Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Νυχτερινές γραμμές
#81
Εννοείς ώρες τύπου 22:00 - 00:00; Αν ναι, αυτό όντως ισχύει. Ειδικά στα λεωφορεία της Ανατολικής Αττικής, όπου στο 308 ήμουν ολομόναχος από την Παιανία μέχρι την Αγία Παρασκευή, αλλά και στο 316 που από τα Σπάτα μέχρι την Παλλήνη ήμουν πάλι μόνος...κάτι παιδιά είχαν μπει από Αρτέμιδα και κατέβηκαν στα Σπάτα, αλλά μετά τα Σπάτα μέχρι να βγούμε Μαραθώνος στην Παλλήνη ήμουν μόνος μου.

Από την άλλη, λεωφορεία όπως το Α10 και το Α11 στα τελευταία δρομολόγια αργά το βράδυ είναι πατείς με πατώ σε, ειδικά το Α11 που δεν είναι αρθρωτό σαν το Α10.

Ο λόγος που γίνεται αυτό στις νυχτερινές γραμμές (past midnight, όχι 22:00 - 00:00) είναι ακριβώς αυτό, γιατί οι υπάρχουσες νυχτερινές γραμμές είναι ελάχιστες. Παράδειγμα στο 790 από Γλυφάδα προς Περιστέρι επιβιβάζονται καμιά 100αρια μετανάστες (οι οποίοι προφανώς δουλεύουν λάτζα στα μαγαζιά της Γλυφάδας) και πάντα ακόμα και τις καθημερινές το 790 τιγκάρει (από Γλυφάδα πάντα...από Άγιο Αντώνιο είναι σχεδόν κενό) και μέχρι το τμήμα Σύνταγμα - Ομόνοια δεν αποβιβάζεται σχεδόν κανείς. (Έτσι και αλλιώς η Βουλιαγμένης είναι τελείως κενή τη νύχτα, εκτός από τα everest στα σύνορα Γλυφάδας - Ελληνικού και κοντά στο Metro Mall, τα B..eat στον Άγιο Δημήτριο και το Xcite στην Αργυρούπολη, δεν υπάρχει κάτι άλλο επί Βουλιαγμένης τη νύχτα. Εκτός φυσικά από μερικά περίπτερα.) Οι περισσότεροι κατεβαίνουν συνήθως Σύνταγμα και παίρνουν το 11 για να ανέβουν Πατήσια. Όποιος έχει πάρει το 790 από Γλυφάδα θα ξέρει τι γίνεται.

Σίγουρα 2-3 παραπάνω γραμμές θα βοηθούσαν την κατάσταση, και ειδικά το 608 εφ'όσον καλύπτει την Πατησίων (ή την Δροσοπούλου έστω που είναι παράλληλος) αλλά και Ζωγράφου και Γαλάτσι. Ίσως και το Β5 αφού καλύπτει 2 μεγάλους δρόμους (Αλεξάνδρας και Μεσογείων αλλά και την Αγία Παρασκευή κοντά στο Κολλέγιο που έχει κόσμο τις νύχτες)

Τέσπα...έχουμε χρόνια μπροστά μας ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει...μπορεί από 5 νυχτερινές (του αεροδρομίου δε τα μετράω) να έχουμε 15 γραμμές στο μέλλον...μπορεί να έχουμε όμως και 1. Θα δούμε.
Απάντηση
#82
Στα υπηρεσιακά μάλλον αναφέρεται ο mercedes elbo, τα οποία δεν εξυπηρετούν κόσμο.
Απάντηση
#83
Το μάθαμε κι αυτό! Το 790 κουβαλάει καμιά 100αριά μετανάστες που κάνουν λάτζα στη Γλυφάδα (η επισήμανση δεν καταλαβαίνω που βοηθάει) και πάει σχεδόν non-stop λέει μέχρι το Σύνταγμα, γιατί η Βουλιαγμένης έχει ανοιχτά τη νύχτα 2-3 φαγάδικα κι ένα ημιδιαμονής στην Αργυρούπολη! Λες και κάποιος θα πάρει το νυχτερινό για να πάει να φάει ή να γαμ...

