Αξιολόγηση Θέματος:
  • 10 Ψήφοι - 4 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ΣΤΑΣΥ - Μετρό - Γραμμή 2
Σήμερα είχα την τύχη να χρησιμοποιήσω κι εγώ μέρος της νέας επέκτασης του Μετρό προς τα ΝΠ. Μπήκα στην Ηλιούπολη και βγήκα στην Αργυρούπολη.

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ 1η: Η επιβατική κίνηση σε σχετικά ικανοποιητικά επίπεδα, δεδομένου της περιόδου και της -σχετικά- άδειας Αθήνας. Ο περισσότερος κόσμος, συγκρίνοντας τους 3 σταθμούς, είδα να κατεβαίνει στο σταθμό του Αλίμου. Πιθανόν επειδή τροφοδοτείται από 101, 154 και 155 (τα Α3/Β3 δεν τα συνυπολογίζω, γιατί συναντάν Μετρό μέχρι και το Ελληνικό).

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ 2η: Οι αποστάσεις του ενός σταθμού από τον άλλο, είναι αρκετά μεγάλες. Ειδικά η απόσταση του σταθμού του Αλίμου από αυτόν της Αργυρούπολης, μου θύμισε αυτή ανάμεσα σε Κεραμεικό και Ελαιώνα!

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ 3η: Ανά διαστήματα στις σήραγγες υπάρχουν πράσινα φώτα. Αυτά να φανταστώ ότι χρησιμεύουν για έκτακτη ανάγκη;

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ 4η: Στο σταθμό της Ηλιούπολης, οι κυλιόμενες που σε κατεβάζουν από τα εκδοτήρια, στην αποβάθρα προς Ελληνικό, μοιάζουν λες και έχουν 1 κιλό χώμα πάνω τους!
Απάντηση
Σήμερα στη Γραμμη2 τερματικοί ήταν εναλλάξ Άγιος Δημήτριος-Ελληνικό!
Τι έγινε μήπως ξεκινάμε περικοπές και σε στάσεις του μετρό; Αυτή είναι η 4λεπτη συχνότητα στη κόκκινη γραμμή? Δηλαδή 8λεπτη αν κάποιος πάει Ελληνικό!
Απάντηση
(09-09-2013, 03:00 PM)giegor Έγραψε: Σήμερα στη Γραμμη2 τερματικοί ήταν εναλλάξ Άγιος Δημήτριος-Ελληνικό!
Τι έγινε μήπως ξεκινάμε περικοπές και σε στάσεις του μετρό; Αυτή είναι η 4λεπτη συχνότητα στη κόκκινη γραμμή? Δηλαδή 8λεπτη αν κάποιος πάει Ελληνικό!

Το ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ - ΕΛΛΗΝΙΚΟ έχει ανά 8'. Μάλλον θεωρούν ότι δεν έχει επιβατική κίνηση...
Απάντηση
Ναι αναγράφεται και στο site της ΣΤΑΣΥ. Όταν είναι 4λεπτό γράφει ότι είναι 8λεπτό για το τμήμα Ηλιούπολη - Ελληνικό και όταν είναι 5λεπτό είναι 10λεπτό για το ίδιο τμήμα. Όλα τα άλλα πάνε κανονικά Ελληνικό.
Απάντηση
(09-09-2013, 03:58 PM)marios.ilioupoli Έγραψε: Το ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ - ΕΛΛΗΝΙΚΟ έχει ανά 8'. Μάλλον θεωρούν ότι δεν έχει επιβατική κίνηση...

