Αξιολόγηση Θέματος:
  • 2 Ψήφοι - 4.5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Προμετωπίδες λεωφορείων ΟΣΥ
#21
Σήμερα το πρωί είδα γύρω στις 07:40 στη Βουλιαγμένης προς Αθήνα να περνάει solaris που στην προμετωπίδα έγραφε Γ4 και δίπλα κάποια ονομασία, αλλά δεν πρόλαβα να τη διακρίνω.
Υπάρχει ακόμη ως προμετωπίδα η Γ4; Γιατί έχει καταργηθεί -αν θυμάμαι καλά- από την ημέρα που επεκτάθηκε το Μετρό έως τη Δάφνη, το Νοέμβριο του 2000, οπότε έγινε 154.
Απάντηση
#22
Και πριν 1 - 2 μήνες είχα πετύχει ένα Ν2 στο Β15 που έλεγε Στ. Μεταξουργείου - Παλατάκι ενώ έχει αλλάξει χρόνια η ονομασία και εκτελούσε δρομολόγιο.
Μήπως γενικά οι παλιές γραμμές και ονομασίες θα μπορούσαν ακόμα να χρησιμοποιηθούν; Μήπως σε περίπτωση επαναφοράς μιας γραμμής τις κρατάνε;
Απάντηση
#23
Και πριν μια βδομαδα ειδα μια νταλικα solaris στην πειραιως που ελεγε γλυφαδα-παλληνη.
Απάντηση
#24
(31-03-2013, 05:08 PM)marios.ilioupoli Έγραψε: Σήμερα το πρωί είδα γύρω στις 07:40 στη Βουλιαγμένης προς Αθήνα να περνάει solaris που στην προμετωπίδα έγραφε Γ4 και δίπλα κάποια ονομασία, αλλά δεν πρόλαβα να τη διακρίνω.
Υπάρχει ακόμη ως προμετωπίδα η Γ4; Γιατί έχει καταργηθεί -αν θυμάμαι καλά- από την ημέρα που επεκτάθηκε το Μετρό έως τη Δάφνη, το Νοέμβριο του 2000, οπότε έγινε 154.

Η ''Γ4 ΑΚΑΔΗΜΙΑ-ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ-ΝΕΚΡ. ΓΛΥΦΑΔΑΣ'' είναι ακόμα περασμένη στις προμετωπίδες. Έχει τον κωδικο 949!

Πάντως, έχω γενικά παρατηρήσει πως όταν γίνεται κάποια αλλαγή σε κάποια λεωφορειακή γραμμή, προγραμματίζουν μόνο τις προμετωπίδες του αμαξοστασίου που έχει τη γραμμη (πχ σε λεωφορεία της Πέτρου Ράλλη το 155 ακόμα και σήμερα είναι περασμένο ως ''ΟΜΟΝΟΙΑ-ΕΛΛΗΝΙΚΟ'').
Απάντηση
#25
Τωρα που το σκεφτομαι στη gn 409 ή 419 ( αυτη που εχει εντονα γραμματα) ειχε το 237 με την παλια του ονομασια ανω ηλιουπολη ακαδημια... Το ειχα πει στο οδηγο οτι το εμφανιζει ετσι αλλα δεν μπορεσε να το αλλαξει
Απάντηση
#26
(31-03-2013, 09:38 PM)georgio Έγραψε: Τωρα που το σκεφτομαι στη gn 409 ή 419 ( αυτη που εχει εντονα γραμματα) ειχε το 237 με την παλια του ονομασια ανω ηλιουπολη ακαδημια... Το ειχα πει στο οδηγο οτι το εμφανιζει ετσι αλλα δεν μπορεσε να το αλλαξει

Η #409 έχει έντονα γράμματα (προμετωπίδες από DAF). Πάντως την έχω δει κανονικά να λέει το Στ.Δάφνης στο 237.
Απάντηση
#27
Ναι και εγώ την εχω δει κανονικα 2-3 φορες κανονικά να λεει Στ. Δαφνης αλλά εκεινη τη μέρα δεν ξερω τι είχε γίνει
Απάντηση
#28
Παιδιά δεν είχαμε κι ένα topic με τις κουλές προμετωπίδες;; Είδα προχτές solaris 18μετρο στην Καλλιρρόης με προμετωπίδα Α8: Πολυτεχνείο-Ν.Ιωνία-Μαρούσι!! Big Grin Big Grin
Απάντηση
#29
(10-04-2013, 12:45 AM)pvuccino Έγραψε: Παιδιά δεν είχαμε κι ένα topic με τις κουλές προμετωπίδες;; Είδα προχτές solaris 18μετρο στην Καλλιρρόης με προμετωπίδα Α8: Πολυτεχνείο-Ν.Ιωνία-Μαρούσι!! Big Grin Big Grin

Διόλου παράξενο! Κι εγώ είχα πετύχει προ ημερών solaris μικρό στη Βουλιαγμένης με προμετωπίδα της Γ4, που έχει καταργηθεί από το 2000.
Απάντηση
#30
(10-04-2013, 12:58 AM)marios.ilioupoli Έγραψε: Διόλου παράξενο! Κι εγώ είχα πετύχει προ ημερών solaris μικρό στη Βουλιαγμένης με προμετωπίδα της Γ4, που έχει καταργηθεί από το 2000.

Καλά και εγώ είχα δει στην Βουλιαγμένης παλιότερα Solaris 18 με προμετωπίδα 825.Tongue Επίσης, πριν καμιά δεκαετιά είχα δει σχολασμένη GN με προμετωπίδα 828.Big GrinBig GrinTongue Βέβαια έχουμε βγει εκτός θέματος.
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 3 Επισκέπτης (ες)