Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Παράξενες ονομασίες στάσεων στην Αθήνα
#31
(13-11-2013, 12:56 AM)garvanitis Έγραψε: Και αυτή είναι ιστορική ονομασία. Δεν έχει καμία σχέση ούτε με ΔΟΥ, ούτε με υπουργούς οικονομικών. Από μνήμης και με ενδεχόμενο να μην είναι έτσι ακριβώς (χωρίς να αλλάζει όμως το νόημα) είναι το σημείο όπου οι εισερχόμενοι στην πόλη πραματευτές κατέβαλλαν κάποιο τέλος προκειμένου να τους επιτραπεί η είσοδος και να πουλήσουν τα όποια αγαθά τους. Θα το ψάξω λίγο παραπάνω και θα επανέλθω...

Γράφουμε όλοι μαζί ταυτόχρονα και δίνουμε από δύο απαντήσεις στο ίδιο θέμα ή είναι ιδέα μου;

Υπερβάλλων ζήλος! Big Grin Ανάψανε τα αίματα μ' αυτό το θεματάκι για κάποιο λόγο...

(13-11-2013, 01:05 AM)N1Ellinikou Έγραψε: Αξίζει να δείτε και τη σειρά των στάσεων της Β12, από την Πλ. Αγίων Αναργύρων και μετά!

http://www.oasa.gr/xmap.php?id=pb12

ΒΕΒΑΙΑ!! Ξεχνιέται η στάση "Μανάρα;;" Που από τη μια μεριά τη γράφουνε "Μανάρα" κι από την άλλη "Μανάρια;;" Big Grin Οι υπόλοιπες απ' ό,τι θυμάμαι νορμάλ είναι!
Απάντηση
#32
Επειδή πήρε φωτιά το θέμα απο ό,τι βλέπω, θα μαζέψω τις απορίες σας όταν ηρεμήσετε και με τις πληροφορίες που έχω θα απαντήσω σε ορισμένες ονομασίες. Big Grin
Απάντηση
#33
Υπάρχουν κάποιες παράξενες ονομασίες στις "αριθμητικές" στάσεις των γραμμών της Άνω Νέας Σμύρνης (136/7) που κάποιες βγάζουν νόημα, κάποιες όμως όχι...

136

Έχουμε 3η - 8η Αιγαίου. Και θα περίμενε κανείς οι αμέσως προηγούμενες "επώνυμες" στάσεις να είναι επί της Αιγαίου. Όμως οι στάσεις αυτές, ΕΦΕΣΟΥ και ΑΛΣΟΣ, είναι επί της Εφέσου. Πιθανόν κάποτε η Αιγαίου ήταν διπλής κατεύθυνσης και μετά τη Βενιζέλου, ως τη Συγγρού.

137

Υπάρχουν οι 8η, 9η και 10η Αρτάκης (η 10η Αρτάκης είναι και του 136). Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ποιες είναι οι πρώτες 7 στάσεις της Αρτάκης; Διότι, η μόνη άλλη στάση είναι η Φάρου, και σε κάθε περίπτωση, το μήκος της Αρτάκης δεν δικαιολογεί 10 στάσεις! Αυτό που γίνεται λοιπόν με τη γραμμή Α της Άνω Νέας Σμύρνης (την πρώτη ιστορικά, μέσω Μπακνανά) είναι ότι υπάρχει μια αρίθμηση των στάσεων από εκεί που έμπαινε το λεωφορείο από Συγγρού μέσα στο Νέο Κόσμο και έως το παλαιό τέρμα (Σκατζουράκη):

(1η) Πύρρας
2η Μπακνανά
3η Μπακνανά
(4η) Σχολείου
(5η) Προσκόπων
(6η) Πλ. Εθνικής Αντιστάσεως
(7η) Φάρου
8η Αρτάκης
9η Αρτάκης
10η Αρτάκης
Παλαιό Τέρμα

Όντως πολύ ιδιόρρυθμη αρίθμηση!

* Και τώρα το ερώτημα: έχουμε 10η Αιγαίου. Ποιος είναι ο μεγαλύτερος αριθμός που συναντάται σε στάσεις σε λεωφόρους κ.τ.τ.;
Απάντηση
#34
Ξεχάσατε την καλύτερη στα Μελίσσια. Μήτσος-Άννα Tongue http://1.bp.blogspot.com/_ZDHdAD9tHvA/S5...833%29.jpg
Απάντηση
#35
(13-11-2013, 12:28 AM)pvuccino Έγραψε: Και ποτέ δεν κατάλαβα προς τι όλες αυτές οι "Ντάλιες" και οι "Γαρδένιες;;" Ανθοπωλεία ήταν; Και γιατί δεν υπάρχει πουθενά μια "Τριανταφυλλιά;" Μια "Αζαλέα;" Ένα "Σκυλάκι" βρε αδερφέ!! Tongue

