Αξιολόγηση Θέματος:
  • 2 Ψήφοι - 3 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Γραμμές που θα προτείνατε για κατάργηση
#15
(21-07-2021, 08:33 AM)argy Έγραψε: Ως (πρώην πλέον) μαθητής της Βαρβακείου (που εξυπηρετείται από 036, 651) το μόνο που έχω να πω είναι πως τις ώρες μετά το σχολασμα (σε μια περίοδο, ούτε λίγο ούτε πολυ, έξι ετών που χρησιμοποιούσα λεωφορεία στην περιοχή) το 036 ήταν πάρα πολλές φορές απροσπέλαστο (πολλές φορές περπατούσαμε εκατό μέτρα μεχρι την προηγούμενη στάση μπας και προλάβουμε καμία πιο βολική θέση και γλιτώσουμε το στριμωξιδι στην πόρτα). Αντίθετα το 651 παρέμεινε (και φαντάζομαι παραμένει) μνημειώδες για το γεγονός πως ζήτημα να το χρησιμοποιούσαν 2-3 γριές (οι οποίες ήταν κάποιου τύπου "rush hour" για την γραμμή καθως άλλες φορές πηγαινοερχοταν εντελώς άδειο). Επίσης το 651 εξυπηρετείται από οχήματα-φαντασματα (ήταν από τις τελευταίες γραμμές που χρησιμοποιούσαν γκαζιερες Ρενό). Σήμερα χρησιμοποιουνται στην γραμμή οχήματα Μερσεντές του 1994 τα οποία βρίσκονται σε χειριστή κατάσταση με εντελώς λιωμένες θέσεις, σίδερα και πλαστικά να ξεκολλάνε ή να λείπουν εντελώς και πολλές πατέντες τύπου DIY προκειμένου τα λεωφορεία να διατηρηθούν στην κίνηση ενώ θα έπρεπε να έχουν αποσυρθει χρόνια τώρα. Ενδεικτικά θα αναφέρω ενα περιστατικό από τον Μάιο του 2020 όπου το πάτωμα του λεωφορείου που χρησιμοποιούταν στο 651 ήταν ραγισμένο και κολλημένο με κοινό σελοτειπ κατά μήκος όλου του χώρου μπροστά από την κεντρική πόρτα! Το 651 πιστεύω δεν θα έπρεπε καν να είχε δημιουργηθεί (αν αναλογιστούμε πως για περισσοτερα από πέντε χρόνια συνυπήρξε με το 601 και δεν αποτελει τοπική που διαδέχθηκε την κεντρική γραμμή έπειτα από την έλευση του μετρό.
Ακόμα έτσι είναι. Ποτέ δεν το έχω δει με πάνω από 2 άτομα, εκτός από τις φορές που έτυχε να πάρει άτομα από Πανόρμου, εφόσον είχε αργήσει το 036 και πέρασε πρώτο αυτό (Max 10 επιβάτες)
Ακομα δεν έχω καταλάβει τον λόγο ύπαρξης αυτής της γραμμής...
Απάντηση


Μηνύματα στο Θέμα
RE: Γραμμές που θα προτείνατε για κατάργηση - από Solaris_sto_608 - 21-07-2021, 11:36 AM

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)