Ενημερωτικά μόνο, η Βουλιαγμένης έχει ακόμα δύο φαγάδικα ανοιχτά τη νύχτα, το ένα στην Αργυρούπολη (γέφυρα Αλεξιουπόλεως) και το άλλο στο Μετρό του Αλίμου (η γνωστή καντίνα που τώρα έχει γίνει κατάστημα), καθώς κι ένα ακόμα ξενοδοχείο ημιδιαμονής στο Μετρό της Ηλιουπόλης (της γνωστής αλυσίδας). Ας τα "διαφημίσουμε" λίγο μπας και αυξηθεί η κίνηση στο 790 και από την άλλη κατεύθυνση, αφού έρχεται "σχεδόν κενό" (!!!) από Άγιο Αντώνιο!

Δεν φανταζόμουν πάντως ότι όλοι όσοι κατεβαίνουν με το "άδειο" 790 από Κέντρο στις 4:00 και στις 5:00 τα ξημερώματα στη στάση στο Μετρό της Ηλιούπολης μπορεί να κατευθύνονται στο ημιδιαμονής. Μέχρι τώρα πίστευα ότι είναι κάτοικοι των γειτονιών του Αγίου Δημητρίου, του Άνω Καλαμακίου και της Κάτω Ηλιούπολης που είναι τριγύρω. Τώρα καταλαβαίνω ότι μπορεί τελικά να χρειάζονται το στριμωξίδι για ν ανέβει η λίμπιντο!

ΥΓ: Όποιος έχει πάρει το 790 ξέρει τι γίνεται. Όπως και αυτός που δεν έχει πάρει το 790 φαίνεται.
Απάντηση
#84
Κακοήθης όπως πάντα ο Μάριος. Φυσικά δεν ρωτάω γιατί ο καθένας που μπαίνει στο 790 γιατί μπαίνει, αλλά από Γλυφάδα εγώ βλέπω σχεδόν αποκλειστικά μετανάστες. Και όσες φορές έχω μπει από Ελληνικό έστω, δεν έχω βρει ποτέ θέση κενή και ήταν πάντα γεμάτο, σε αντίθεση με την ανάποδη που άμα μπεις από Σεπόλια ας πούμε, θα βρεις...δεν είπα ότι είναι τελείως κενό, αλλά συγκριτικά με το από Γλυφάδα είναι!!!! Άμα στον Άγιο Αντώνιο μπαίνουν 10 στη Γλυφάδα μπαίνουν 100. Στο Σύνταγμα (για Γλυφάδα) μπαίνουν οι πιο πολύ και όχι στον Άγιο Αντώνιο.

Και αν το πάμε έτσι γιατί δε γίνετε και το 446 νυχτερινό για να εξυπηρετούνται αυτοί που μένουν στις Πεντέλες ή το 879 για να εξυπηρετούνται αυτοί που μένουν στο Θριάσιο; Οι της Βουλιαγμένης είναι οι προνομιούχοι δηλαδή; Δε θα κάτσουμε να μετρήσουμε πόσα φαγάδικα και πόσα ξενοδοχεία έχει ο κάθε κεντρικός δρόμος για να δημιουργήσουμε νυχτερινή γραμμή.

