Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Παράξενες ονομασίες στάσεων στην Αθήνα
#91
Καλά δεν είναι και τόσο εξτρίμ το "Αράπη"...λογικά είναι επώνυμο. Όσο για το Μήτσος - Άννα, είναι το ξενοδοχείο Akraion στην λεωφόρο Πεντέλης, που παλιά λεγόταν έτσι. Εμένα αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το όνομα "ΦΟΥΡΝΟΣ" στις στάσεις που είναι κοινό. Ενώ σχεδόν πάντα δεν υπάρχει φούρνος στη στάση!

Πρέπει να είναι πολύ παλιές οι ονομασίες, και όταν δημιουργήθηκαν να υπήρχε όντως φούρνος στη στάση και τώρα πλέον δεν υφίσταται. Παρόμοιο παράδειγμα και πιο γνωστό είναι ο Φάρος του Ψυχικού, ο οποίος έπαψε να υφίσταται εδώ και πολλές δεκαετίες.

Δεν πρέπει να αλλάζουν τακτικά ονόματα οι στάσεις για να δικαιολογούν το όνομα τους; Δε γίνετε να λέγεσαι ακόμα "ΦΟΥΡΝΟΣ" αφού δεν υπάρχει φούρνος πλέον εκεί.
Απάντηση
#92
(29-10-2018, 08:59 AM)NightLine Έγραψε: Καλά δεν είναι και τόσο εξτρίμ το "Αράπη"...λογικά είναι επώνυμο. 

Μου το χαλάς... Κι εγώ που φανταζόμουν έναν αράπη αλυσοδεμένο να μαστιγώνει όποιον κατεβαίνει στην εν λόγω στάση... 

(29-10-2018, 08:59 AM)NightLine Έγραψε: Εμένα αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το όνομα "ΦΟΥΡΝΟΣ" στις στάσεις που είναι κοινό. Ενώ σχεδόν πάντα δεν υπάρχει φούρνος στη στάση! 

Πρέπει να είναι πολύ παλιές οι ονομασίες, και όταν δημιουργήθηκαν να υπήρχε όντως φούρνος στη στάση και τώρα πλέον δεν υφίσταται. Παρόμοιο παράδειγμα και πιο γνωστό είναι ο Φάρος του Ψυχικού, ο οποίος έπαψε να υφίσταται εδώ και πολλές δεκαετίες. 

Δεν πρέπει να αλλάζουν τακτικά ονόματα οι στάσεις για να δικαιολογούν το όνομα τους; Δε γίνετε να λέγεσαι ακόμα "ΦΟΥΡΝΟΣ" αφού δεν υπάρχει φούρνος πλέον εκεί.

Εντύπωση δε πρέπει να σου κάνει. Άλλωστε το λες και μόνος σου: ειναι παλιές οι ονομασίες. Και να 'ταν μόνο ο φούρνος, θα ήταν καλά. Οι μισές στάσεις του λεκανοπεδίου είτε λέγονται φούρνος/βενζίνη/τράπεζα/εκκλησία, είτε 1η/2η/3η/.../14η...
Απάντηση
#93
(12-11-2013, 08:34 PM)magirus deutz Έγραψε: Θα θέλατε να μιλήσουμε για παράξενες ονομασίες στάσεων και από που μπορεί να προέρχεται η ονομασία τους;
Ενδεικτικά αναφέρω την στάση "Μαχαραγιά"

Αν θυμάμαι καλά, υπήρχε ένα κέντρο με αυτό το όνομα κάθετα στο δρόμο που περνάνε τα Α13+12. Το θυμάμαι μισογκρεμισμένο πρίν λίγα χρόνια.

(29-10-2018, 12:49 PM)N1Ellinikou Έγραψε: Μου το χαλάς... Κι εγώ που φανταζόμουν έναν αράπη αλυσοδεμένο να μαστιγώνει όποιον κατεβαίνει στην εν λόγω στάση... 


Εντύπωση δε πρέπει να σου κάνει. Άλλωστε το λες και μόνος σου: ειναι παλιές οι ονομασίες. Και να 'ταν μόνο ο φούρνος, θα ήταν καλά. Οι μισές στάσεις του λεκανοπεδίου είτε λέγονται φούρνος/βενζίνη/τράπεζα/εκκλησία, είτε 1η/2η/3η/.../14η...

