Αξιολόγηση Θέματος:
  • 2 Ψήφοι - 4 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Irisbus Citelis
Και το 45,30 και 37 πριν να πάρουν citelis; δεν είχαν irisbus καθόλου πριν. Στο 28 γιατί δρομολόγησαν citelis για πολλά δρομολόγια ενώ στο 56 που είναι πανεύκολο σε σχέση με το 28 που το δρομολόγησαν με απόσπαση από 54; Επίσης στο 56 πάλι δρομολογήθηκε citelis με οδηγό της γραμμής άλλα το πήρε από 54 αυτός έχει εξοικείωση με irisbus ενώ συνέχεια οδηγάει 600αρι ; Όσο για τις ανηφόρες οδηγός του 54 που το ανέβασε Ωραιόκαστρο είπε τέτοια πρέπει να στέλνουν εδώ στις ανηφόρες. Τα άλλα σχετικά με τις ανηφόρες καλύτερα να μην τα ξανά πούμε irisbus και b7l.

Πάντως από τα citelis είμαι απόλυτα ευχαριστημένος έχουν πολύ δυνατό κλιματισμό και από τα citaro,b9l ντάξει και αυτά καλό έχουν να μην λέμε και καλύτερο και από τα b7l φυσικά κατά την γνώμη μου

Υ.Σ το video με το γέμισμα με 600αρι βάλτο να το δούμε
Απάντηση
Δεν καταλαβαίνεις κάποια πραγματάκια ή κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις; Έχει πουθενά καμία σχέση το 30, το 45, το 37, το 28, ή το 56 με το 26; Έχουν αυτές οι γραμμές έστω και ένα σημείο που να περνάει το λεωφορείο στο χιλιοστό; Το 28 που το θεωρείς δύσκολο αν εξαιρέσεις το μήκος του (για το οποίο δεν ευθύνεται ο ΟΑΣΘ αλλά κάποιος δήμαρχος - μη λέμε ονόματα) το μόνο σημείο που έχει καποια δυσκολία είναι η στροφή στον Κόκκορα που το μεν Β7 περνάει οριακά, το Citelis έχει ένα κίνδυνο να βρει κάτω αλλά το σηκώνεις και περνάει. Άντε και να στριμωχτούν δύο μεγάλα αυτοκίνητα στον Μαύρο Γάτο. Θα περάσει πρώτα το ένα και μετά το άλλο. Για τις ανηφόρες τι θέλεις ακριβώς να μου πεις; Δεν έχεις οδηγήσει ποτέ στη ζωή σου λεωφορείο και έχεις άποψη περί βήματος; Ας είναι... Κάνε μόνος σου τη σύγκριση: Η διαδρομή είναι Ανατόλια - Διασταύρωση Χορτιάτη με τον ίδιο οδηγό ο οποίος είναι και μέλος του φόρουμ. Με 600αρι B7L και σχεδόν πλήρες φορτίο μέχρι το Πανόραμα χρόνος διαδρομής 19 λέπτα με τις στάσεις, 208 αλλαγές ταχυτήτων και 80χαω στην ευθεία στο μοναστήρι. Την επόμενη μέρα με 200αρι CityClass και το λεωφορείο σχεδόν άδειο (20 επιβάτες) άρα και λιγότερες στάσεις ο χρόνος ήταν 23 λεπτά με 358 αλλαγές ταχυτήτων και μέγιστη ταχύτητα στο μοναστήρι κάτι λιγότερο από 70χαω. Και στις δύο περιπτώσεις χειμωνιάτικος καιρός και βραδάκι άρα ιδανικές συνθήκες για τα μηχανικά μέρη. Ποιο πάει καλύτερα στις ανηφόρες;
Αλλά ας πούμε ότι είμαι ένας ηλίθιος που δεν ξέρω τι του γίνεται. Σοβαρά πιστεύεις ότι ένας οργανισμός με εμπειρία 56 ετών στη συγκοινωνία, με πλήρως εξειδικευμένο και καταρτισμένο προσωπικό (αν αθροίσουμε τα χρόνια εμπειρίας των οδηγών του μόνο θα τρομάξεις με τον αριθμό) περιμένει εσένα να του πεις τι είναι καλύτερο και τι όχι από τα οχήματα του στόλου του για την κάθε γραμμή; Βρίσκεις κάπου λογική σε αυτά που λες;

