Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Παράξενες ονομασίες στάσεων στην Αθήνα
#11
Εμένα μία από τις ονομασίες που με έχουν προβληματίσει είναι η στάση "ΚΑΡΑΜΟΛΕΓΚΟΥ" ή "ΚΑΡΑΜΕΛΕΓΚΟΥ", στην Ηλιούπολη (στην περιοχή του νέου σταθμού "Ηλιούπολη").

Υπάρχουν 3 στάσεις με αυτή την ονομασία αυτή:
1) ΚΑΡΑΜΟΛΕΓΚΟΥ: επί του παραδρόμου της λ. Βουλιαγμένης (έναντι της εξόδου προς Ηλιούπολη του νέου σταθμού), με διερχόμενη την Α4 (προς Τερψιθέα).
2) ΚΑΡΑΜΑΛΕΓΚΟΥ: επί της λ. Βουλιαγμένης (ρεύμα προς Αθήνα), μετά τα φανάρια της Β' Εισόδου Ηλιούπολης, με διερχόμενες τις 109/154 (προς στ. Αγ. Δημητρίου), 155 (προς Αγ. Μαρίνα) και τις Α3/Β3/Α4 (προς Ακαδημία).
3) ΚΑΡΑΜΟΛΕΓΚΟΥ - ΣΤ. ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ: επί της λ. Βουλιαγμένης (ρεύμα προς Γλυφάδα), στο ύψος της εξόδου προς Άνω Καλαμάκι του νέου σταθμού, με διερχόμενες τις 109 (προς Α. Καλαμάκι), 154 (προς Α. Γλυφάδα) και Α3/Β3 (προς Γλυφάδα).

Μικρότερος νόμιζα ότι κάποια σχέση μπορεί να έχει με τη γνωστή εταιρεία, αλλά τώρα που είμαστε εχέφρονες πια, δεν υπάρχει περίπτωση αυτό το σενάριο να ισχύει (άλλωστε η γύρω περιοχή οικίες έχει).

Μία λογική εξήγηση, που συνάδει με ιστορικά δεδομένα της Ηλιούπολης, αλλά δε γνωρίζω κατά πόσο μπορεί να ισχύει, είναι η στάση αυτή να μετονομάστηκε έτσι μετά το 1998, προς τιμήν του εθελοντή Δ. Καραμολέγκου, που είχε χάσει τη ζωή του, με άλλους 3 πυροσβέστες, στη μεγάλη φωτιά του Καρέα. Ωστόσο ούτε αυτό το σενάριο μπορώ να το επιβεβαιώσω, γιατί δε δικαιολογείται απόλυτα, από τη στιγμή που είναι μία μεμονωμένη κίνηση "τιμής" προς έναν από τους πεσόντες.

Γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω;
Απάντηση
#12
(12-11-2013, 10:02 PM)garvanitis Έγραψε: Παίζει και Θεσσαλονίκη και επαρχία μέσα ή μόνο Αθήνα και περίχωρα;
ΑΘΗΝΑ!!!!!
Απάντηση
#13
Χάνεις τα καλύτερα...
Απάντηση
#14
Κάποιες στάσεις που με έχουν προβληματίσει εμένα είναι:

* Φούρνος επί της Λ. Βουλιαγμένης μεταξύ Μακρυγιάννη και Βαριώτη (η συμμετρική της "Α' Νεκροταφείο" επί της Ηλιουπόλεως). Προφανώς υπήρχε κάποιος φούρνος εκεί κάποτε, αλλά εγώ δεν θυμάμαι κανέναν φούρνο, αν μη τι άλλο από το 1980 και μετά...

* Αστυνομία, στάση των 136/137. Δεν θυμάμαι ποτέ το ΑΤ Ν. Σμύρνης εκεί. Τώρα είναι εκεί που είναι (Πλαστήρα), αλλά και παλαιότερα το ΚΒ' στην Πλατεία ήταν...
Απάντηση
#15
(12-11-2013, 10:21 PM)ns_ Έγραψε: Κάποιες στάσεις που με έχουν προβληματίσει εμένα είναι:

* Φούρνος επί της Λ. Βουλιαγμένης μεταξύ Μακρυγιάννη και Βαριώτη (η συμμετρική της "Α' Νεκροταφείο" επί της Ηλιουπόλεως). Προφανώς υπήρχε κάποιος φούρνος εκεί κάποτε, αλλά εγώ δεν θυμάμαι κανέναν φούρνο, αν μη τι άλλο από το 1980 και μετά...

