Αξιολόγηση Θέματος:
  • 13 Ψήφοι - 2 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Newsit.gr] Εβδομάδα ταλαιπωρίας και η επόμενη
#41
Εντυπωση μου κανει που δεν ασχολειται κανεις με την απεργια των εργαζομενων στον ΧΥΤΑ που εχει βρωμισει ολοκληρη η Αθηνα εδω και καποιες εβδομαδες. Που αυτο ειναι εγκληματικο μιας και απειληται η δημοσια υγεια! Εδω να σας δω! Αλλα ετσι ειναι λεμε οτι μας συμφερει!
Μπορείτε να δείτε τα βίντεο μου
Υou can see my videos : στο/at TMantzas
#42
Αθήνα, 21 Δεκεμβρίου 2010

Κατόπιν της εξαγγελθείσας 24ωρης απεργίας της ΠΟΣ (Πανελλήνια Ομοσπονδία Σιδηροδρομικών) για την Τετάρτη 22.12.2010, η κυκλοφορία των δρομολογίων του Σιδηροδρόμου διαμορφώνεται ως εξής:

Την Τρίτη 21.12.2010 (προηγούμενη ημέρα της 24ωρης απεργίας)
1. Μεταξύ Αθήνας – Θεσσαλονίκης – Αλεξανδρούπολης – Αθήνας
Καταργούνται σε όλη τους τη διαδρομή τα δρομολόγια :
IC 74, IC 75, 604, 504, 505
Το δρομολόγιο 605 καταργείται στη διαδρομή Θεσσαλονίκη – Αθήνα
Το δρομολόγιο 614 καταργείται στη διαδρομή Αλεξανδρούπολη – Δίκαια

2. Μεταξύ Αθήνας – Χαλκίδας – Αθήνας
Καταργούνται σε όλη τους τη διαδρομή τα δρομολόγια:
1558, 2530, 2533

3. Μεταξύ Θεσσαλονίκης – Έδεσσας – Φλώρινας – Θεσσαλονίκης
Καταργούνται σε όλη τους τη διαδρομή τα δρομολόγια:
753, 757

4. Μεταξύ Λάρισας – Βόλου – Λάρισας
Καταργούνται σε όλη τους τη διαδρομή τα δρομολόγια:
1586, 1587

5. Μεταξύ Αεροδρομίου – Κιάτου – Αεροδρομίου (Προαστιακός Αθήνας)
Καταργούνται σε όλη τους τη διαδρομή τα δρομολόγια:
4430, 4432, 4434, 4435

6. Μεταξύ Αεροδρομίου – Μαγούλας – Αεροδρομίου (Προαστιακός Αθήνας)
Καταργούνται σε όλη τους τη διαδρομή τα δρομολόγια:
4236, 4237

7. Μεταξύ Αεροδρομίου – Λιοσίων – Αεροδρομίου (Προαστιακός Αθήνας)
Καταργούνται σε όλη τους τη διαδρομή τα δρομολόγια:
4136, 4137

8. Μεταξύ Πειραιά – Λιοσίων – Πειραιά (Προαστιακός Αθήνας)
Καταργούνται σε όλη τους τη διαδρομή τα δρομολόγια:
4336, 4337

Παρατήρηση: Τα δρομολόγια 4332 και 4334 δεν θα εξασφαλίζουν ανταπόκριση για Κιάτο.

9. Διεθνή Δρομολόγια
Καταργούνται σε όλη τους τη διαδρομή τα δρομολόγια:
444, 445

Το δρομολόγιο 461 που αναχωρεί από εξωτερικό 21.12.2010 και εισέρχεται στην Ελλάδα στις 22 Δεκεμβρίου 2010 (ημέρα της απεργίας), καταργείται στην ελληνική του διαδρομή και οι επιβάτες θα προωθηθούν στον προορισμό τους με λεωφορεία.

Τα δρομολόγια 335, 337 & 334, 336 καταργούνται στη διαδρομή Γευγελή – Θεσσαλονίκη & Θεσσαλονίκη – Γευγελή αντίστοιχα. Οι επιβάτες τους θα προωθηθούν στην ελληνική διαδρομή των δρομολογίων με λεωφορεία.

Την Τετάρτη 22.12.2010 (ημέρα της 24ωρης απεργίας)

Καταργούνται όλα τα επιβατικά και εμπορικά δρομολόγια πλην των παρακάτω:

Μεταξύ Αθήνας – Θεσσαλονίκης – Αλεξανδρούπολης – Αθήνας
Το δρομολόγιο 604 θα αναχωρήσει μετά τη λήξη της απεργίας
Το δρομολόγιο 605 θα αναχωρήσει μετά τη λήξη της απεργίας από Θεσσαλονίκη για Αθήνα

2. Διεθνή δρομολόγια
Τα δρομολόγια 334, 335, 336, 337, 460, 461 καταργούνται στην ελληνική τους διαδρομή, αλλά οι επιβάτες θα προωθηθούν στους προορισμούς τους με λεωφορεία.