Για το βίντεο στείλε μου με πμ το mail σου να στο δώσω. Να το ανεβάσω δεν υπάρχει περίπτωση. Εννοείται βέβαια πως είναι μόνο για προσωπική σου χρήση και δεν επιτρέπεται ούτε να το μοιράσεις αλλά ούτε και να το δημοσιεύσεις πουθενά.
Απάντηση
Γι' αυτά τα Citelis έχουμε πιο συγκεκριμένες πληροφορίες; Γιατί στην Gallery δεν είδα κάτι...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=...=3&theater

 

 
"Ομόνοια: Τέρμα τα δίφραγκα!"
Απάντηση
Δεν έχουν ουσιώδεις διαφορές, Βίκτωρα...


 

 
Απάντηση
Αγαπητέ φίλε garvanitis, ευχαριστώ για την πληροφορία. Εγώ εντόπισα μια μικρή διαφορά στη γρίλλια της μηχανής πίσω.
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=413235272142374&set=a.413227352143166.1073741827.177657235700180&type=1&theater

και


https://www.facebook.com/photo.php?fbid=...=1&theater

Επίσης, σαν το πρώτο, κυκλοφορούν δίθυρα και τρίθυρα (επιπλέον 3η πόρτα πίσω).
 

 
"Ομόνοια: Τέρμα τα δίφραγκα!"
Απάντηση
(13-01-2014, 12:53 PM)vpaparos Έγραψε: Αγαπητέ φίλε garvanitis, ευχαριστώ για την πληροφορία. Εγώ εντόπισα μια μικρή διαφορά στη γρίλλια της μηχανής πίσω.
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=413235272142374&set=a.413227352143166.1073741827.177657235700180&type=1&theater

και


https://www.facebook.com/photo.php?fbid=...=1&theater

Επίσης, σαν το πρώτο, κυκλοφορούν δίθυρα και τρίθυρα (επιπλέον 3η πόρτα πίσω).

Τα 3θυρα citelis του 2012 είναι 501-508 και 515-518 και τα 2θύρα 509 δεν είμαι σίγουρος για το τι είναι, και 510-514 2θύρα
Απάντηση
επισεις στα 500αρια δεν υπαρχει το τριτο στοπ που εχουν τα 200αρια στην μεση πισω
Απάντηση
Αγαπητοί λεωφορειόφιλοι :-)

Θα μπορούσα πολύ απλά να πάω και να ρωτήσω τον οδηγό την ώρα που οδηγάει αλλά 1ον δε θέλω να ενοχλήσω, 2ον δε θέλω να γίνω 'σπαστικός' και 3ον δε θελω να δείξω την 'παιδικότητά' μου. :-) Αλλα δε μπορώ ρε παιδιά θα σκάσω. Οπότε ρωτάω εδώ μπας και..

Είμαι λοιπον στη γραμμή 37 (NΣ Σταθμός - Κρυονερι). Το λεωφορείο είναι Irisbus. Αλλα δεν κατάλαβα μοντέλο.. Euro 5? Euro S? Citybus? Θα σας γελάσω. Και παρατηρώ τις κινήσεις των οδηγών κάθε φορά σε μία στάση. Λίγο πάνω και αριστερά απο τα κουμπιά για τις πόρτες, είναι ένας διακόπτης με πανω και κάτω θέση, τον οποίο οι οδηγοί σηκώνουν κάθε φορα οταν φτάνουν στη στάση, πατανε τα κουμπια για τις πορτες (ανοιγμα και μετα ξανα για κλείσιμο) και μετα οταν φεύγουν τον κατεβάζουν. (ή το αντιθετο, δεν θυμάμαι ακριβώς, δηλαδη κατέβασμα οταν έχει σταματήσει το λεοφορείο και μετα ανέβασμα οταν φεύγει)

Και για όνομα, δεν μπορω να καταλαβω τι σκαλτσούνια κάνει! Δεν αλλάζει την λειτουργία των κουμπιών για τις πορτες. Δηλαδη πανω για να ανοιξουν και κατω για να κλεισουν. Τα κουμπια για τις πορτες εξυπηρετουν και τις 2 λειτουργιες. Μηπως λοιπον εχει να κανει με το συστημα κιβωτίου? Ισως για να μην 'σπρώχνει' ο κινητηρας οσο ειναι το λεωφορειο σταματημενο??? Βλακειες λεω.. Μήπως ελεγχει φώτα? Οχι... Παρακαλώ βοηθήστε με γιατι δεν μπορω να κοιμηθω τα βράδια με αυτη την απορία.. :-)

