Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Γραμμές - διάττοντες αστέρες
#2
Πολύ ενδιαφέρον θέμα! Κάποια που θυμάμαι είναι τα εξής:

α) 480 ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ - ΤΣΑΚΟΣ
Δεν ξέρω καν αν λειτούργησε η γραμμή. Υποκαθιστούσε το Β5 στο Τσακό. Δεν θυμάμαι καν ημερομηνίες, παρά μόνο φωτογραφίες στον τοπικό τύπο από έναν ιερέα που ευλογούσε ένα Ν1...

β) 070 ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ - ΑΡ. ΠΑΓΟΣ - ΔΙΚΑΣΤ. ΕΥΕΛΠΙΔΩΝ (άνοιξη 2013 - φθινόπωρο 2015)
Δοκιμαστική γραμμή, η οποία συνέδεε τα δικαστήρια της Αθήνας μεταξύ τους (Ελεγκτικό Συνέδριο, Διοικητικό Πρωτοδικείο/Εφετείο, Άρειο Πάγο, Εφετείο, Ειρηνοδικείο και Πρωτοδικείο). Δημιουργήθηκε κατόπιν πίεσης του Δικηγορικού Συλλόγου Αθηνών (ΔΣΑ) και της Ένωσης Ασκούμενων και Νέων Δικηγόρων Αθηνών (ΕΑΝΔΑ). Η γραμμή θα ήταν δοκιμαστική για λίγους μήνες, ωστόσο διήρκησε 2 χρόνια, έπειτα από αρκετές παρατάσεις λειτουργίας. Το έφαγε η μαρμάγκα λόγω άθλιων συχνοτήτων και λόγω υπερκάλυψης από άλλες γραμμές.

γ) 202 ΣΤ. ΔΑΦΝΗ - ΣΤ. ΣΥΓΓΡΟΥ ΦΙΞ (Ιανουάριος 2011 - Ιούλιος 2013)
Παρόλο που σαν ιδέα η γραμμή αυτή μου άρεσε αρκετά, δυστυχώς δεν έπιασε τόπο. Του έβαλαν να κάνει και κάτι οχτάρια στη Δάφνη, αν θυμάμαι καλά...

δ) 555 ΔΙΑΔΗΜΟΤΙΚΗ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΑ ΒΟΡΕΙΩΝ ΠΡΟΑΣΤΙΩΝ (ΛΥΚΟΒΡΥΣΗΣ-ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ-ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ) (2009-2011)
Η γραμμή που φτιάχτηκε με πρωτοβουλία του τότε δημάρχου Αμαρουσίου (και νυν περιφερειάρχη Αττικής). Αν θυμάμαι καλά ειχε παρόμοια διαδρομή με μια γραμμή της δημοτικής συγκοινωνίας Αμαρουσίου (070 νομίζω). Και πολύ κράτησε.
Απάντηση


Μηνύματα στο Θέμα
RE: Γραμμές - διάττοντες αστέρες - από N1Ellinikou - 01-04-2021, 10:46 PM

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)