Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Υπηρεσιακά Δρομολόγια ΟΣΥ
#11
(29-09-2013, 10:39 PM)mercedes elbo Έγραψε: Δηλαδή 1,5 ώρα καθόταν το Solaris στο ΤΕ608?

Μάλιστα. Το σολάρις στο ΤΕ608 κι εγώ στο μπαλκόνι απέναντι Wink
Κανονίστε να μου πειράξετε το 608rifle
Απάντηση
#12
(29-09-2013, 11:50 PM)nikos1991 Έγραψε: Μάλιστα. Το σολάρις στο ΤΕ608 κι εγώ στο μπαλκόνι απέναντι Wink

Και το ώραιο είναι ότι πληρώνεται λογικά ο οδηγός για να κάθεται. ChairΠάντως αν σχεδιάζαν ως κανονικές γραμμές τα υπηρεσιακά όλων των Α/Σ θα είχαμε πολύ καλή νυχτερινή συγκοινωνία. Μόνο το Α/Σ Ελληνικού εφόσον έχει υπηρεσιακά προς Ζωγράφου και Καλλιθέα θα εξυπηρετούσε Ελληνικό, Αργυρούπολη, Ηλιούπολη, Ζωγράφου, Καλλιθέα κ.α. όχι στις παρυφές αλλά μέσα απ' τα κέντρα των παραπάνω περιοχών.

Υ.Γ. Για τα άλλα Α/Σ ξέρει κανένας που πάνε τα υπηρεσιακά τους?
Απάντηση
#13
(30-09-2013, 12:09 AM)mercedes elbo Έγραψε: Και το ώραιο είναι ότι πληρώνεται λογικά ο οδηγός για να κάθεται. Chair

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ για να δικαιολογήσω τον άνθρωπο είναι πως δεν έχει ανάγκη το Α/Σ παραπάνω δρομολόγια. Δηλαδή αφού έφτασε 1:45, θα ξεκίνησε από το ΑΣ κατά τις 1:15 όταν δηλαδή έχουν φτάσει όλα? ή σχεδόν όλα τα οχήματα με τους οδηγούς τους. Μετά το ΑΣ νεκρώνει μέχρι τις 4-4+ που πάνε να πιάσουν δουλειά οι πρωινοί.
Άρα το δρομολόγιο των 1:15 τους μαζεύει από το ΑΣ, φτάνοντας Ζωγράφου στις 1:45. Και ξανακατεβαίνουν στις 3:30 από Ζωγράφου για να είναι στις 4:00 Ελληνικό και στις 4:30 από Ζωγράφου γι' αυτούς που πιάνουν δουλεία στις 5:00. To πιο μακρινό λεωφορείο του Ελληνικού που έρχεται στο μυαλό μου είναι το ΤΕ550, που και από εκεί ξεκινάει στις 5:20, άρα προλαβαίνει άνετα να φύγει από Ελληνικο γύρω στις 4:30.

Κατά τ' άλλα συμφωνώ πως χρειάζεται νυχτερινή συγκοινωνία στην Αθήνα. Είμαστε μια πόλη 4-5 εκατομυρίων κατοίκων με 4 νυχτερινές γραμμές (790, 500, Χ14 και 11). Είναι τουλάχιστον τραγικό να μην έχει νυχτερινό η Μεσογείων (το Χ95 δεν μετράει γιατί δεν κάνει στάσεις), η παραλιακή τουλάχιστον το καλοκαίρι, η πόλη του Ζωγράφου με τους χιλιάδες φοιτητές - Νο1 πελάτες της νυχτερινής συγκοινωνίας και αρκετές ακόμα περιοχές. Ας μπουν ακριβότερα εισιτήρια για το διάστημα 00:30 - 5:00, αλλά να υπάρχει και εξυπηρέτηση.
Κανονίστε να μου πειράξετε το 608rifle
Απάντηση
#14
Ξέχασες το 040.
Απάντηση
#15
(30-09-2013, 10:31 PM)chris747 Έγραψε: Ξέχασες το 040.

Σωστός, το θέμα είναι πως και πάλι είναι πολύ λίγες οι 5 γραμμές.
Κανονίστε να μου πειράξετε το 608rifle
Απάντηση
#16
(30-09-2013, 11:37 PM)nikos1991 Έγραψε: Σωστός, το θέμα είναι πως και πάλι είναι πολύ λίγες οι 5 γραμμές.