Μία καλή λύση για να λυθεί το πρόβλημα του 790 με το στριμωξίδι είναι να έχει 40λεπτα δρομολόγια και όχι ανά 1 ώρα...φυσικά ο από πάνω θα διαφωνήσει, αλλά δεν μπορούμε να ικανοποιήσουμε όλους.
Απάντηση
#85
(13-07-2019, 09:14 AM)NightLine Έγραψε: Ο λόγος που γίνεται αυτό στις νυχτερινές γραμμές (past midnight, όχι 22:00 - 00:00) είναι ακριβώς αυτό, γιατί οι υπάρχουσες νυχτερινές γραμμές είναι ελάχιστες. Παράδειγμα στο 790 από Γλυφάδα προς Περιστέρι επιβιβάζονται καμιά 100αρια μετανάστες (οι οποίοι προφανώς δουλεύουν λάτζα στα μαγαζιά της Γλυφάδας) και πάντα ακόμα και τις καθημερινές το 790 τιγκάρει (από Γλυφάδα πάντα...από Άγιο Αντώνιο είναι σχεδόν κενό) και μέχρι το τμήμα Σύνταγμα - Ομόνοια δεν αποβιβάζεται σχεδόν κανείς. (Έτσι και αλλιώς η Βουλιαγμένης είναι τελείως κενή τη νύχτα, εκτός από τα everest στα σύνορα Γλυφάδας - Ελληνικού και κοντά στο Metro Mall, τα B..eat στον Άγιο Δημήτριο και το Xcite στην Αργυρούπολη, δεν υπάρχει κάτι άλλο επί Βουλιαγμένης τη νύχτα. Εκτός φυσικά από μερικά περίπτερα.) Οι περισσότεροι κατεβαίνουν συνήθως Σύνταγμα και παίρνουν το 11 για να ανέβουν Πατήσια. Όποιος έχει πάρει το 790 από Γλυφάδα θα ξέρει τι γίνεται.

Είναι αλήθεια ότι το 790 από Γλυφάδα προς Περιστέρι, ιδίως τις ώρες 00:30-02:30, γεμίζει με υπηκόους Πακιστάν/Αφγανιστάν/Mπαγκλαvτές. Η αναφορά στην προέλευση των μεταναστών δεν γίνεται για κάποιον κακοήθη λόγο, αλλά μόνο και μόνο για να γίνει πιο σαφής η έννοια της λέξης "μετανάστης" στην παρούσα συζήτηση. 

Εν συνεχεία, το τμήμα Αγ.Αντώνιος-Κέντρο δεν θα το χαρακτήριζα καθόλου ως "κενό". Είναι πιο "χαλαρό" μεν από το τμήμα Αθήνα-Γλυφάδα από άποψη επιβατικής κίνησης, αλλά καθόλου δε κενό. 

Τώρα για να πάει κάποιος στο πάλαι ποτέ Salem ή σε άλλα ημιδιαμονής ή/και studio της Βουλιαγμένης, σίγουρα δε θα πάρει το 790!  Tongue

(13-07-2019, 03:18 PM)marios.ilioupoli Έγραψε: Το μάθαμε κι αυτό! Το 790 κουβαλάει καμιά 100αριά μετανάστες που κάνουν λάτζα στη Γλυφάδα (η επισήμανση δεν καταλαβαίνω που βοηθάει) και πάει σχεδόν non-stop λέει μέχρι το Σύνταγμα, γιατί η Βουλιαγμένης έχει ανοιχτά τη νύχτα 2-3 φαγάδικα κι ένα ημιδιαμονής στην Αργυρούπολη! Λες και κάποιος θα πάρει το νυχτερινό για να πάει να φάει ή να γαμ...

Ενημερωτικά μόνο, η Βουλιαγμένης έχει ακόμα δύο φαγάδικα ανοιχτά τη νύχτα, το ένα στην Αργυρούπολη (γέφυρα Αλεξιουπόλεως) και το άλλο στο Μετρό του Αλίμου (η γνωστή καντίνα που τώρα έχει γίνει κατάστημα), καθώς κι ένα ακόμα ξενοδοχείο ημιδιαμονής στο Μετρό της Ηλιουπόλης (της γνωστής αλυσίδας). Ας τα "διαφημίσουμε" λίγο μπας και αυξηθεί η κίνηση στο 790 και από την άλλη κατεύθυνση, αφού έρχεται "σχεδόν κενό" (!!!) από Άγιο Αντώνιο!

Δεν φανταζόμουν πάντως ότι όλοι όσοι κατεβαίνουν με το "άδειο" 790 από Κέντρο στις 4:00 και στις 5:00 τα ξημερώματα στη στάση στο Μετρό της Ηλιούπολης μπορεί να κατευθύνονται στο ημιδιαμονής. Μέχρι τώρα πίστευα ότι είναι κάτοικοι των γειτονιών του Αγίου Δημητρίου, του Άνω Καλαμακίου και της Κάτω Ηλιούπολης που είναι τριγύρω. Τώρα καταλαβαίνω ότι μπορεί τελικά να χρειάζονται το στριμωξίδι για ν ανέβει η λίμπιντο!