Φούρνος (γκρεμισμένος και μη), ταχυδρομείο, δημαρχείο, τράπεζα, βενζίνη, εκκλησία, φόρος (σπανιότερα), αριθμημένες (1η, 2η, κτλ), τέρμα (στο 815 υπήρχε και η Προ Τέρματος). Στην Τόμπρα και Μεσογείων υπήρχαν διάφορες στάσεις Τόμπρα! Λίγο πρίν τη διασταύρωση, λίγο μετά, δεξία στην Τόμπρα κτλ! Wink Στο 049 δε, η στάση Μοσχάτο είναι και πρίν και μετά τη γέφυρα του Μοσχάτου. Οι αριθμημένες στη Γλυφάδα πρός Βούλα είναι Δικηγορικά, 2η, 3η, 5η, 6η, ενώ στη μεριά πρός Πειραιά ξεκινάνε από 5η, 4η, 3η, 2η, και Δικηγορικά.
Ikarus Karosszéria - És Jármugyár, Matyásfőld - Székesfehérvár
[Εικόνα: ikarus2.gif]
Απάντηση
#94
Όσο για τις αριθμημένες...με κάνει να φαντάζομαι ότι όταν φτάχτηκαν οι στάσεις οι δρόμοι τότε ήταν σαν επαρχιακοί που δεν υπήρχε τίποτα, παρά μόνο καμιά καντίνα στη μέση του πουθενά, οπότε και τις ονόμασαν "1η, 2η, 3η, κτλ" γιατί δεν υπήρχε κάτι ούτως ώστε να τις ονομάσουν.

Κανάς παλιός που να έχει εμπειρίες πως ήταν η Λεωφόρος Ειρήνης στην Πεύκη π.χ. πριν καμιά 40αρα χρόνια, μιας και είναι ένας από τους μεγάλους δρόμους που παρ'όλα αυτά έχουν αριθμημένες στάσεις;
Απάντηση
#95
Και στο Παπάγου παράδειγμα είναι όλες οι στάσεις με αρίθμηση.

Επίσης μιας και αναφέρθηκε το 815 να θυμίσω και στο Κορωπί στο παλιό 308 (προ Προαστιακου) που υπάρχει / υπήρχε η εξής ακολουθία Παλιό Τέρμα - 1η Νέου Τέρματος - Τέρμα (αυτή μόνο καταργήθηκε οι άλλες υπάρχουν ακόμα).

Γενικά πάντως υπάρχει σε πολλά σημεία αυτή η συνήθεια με την αρίθμηση στάσεων.

Το 324 είναι ένα από τα λεωφορεία που συναντούν αποκλειστικά ή σχεδόν αποκλειστικά τέτοιες στάσεις αφού πιάνει όλη την αρίθμηση της Ανθούσας, της Παλλήνης, Κανζα 1 και Κανζα 2 (μιας και έτσι γράφουν οι στάσεις και όχι Κάντζα στον προαστιακο) και τις αρίθμησεις της Κάντζας.
Απάντηση
#96
(03-11-2018, 09:26 AM)NightLine Έγραψε: Όσο για τις αριθμημένες...με κάνει να φαντάζομαι ότι όταν φτάχτηκαν οι στάσεις οι δρόμοι τότε ήταν σαν επαρχιακοί που δεν υπήρχε τίποτα, παρά μόνο καμιά καντίνα στη μέση του πουθενά, οπότε και τις ονόμασαν "1η, 2η, 3η, κτλ" γιατί δεν υπήρχε κάτι ούτως ώστε να τις ονομάσουν.