Την Πέμπτη 23.12.2010 (επόμενη ημέρα της απεργίας της ΠΟΣ)

Μεταξύ Αλεξανδρούπολης – Δικαίων – Αλεξανδρούπολης
Το δρομολόγιο 613 καταργείται στη διαδρομή Δίκαια – Αλεξανδρούπολη
Το δρομολόγιο 734 καταργείται στη διαδρομή Φλώρινα – Έδεσσα
Υπενθυμίζεται πως για την Πέμπτη 23.12.2010 και ώρα 11:00 με 16:00, έχει εξαγγείλει στάση εργασίας ο Σύλλογος Εργαζομένων στον Προαστιακό Σιδηρόδρομο. Ως εκ τούτου, στα δρομολόγια του Προαστιακού Αθήνας επέρχονται οι παρακάτω τροποποιήσεις:

1. Μεταξύ Αεροδρομίου – Κιάτου – Αεροδρομίου
Καταργούνται σε όλη τους τη διαδρομή τα δρομολόγια:
4411, 4413, 4415, 4417, 4419, 4421
4408, 4410, 4412, 4414, 4416, 4418

2. Μεταξύ Αεροδρομίου – Μαγούλας – Αεροδρομίου
Καταργούνται σε όλη τους τη διαδρομή τα δρομολόγια:
4212, 4214, 4216, 4218, 4220
4211, 4213, 4215, 4217, 4219

3. Μεταξύ Αεροδρομίου –Λιοσίων – Αεροδρομίου
Καταργούνται σε όλη τους τη διαδρομή τα δρομολόγια:
4112, 4114, 4116, 4118, 4120
4111, 4113, 4115, 4117, 4119

4. Μεταξύ Πάτρας – Κιάτου – Πάτρας (λεωφορεία)
Καταργούνται σε όλη τους τη διαδρομή τα δρομολόγια:
4310, 300, 4314, 4318, 4320
301, 4319, 4323, 303

5. Μεταξύ Πειραιά – Λιοσίων – Πειραιά
Καταργούνται σε όλη τους τη διαδρομή τα δρομολόγια:
4312, 4314, 4316, 4318, 4320
4313, 4315, 4317, 4319, 4321

Παρατήρηση: Τα δρομολόγια 4310 και 4323 δεν θα εξασφαλίζουν ανταπόκριση προς και από Κιάτο.
#43
(21-12-2010, 09:33 PM)Solaris_Urbino_18 Έγραψε: Εντυπωση μου κανει που δεν ασχολειται κανεις με την απεργια των εργαζομενων στον ΧΥΤΑ που εχει βρωμισει ολοκληρη η Αθηνα εδω και καποιες εβδομαδες. Που αυτο ειναι εγκληματικο μιας και απειληται η δημοσια υγεια! Εδω να σας δω! Αλλα ετσι ειναι λεμε οτι μας συμφερει!

Αυτό το site είναι το www.leoforeia.gr . Για το θέμα των ΧΥΤΑ ας το συζητήσουν στο www.skoupidia.gr! Το θέμα αυτού του topic είναι οι απεργίες των ΜΜΜ.

Μην νομίζεις ότι δεν υπάρχουν αντιδράσεις για τους ΧΥΤΑ. Απλά το θέμα δεν είναι τόσο γενικευμένο γιατί κάποιοι Δήμοι έχουν μεριμνήσει να βρουν χώρους για να τοποθετηθούν, έστω και προσωρινά, τα σκουπίδια και να μην είναι στους δρόμους. Η απεργία των ΜΜΜ όμως επηρεάζει όλη την πόλη της Αθήνας και, στον βαθμό που εξυπηρετούνται σιδηροδρομικά, όλη την Ελλάδα...
#44
(21-12-2010, 09:33 PM)Solaris_Urbino_18 Έγραψε: Εντυπωση μου κανει που δεν ασχολειται κανεις με την απεργια των εργαζομενων στον ΧΥΤΑ που εχει βρωμισει ολοκληρη η Αθηνα εδω και καποιες εβδομαδες. Που αυτο ειναι εγκληματικο μιας και απειληται η δημοσια υγεια! Εδω να σας δω! Αλλα ετσι ειναι λεμε οτι μας συμφερει!

Φιλε Solaris σε λαθος site εισαι για τον ΧΥΤΑDodgy.
''Νομίζω ότι οι ιοί των κομπιούτερ θα πρέπει να θεωρηθούν ζωή. Αποκαλύπτει πολλά για την ανθρώπινη φύση το γεγονός ότι η μόνη μορφή ζωής που φτιάξαμε μέχρι σήμερα είναι καθαρά καταστροφική. Φτιάξαμε ζωή κατ’εικόνα και ομοίωσίν μας.''

