Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Παράξενες ονομασίες στάσεων στην Αθήνα
#23
(13-11-2013, 12:28 AM)pvuccino Έγραψε: Επίσης είχα πάντα την απορία: Γιατί "Κυανούς Σταυρός" και όχι "Κυανός Σταυρός;;" (όταν ήμουν μικρός το 'λεγα "Κυανούς Σταυρούς!" Big Grin ) Και ποτέ δεν κατάλαβα προς τι όλες αυτές οι "Ντάλιες" και οι "Γαρδένιες;;" Ανθοπωλεία ήταν; Και γιατί δεν υπάρχει πουθενά μια "Τριανταφυλλιά;" Μια "Αζαλέα;" Ένα "Σκυλάκι" βρε αδερφέ!! Tongue Και η "Λίτσα" στο Περιστέρι ποια ήτανε;; Ποιο ψυχολογικό πρόβλημα οδήγησε κάποιον να ονόμασει μια στάση "Ψύγκα;;'' Τον "Χαρτοφύλακα" στην οδό Αιγάλεω που τον βρήκαν;; Κι επίσης γιατί τόσες "Φυστικιές," "Πεύκα," "Πευκάκια," "Πευκούλια," "Θυμαράκια" κτλ; Χάθηκαν οι Βελανιδίες;; Τόσα χρόνια στο κουρμπέτι ΦΕΤΟΣ είδα την πρώτη "Βελανιδιά" στη Λ.Λαυρίου!! (μετονομασία της στάσης "Βυθούλκα") Αν κι αυτό μπορεί να 'τανε και "Βελανίδια" ήταν κεφαλαία και δεν ξέρω! Tongue Επίσης η στάση "Μπράβο" του 035 από που προήλθε; Και γιατί στην κάθοδο λέγεται "Μπράβου;" Είναι για τον καφέ, για την εκπομπή της Κορομηλά ή για τους μπράβους της νύχτας;; Κι ένα κάρο "στροφές!" Ε λεωφορείο είναι μάτια μου, θα στρίβει, δε γίνεται να πηγαίνει όλο ευθεία! Δεν είναι λόγος αυτός κάθε φορά να το γιορτάζουμε! Εκτός κι αν λειτουργούσε στα παλιά τα χρόνια, όπως αργότερα οι πινακιδούλες με τις στροφές της ΕΑΣ. Του τύπου: "Μόλις δεις στάση Στροφή, ΣΤΡΙΒΕΙΣ!!!" Και πείτε μου τώρα εσείς: Υπάρχει αξιοπρεπής επιβάτης του 049 που θα πάει στον οδηγό και θα του πει "θέλω να κατέβω στη στάση Ελούλου" και δε θα σκάσει στα γέλια; Ή ο άλλος του 212 που θα πει "θέλω να κατέβω στην Κουλών;" Αμ η "Λαβάσσα;;" Αυτή η Λαβάσσα τι είναι ρε παιδιά;;; Κι έχει κι άλλες πολλές...

ROFLROFLROFLROFLROFLROFL ΘΕΟΣ!

Για τη "ΓΑΡΔΕΝΙΑ" της Λ. Βουλιαγμένης, η ονομασία οφείλεται σε παρακείμενο κινηματογράφο. Όπως και η ονομασία της επόμενης στάσης (ΝΑΝΑ).

Ξέχασες τη στάση "ΦΟΡΟΣ", στη Δάφνη. Και χωρίς να υπάρχει κάποια ΔΟΥ κοντά! Εκτός αν έμενε κανένας υπουργός οικονομικών στη γύρω περιοχή. Tongue
Απάντηση


Μηνύματα στο Θέμα
RE: Παράξενες ονομασίες στάσεων στην Αθήνα - από marios.ilioupoli - 13-11-2013, 12:45 AM

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 3 Επισκέπτης (ες)