ΥΓ: Όποιος έχει πάρει το 790 ξέρει τι γίνεται. Όπως και αυτός που δεν έχει πάρει το 790 φαίνεται.

Όπως πάντα υπερβολικός με ουκ ολίγη δόση ειρωνείας. Το ύφος αυτό δεν τιμάει ένα μέλος που έχει γράψει και συνεισφέρει πολλά στον χώρο αυτό. Πέραν τούτου, η ως άνω "απάντηση" είναι κενή περιεχομένου καθώς δεν αποτελεί απάντηση ή παροχή πληροφοριών, αλλά απεναντίας έχει ως σκοπό να ειρωνευτεί τον συνομιλητή με τη χρήση σεξουαλικών υπονοουμένων.


Θα σε παραλούσα αυτή να είναι η τελευταία φορά που "απαντάς" με τέτοιο τρόπο σε άλλο μέλος.
Απάντηση
#86
Προσωρινά έχουμε ένα πάντρεμα της γραμμής Β2 και 040. Δεν διέρχεται από Θησέως, αλλά καβαλάει Συγγρού μέχρι τέρμα, και αντί να στρίψει προς Άγιο Κοσμά, στρίβει προς Πειραιά.

Το προτιμώ σε αυτή του την μορφή, γιατί σίγουρα η Συγγρού έχει μεγαλύτερη ανάγκη από νυχτερινές γραμμές από την Θησέως, που ένα κομμάτι της καλύπτεται από το 500, αλλά και από το τραμ στις Τζιτζιφιές στα Νότια τα Παρασκευοσάββατα.
Απάντηση
#87
(21-07-2019, 04:25 AM)NightLine Έγραψε: Προσωρινά έχουμε ένα πάντρεμα της γραμμής Β2 και 040. Δεν διέρχεται από Θησέως, αλλά καβαλάει Συγγρού μέχρι τέρμα, και αντί να στρίψει προς Άγιο Κοσμά, στρίβει προς Πειραιά.

Το προτιμώ σε αυτή του την μορφή, γιατί σίγουρα η Συγγρού έχει μεγαλύτερη ανάγκη από νυχτερινές γραμμές από την Θησέως, που ένα κομμάτι της καλύπτεται από το 500, αλλά και από το τραμ στις Τζιτζιφιές στα Νότια τα Παρασκευοσάββατα.

Το κομμάτι της Συγγρού που δεν κάνει το 040 έχει ελάχιστη ανάγκη (εκτός από τον κόμβο Συγγρού - Δαβάκη μέχρι την είσοδο του 040 στην λεωφόρο). Αντίθετα, λόγω των έργων, η συγκοινωνία στην Λεωφόρο Θησέως γίνεται ΑΙΣΧΡΗ. Χάνει άμεση εξυπηρέτηση με τον Πειραιά (για να πας τώρα Πειραιά, θες μετεπιβιβαση σε ένα από τα 218/219 μέχρι Καλλιθέα ή και με τα πόδια, και μετά από εκεί στον Ηλεκτρικό). Μάλιστα, κάθε οδός που περνάει το 040 έχει πάρα πολυ μεγάλη ανάγκη το 040
- Μην καταστρέφετε κι άλλο το 164 !  Chair  - 
Απάντηση
#88
(21-07-2019, 04:25 AM)NightLine Έγραψε: Το προτιμώ σε αυτή του την μορφή, γιατί σίγουρα η Συγγρού έχει μεγαλύτερη ανάγκη από νυχτερινές γραμμές από την Θησέως, που ένα κομμάτι της καλύπτεται από το 500, αλλά και από το τραμ στις Τζιτζιφιές στα Νότια τα Παρασκευοσάββατα.

