Αξιολόγηση Θέματος:
  • 19 Ψήφοι - 2.84 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Πράσινα Λεωφορεία ΗΣΑΠ : Φωτογραφίες
#11
Το ξέρω για το 843, λόγω του ότι πήγαινα στο σχολείο μ' αυτά εκείνη την χρονιά, αλλά δεν ασχολιόμουν τότε συστηματικά και δεν ήξερα πολλά πράγματα. Αν θυμάμαι καλά για κάποια εποχή κυκλοφορούσαν μαζί με τα ΕΘΕΛίτικα στην 843
Απάντηση
#12
(27-07-2010, 09:12 PM)kostas260 Έγραψε: Αν θυμάμαι καλά για κάποια εποχή κυκλοφορούσαν μαζί με τα ΕΘΕΛίτικα στην 843

Οχι, ουδεποτε εγινε αυτο ισως θυμασαι (και αναλογως ποτε) πριν γινει η αλλαγη των γραμμων σε κορμους. Το Β18 πριν την αλλαγη ηταν το 841 και το Γ18 το 842, ολα ανεβαιναν στο ανω περαμα με ικαρο και τα πρασινα τοτε εβαζαν εναλαξ το 843, ενα λεωφορειο απτο ανω περαμα και ενα απο κατω (ετσι οπως παει σημερα). Ενημερωτικα και μονο, η μοναδικη γραμμη, στην ιστορια των ΗΣΑΠ που μοιραστηκε με την τοτε ΕΑΣ ηταν το 049 οταν η αφετηρια ηταν στην πλατεια της Αγ.τριαδας. Τοτε αποσω γνωριζω απο παλιους οδηγους εβαζε τα μισα η ΕΑΣ και τα υπολοιπα ο ΗΣΑΠ με σταθμαρχη ΕΑΣιτη.
Απάντηση
#13
Πολύ πιθανόν. Δεν ήμουν σίγουρος ούτως η άλλως. Πάντως όντως θυμάμαι ότι υπήρχε γραμμή που κυκλοφορούσαν μαζί και εφ' όσον μένω πειραιά, είναι φυσικό να τα μπέρδεψα με την 049. Thnks για την διευκρίνηση
Απάντηση
#14
(28-07-2010, 01:11 AM)B10M-SB756 Έγραψε: Ενημερωτικα και μονο, η μοναδικη γραμμη, στην ιστορια των ΗΣΑΠ που μοιραστηκε με την τοτε ΕΑΣ ηταν το 049 οταν η αφετηρια ηταν στην πλατεια της Αγ.τριαδας. Τοτε αποσω γνωριζω απο παλιους οδηγους εβαζε τα μισα η ΕΑΣ και τα υπολοιπα ο ΗΣΑΠ με σταθμαρχη ΕΑΣιτη.

και το 050 που ήταν η νυκτερινή εκδοχή του 049.
Απάντηση
#15
Οι γραμμές των πράσινων λεωφορείων ήταν:

040 Πειραιάς - Σύνταγμα
912 Καλλιθέα - Χαροκόπου
859 Πειραιάς - Δεξαμενές
843 Πειραιάς - Πέραμα
844 Πειραιάς - Άγιος Γεώργιος Κερατσινίου
874 Πειραιάς - Άνω Πέραμα

Οι 843 και 844 ουσιαστικά αντικατέστησαν τον προαστιακό τροχιόδρομο Πειραιά - Περάματος, η 843 το πλήρες δρομολόγιό του και η 844 το τοπικό που εκτελείτο μέχρι Κερατσίνι.

Μετά την απόσυρσή τους, ένα λεωφορείο δόθηκε στον Δήμο Παλ. Φαλήρου για την δημοτική συγκοινωνία, αλλά με την έλευση των Irisbus Europolis έγινε εφεδρικό και κατόπιν αποσύρθηκε τελείως. Ήταν βαμμένο λευκό με μπλε προφυλακτήρες και ποδιά.

Επίσης κάποια τα πήρε ο Δήμος Άργους, και τα έβαψε πορτοκαλί - γαλάζια. Άλλα πήγαν στα Τίρανα της Αλβανίας.

Κάποιες φορές είχα δει ένα στον Ο.Δ.Δ.Υ. στα Άνω Λιόσια, στα αρχικά του χρώματα αλλά με λογότυπα του Δήμου Πειραιά.

Να υπενθυμίσω ότι ο Η.Σ.Α.Π. απέκτησε πρόσφατα τρία Van Hool A300 από την Ε.ΘΕ.Λ. που τα έβαψε και αυτά στον κλασσικό χρωματισμό των πράσινων λεωφορείων, όμως προορίζονται για υπηρεσιακή χρήση και όχι για συγκοινωνιακό έργο. Αν και, όταν τα είχα δει στο Α/Σ Ρέντη, είχαν ακόμα τα ακυρωτικά τους μηχανήματα σε αντίθεση με τις "Βεργίνες" που είδα έτοιμες για να δωθούν σε δημοτικές συγκοινωνίες, όπου είχαν αφαιρεθεί.
Απάντηση
#16
Αυτό που είδες στον ΟΔΔΥ 99% ήταν ένα απ' τα 2 που υπήρχαν στην φαλήρου στην νίκαια σε ένα αμαξοστάσιο (; δεν είμαι σίγουρος για το τι ήταν) πριν τις γραμμές του τρένου όπως κατεβαίνουμε από θηβών. Λογικά για να ήταν στον ΟΔΔΥ έφαγαν και τα 2 κόψιμο. Οπότε να ζήσουμε να τα θυμόμαστε
Απάντηση
#17
Μερικες ακόμα φωτογραφιες από τα πρασινα λεωφορεια του ΗΣΑΠ
Οι φωτογραφιες ειναι από το http://busoldtimers.blogspot.com/

[Εικόνα: VOLVO34.071.jpg] [Εικόνα: VOLVO34.091.jpg]
[Εικόνα: VOLVO34.051.jpg]
Απάντηση
#18
Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να κάνει και μουσειακά δρομολόγια? βλέπω την ημερομηνία ότι είναι στις 20-2-2010. Μακάρι έστω και 1 το χρόνο, τα έχω επιθυμήσει
Απάντηση
#19
και εγω!!! αν και γεννηθης το 1989 τα θυμαμαι!! καημο εχω που δε προλαβα να μπω ποτε στα "μπλε"..νομιζω μια φορα πρεπει να χω μπει στο 826 ...αλλα δε θυμαμαι...αχ...
Απάντηση
#20
Φαίνεται αρκετά καλά διατηρημένο πάντως...

Προσέξτε ότι στην προμετωπίδα η γραμμή 859 αναγραφόταν ως Πειραιάς - Δραπετσώνα. Τώρα είναι Πειραιάς - Δεξαμενές στα λεωφορεία της Ε.ΘΕ.Λ..
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)