Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ATH.ENA Card/Ticket - Αυτόματο Σύστημα Συλλογής Κομίστρου (ΑΣΣΚ)
#48
(06-10-2017, 09:07 AM)amoran Έγραψε: 1. Βιβλιάριο υγείας με αυτοκόλλητο στο εξώφυλλο που έχει τυπωμένο τον ΑΜΚΑ (από printer, όχι χειρόγραφα) γίνεται δεκτό για να βγάλω την κάρτα;

Πρέπει να το δέχονται. Άλλωστε υπήρξαν εκείνοι που μόλις πρωτοεφαρμόστηκε ο ΑΜΚΑ δεν έτρεχαν στο ΚΕΠ, αλλά στάλθηκαν κατευθείαν στην επιχείρηση που εργάζονταν η καρτούλα και τα αυτοκολλητάκια.

(06-10-2017, 09:07 AM)amoran Έγραψε: 2. Για την έκδοση της κάρτας πρέπει υποχρεωτικά να αγοράσεις και κάποιο προϊόν; Κοινώς, εγώ που έχω τώρα χάρτινη απεριορίστων με ισχύ έως τέλος Οκτωβρίου, έχω τρόπο να πάω π.χ. στις 10 Οκτωβρίου, να βγάλω ηλεκτρονική κάρτα αλλά να μπορώ να την ενεργοποιήσω με απεριόριστες διαδρομές 1 μηνός, αφού λήξει η παλιά; Ή θα πρέπει με το που θα την εκδώσω να πάρω κατιτίς;

Μπορείς να πας να πάρεις από τώρα την κάρτα και να ζητήσεις να σου βάλουν τη μηνιαία για την οποία οι μέρες θα μετρήσουν μόλις εσύ την ενεργοποιήσεις σε μηχάνημα και όχι από σήμερα.

(06-10-2017, 09:07 AM)amoran Έγραψε: 3. Οι απεριόριστες διαδρομές θα κρατάνε πλέον 30 ημέρες, διάβασα. Αυτό σημαίνει πως αν ξεκινήσεις την 1η ενός μήνα με 31 μέρες, την 31η είσαι ακάλυπτος και πρέπει να ξαναβάλεις φράγκα (μας κλέβουν 5 μέρες δηλαδή το χρόνο);

Μήπως τον Φεβρουάριο θα έπρεπε να πληρώνουμε 28€, ενώ τον Ιανουάριο 31€; Ίσα ίσα που η αλλαγή αυτή λύνει τα χέρια στους περισσότερους. Γιατί φαντάσου να λείπεις διακοπές το καλοκαίρι 1-20 Αυγούστου. Επιστρέφεις στις 21 στη δουλειά. Τι θα έκανες; Θα πήγαινες να βγάλεις τέλη Ιουλίου κάρτα πληρώνοντας 30€ για μετακινήσεις που τιμολογούνται για 11€; Ή θα αγόραζες 5ημερα εισιτήρια για να το καλύψεις;

Ξεκάθαρα πιο δίκαιη χρέωση και επιτέλους μπαίνει κι ένα τέλος στις ουρές των τελευταίων και πρώτων ημερών κάθε μήνα στα εκδοτήρια.
Απάντηση


Μηνύματα στο Θέμα
RE: Ηλεκτρονικό εισιτήριο - Αυτόματο Σύστημα Συλλογής Κομίστρου (ΑΣΣΚ) - από marios.ilioupoli - 06-10-2017, 10:10 AM

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 13 Επισκέπτης (ες)