Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Αστικό ΚΤΕΛ Βόλου
#1
Γνωρίζει κάποιος αν το αστικό ΚΤΕΛ Βόλου έχει αποκτήσει κάποιο Neoplan της ΕΘΕΛ? Παιρνόντας πρόσφατα έξω από την αφετηρία, πήρε ένα το μάτι μου, αλλά ήταν νύχτα και δεν μπόρεσα να δω περισσότερα. Πάντως δεν είχε χρώματα ΕΘΕΛ.
Απάντηση
#2
Και μια παλιά οφειλόμενη απάντηση... Της ΕΘΕΛ δεν είναι το Neoplan που είδες αλλά έχει μια πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία... Δεν είσαι μακριά πάντως από την εικασία σου. Πρόκειται για το #33 και αν και ήρθε από την Γερμανία η γλώσσα στην οποία είναι γραμμένα τα διάφορα πινακιδάκια του (Έξοδος κινδύνου κλπ.) δεν είναι η γερμανική.

Ως κουίζ, τι λέτε να να προσπαθήσετε να βρείτε τη λύση του γρίφου;

Αφού καλοσωρίσω τον AstikosVolou4780 να τον παρακαλέσω να μην το αποκαλύψει αμέσως, έτσι για το σασπένς...
Απάντηση
#3
Μπάς και είναι τίποτα ολλανδικά που ψιλομοιάζουν με τα γερμανικά? Tongue
Μπορείτε να δείτε τα βίντεο μου
Υou can see my videos : στο/at TMantzas
Απάντηση
#4
Δεν είναι ολλανδικά. Δεν συνυπολογίζεις όλα τα δεδομένα, Θωμά και καταλήγεις σε λάθος συμπεράσματα... Ξαναπροσπάθησε άλλη μια φορά και αν δεν ασχοληθεί κανένας άλλος θα το αποκαλύψω...
Απάντηση
#5
Κάτσε δεν ασχολήθηκα σοβαρά, έτσι στα κουτουρού το πέταξα. Βόλο έχει βρεθεί μόνο με το 4ΤΦ στην πανελλαδική συνάντηση, οπότε καταλαβαίνεις, οτι προτιμούσα να στρίψω το αμάξι στην Πορταριά και μετά να καταλήξουμε στην τσιπουροσυνάντηση στο κέντρο του Βόλου.
Μπορείτε να δείτε τα βίντεο μου
Υou can see my videos : στο/at TMantzas
Απάντηση
#6
Αφού δεν θέλεις να το ψάξεις και αφού εδώ και 24 ώρες δεν ασχολήθηκε κανείς ώρα για την αποκάλυψη.

Τα warnings είναι στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ! Το λεωφορείο αυτό είναι ένα από τα 8 Neoplan που ήρθαν το 1993 επί ΣΕΠ και κυκλοφόρησαν με πινακίδες ΔΟΚ. Λόγω του ότι δεν μπορούσαν να πάρουν έγκριση τύπου επειδή δεν ανταποκρίνονταν απόλυτα στις προδιαγραφές εστάλησαν πίσω στη Γερμανία για προσαρμογή στα οριζόμενα στην ελληνική νομοθεσία. Αντί να τροποποιηθούν και να επιστρέψουν, τα συγκεκριμένα οχήματα διατέθηκαν από το δίκτυο της Neoplan σε άλλους πελάτες και προστέθηκε αντίστοιχος αριθμός οχημάτων στην παραγγελία της Αθήνας που ήδη κατασκευαζόταν. Γι' αυτόν ακριβώς το λόγο έχει πολύ κοντινό serial number με το πρώτο της ΕΘΕΛ (μόλις 25 νούμερα διαφορά). Συνεπώς όταν το είδε ο 420 Peiraias - Agia Paraskevi του φάνηκε γνώριμη η εικόνα του...

Off topic τώρα, η Merc με την βαπορίσια συμπεριφορά της δεν είναι λίγο ιεροσυλία να "στρίβει"; Εκτός αν σε λένε Αγγελίδη (όχι τον δικό μας)...
Απάντηση
#7
(23-10-2013, 12:21 AM)garvanitis Έγραψε: Αφού δεν θέλεις να το ψάξεις και αφού εδώ και 24 ώρες δεν ασχολήθηκε κανείς ώρα για την αποκάλυψη.

Τα warnings είναι στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ! Το λεωφορείο αυτό είναι ένα από τα 8 Neoplan που ήρθαν το 1993 επί ΣΕΠ και κυκλοφόρησαν με πινακίδες ΔΟΚ. Λόγω του ότι δεν μπορούσαν να πάρουν έγκριση τύπου επειδή δεν ανταποκρίνονταν απόλυτα στις προδιαγραφές εστάλησαν πίσω στη Γερμανία για προσαρμογή στα οριζόμενα στην ελληνική νομοθεσία. Αντί να τροποποιηθούν και να επιστρέψουν, τα συγκεκριμένα οχήματα διατέθηκαν από το δίκτυο της Neoplan σε άλλους πελάτες και προστέθηκε αντίστοιχος αριθμός οχημάτων στην παραγγελία της Αθήνας που ήδη κατασκευαζόταν. Γι' αυτόν ακριβώς το λόγο έχει πολύ κοντινό serial number με το πρώτο της ΕΘΕΛ (μόλις 25 νούμερα διαφορά). Συνεπώς όταν το είδε ο 420 Peiraias - Agia Paraskevi του φάνηκε γνώριμη η εικόνα του...

Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση. Να σου πω την αλήθεια, μου πέρασε από το μυαλό όπως έθεσες την ερώτηση ότι μπορεί να ήταν κανένα από τα ντέμο, αλλά μετά θυμήθηκα ότι είχα δει φωτογραφίες από δύο ντέμο NEOPLAN που είχαν έρθει για τις ΣΕΠ, ενός κανονικού βαμμένο πορτοκαλί με μπλε ζωνάρι κι ενός αρθρωτού βαμμένου μπεζ. Και τα δύο όμως είχαν τον παλαιότερο, ενιαίο πρόσθιο τύπο φώτων αντί αυτών με τα τρία μικρότερα μέρη που είχαν τελικά τα αθηναϊκά. Νομίζω, αν θυμάμαι καλά, ότι το Neoplan του Βόλου έχει τα νεότερα φώτα.
Απάντηση
#8
Με έκαψες Γιώργο, βέβαια φταίω και εγώ..., έπρεπε να ξεκαθαρίσω πως θα επέστρεφα δριμύτερος, για την απάντηση. Πάντως μόνο σα σκέψη μου πέρασε, αλλά να που θα έπεφτα.
Οφ τοπικ παρτ 2: Μια χαρά στρίβει το εργαλείο ;-) και με τα Β6 που φοράω. Τώρα θα της βάλω και χειμερινά για να οργώνει στα χιόνια.
Μπορείτε να δείτε τα βίντεο μου
Υou can see my videos : στο/at TMantzas
Απάντηση
#9
(26-04-2012, 11:51 PM)420 Peiraias - Agia Paraskevi Έγραψε: Γνωρίζει κάποιος αν το αστικό ΚΤΕΛ Βόλου έχει αποκτήσει κάποιο Neoplan της ΕΘΕΛ? Παιρνόντας πρόσφατα έξω από την αφετηρία, πήρε ένα το μάτι μου, αλλά ήταν νύχτα και δεν μπόρεσα να δω περισσότερα. Πάντως δεν είχε χρώματα ΕΘΕΛ.


Καλησπέρα φίλε από Βόλο.
Πρίν σου απαντήσω στο μήνυμά σου να σου πω συγχαρητήρια για την δουλειά που έχεις κάνει όπως και να σε παρακαλέσω όταν ξανάρθεις στο Βόλο να βρεθούμε να γνωριστούμε απο κοντά.

Το μόνο που μπορώ να σου πώ είναι οτι είδες σωστά και θα σου απαντήσω με στοιχεία αν όχι σήμερα οπωσδήποτε αυριο.

Εν αναμονή....για τα περαιτέρω. Υπάρχουν και άλλες ζουμερές λεπτομέρειες!!!!!!!
Απάντηση
#10

Kαι επιστρέφω πάλι στο θέμα.
Συμφωνώ όσο αφορά τα ελληνικά γράμματα μέσα στις ασφαλειοθήκες και γενικά στα προβλεπόμενα απο τον κατασκευαστή εγγράμματα ταμπελάκια. Τα μόνα τα οποία ειναι γραμμένα στα γερμανικά είναι οι πινακίδες προορισμών που αν δεν κάνω λάθος ειναι της KRUEGER.
τώρα όσο αφορά το ίδιο το λεωφορείο έχει αγοραστεί απο μάντρα έξω απο την Στουτγκάρδη τον Ιούλιο του 2004. Ενα μήνα πρίν τους Ολυμπιακούς.Ητανε χρώματος άσπρου μέχρι και γύρω απο τα παράθυρα και όλο το υπόλοιπο κίτρινο κροκί.
Ο ιδιοκτήτης που το έφερε απο την Γερμανία όταν το αγόρασε του είπαν πως ήταν 1 απο τα 15 τελευταία κομμάτια που προοριζόταν για την Ελλάδα απλά εμείς εδώ ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΡΑΛΑΒΑΜΕ ΠΟΤΕ άγνωστο γιατί.(Ετσι του είπαν έτσι σας λέω)Cool
Οσο αφορά τα φωτιστικά σώματα είναι το μοναδικό ΝΕΟΠΛΑΝ το οποίο έχει φώτα όπως τα Αθηναικά αστικά.(αυτά τα οποία αγοράστηκαν τότε και τα απολαύσαμε στις γραμμές όπως το 720 και το 721)
Και ένα σχόλιο επειδή το δούλεψα τον Αυγουστο για 5 μέρες. Παρότι την ηλικία του και το γεγονός οτι τρώει γύρω στο ένα κιλό λαδάκι το διήμερο ,στο δρόμο (πάντα για την ηλικία του και για τα χιλιόμετρά του) ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΑΝΕΙΣ!!!!!!!!!!
Πάντα στην διάθεση του φορουμ ακόμη και για φωτό.
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)