ROFLROFLROFL

(13-11-2013, 12:53 AM)pvuccino Έγραψε: Για τους "Φάρους" δεν ξέρω! Αλλά υποθέτω ότι ήταν τα πρώτα φανάρια και ο κόσμος επειδή δεν ήξερε ακριβώς τι ήταν αυτό το πράγμα, το έλεγε Φάρο! Big Grin

Η στάση "Φάρος" εδώ στην Φιλαδέλφεια πάντως δεν έχει σχέση με τα φανάρια αλλά με το παλιό κέντρο διασκέδασης, η στάση βρισκόταν έξω από αυτό! Μιας και πιάσαμε τα νυχτερινά κέντρα, και η στάση "Κομπαρσίτα" απ' ότι μου έχουν πει από εκεί πήρε την ονομασία της, υπήρχε κέντρο με αυτή την ονομασία εκεί κοντά. Ο "Μαχαραγιάς" που αναφέρθηκε πιο πάνω ίσως ήταν κάτι παρόμοιο, εμένα τουλάχιστον μου βγάζει κάτι σε oriental club.Tongue

Επίσης, η στάση "Αλυσίδα" στα Άνω Πατήσια έχει να κάνει με την ισόπεδη διάβαση του τρένου (Θηρίο) της Κηφισιάς, πριν κατασκευαστεί ο ηλεκτρικός. Το ίδιο νόημα έχουν και τα "Σίδερα": πχ τα "Σίδερα" του 421 και του 402 ήταν ισόπεδες διαβάσεις με την γραμμή προς Λαύριο.
Απάντηση
#36
(13-11-2013, 02:09 AM)Giannis Έγραψε: Επίσης, η στάση "Αλυσίδα" στα Άνω Πατήσια έχει να κάνει με την ισόπεδη διάβαση του τρένου (Θηρίο) της Κηφισιάς, πριν κατασκευαστεί ο ηλεκτρικός. Το ίδιο νόημα έχουν και τα "Σίδερα": πχ τα "Σίδερα" του 421 και του 402 ήταν ισόπεδες διαβάσεις με την γραμμή προς Λαύριο.

Δηλ. και η περιοχή Σίδερα Χαλανδρίου από εκεί βγαίνει; Πάντα το 'χα απορία!
Απάντηση
#37
Σας έχω κι άλλες ωραίες : ΣΑΓΙΟΝΑΡΑ. ROFL Δείτε τη γραμμή 824 (δεύτερη στάση από αφετηρία).
ΞΥΡΟΤΥΡΙ : Στην 304/05 στη Λ. Σπάτων.
Απάντηση
#38
(13-11-2013, 10:14 AM)ns_ Έγραψε: Δηλ. και η περιοχή Σίδερα Χαλανδρίου από εκεί βγαίνει; Πάντα το 'χα απορία!
Ακρίβώς φίλε μου.
Ότι "Σίδερα" υπάρχει, σημαίνει σιδηροδρομική διάβαση - γραμμές τραίνου.
http://www.scribblemaps.com/#id=JXCCUaTULN
είναι η χάραξη του Λαυρειακού στο κομμάτι Αγ. Ανάργυροι - Ηράκλειο - Χαλάνδρι και η στάση Σίδερα Χαλανδρίου είναι πάνω σε αυτή. Γι'αυτό και οι οδοί Λαυρίου στη Ν. Φιλαδέλφια, δίπλα στην Εθνική και η παράλληλος της Σπύρου Λούη στην Καλογρέζα.
Κανονίστε να μου πειράξετε το 608rifle
Απάντηση
#39
(13-11-2013, 12:25 PM)nikos1991 Έγραψε: Ακρίβώς φίλε μου.
Ότι "Σίδερα" υπάρχει, σημαίνει σιδηροδρομική διάβαση - γραμμές τραίνου.
http://www.scribblemaps.com/#id=JXCCUaTULN
είναι η χάραξη του Λαυρειακού στο κομμάτι Αγ. Ανάργυροι - Ηράκλειο - Χαλάνδρι και η στάση Σίδερα Χαλανδρίου είναι πάνω σε αυτή. Γι'αυτό και οι οδοί Λαυρίου στη Ν. Φιλαδέλφια, δίπλα στην Εθνική και η παράλληλος της Σπύρου Λούη στην Καλογρέζα.

Wow! Κοίτα τι μαθαίνει κανείς...

Μια ερώτηση: η Πλ. Λαυρίου στο κέντρο της Αθήνας έχει κάποια σχέση;
Απάντηση
#40
(13-11-2013, 12:45 AM)marios.ilioupoli Έγραψε: Ξέχασες τη στάση "ΦΟΡΟΣ", στη Δάφνη. Και χωρίς να υπάρχει κάποια ΔΟΥ κοντά! Εκτός αν έμενε κανένας υπουργός οικονομικών στη γύρω περιοχή. Tongue

Όπως είπε ο φίλος παραπάνω ήταν παλία διόδια. Αντίστοιχη στάση υπάρχει και στην Κηφισίας στο ύψος της Φιλοθέης.
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)