Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
202 ΣΤ. ΔΑΦΝΗ - ΣΤ. ΣΥΓΓΡΟΥ-ΦΙΞ
#12
(10-11-2013, 10:04 PM)ns_ Έγραψε: * Υπάρχει στην Άνω Ν. Σμύρνη η Πλατεία Ηρώων Κύπρου επί της Αγίας Σοφίας, αρκετά κοντά στην περιοχή Λουτρά. Δεν θα ήταν παράλογο να κάνει τέρμα εκεί.

Αυτή ήταν η πρώτη που σκέφτηκα, όμως δεν "κολλάει" να έκανε τέρμα εκεί, γιατί είναι εντελώς εκτός της σημερινής του διαδρομής. Πιο λογικό θα μου φαινόταν να έκανε το αρχικό 53 τέρμα εκεί, αλλά κι αυτό πήγε με την ίδρυσή του κατευθείαν στο Νεκροταφείο! Ξέρω ότι μέχρι σχετικά πρόσφατα ονομαζόταν "Πλατ.Ανοίξεως" κι ότι εκεί έκαναν τέρμα τα 136/137 ένα φεγγάρι.

(10-11-2013, 10:04 PM)ns_ Έγραψε: * Υπάρχει η Πλ. Κύπρου στην Καλλιθέα, πολύ στον Σταθμό του Ηλεκτρικού της Καλλιθέας. Μια πιθανότητα είναι να ξεκινούσε από τον ΗΣΑΠ Καλλιθέας, να πήγαινε Λουτρά, και στην επιστροφή να έκανε τέρμα, όχι στον Ηλεκτρικό, αλλά στην Πλ. Κύπρου που είναι κοντά.

Αυτό δε νομίζω ότι "παίζει." Για ποιο λόγο να 'κανε τέρμα μια στάση πριν τον ηλεκτρικό; Σχόλαγαν οι οδηγοί κι ήθελαν να την "κάνουν" μια ώρα αρχύτερα για το αμαξοστάσιο;; Big Grin Αυτό που περιγράφεις απ' ό,τι γνωρίζω, δεν έχει συμβεί ποτέ σε γραμμή στην Αθήνα! Και ποιος ο λόγος άλλωστε; Για να πάρουν τον κόσμο δε θα πρεπε να πάνε στον ηλεκτρικό έτσι κι αλλιώς;

(10-11-2013, 11:36 PM)ns_ Έγραψε: Το δε 229 δεν το θυμάμαι καθόλου. Πρέπει να καταργήθηκε γρήγορα.

Το 229 απ' ό,τι γνωρίζω δε λειτούργησε ποτέ, ήταν μόνο στα χαρτιά. Τώρα για τη διαδρομή του... άγνωστο!
Απάντηση


Μηνύματα στο Θέμα
RE: 202 ΣΤ.ΔΑΦΝΗ - ΣΤ.ΣΥΓΓΡΟΥ - ΦΙΞ - από pvuccino - 11-11-2013, 02:24 AM

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)