε την αφετηρία στο ΣΚΑ!! Δημιουργήστε μία νέα γραμμή να καλύπτει Κύπρου & Ιωνίας!!
Απάντηση
#6
(11-12-2013, 11:46 PM)ecoj Έγραψε: Έχω δει σε Vanhool ''ΣΥΓΝΩΜΗ ΕΚΤΟΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ''

Το ''ΣΥΓΝΩΜΗ ΕΚΤΟΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ'' το έχω δει κι εγώ σε σχολασμένο 6000αρο (φάλαινα) στον Πειραιά (πήγαινε Ρουφ). Πλέον, τα τρόλεϊ όταν σχολάνε αυτο βάζουν. Παλαιότερα τα θυμάμαι με την ένδειξη ''ΑΠΟΣΥΡΕΤΑΙ''.

Επίσης, αν θυμάμαι καλά, για το δίκτυο του Πειραιά υπάρχουν και τα ''ΝΕΟ ΦΑΛΗΡΟ'' & ''ΣΤ. ΗΣΑΠ ΠΕΙΡΑΙΑ''
Απάντηση
#7
Υπαρχουν κι άλλες όπως ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ ΚΟΥΜΟΥΝΔΟΥΡΟΥ κτλπ. Στα τρολλευ είναι πολύ καλη η πολιτικη αυτή και δεν χρειαζεται ο οδηγος να τσακωνεται με τους επιβάτες που παει το τρολλευ όπως π.χ με πινακιδα 608 ΓΑΛΑΤΣΙ-ΑΘΗΝΑ ΤΟΠΙΚΟ ΜΕΧΡΙ ΚΕΝΤΡΟ κι αντε εξηγησε σε κάθε σταση που παει το λεωφορειο. Μακαρι να εφαρμοστει και στα λεωφορεια αυτο
Απάντηση
#8
Ξέχασα και την προμετωπίδα ΔΟΚΙΜΗ.

Τις τελευταίες 2-3 μέρες έχω προσέξει ότι αρκετά τρόλλεϋ της γραμμής 6 αντί για "ΙΠΠΟΚΡΑΤΟΥΣ - ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ - ΚΟΣΜΑΣ ΑΙΤΩΛΟΣ" γράφουν "ΙΠΠΟΚΡΑΤΟΥΣ - Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦ. - Κ.ΜΥΛΟΣ". Η προμετωπίδα των τρόλλεϋ του 6 αλλάζει μεταξύ ελληνικών, αγγλικών και του μηνύματος για το Wi-Fi.
Απάντηση
#9
(13-12-2013, 09:16 PM)Giannis Έγραψε: Ξέχασα και την προμετωπίδα ΔΟΚΙΜΗ.

Τις τελευταίες 2-3 μέρες έχω προσέξει ότι αρκετά τρόλλεϋ της γραμμής 6 αντί για "ΙΠΠΟΚΡΑΤΟΥΣ - ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ - ΚΟΣΜΑΣ ΑΙΤΩΛΟΣ" γράφουν "ΙΠΠΟΚΡΑΤΟΥΣ - Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦ. - Κ.ΜΥΛΟΣ". Η προμετωπίδα των τρόλλεϋ του 6 αλλάζει μεταξύ ελληνικών, αγγλικών και του μηνύματος για το Wi-Fi.

Η προμετωπίδα με τον Κοσμά τον Αιτωλό δεν υπάρχει πια! Την πάτησε το τρόλεϊ! Tongue Πέρα από την πλάκα, μόνο σε φωτό την έχω δει αυτή την προμετωπίδα. Όσες φορές έχω πετύχει το 6 έχει την προμετωπίδα με την ονομασία που του δίνεται και από τον ΟΑΣΑ ("ΙΠΠΟΚΡΑΤΟΥΣ - ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ - ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΜΥΛΟΣ").
Απάντηση
#10
(12-12-2013, 02:18 AM)'nikost' Έγραψε: Επίσης "ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ" "ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΜΥΛΟΣ" "ΚΟΣΜΑΣ ΑΙΤΩΛΟΣ"
 

Τις προμετωπίδες αυτές τις έχεις πετύχει με κεφαλαία, χωρίς αριθμό, όπως πχ το "ΑΜΑΞΟΣΤΑΣΙΟ"; Δεν τις έχω δει αυτές τις προμετωπίδες και μου κάνει εντύπωση!
(13-12-2013, 09:51 PM)'marios.ilioupoli' Έγραψε: Η προμετωπίδα με τον Κοσμά τον Αιτωλό δεν υπάρχει πια! Την πάτησε το τρόλεϊ! Tongue Πέρα από την πλάκα, μόνο σε φωτό την έχω δει αυτή την προμετωπίδα. Όσες φορές έχω πετύχει το 6 έχει την προμετωπίδα με την ονομασία που του δίνεται και από τον ΟΑΣΑ ("ΙΠΠΟΚΡΑΤΟΥΣ - ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ - ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΜΥΛΟΣ").
 

Κι όμως το "ΙΠΠΟΚΡΑΤΟΥΣ - ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ - ΚΟΣΜΑΣ ΑΙΤΩΛΟΣ" το έβλεπα συνέχεια από το 2009 στο 6! Τώρα τελευταία έχει αλλάξει η προμετωπίδα του 6 σε "ΙΠΠΟΚΡΑΤΟΥΣ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ - ΚΟΚ. ΜΥΛΟΣ".
Η αδελφή μου πέτυχε σήμερα 7000αρο στο κέντρο με προμετωπίδα "ΕΡ. ΣΤΑΥΡΟΣ".
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 Επισκέπτης (ες)