Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Παράξενες ονομασίες στάσεων στην Αθήνα
#92
(29-10-2018, 08:59 AM)NightLine Έγραψε: Καλά δεν είναι και τόσο εξτρίμ το "Αράπη"...λογικά είναι επώνυμο. 

Μου το χαλάς... Κι εγώ που φανταζόμουν έναν αράπη αλυσοδεμένο να μαστιγώνει όποιον κατεβαίνει στην εν λόγω στάση... 

(29-10-2018, 08:59 AM)NightLine Έγραψε: Εμένα αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το όνομα "ΦΟΥΡΝΟΣ" στις στάσεις που είναι κοινό. Ενώ σχεδόν πάντα δεν υπάρχει φούρνος στη στάση! 

Πρέπει να είναι πολύ παλιές οι ονομασίες, και όταν δημιουργήθηκαν να υπήρχε όντως φούρνος στη στάση και τώρα πλέον δεν υφίσταται. Παρόμοιο παράδειγμα και πιο γνωστό είναι ο Φάρος του Ψυχικού, ο οποίος έπαψε να υφίσταται εδώ και πολλές δεκαετίες. 

Δεν πρέπει να αλλάζουν τακτικά ονόματα οι στάσεις για να δικαιολογούν το όνομα τους; Δε γίνετε να λέγεσαι ακόμα "ΦΟΥΡΝΟΣ" αφού δεν υπάρχει φούρνος πλέον εκεί.

Εντύπωση δε πρέπει να σου κάνει. Άλλωστε το λες και μόνος σου: ειναι παλιές οι ονομασίες. Και να 'ταν μόνο ο φούρνος, θα ήταν καλά. Οι μισές στάσεις του λεκανοπεδίου είτε λέγονται φούρνος/βενζίνη/τράπεζα/εκκλησία, είτε 1η/2η/3η/.../14η...
Απάντηση


Μηνύματα στο Θέμα
RE: Παράξενες ονομασίες στάσεων στην Αθήνα - από N1Ellinikou - 29-10-2018, 12:49 PM

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 8 Επισκέπτης (ες)