Στην τελικη θα παω να ρωτησω έναν οδηγο και ας ελπίσουμε να μην είναι στις κακές του ο ανθρωπος..
Απάντηση
(16-01-2015, 10:01 AM)JohnT Έγραψε: Αγαπητοί λεωφορειόφιλοι :-)

Θα μπορούσα πολύ απλά να πάω και να ρωτήσω τον οδηγό την ώρα που οδηγάει αλλά 1ον δε θέλω να ενοχλήσω, 2ον δε θέλω να γίνω 'σπαστικός' και 3ον δε θελω να δείξω την 'παιδικότητά' μου. :-) Αλλα δε μπορώ ρε παιδιά θα σκάσω. Οπότε ρωτάω εδώ μπας και..

Είμαι λοιπον στη γραμμή 37 (NΣ Σταθμός - Κρυονερι). Το λεωφορείο είναι Irisbus. Αλλα δεν κατάλαβα μοντέλο.. Euro 5? Euro S? Citybus? Θα σας γελάσω. Και παρατηρώ τις κινήσεις των οδηγών κάθε φορά σε μία στάση. Λίγο πάνω και αριστερά απο τα κουμπιά για τις πόρτες, είναι ένας διακόπτης με πανω και κάτω θέση, τον οποίο οι οδηγοί σηκώνουν κάθε φορα οταν φτάνουν στη στάση, πατανε τα κουμπια για τις πορτες (ανοιγμα και μετα ξανα για κλείσιμο) και μετα οταν φεύγουν τον κατεβάζουν. (ή το αντιθετο, δεν θυμάμαι ακριβώς, δηλαδη κατέβασμα οταν έχει σταματήσει το λεοφορείο και μετα ανέβασμα οταν φεύγει)

Και για όνομα, δεν μπορω να καταλαβω τι σκαλτσούνια κάνει! Δεν αλλάζει την λειτουργία των κουμπιών για τις πορτες. Δηλαδη πανω για να ανοιξουν και κατω για να κλεισουν. Τα κουμπια για τις πορτες εξυπηρετουν και τις 2 λειτουργιες. Μηπως λοιπον εχει να κανει με το συστημα κιβωτίου? Ισως για να μην 'σπρώχνει' ο κινητηρας οσο ειναι το λεωφορειο σταματημενο??? Βλακειες λεω.. Μήπως ελεγχει φώτα? Οχι... Παρακαλώ βοηθήστε με γιατι δεν μπορω να κοιμηθω τα βράδια με αυτη την απορία.. :-)

Στην τελικη θα παω να ρωτησω έναν οδηγο και ας ελπίσουμε να μην είναι στις κακές του ο ανθρωπος..
Οπως και στα Citelis στην αθηνα(τον κατεβαζει ανοιγει τις πορτες μετα κλεινει τις πορτες τον ανεβαζει και φευγει).Μαλλον ειναι για να ακινητοποιείται το οχημα οταν ειναι με ανοιχτες τις πορτες
Τοπικοποιηστε τα 622,815 στον ευαγγελισμο
Απάντηση
(16-01-2015, 10:01 AM)JohnT Έγραψε: Είμαι λοιπον στη γραμμή 37 (NΣ Σταθμός - Κρυονερι). Το λεωφορείο είναι Irisbus. Αλλα δεν κατάλαβα μοντέλο.. Euro 5? Euro S? Citybus? Θα σας γελάσω.

Για να είδες πάνω ''Euro 5", είναι Irisbus Citelis. Το "Euro 5" είναι απλά η κατηγορία εκπομπών των ρύπων του κινητήρα του οχήματος.

Τώρα όσον αφορά το ερώτημά σου, υποψιάζομαι πως αναφέρεσαι στο ηλεκτρόφρενο. Ωστόσο καλύτερο είναι να σου απαντήσει κάποιο άλλο μέλος, πιο ειδικό σε τεχνικά ζητήματα του οχήματος.

Κοιμήσου ήρεμα το βράδυ! Tongue
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 Επισκέπτης (ες)