Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ονομασίες σταθμών Μέσων Σταθερής Τροχιάς
#14
(28-07-2019, 02:12 PM)N1Ellinikou Έγραψε: Κανονικά, από την στιγμή που οι δύο σταθμοί θα συνδέονται εσωτερικά, πρέπει να διατηρηθεί η ονομασία "Πανεπιστήμιο" και για τη γραμμή 4. 


Κατά τη γνώμη μου, κάποιοι σταθμοί θα έπρεπε να είχαν διαφορετική ονομασία. Συγκεκριμένα:

Γραμμές 1, 2 & 3 Μετρό
1. Ο σταθμός "Πειραιάς" σε "Λιμάνι Πειραιά". 
2. Ο σταθμός "Φάληρο" σε "Νέο Φάληρο". Πρέπει να υπάρχει διάκριση με το Παλαιό.
3. Ο σταθμός "Ειρήνη" σε "Ολυμπιακό Στάδιο" ή "Ο.Α.Κ.Α.".
4. Ο σταθμός "Άλιμος" σε "Τράχωνες". Πρέπει να τονισθεί η αρχαιολογική σημασία της περιοχής, ενώ ο πραγματικός Άλιμος είναι αλλού.
5. Ο "Σταθμός Λαρίσης" σε "Σιδηροδρομικός Σταθμός Αθηνών". Τα σύνορα της Ελλάδας δεν είναι πλέον στη Λάρισα...

Τράμ
1. Η στάση "Άγγελου Μεταξά" σε "Γρηγορίου Λαμπράκη"
2. Η στάση "Ζέφυρος" σε "Λεωφόρος Αλίμου".
3. Η στάση "Πάρκο Φλοίσβου" σε "Τροκαντερό"
4. Η στάση "Τροκαντερό" σε "Μαρίνα Φλοίσβου"
5. Η στάση "Τζιτζιφιές" σε "Επαμεινώνδα"
6. Η στάση "Καλλιθέα" σε "Τζιτζιφιές"
7. Η στάση "ΣΕΦ" σε "Σταθμός Νέο Φάληρο-ΣΕΦ"
8. Η στάση "Λαμπράκη" σε "Λεωφόρος Πειραιώς"
9. Η στάση "Δημαρχείο" σε "Δημοτικό Θέατρο" ή "Σταθμός Δημοτικό Θέατρο"
10. Η στάση "Αγίας Φωτεινής" σε "Πλατεία Νέας Σμύρνης"
11. Η στάση "Νέος Κόσμος" σε "Σταθμός Νέος Κόσμος"
12. Η στάση "Φιξ" σε "Σταθμός Συγγρού-Φιξ"

Απ' όσο έχω παρατηρήσει, έξω στον χώρο του σταθμού Αγίας Φωτεινής, η ταμπέλα αναγράφει Αγίας Φωτεινής/Πλατεία Νέας Σμύρνης, κάτι παρόμοιο που γίνεται με τους Σταθμούς Ταυρου, Αγ. Δημητριου και Ηλιουπολης. Αλλά ναι, πρέπει να δοθεί περισσότερη σημασία στην ονομασία του σταθμού η πλατεία.

(28-07-2019, 05:45 PM)ecoj Έγραψε: Οι σταθμοί του μετρό Ηλιούπολη, Άλιμος, Αργυρούπολη και Ελληνικό μπορούσαν να λέγονται και 1ος Βουλιαγμένης, 2ος Βουλιαγμένης κλπ.

Οχι οχι οχι οχι οχι. Είμαι μακράν αντίθετος σε αυτό. Θα μπερδευτούν πολύ περισσότερο οι επιβάτες, μιας και δεν θα μπορουν να καταλαβουν σε ποιον σταθμο Βουλιαγμενης θα κατεβουν για να πανε πχ στη Γερουλανου
- Μην καταστρέφετε κι άλλο το 164 !  Chair  - 
Απάντηση


Μηνύματα στο Θέμα
RE: Ονομασίες σταθμών Μέσων Σταθερής Τροχιάς - από Larioupol - 29-07-2019, 06:05 PM

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 3 Επισκέπτης (ες)