Stephen Hawking.

[Εικόνα: 111acb66226bcdeaaebaa87be280636b_amg_log...z_logo.jpg]
#45
οταν εκαναν απεργιες οι νταλικες κ δεν ειχατε να κουνησετε τα αμαξακια σας,τοτε ηταν παρανομες οι απεργιες,κλπ!!!τωρα που σας ταρακουναει εσας ειναι ολα μελι γαλα κ οι απεργιες νομιμες????τι λετε ρε παιδια??τι να πουνε κ στα κτελ που ειναι εξ'αιτιας της εκαστοτε κυβερνησεις χρεωμενοι μεχρι το λαιμο???κ δεν παιρνουν επιδομα ζεσταματος,κλπ!!!!
ΑΣΣΟΣ κ πασης Ελλαδος...-1-
#46
Εγώ δε θα ζητήσω αποζημίωση για ταξί, πάρκινγκ, κ.τ.λ. Εγώ θα ζητήσω αποζημίωση για τα κιλά που έχω χάσει πηγαίνοντας με τα ποδια. Επειδή τα κιλά δε μου περισσεύουν, θα αξιώσω από τον οασα να μου βρεί ρούχα που να είναι στα κιλά μου γιατί σε λίγο θα καταλήξω σε καταστήματα bebe. Πέρα από την πλάκα τώρα. Η εκάστοτε κυβέρνηση να κάνει πίσω; Δύσκολο. Και με την υπάρχουσα κατάσταση που άλλοι πλέον κάνουν κουμάντο, ακόμα πιο δύσκολο. Μέσα από μια απεργία, είτε αυτή είναι των ΜΜΜ, είτε είναι των ναυτικών, αυτό το οποίο πετυχαίνουν είναι ο κοινωνικός αυτοματισμός. Να στραφούν οι πολίτες κατά των απεργών. Δεν είμαι εγώ αυτός που θα κρίνει εαν τα αιτήματα των εργαζομένων στα ΜΜΜ είναι δίκαια ή άδικα. Το δίκαιό τους όμως χάνεται μέσα στα μάτια του κάθε επιβάτη ο οποίος δεν μπορεί να πάει στη δουλειά του. Επειδή τα ΜΜΜ είναι το μέσο που χρησιμοποιώ για να πάω στη δουλειά μου (το τουτού μόνο για βόλτες και για κανένα ταξίδι) αυτές τις μέρες που γίνονται στάσεις εργασίας-απεργίες δεν έχω ακούσει κάποιον να επικροτεί αυτές τις καταστάσεις. Αντιθέτως, καταφέρονται με άσχημους χαρακτηρισμούς. Σας ξαναλέω ότι δε θα κρίνω εγώ το ορθό ή το νόμιμο των δικαιωμάτων σας. Σας λέω τι βλέπω και τι διαπιστώνω ως επιβάτης και καθημερινός χρήστης των ΜΜΜ. Μήπως θα έπρεπε να σκεφτείτε και κάποιον άλλο τρόπο διαμαρτυρίας και πρόωθησης των δικαιωμάτων σας; Έτσι ώστε να έχετε και με το μέρος σας το μεγαλύτερο μέρος του επιβατικού κοινού σας; Γιατί δυστυχώς τώρα, με τη διαμορφωθείσα κατάσταση έχετε με το μέρος σας την μειοψηφία.
#47
(23-12-2010, 01:16 AM)sbav-80 Έγραψε: Εγώ δε θα ζητήσω αποζημίωση για ταξί, πάρκινγκ, κ.τ.λ. Εγώ θα ζητήσω αποζημίωση για τα κιλά που έχω χάσει πηγαίνοντας με τα ποδια. Επειδή τα κιλά δε μου περισσεύουν, θα αξιώσω από τον οασα να μου βρεί ρούχα που να είναι στα κιλά μου γιατί σε λίγο θα καταλήξω σε καταστήματα bebe. Πέρα από την πλάκα τώρα. Η εκάστοτε κυβέρνηση να κάνει πίσω; Δύσκολο. Και με την υπάρχουσα κατάσταση που άλλοι πλέον κάνουν κουμάντο, ακόμα πιο δύσκολο. Μέσα από μια απεργία, είτε αυτή είναι των ΜΜΜ, είτε είναι των ναυτικών, αυτό το οποίο πετυχαίνουν είναι ο κοινωνικός αυτοματισμός. Να στραφούν οι πολίτες κατά των απεργών. Δεν είμαι εγώ αυτός που θα κρίνει εαν τα αιτήματα των εργαζομένων στα ΜΜΜ είναι δίκαια ή άδικα. Το δίκαιό τους όμως χάνεται μέσα στα μάτια του κάθε επιβάτη ο οποίος δεν μπορεί να πάει στη δουλειά του. Επειδή τα ΜΜΜ είναι το μέσο που χρησιμοποιώ για να πάω στη δουλειά μου (το τουτού μόνο για βόλτες και για κανένα ταξίδι) αυτές τις μέρες που γίνονται στάσεις εργασίας-απεργίες δεν έχω ακούσει κάποιον να επικροτεί αυτές τις καταστάσεις. Αντιθέτως, καταφέρονται με άσχημους χαρακτηρισμούς. Σας ξαναλέω ότι δε θα κρίνω εγώ το ορθό ή το νόμιμο των δικαιωμάτων σας. Σας λέω τι βλέπω και τι διαπιστώνω ως επιβάτης και καθημερινός χρήστης των ΜΜΜ. Μήπως θα έπρεπε να σκεφτείτε και κάποιον άλλο τρόπο διαμαρτυρίας και πρόωθησης των δικαιωμάτων σας; Έτσι ώστε να έχετε και με το μέρος σας το μεγαλύτερο μέρος του επιβατικού κοινού σας; Γιατί δυστυχώς τώρα, με τη διαμορφωθείσα κατάσταση έχετε με το μέρος σας την μειοψηφία.

