Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Μεγαλύτερη και Μικρότερη Γραμμή ΟΑΣΑ
#21
(22-06-2021, 06:23 PM)DimPapandreou Έγραψε: Υπάρχει κανένς ΣΟΒΑΡΟΣ λόγος ύπαρξης για αυτή τη γραμμή;

Μήπως επειδή συνδέει τα ΚΤΕΛ με τον κοντινότερο σταθμό μετρό; Λέμε τώρα...
Απάντηση
#22
(22-06-2021, 06:23 PM)DimPapandreou Έγραψε: Καλά 3 στάσεις;  ROFL ROFL ROFL Υπάρχει κανένς ΣΟΒΑΡΟΣ λόγος ύπαρξης για αυτή τη γραμμή;
Η γρήγορη οδική σύνδεση του σταθμού ΚΤΕΛ με τον κοντινότερο σταθμό του μετρό. Δεν είναι αρκετά σοβαρός λόγος αυτός?
Απάντηση
#23
(22-06-2021, 06:23 PM)DimPapandreou Έγραψε: Καλά 3 στάσεις;  ROFL ROFL ROFL Υπάρχει κανένς ΣΟΒΑΡΟΣ λόγος ύπαρξης για αυτή τη γραμμή;
Ναι! Φαίνεται λίγο περίεργο να έχει μόνο 1 στάση. Όμως, υπάρχει για να συνδέει τους επιβάτες που έρχονται με τα κτελ με τον πιο κοντινό σταθμό μετρό. Στην ουσία μόλις κατεβαίνουν, μπαίνουν στο λεωφορείο και τους πάει σε 3 λεπτά στο μετρό. Και το αντίστροφο...παίρνεις το μέτρο από όπου σε βολεύει, κατεβαίνεις στον ελαιώνα και σε 3 λεπτά είσαι στο σταθμό για να πάρεις το κτελ.
Απάντηση
#24
(22-06-2021, 06:37 PM)Man Lion\s city Έγραψε: Και το αντίστροφο...παίρνεις το μέτρο από όπου σε βολεύει, κατεβαίνεις στον ελαιώνα και σε 3 λεπτά είσαι στο σταθμό για να πάρεις το κτελ.
Σχετικό είναι αυτό πάντως. Εγώ όταν το είχα πάρει καθημερινή πρωί πριν μερικές βδομάδες κάναμε περίπου 20 λεπτά να φτάσουμε λόγω κίνησης στο φανάρι με την Αθηνων.
Απάντηση
#25
(22-06-2021, 06:35 PM)ecoj Έγραψε: Η γρήγορη οδική σύνδεση του σταθμού ΚΤΕΛ με τον κοντινότερο σταθμό του μετρό. Δεν είναι αρκετά σοβαρός λόγος αυτός?
Αν δούλευε σωστά όπως προτάθηκε θα ίσχυε αυτό. Συχνότητα 15-20 λεπτά (ή τέλος πάντων σε πλήρη προσαρμογή στις αφιξοαναχωρήσεις των υπεραστικών) και χωρίς εισιτήριο (είτε ήδη το έχεις από το μετρό αν φεύγεις από την Αθήνα είτε θα το βγάλεις στον Ελαιώνα μόλις αλλάξεις μέσο).

Από προσωπική εμπειρία πάντως (οκ, την πρώτη μέρα λειτουργίας της με ότι "παιδικές ασθένειες" σημαίνει αυτό) με περιθώριο 90 λεπτά από Καλλιθέα (σταθμό Ταύρου) μέχρι την ώρα αναχώρησης μου από το Κηφισό έφτασα εκεί μόλις δέκα λεπτά πριν - με ταξί από την Ιερά Οδό γιατί το λεωφορείο δεν φάνηκε ποτέ! Α, κερασάκι στην τούρτα οι εκτός λειτουργίας κυλιόμενες σκάλες στην έξοδο προς Μαρκόνι - ότι καλύτερο φορτωμένος αποσκευές!
Απάντηση
#26
(22-06-2021, 06:23 PM)DimPapandreou Έγραψε: Καλά 3 στάσεις;  ROFL ROFL ROFL Υπάρχει κανένς ΣΟΒΑΡΟΣ λόγος ύπαρξης για αυτή τη γραμμή;
Ναι βέβαια και υπάρχει. Συνδέει τον σταθμο των ΚΤΕΛ Κηφισού με τον σταθμο μετρό Ελαιώνα.
Απάντηση
#27
(22-06-2021, 06:23 PM)DimPapandreou Έγραψε: Καλά 3 στάσεις;  ROFL ROFL ROFL Υπάρχει κανένς ΣΟΒΑΡΟΣ λόγος ύπαρξης για αυτή τη γραμμή;