Άλλο τι προτιμάς και άλλο ποια είναι η πραγματική ανάγκη της Θησέως. Η Συγγρού το βράδυ είναι σχετικά "νεκρή", καθώς οι επιχειρήσεις επί αυτής είναι κλειστές. Οι μόνες δραστηριότητες που έχει η Συγγρού το βράδυ είναι τα στριπτιτζάδικα και ο αγοραίος -ως επί το πλείστον παρά φύσει- έρωτας. Θα σου συνιστούσα να πραγματοποιήσεις αρκετές αυτοψίες μεταξύ των ωρών 00:00 και 06:00 στο 040 για να δεις κάποια πράγματα. Wink
Απάντηση
#89
Υπάρχει και η Χρυσοστόμου Σμύρνης στο Μοσχάτο που είναι κοντά στη Θησέως, το κομμάτι που δεν καλύπτει το 500.

Εμένα πάντως, είτε η Συγγρού είναι νεκρή είτε όχι, με εξυπηρετεί περισσότερο, γιατί η Συγγρού είναι πιο κοντά στη Βουλιαγμένης, από όπου πολλές φορές συνηθίζω να βγαίνω από το 790 (κυρίως στο τμήμα Πλατεία Καλογήρων έως και σταθμό Αλίμου) και να διασχίζω μέσα από Ασύρματο, Νέα Σμύρνη, κτλ (κατά κάποιο τρόπο, κάνω το 219 μόνος μου ας πούμε) για να καταλήξω Θησέως ή και το αντίστροφο. Ε η Συγγρού μου είναι πιο κοντά. Φυσικά αυτή η προσωρινή αλλαγή θα εξυπηρετεί και τους κατοίκους Νέας Σμύρνης και Παλαιού Φαλήρου. Στα συν επίσης, είναι ότι η διαδρομή είναι πιο γρήγορη μέσω Συγγρού παρά μέσω Θησέως, άμα θες να πας από Σύνταγμα - Πειραιά και το αντίστροφο. Εννοείται πως αυτή η αλλαγή δεν εξυπηρετεί τους κατοίκους ή όσους έχουν κάποια δουλειά στην Καλλιθέα αυτές τις ώρες, αλλά τι να κάνουμε...δε μπορούμε να τα έχουμε όλα δικά μας.

Εντάξει, μπορεί εγώ να είμαι ο μη φυσιολογικός που διασχίζω Άνω Καλαμάκια, Ασυρμάτους, κτλ για να βγω από τη μια άκρη στην άλλη, χωρίς να είμαι κάτοικος των Νοτίων γενικώς, αλλά ούτε του Πειραιά. Οπότε ποιος μετράει τη γνώμη μου; Σε έναν ιδανικό κόσμο τη νύχτα θα λειτουργούσαν όλες οι γραμμές κορμοί τουλάχιστον, έστω και με δρομολόγια ανά μία ώρα. Αλλά ο ΟΑΣΑ θα κοιτάξει τους φυσιολογικούς.
Απάντηση
#90
Στην εφαρμογή μου εμφανίστηκε το 735 και το Α10 ότι έχουν δρομολόγια στο διάστημα 00:00 και 2:00. Δεν ξέρω πως ανεβάζω εικόνες στο φόρουμ, για να ανεβάσω screenshot, αλλά έτσι φαίνεται στην εφαρμογή μου τουλάχιστον.

Απλά ρωτάω μήπως και σε εσάς εμφανίζει ότι όντως υπάρχουν μεταμεσονύχτια δρομολόγια σε αυτές τις 2 γραμμές, ή απλά είναι ένα bug της εφαρμογής.

Edit: και το Β12 είδα τώρα έχει παράταση στα δρομολόγια μέχρι τις 2. Και στις 3 γραμμές μόνο τις καθημερινές, και όχι τα ΣΚ. Αν είναι αλήθεια τι να πω...πραγματικά μένω έκπληκτος.

Άμα γινόταν παράταση μέχρι τις 2, περίμενα να γίνει σε κανένα 608 (όχι μόνο προς Ζωγράφου αλλά και προς Γαλάτσι)...αλλά δεν παραπονιέμαι, ειδικά για 735 και Α10 που είναι γραμμές που προσωπικά με εξυπηρετούν κάμποσο.
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 4 Επισκέπτης (ες)