Εντάξει δεν έχει την κίνηση που έχει μέχρι Άγιο Δημήτριο αλλά αυτά είναι καραγκιοζιλίκια. Δηλαδή όσοι είχαν τοπικό για Άγιο Δημήτριο και στην αιχμή χάναν κάποιο χρόνο στην κίνηση της Βουλιαγμένης τώρα θα τον χάνουν με διπλάσια αναμονή στο μετρό. Καλύτερα να πήγαινε η συχνότητα στα 4:15'-4:30' για όλη την γραμμή παρά έτσι που τα μίσα τρένα θα πηγαίνουν σαρδελοποιημένα και τα άλλα μίσα πολύ πιο χαλαρά. Χώρια που είναι πιθανόν να διαλυθεί και η συχνότητα καθώς παρ' ότι υπάρχει τηλεματική μπορεί να 'ναι η συχνότητα στα 5' και να βλέπεις τα τρένα να 'ρχονται με διαφορές τύπου 3'-7' αντί για 5'-5'.
Απάντηση
Σήμερα, όντως τα τρένα στη Γραμμή 2 πάνε σχεδόν εναλλάξ Αγ. Δημήτριο/Ελληνικό. Λεω και 'γω, βρήκαν οδηγούς και τρένα να γίνει όλο το δίκτυο ανα 3-4'? Μπα, απλά σκέφτηκαν τη λύση των τοπικών...
Απάντηση
(09-09-2013, 03:58 PM)marios.ilioupoli Έγραψε: Το ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ - ΕΛΛΗΝΙΚΟ έχει ανά 8'. Μάλλον θεωρούν ότι δεν έχει επιβατική κίνηση...

Το Ηλιούπολη - Ελληνικό έχει απ'όσο έχω διαπιστώσει μεγαλύτερη κίνηση σε σχέση με το Χολαργός-Πλακεντίας! Γιατί δεν κάνουν αυτό τον αχταρμά με τις συχνότητες και στη γραμμή 3;
Απάντηση
(09-09-2013, 05:24 PM)giegor Έγραψε: Το Ηλιούπολη - Ελληνικό έχει απ'όσο έχω διαπιστώσει μεγαλύτερη κίνηση σε σχέση με το Χολαργός-Πλακεντίας! Γιατί δεν κάνουν αυτό τον αχταρμά με τις συχνότητες και στη γραμμή 3;

Η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι πως φοβούνται τον αχταρμά από 3 δρομολόγια στη γραμμή 3 (Αιγάλεω - Εθν. Άμυνα - Δουκ. Πλακεντίας - Αεροδρόμιο). Στο φεύγα είναι καλά, αλλά άντε να τα συντονίσεις στην επιστροφή.
Κανονίστε να μου πειράξετε το 608rifle
Απάντηση
(09-09-2013, 05:38 PM)nikos1991 Έγραψε: Η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι πως φοβούνται τον αχταρμά από 3 δρομολόγια στη γραμμή 3 (Αιγάλεω - Εθν. Άμυνα - Δουκ. Πλακεντίας - Αεροδρόμιο). Στο φεύγα είναι καλά, αλλά άντε να τα συντονίσεις στην επιστροφή.

Παλιά νομίζω είχαν τοπικά μέχρι Εθνική Άμυνα.
Απάντηση
Όπως και να το κάνουμε είναι τραγικό να υπάρχουν τα νέα τρένα και να μη χρησιμοποιούνται! Εαν δε μπορεί το τοσο μεγαλο (!!!) δίκτυο μετρό της Αθήνας να αντέξει άλλες επεκτάσεις ας μην τις κάνει. Και το πρόγραμμα αυτό θα ισχύει για ολόκληρο το χειμώνα ή θα αλλάξει στην πορεία, όταν και αν μπούν στο δίκτυο οι νέοι συρμοί;
Απάντηση


Πιθανά Σχετικά Θέματα...
Θέμα: Συντάκτης Απαντήσεις: Προβολές: Τελευταία Δημοσίευση
  ΣΤΑΣΥ - Μετρό - Γραμμή 3 Cmaniac 179 183.518 29-01-2024, 11:11 PM
Τελευταία Δημοσίευση: panagiotisg
  ΣΤΑΣΥ (πρώην ΗΣΑΠ) - Μετρό - Γραμμή 1 ecoj 76 78.352 13-05-2022, 02:21 PM
Τελευταία Δημοσίευση: panos1b
  ΣΤΑΣΥ - Μετρό - Γραμμή 4 (υπό κατασκευή) nikos1991 15 26.722 31-01-2022, 02:09 PM
Τελευταία Δημοσίευση: panos1b

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)