Απευθείας σύνδεση του ΚΤΕΛ Κηφισού με την κοντινότερη στάση Μετρό (και σύνδεση με γραμμή 3). Ήμουν από αυτούς που είχαν ζητήσει τη δημιουργία της συγκεκριμένης γραμμής και με εξέπληξε που ο ΟΑΣΑ μου απάντησε ότι όντως θα το εξετάσουν. 

Το κακό είναι ότι 2 μήνες από τότε που ξεκίνησε, εμφανίστηκε ο Covid στην Ελλάδα και το λεωφορείο πηγαινοέρχεται συνήθως με max 2-3 επιβάτες σε κάθε δρομολόγιο... Οπότε προς το παρόν, χάνεται και η ελπίδα για ένα 2ο όχημα (12:00-19:00 θα έλεγα), με συχνότητα 12-15 λεπτά και πολλοί θα συνεχίσουν να παίρνουν το 051. Μακάρι να μην καταργηθεί, τουλάχιστον μέχρι να γίνει το νέο ΚΤΕΛ.
Απάντηση
#28
(29-06-2021, 05:29 PM)MitsosDaBest Έγραψε: Απευθείας σύνδεση του ΚΤΕΛ Κηφισού με την κοντινότερη στάση Μετρό (και σύνδεση με γραμμή 3). Ήμουν από αυτούς που είχαν ζητήσει τη δημιουργία της συγκεκριμένης γραμμής και με εξέπληξε που ο ΟΑΣΑ μου απάντησε ότι όντως θα το εξετάσουν. 

Το κακό είναι ότι 2 μήνες από τότε που ξεκίνησε, εμφανίστηκε ο Covid στην Ελλάδα και το λεωφορείο πηγαινοέρχεται συνήθως με max 2-3 επιβάτες σε κάθε δρομολόγιο... Οπότε προς το παρόν, χάνεται και η ελπίδα για ένα 2ο όχημα (12:00-19:00 θα έλεγα), με συχνότητα 12-15 λεπτά και πολλοί θα συνεχίσουν να παίρνουν το 051. Μακάρι να μην καταργηθεί, τουλάχιστον μέχρι να γίνει το νέο ΚΤΕΛ.
Ταξί παίρνουν, δεν παίρνουν το 051.
Απάντηση
#29
(29-06-2021, 05:29 PM)MitsosDaBest Έγραψε: Απευθείας σύνδεση του ΚΤΕΛ Κηφισού με την κοντινότερη στάση Μετρό (και σύνδεση με γραμμή 3). Ήμουν από αυτούς που είχαν ζητήσει τη δημιουργία της συγκεκριμένης γραμμής και με εξέπληξε που ο ΟΑΣΑ μου απάντησε ότι όντως θα το εξετάσουν. 

Το κακό είναι ότι 2 μήνες από τότε που ξεκίνησε, εμφανίστηκε ο Covid στην Ελλάδα και το λεωφορείο πηγαινοέρχεται συνήθως με max 2-3 επιβάτες σε κάθε δρομολόγιο... Οπότε προς το παρόν, χάνεται και η ελπίδα για ένα 2ο όχημα (12:00-19:00 θα έλεγα), με συχνότητα 12-15 λεπτά και πολλοί θα συνεχίσουν να παίρνουν το 051. Μακάρι να μην καταργηθεί, τουλάχιστον μέχρι να γίνει το νέο ΚΤΕΛ.
Αυτη η γραμμή για να την χρησιμοποιεί πολύς κοσμος πρέπει να εχει συχνότητα 10 λεπτά το πολύ ώστε να προσφέρει ταχεία εξυπηρέτηση και σύνδεση με το μετρό. Αυτό είναι ευκολό και μπορεί να γινει χωρίς μεγαλη σπατάλη οχημάτων γιατί η γραμμή διανύει μικρη απόσταση.
Απάντηση
#30
Η 2η μικρότερη γραμμή είναι η 702 και σίγουρα στις μεγαλύτερες είναι και η 865
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)