* Αστυνομία, στάση των 136/137. Δεν θυμάμαι ποτέ το ΑΤ Ν. Σμύρνης εκεί. Τώρα είναι εκεί που είναι (Πλαστήρα), αλλά και παλαιότερα το ΚΒ' στην Πλατεία ήταν...
Φούρνος, αστυνομία είναι εύκολο να τ καταλάβεις ότι κάποτε μπορεί να ήταν η Αστυνομία ή ενας Φούρνος εκει! Εγω μιλάω για παράξενες ονομασίες.Σε ποια οδο είναι η στάση Αστυνομία;
Απάντηση
#16
(12-11-2013, 08:34 PM)magirus deutz Έγραψε: Θα θέλατε να μιλήσουμε για παράξενες ονομασίες στάσεων και από που μπορεί να προέρχεται η ονομασία τους;
Ενδεικτικά αναφέρω την στάση "Μαχαραγιά"

Πλατεία Μαχαραγιά είναι η πλατεία που περικλείεται από τις οδούς Δωδεκανήσου, Καρκαβίτσα και Αντιπάρου. Τώρα την ονομασία της η πλατεία δεν ξέρω από πού την πήρε.
Κανονίστε να μου πειράξετε το 608rifle
Απάντηση
#17
(12-11-2013, 10:24 PM)magirus deutz Έγραψε: Φούρνος, αστυνομία είναι εύκολο να τ καταλάβεις ότι κάποτε μπορεί να ήταν η Αστυνομία ή ενας Φούρνος εκει! Εγω μιλάω για παράξενες ονομασίες.Σε ποια οδο είναι η στάση Αστυνομία;

Αμισού και Αδριανουπόλεως

Επίσης, επί της Εθνάρχου Μακαρίου υπάρχει στάση Νιάρχου, που δεν αντιστοιχεί σε κανέναν δρόμο εκεί κοντά. Ποιος να ήταν αυτός ο Νιάρχος, άγνωστο...

Αλλά και η στάση Βαριώτη επί της Βουλιαγμένης και της Ηλιουπόλεως είναι μυστηριώδης, καθώς δεν αντιστοιχεί σε κανέναν δρόμο. Ποιος να ήταν αυτός ο Βαριώτης...

Στάση ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΥ (?) Γ' Σεπτεμβρίου και Κοδριγκτόνος

Και μια "παραξενη" με την έννοια που το θέτει o Magirus: στάση ΜΠΑΛΑ επί της Ευελπίδων (?!?)
Απάντηση
#18
(12-11-2013, 10:12 PM)marios.ilioupoli Έγραψε: Εμένα μία από τις ονομασίες που με έχουν προβληματίσει είναι η στάση "ΚΑΡΑΜΟΛΕΓΚΟΥ" ή "ΚΑΡΑΜΕΛΕΓΚΟΥ", στην Ηλιούπολη (στην περιοχή του νέου σταθμού "Ηλιούπολη").

Υπάρχουν 3 στάσεις με αυτή την ονομασία αυτή:
1) ΚΑΡΑΜΟΛΕΓΚΟΥ: επί του παραδρόμου της λ. Βουλιαγμένης (έναντι της εξόδου προς Ηλιούπολη του νέου σταθμού), με διερχόμενη την Α4 (προς Τερψιθέα).
2) ΚΑΡΑΜΑΛΕΓΚΟΥ: επί της λ. Βουλιαγμένης (ρεύμα προς Αθήνα), μετά τα φανάρια της Β' Εισόδου Ηλιούπολης, με διερχόμενες τις 109/154 (προς στ. Αγ. Δημητρίου), 155 (προς Αγ. Μαρίνα) και τις Α3/Β3/Α4 (προς Ακαδημία).
3) ΚΑΡΑΜΟΛΕΓΚΟΥ - ΣΤ. ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ: επί της λ. Βουλιαγμένης (ρεύμα προς Γλυφάδα), στο ύψος της εξόδου προς Άνω Καλαμάκι του νέου σταθμού, με διερχόμενες τις 109 (προς Α. Καλαμάκι), 154 (προς Α. Γλυφάδα) και Α3/Β3 (προς Γλυφάδα).

Μικρότερος νόμιζα ότι κάποια σχέση μπορεί να έχει με τη γνωστή εταιρεία, αλλά τώρα που είμαστε εχέφρονες πια, δεν υπάρχει περίπτωση αυτό το σενάριο να ισχύει (άλλωστε η γύρω περιοχή οικίες έχει).

Μία λογική εξήγηση, που συνάδει με ιστορικά δεδομένα της Ηλιούπολης, αλλά δε γνωρίζω κατά πόσο μπορεί να ισχύει, είναι η στάση αυτή να μετονομάστηκε έτσι μετά το 1998, προς τιμήν του εθελοντή Δ. Καραμολέγκου, που είχε χάσει τη ζωή του, με άλλους 3 πυροσβέστες, στη μεγάλη φωτιά του Καρέα. Ωστόσο ούτε αυτό το σενάριο μπορώ να το επιβεβαιώσω, γιατί δε δικαιολογείται απόλυτα, από τη στιγμή που είναι μία μεμονωμένη κίνηση "τιμής" προς έναν από τους πεσόντες.

Γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω;

Πάντως πιο παλιά οι στάσεις ονομάζονταν όλες "Καραμαλέγκου." Τώρα αν ήταν σωστό ή λάθος άγνωστο. Εδώ μέχρι πριν λίγα χρόνια υπήρχε στάση του 604 επί της Πευκών που ονομαζόταν "Καλαμίτσα!!" Big Grin (ενώ το σωστό είναι "Καναπίτσα" φυσικά!) Από κουλές στάσεις άλλο τίποτα, αλλά νομίζω η πιο κουλή απ' όλες (αν και πολύ ταιριαστή για στάση) είναι η στάση "Περιμένη" του 219 στη Ν.Σμύρνη!! Big Grin "Που είσαι;" "Εδώ, περιμένω στην Περιμένη!" Επίσης από πιτσιρίκι μου 'χε μείνει η "Μαγειρίνα" στη Λ.Πεντέλης (που την έλεγα Μαγειρίτσα! Big Grin ) και η "Χατζίνα" των 730/821 στην Παλ.Καβάλας! (για να μην πω για το "Παρακράτημα" στο Κορωπί...)
Απάντηση
#19
(12-11-2013, 11:33 PM)pvuccino Έγραψε: Πάντως πιο παλιά οι στάσεις ονομάζονταν όλες "Καραμαλέγκου."

Πόσο παλιά; Γιατί αν και πριν το '98-99 είχαν αυτή την ονομασία, τότε απορρίπτεται το σενάριό μου για πιθανή απόδοση τιμής στον άτυχο εθελοντή.
Απάντηση
#20
Επίσης είχα πάντα την απορία: Γιατί "Κυανούς Σταυρός" και όχι "Κυανός Σταυρός;;" (όταν ήμουν μικρός το 'λεγα "Κυανούς Σταυρούς!" Big Grin ) Και ποτέ δεν κατάλαβα προς τι όλες αυτές οι "Ντάλιες" και οι "Γαρδένιες;;" Ανθοπωλεία ήταν; Και γιατί δεν υπάρχει πουθενά μια "Τριανταφυλλιά;" Μια "Αζαλέα;" Ένα "Σκυλάκι" βρε αδερφέ!! Tongue Και η "Λίτσα" στο Περιστέρι ποια ήτανε;; Ποιο ψυχολογικό πρόβλημα οδήγησε κάποιον να ονόμασει μια στάση "Ψύγκα;;'' Τον "Χαρτοφύλακα" στην οδό Αιγάλεω που τον βρήκαν;; Κι επίσης γιατί τόσες "Φυστικιές," "Πεύκα," "Πευκάκια," "Πευκούλια," "Θυμαράκια" κτλ; Χάθηκαν οι Βελανιδίες;; Τόσα χρόνια στο κουρμπέτι ΦΕΤΟΣ είδα την πρώτη "Βελανιδιά" στη Λ.Λαυρίου!! (μετονομασία της στάσης "Βυθούλκα") Αν κι αυτό μπορεί να 'τανε και "Βελανίδια" ήταν κεφαλαία και δεν ξέρω! Tongue Επίσης η στάση "Μπράβο" του 035 από που προήλθε; Και γιατί στην κάθοδο λέγεται "Μπράβου;" Είναι για τον καφέ, για την εκπομπή της Κορομηλά ή για τους μπράβους της νύχτας;; Κι ένα κάρο "στροφές!" Ε λεωφορείο είναι μάτια μου, θα στρίβει, δε γίνεται να πηγαίνει όλο ευθεία! Δεν είναι λόγος αυτός κάθε φορά να το γιορτάζουμε! Εκτός κι αν λειτουργούσε στα παλιά τα χρόνια, όπως αργότερα οι πινακιδούλες με τις στροφές της ΕΑΣ. Του τύπου: "Μόλις δεις στάση Στροφή, ΣΤΡΙΒΕΙΣ!!!" Και πείτε μου τώρα εσείς: Υπάρχει αξιοπρεπής επιβάτης του 049 που θα πάει στον οδηγό και θα του πει "θέλω να κατέβω στη στάση Ελούλου" και δε θα σκάσει στα γέλια; Ή ο άλλος του 212 που θα πει "θέλω να κατέβω στην Κουλών;" Αμ η "Λαβάσσα;;" Αυτή η Λαβάσσα τι είναι ρε παιδιά;;; Κι έχει κι άλλες πολλές...

(12-11-2013, 11:57 PM)marios.ilioupoli Έγραψε: Πόσο παλιά; Γιατί αν και πριν το '98-99 είχαν αυτή την ονομασία, τότε απορρίπτεται το σενάριό μου για πιθανή απόδοση τιμής στον άτυχο εθελοντή.

Πολύ παλιότερα! Το 95 που κατέγραψα για πρώτη φορά τις στάσεις επί της Βουλιαγμένης (τότε δεν είχαμε... internet, forum και τα τοιαύτα) λεγόταν σίγουρα "ΚαραμΑλέγκου!" Αλλά έχω την εντύπωση πως είναι πολύ παλιότερη ονομασία.
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)