Αξιολόγηση Θέματος:
  • 6 Ψήφοι - 2.33 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Αναμνήσεις από τα ZiU-9
#3
Το κλάνγκ-κλάνγκ προφανώς ήταν ο ήχος κάποιου μεγάλου ρελέ, που έδινε ή έκοβε το ρεύμα από τον ηλεκτροκινητήρα. Σύμφωνα με ένα site που είχα βρει πολύ παλαιότερα (και δεν μπορώ να το ξαναβρω), το ZiU διέθετε δευτερεύοντα (auxiliary) ηλεκτροκινητήρα που φόρτιζε τις μπαταρίες του, γύριζε την αντλία του υδραυλικού τιμονιού και κινούσε κάτι ανεμιστήρες για την ψύξη των αντιστάσεων. Το σύστημα αυτό έκανε μονίμως ένα βουητό όσο το τρόλει ήταν σε λειτουργία, ακόμα και σταματημένο (οχι όμως όσο περίμενε "σβηστό" στην αφετηρία). Η συχνότητα του βουητού μάλιστα άλλαζε ανάλογα με το πόση ισχύ ζητούσε ο οδηγός από τον ηλεκτροκινητήρα κίνησης (προφανώς δημιουργούνταν κάποια πτώση τάσης).
Ένας δεύτερος θόρυβος που ακουγόταν περιοδικά (ακόμα και με το τρόλει "σβηστό" στην αφετηρία) ήταν το κομπρεσέρ του αέρα που κάθε λίγο έπαιρνε μπρος. Αυτό έδινε πίεση στα φρένα, πιθανώς ( ; ) στους αεροθαλάμους της ανάρτησης, αλλά και στους μηχανισμούς για τις πόρτες (κάπου είχα διαβάσει ότι τα πρώτα ZiU-9 χρησιμοποιούσαν ηλεκτρικα μοτέρ στις πόρτες κι όχι πνευματικά).

Το μικρό κουμπάκι για τις στάσεις το θυμάμαι κι εγώ, νομίζω ήταν σε κάποιες κολόνες μεταξύ των παραθύρων και συχνά οι γριούλες δυσκολεύονταν να το φτάσουν. Ή, προσπαθούσαν να πατήσουν το φωτάκι πάνω από την πόρτα, νομίζοντας ότι ειναι κουμπί! Δεν ήξερα όμως ότι αν πατούσες το πίσω ο οδηγός δεν ήξερε ποια ν' ανοίξει...

Στο αρθρωτό ZiU είχα μπει 2-3 φορές και θυμάμαι ότι με είχε εντυπωσιάσει το πόσο στενάχωρο ήταν - καμία σχέση με τα αντίστοιχα λεωφορεία Β10Μ. Επίσης, πήγαινε εκνευριστικά αργά, ακόμα και με τα μέτρα των τρόλει. Ο "μύλος" στην ένωση των βαγονιών ήταν πολύ μικρός και νομίζω ότι έτριζε και αρκετά κατά την κίνησή του. Στο αρθρωτό με είχε εντυπωσιάσει και το γεγονός ότι το πίσω βαγόνι είχε μονούς τροχούς κι όχι διπλούς.

Όποιος γνωρίζει κάποιο τεχνικό χαρακτηριστικό των ΖiU ας το μοιραστεί μαζί μας. Νομίζω ότι τα παλαιά λεωφορεία είναι πολύ ριγμένα στο νέο φόρουμ!
Απάντηση


Μηνύματα στο Θέμα
Αναμνήσεις από τα ZiU-9 - από harlek - 20-11-2010, 02:40 PM
RE: Αναμνήσεις από τα ZiU-9 - από panitos - 20-11-2010, 03:56 PM
RE: Αναμνήσεις από τα ZiU-9 - από harlek - 20-11-2010, 06:29 PM
RE: Αναμνήσεις από τα ZiU-9 - από panitos - 21-11-2010, 06:15 PM
RE: Αναμνήσεις από τα ZiU-9 - από panitos - 23-11-2010, 08:17 PM
RE: Αναμνήσεις από τα ZiU-9 - από harlek - 23-11-2010, 10:16 PM
RE: Αναμνήσεις από τα ZiU-9 - από panitos - 21-12-2010, 07:23 PM
RE: Αναμνήσεις από τα ZiU-9 - από harlek - 12-11-2011, 03:40 AM
RE: Αναμνήσεις από τα ZiU-9 - από harlek - 12-11-2011, 11:46 PM
RE: Αναμνήσεις από τα ZiU-9 - από conqui - 23-12-2011, 11:00 AM

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)