Αξιολόγηση Θέματος:
  • 11 Ψήφοι - 3.09 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Ναυτεμπορική] ΟΑΣΑ: Από Δευτέρα η διάθεση ετησίων καρτών απεριορίστων διαδρομών
#1
Αρχίζει από τη Δευτέρα η διάθεση των ετησίων καρτών απεριορίστων διαδρομών για το τρέχον έτος, μετά και τις αναπροσαρμογές που έγιναν στο κόστος τους, εξαιτίας των αυξήσεων στις τιμές των εισιτηρίων των αστικών συγκοινωνιών.

Συγκεκριμένα, με την ετήσια κάρτα απεριορίστων διαδρομών, αξίας 450 ευρώ, ο επιβάτης θα μπορεί να μετακινείται με όλα τα μέσα, δηλαδή με τα Λεωφορεία, τα Τρόλεϊ, το Τραμ, τον Ηλεκτρικό Σιδηρόδρομο, το Μετρό μέχρι το σταθμό "Κορωπί" και τον Προαστιακό (στο τμήμα της γραμμής του Μαγούλα - Πειραιάς - Κορωπί).

Επίσης, υπάρχει και η κάρτα απεριορίστων διαδρομών για Λεωφορεία, Τρόλεϊ και Τραμ αξίας 200 ευρώ. Εξαιρούνται οι γραμμές express του Αεροδρομίου και το τμήμα Βάρκιζα - Σαρωνίδα της γραμμής Ε22).

Από τον ΟΑΣΑ ανακοινώθηκε ότι η ισχύς των ετησίων καρτών θα είναι μέχρι τις 31/1/2012.
Απάντηση
#2
Ωραια ο ΟΑΣΑ τις βγαζει τις καρτες ο κοσμος εχει λεφτα να τις παρει;
''Νομίζω ότι οι ιοί των κομπιούτερ θα πρέπει να θεωρηθούν ζωή. Αποκαλύπτει πολλά για την ανθρώπινη φύση το γεγονός ότι η μόνη μορφή ζωής που φτιάξαμε μέχρι σήμερα είναι καθαρά καταστροφική. Φτιάξαμε ζωή κατ’εικόνα και ομοίωσίν μας.''

Stephen Hawking.

[Εικόνα: 111acb66226bcdeaaebaa87be280636b_amg_log...z_logo.jpg]
Απάντηση
#3
Εγώ άλλο δεν ξέρω και θα ήθελα να ρωτήσω μην τυχόν και κάποιος εδώ έχει πάρει ο ίδιος ετήσια κάρτα και ξέρει:
Γράφουν πουθενά τα στοιχεία σου, ώστε αν τυχόν τη χάσεις ή στην κλέψουν, να μπορείς να την επανεκδόσεις χωρίς να κλαις 450 ευρώ; Γιατί αν είναι να την πάρω, να χαθεί και να μου ξαναζητάνε 450 ευρώ ή να μη μου ξαναβγάζουνε, δεν θα πάρω... Θεωρώ πως το να κρατάω ένα μικρό κομμάτι χαρτί για 1 χρόνο πάνω μου και μάλιστα σε μέρος όπου βάζουν χέρι πορτοφολάδες, είναι ρίσκο που δεν αξίζει την έκπτωση.
Αν δεν έχεις χιούμορ, δεν στο πήρα εγώ - σόρι.
Απάντηση
#4
Για την έκδοση ετήσιας Κάρτας απαιτείται μία φωτογραφία και η επίδειξη της αστυνομικής ταυτότητας.
Η ετήσια κάρτα αποτελείται από το στέλεχος που φέρει τα πλήρη στοιχεία του κατόχου, τη φωτογραφία του κατόχου, τη σφραγίδα του Ο.Α.Σ.Α. και από 12 μηνιαία κουπόνια, ένα για κάθε μήνα.
Πριν 8 χρονια που ειχα ετησια καρτα δεν μου κρατησαν τα στοιχεια μου, καλυτερα παρε στο 185.
''Νομίζω ότι οι ιοί των κομπιούτερ θα πρέπει να θεωρηθούν ζωή. Αποκαλύπτει πολλά για την ανθρώπινη φύση το γεγονός ότι η μόνη μορφή ζωής που φτιάξαμε μέχρι σήμερα είναι καθαρά καταστροφική. Φτιάξαμε ζωή κατ’εικόνα και ομοίωσίν μας.''