καλα τα λες φιλε!
ΑΣΣΟΣ κ πασης Ελλαδος...-1-
#48
Συμμετοχή Δημόσιων Αστικών Συγκοινωνιών σε στάσεις εργασίας

Από τον ΟΑΣΑ ανακοινώνεται ότι, σύμφωνα με το πρόγραμμα κινητοποιήσεων που έχουν επίσημα εξαγγείλει τα σωματεία εργαζομένων στους Συγκοινωνιακούς Φορείς της Αθήνας, τα Αστικά Μέσα Μεταφοράς θα λειτουργήσουν ως εξής:

Πέμπτη 23 Δεκεμβρίου 2010:
Λεωφορεία Θερμικά (ΕΘΕΛ) Από τις 09:00 έως τις 21:00
Τρόλεϊ (Λεωφορεία Ηλεκτρικά) (ΗΛΠΑΠ) Από τις 09:00 έως τις 22:00
Ηλεκτρικός Σιδηρόδρομος Μετρό (ΗΣΑΠ) (ΑΜΕΛ) Από τις 09:00 έως τις 22:00
Τραμ (ΤΡΑΜ) Από τις 08:00 έως τις 22:00

Οι εργαζόμενοι στον Προαστιακό θα πραγματοποιήσουν στάση εργασίας από τις 11:00 έως τις 16:00.

Παρασκευή 24 Δεκεμβρίου 2010:
Λεωφορεία Θερμικά (ΕΘΕΛ) Στάση εργασίας από τις 12:00 έως τις 16:00
Τρόλεϊ (Λεωφορεία Ηλεκτρικά) (ΗΛΠΑΠ) Λειτουργεί κανονικά
Ηλεκτρικός Σιδηρόδρομος Μετρό (ΗΣΑΠ) (ΑΜΕΛ) Λειτουργεί κανονικά
Τραμ (ΤΡΑΜ) Λειτουργεί κανονικά
Προαστιακός (ΤΡΑΙΝΟΣΕ) Λειτουργεί κανονικά

Επισημαίνεται ότι με βάση τα κυκλοφοριακά δεδομένα της πόλης, εκτιμάται ότι τα δρομολόγια των λεωφορείων της ΕΘΕΛ θα αποκατασταθούν πλήρως τουλάχιστον μια ώρα μετά την λήξη της στάσης εργασίας.

Για περισσότερες πληροφορίες το επιβατικό κοινό μπορεί να επικοινωνεί με το Τηλεφωνικό Κέντρο 185 του ΟΑΣΑ και στην ηλεκτρονική διεύθυνση http://www.oasa.gr
#49
Καλά, αυτά τα ξέρουμε...

Από βδομάδα τι γίνεται;
#50
θα αρχισουν να κανουν ρεβεγιον απο δευτερα...να ξεκουραστουν σαν ανθρωποι κ αυτοι!!!
ΑΣΣΟΣ κ πασης Ελλαδος...-1-


Πιθανά Σχετικά Θέματα...
Θέμα: Συντάκτης Απαντήσεις: Προβολές: Τελευταία Δημοσίευση
  [NewsIt.gr] Προβλήματα στις πτήσεις την επόμενη Τετάρτη Konstantinos MercedesBenz 1 3.364 14-06-2011, 07:04 PM
Τελευταία Δημοσίευση: Konstantinos MercedesBenz
  [ΤΑ ΝΕΑ] Εβδομάδα ταλαιπωρίας από τις απεργίες Cmaniac 70 76.394 19-12-2010, 01:56 AM
Τελευταία Δημοσίευση: Cmaniac

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 3 Επισκέπτης (ες)