Αξιολόγηση Θέματος:
  • 2 Ψήφοι - 4 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Irisbus Citelis
(17-10-2011, 11:40 PM)chrispan Έγραψε: Τα Volvo το εχουν με διακοπτη, ειναι το (Η).

στα b9l και b7r εννοείς γιατί στα b7l βλέπω συνέχεια τον οδηγό να βάζει το χειρόφρενο συνέχεια
Απάντηση
Ολα το εχουν...
Απάντηση
εγω ξερω οτι αν ο οδηγος θελει για καποιο λογο να ξεκινησει το οχημα ενω ειναι ανοιχτες οι πορτες στα cityclass,υπαρχει ενας διακοπτης που τον κουναει και απελευθερωνει το οχημα...ιδαλως πρεπει να κλεισουν ολες οι πορτες για να απελευθερωθει το οχημα...
Απάντηση
Ειδικα το Cityclass αν εχει ανοιχτη πορτα δεν δινει γκαζι. Μηπως εννοεις το Citelis?
Απάντηση
Στα cityclass υπάρχει το σύστημα όπου μπορεί το λεωφορείο να δώσει γκάζι και με ανοιχτές τις πόρτες ή εαμα είναι απενεργοποιημένο δεν μπορεί να δώσει γκαζί με τις πόρτες ανοιχτές το έχω δει

Τα citelis είναι όπως στα citaro δεν μπορούν να δώσουν γκάζι με ανοιχτές πόρτες
Απάντηση
Τοσο το Citaro οσο και το Citelis σηκωνουν στροφες με ανοιχτες πορτες, δεν απελευθερωνουν τα φρενα. Το Cityclass παλι δεν δινει καθολου γκαζι, το συστημα που λες το αγνοω, ποιος διακοπτης ειναι και γιατι δεν αναφερεται στο manual?
Απάντηση
καταρχην εγω εχω δει στα cityclass ενω η πορτα ειναι ανοιχτη ο οδηγος να πιεζει ενα μοχλο που ειναι απο πανω του,και να παταει γκαζι και να ξεκιναει το λεωφορειο...οταν εχει ομως ανοιχτες τις πορτες και θελει να ξεκινησει αν δεν πιεσει τον μοχλο,τοτε θα περιμενει να κλεισουν ολες οι πορτες θα πατησει γκαζι,θα ακουστει ενας ηχος,και μετα θα ξεκινησει...
Απάντηση
Ο μοχλος αυτος ειναι βαλβιδα απασφαλισης του φρενου και ειναι για αλλη δουλεια, ειναι σαν το τεχνητο bus stand που κανουν στα Β9 με την επιγονατιση. Δεν ειναι συστημα ειναι "πατεντα" και μαλιστα κακη χρηση των συστηματων που προοριζονται για αλλη δουλεια. Ο λογος που βρισκεται εκει επανω ειναι για να μην ειναι προσβασιμος αμεσα, διαφορετικα θα ηταν στο ταμπλω.
Απάντηση
αυτος ο μοχλος ειναι προσθετο που εβαλε ο οασθ?η οταν κατασκευαστηκαν τα cityclass περαστηκε απο το εργοστασιο?
Απάντηση
Εκτος της τηλεματικης και των ακυρο-εκδοτικων ολα τα αλλα τοποθετουνται απο το εργοστασιο.
Δεν σου ειπα οτι ειναι after market, αλλα οτι ειναι για αλλη δουλεια, κυριως συντηρησης...
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)