Δεν είναι το θέμα κυρίως πόσες είναι οι γραμμές, αλλά τα μεγάλα κενά που υπάρχουν. Ιερά Οδός, Μεσογείων, Πειραιώς, Ποσειδώνος είναι χωρίς νυχτερινή εξυπηρέτηση.
Απάντηση
#17
(30-09-2013, 05:41 PM)nikos1991 Έγραψε: Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ για να δικαιολογήσω τον άνθρωπο είναι πως δεν έχει ανάγκη το Α/Σ παραπάνω δρομολόγια. Δηλαδή αφού έφτασε 1:45, θα ξεκίνησε από το ΑΣ κατά τις 1:15 όταν δηλαδή έχουν φτάσει όλα? ή σχεδόν όλα τα οχήματα με τους οδηγούς τους. Μετά το ΑΣ νεκρώνει μέχρι τις 4-4+ που πάνε να πιάσουν δουλειά οι πρωινοί.
Άρα το δρομολόγιο των 1:15 τους μαζεύει από το ΑΣ, φτάνοντας Ζωγράφου στις 1:45. Και ξανακατεβαίνουν στις 3:30 από Ζωγράφου για να είναι στις 4:00 Ελληνικό και στις 4:30 από Ζωγράφου γι' αυτούς που πιάνουν δουλεία στις 5:00. To πιο μακρινό λεωφορείο του Ελληνικού που έρχεται στο μυαλό μου είναι το ΤΕ550, που και από εκεί ξεκινάει στις 5:20, άρα προλαβαίνει άνετα να φύγει από Ελληνικο γύρω στις 4:30.

Κατά τ' άλλα συμφωνώ πως χρειάζεται νυχτερινή συγκοινωνία στην Αθήνα. Είμαστε μια πόλη 4-5 εκατομυρίων κατοίκων με 4 νυχτερινές γραμμές (790, 500, Χ14 και 11). Είναι τουλάχιστον τραγικό να μην έχει νυχτερινό η Μεσογείων (το Χ95 δεν μετράει γιατί δεν κάνει στάσεις), η παραλιακή τουλάχιστον το καλοκαίρι, η πόλη του Ζωγράφου με τους χιλιάδες φοιτητές - Νο1 πελάτες της νυχτερινής συγκοινωνίας και αρκετές ακόμα περιοχές. Ας μπουν ακριβότερα εισιτήρια για το διάστημα 00:30 - 5:00, αλλά να υπάρχει και εξυπηρέτηση.

Το μόνο που δεν ξέρω αν θα 'χε φτάσει στη 1:15 είναι το τελεύταιο 115 από Κίτσι που πάει Ακαδημία. Αλλά μπορεί και το Υπηρεσιακό να ξεκινάει πιο αργά. Άμα δεν κάνει πολλές παρακάμψεις τέτοια ώρα θα πηγαίνει σφαίρα στου Ζωγράφου.

Γενικότερα για τα νυχτερινά κανονικά θα έπρεπε να γίνεται επιβίβαση/αποβίβαση στα Αεροδρομιακά στις στάσεις που κάνουν μόνο κατά τις νυχτερινές ώρες. Επίσης, δρομολόγηση των Υπηρεσιακών ως κανονικές γραμμές με στάνταρ στάσεις και δρομολόγια. Συμφωνώ για την καθιέρωση εισητηρίου στα νυχτερινά γύρω στα 2€ και υποχρεωτικά είσοδος απ' την πρώτη πόρτα με έλεγχο απ' τον οδηγό. Εν ανάγκη ας αυξηθούν λίγο οι χρόνοι διαδρομής ώστε να μην δημιουργηθεί πρόβλημα. Επιπροσθέτως καλό θα ήταν τα νέα νυχτερινά εισητήρια να τα διαθέτουν και οι οδηγοί.
Απάντηση
#18
(30-09-2013, 11:47 PM)mercedes elbo Έγραψε: Επιπροσθέτως καλό θα ήταν τα νέα νυχτερινά εισητήρια να τα διαθέτουν και οι οδηγοί.

Διαφωνώ. Άμα γίνει αυτό, είναι πιθανόν να αυξηθούν κατακόρυφα τα κρούσματα εγκληματικότητας. Η καλύτερη λύση είναι μπάρα στη 1η πόρτα, και η πληρωμή να γίνεται με μαγνητική κάρτα.
Απάντηση
#19
(01-10-2013, 12:10 AM)N1Ellinikou Έγραψε: Διαφωνώ. Άμα γίνει αυτό, είναι πιθανόν να αυξηθούν κατακόρυφα τα κρούσματα εγκληματικότητας. Η καλύτερη λύση είναι μπάρα στη 1η πόρτα, και η πληρωμή να γίνεται με μαγνητική κάρτα.

Αυτό είναι το καλύτερο αλλά μέχρι να εφαρμοστεί το ηλεκτρονικό εισητήριο σωθήκαμε.
Απάντηση
#20
Τα υπηρεσιακά είναι αποθέωση του καίω τσάμπα καύσιμο! Και παρ' όλα αυτά αντιμετωπίζονται ως κάτι υπεραπαραίτητο. Δεν ξέρω βέβαια αν μαζεύουν τίποτα αυτά που σχετίζονται με το κλείσιμο του Ελληνικού! 

Μάλιστα ήθελα να ήξερα τα υπηρεσιακά της Ράλλη με τι βγαίνουν? Βγάζουν ολόκληρη νταλίκα να κόβει βόλτες άδεια ή δανείζονται Ιρις ?
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 Επισκέπτης (ες)