Κανάς παλιός που να έχει εμπειρίες πως ήταν η Λεωφόρος Ειρήνης στην Πεύκη π.χ. πριν καμιά 40αρα χρόνια, μιας και είναι ένας από τους μεγάλους δρόμους που παρ'όλα αυτά έχουν αριθμημένες στάσεις;

Πολύ παλιά δεν ξέρω τι γινόταν, πάντως στα 80s η στάση ήταν απλά ένας στύλος με την πινακίδα που έγραφε ΕΑΣ και είχε ένα λεωφορείο επάνω. Ονομασίες προστέθηκαν αργότερα, συνήθως από τον κοντινό κάθετο δρόμο. Φυσικά και από οτιδήποτε άλλο υπήρχε κοντά πχ, φυστικιές, πολυτέκνων, κάποια πλατεία, εκκλησία κτλ, ώστε να πάρουν το όνομα από εκεί. Φόρος, πχ έχω ακούσει οτι ήταν κάτι σαν διόδια για να μπούν στην πόλη τα οχήματα (ή κάρα).
Ikarus Karosszéria - És Jármugyár, Matyásfőld - Székesfehérvár
[Εικόνα: ikarus2.gif]
Απάντηση
#97
Μέχρι το 80 δηλαδή δεν υπήρχαν ονόματα στις στάσεις;; οι γνωστές μπλε κολώνες με το όνομα της στάσης ποτε μπήκαν; πάντως κάποιες ονομασίες στάσεων είναι σίγουρα πολύ παλιότερες από τα '80s όπως οι στάσεις φόρος, φούρνος, γέφυρα ( σχεδόν πουθενά δεν υπάρχει γέφυρα σε όσες στάσεις λέγονται έτσι) και στάσεις με ονόματα κάποιου που έμενε κει και τον ήξεραν όλοι,οταν ακόμα όλες αυτές οι περιοχές ήταν χωριά..
Απάντηση
#98
Εγώ απορώ σε πυκνοκατοικημένες περιοχές, όπως η Αργυρούπολη, γιατί να έχουν σε 3 λεωφόρους οι στάσεις ονόματα 1η,2η,3η κ.ο.κ Αργυρουπολεως? Χωρίς την τηλεματικη αν δεν είσαι ντόπιος σίγουρα χάνεσαι...(αναφέρομαι στις λεωφορους Βουλιαγμένης, Γερουλανου, Κύπρου)
- Μην καταστρέφετε κι άλλο το 164 !  Chair  - 
Απάντηση
#99
Δεν είναι ακριβώς "παράξενη ονομασία", αλλά δεν νομίζω πως υπάρχει κάποιο πιο σχετικό θέμα από αυτό... Στη στάση "ΕΥΔΑΠ" στη Σεβαστείας (220) έχουν κάνει πατέντα για να χωρά η προεξοχή του στύλου της στάση, λόγω στενότητας χώρου. Στο link που βάζω είναι η καλύτερη λήψη (αν κάνετε ζουμ) που μπόρεσα να βρω. Δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο. Σήμερα φαίνεται και πιο έντονο, γιατί το εν λόγω κατάστημα έχει κλείσει.

https://goo.gl/maps/1raCoRrvpZ4zw56x7
Απάντηση
(29-07-2019, 07:39 PM)Achilleas-Lykavittos Έγραψε: Δεν είναι ακριβώς "παράξενη ονομασία", αλλά δεν νομίζω πως υπάρχει κάποιο πιο σχετικό θέμα από αυτό... Στη στάση "ΕΥΔΑΠ" στη Σεβαστείας (220) έχουν κάνει πατέντα για να χωρά η προεξοχή του στύλου της στάση, λόγω στενότητας χώρου. Στο link που βάζω είναι η καλύτερη λήψη (αν κάνετε ζουμ) που μπόρεσα να βρω. Δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο. Σήμερα φαίνεται και πιο έντονο, γιατί το εν λόγω κατάστημα έχει κλείσει.

Θεός αυτός που σκέφτηκε να τρυπήσει το τσιμέντο. ROFL Θα μπορούσαν βέβαια να βάζανε την προεξοχή με την ονομασία της στάσης παράλληλα προς την κυκλοφορία του δρόμου, όπως θυμάμαι να έχω δει αλλού.

Η πιο περίεργη στάση που έχω δει είναι η στάση "Άγιος Κων/νος" στην Ηρακλείου στην Νέα Ιωνία, των Α8 και 602. Εκεί ουσιαστικά έχουν ενσωματώσει το τύμπανο και τον στύλο της στάσης, στο στέγαστρο. Δείτε το link του street view για να καταλάβετε τι εννοώ.

 https://www.google.com/maps/@38.0453902,...312!8i6656
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)