Stephen Hawking.

[Εικόνα: 111acb66226bcdeaaebaa87be280636b_amg_log...z_logo.jpg]
Απάντηση
#5
(24-01-2011, 08:19 PM)amoran Έγραψε: Εγώ άλλο δεν ξέρω και θα ήθελα να ρωτήσω μην τυχόν και κάποιος εδώ έχει πάρει ο ίδιος ετήσια κάρτα και ξέρει:
Γράφουν πουθενά τα στοιχεία σου, ώστε αν τυχόν τη χάσεις ή στην κλέψουν, να μπορείς να την επανεκδόσεις χωρίς να κλαις 450 ευρώ; Γιατί αν είναι να την πάρω, να χαθεί και να μου ξαναζητάνε 450 ευρώ ή να μη μου ξαναβγάζουνε, δεν θα πάρω... Θεωρώ πως το να κρατάω ένα μικρό κομμάτι χαρτί για 1 χρόνο πάνω μου και μάλιστα σε μέρος όπου βάζουν χέρι πορτοφολάδες, είναι ρίσκο που δεν αξίζει την έκπτωση.

Είναι σημαντικό να τονιστεί ότι οι κάτοχοι ετήσιας Κάρτας θα πρέπει να φέρουν κατά τις μετακινήσεις τους με τα Μ.Μ.Μ. το στέλεχος της κάρτας και αποκλειστικά και μόνο το κουπόνι του τρέχοντος μηνός, καθώς σε περίπτωση απώλειας τα κουπόνια δεν αντικαθίστανται.
Απάντηση


Πιθανά Σχετικά Θέματα...
Θέμα: Συντάκτης Απαντήσεις: Προβολές: Τελευταία Δημοσίευση
  [News247.gr] Αρχίζει η χορήγηση των καρτών του ΟΑΣΑ για ΑμΕΑ GeorgIrisbus 0 2.877 27-06-2012, 12:10 PM
Τελευταία Δημοσίευση: GeorgIrisbus
  [ΤΡΑΙΝΟΣΕ] ΔΤ: Διευκόλυνση κατόχων καρτών απεριορίστων διαδρομών Προαστιακού GeorgIrisbus 0 1.852 14-03-2012, 08:51 PM
Τελευταία Δημοσίευση: GeorgIrisbus
  [Ναυτεμπορική] Παράταση ισχύος των καρτών απεριορίστων διαδρομών ζητεί ο ΣτΚ Giannis 1 2.669 19-11-2011, 04:41 PM
Τελευταία Δημοσίευση: ELBO O405GN
  [OAΣΑ] ΔΤ: Βελτίωση διαδικασίας έκδοσης μηνιαίων καρτών απεριορίστων διαδρομών mercedes elbo 1 2.470 10-11-2011, 03:26 PM
Τελευταία Δημοσίευση: nikos1991
  [NewsBomb] Από 20 Ιουνίου οι κάρτες απεριορίστων διαδρομών για ΑΜΕΑ Konstantinos MercedesBenz 0 1.916 17-06-2011, 09:10 PM
Τελευταία Δημοσίευση: Konstantinos MercedesBenz
  [ΟΑΣΑ] ΔΤ: Ετήσιες Κάρτες Απεριορίστων Διαδρομών Cmaniac 0 1.991 07-03-2011, 09:04 PM
Τελευταία Δημοσίευση: Cmaniac

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)