Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Γραμμές - διάττοντες αστέρες
#13
(02-04-2021, 10:41 PM)Giannis Έγραψε: Εκτός από Ν1, προς το τέλος έπαιρνε και midi Solaris!

[Εικόνα: thumb___604_emp_245.jpg]

Κρίμα πάντως γιατί σαν γραμμή είχε αρκετό ενδιαφέρον η διαδρομή της καθώς διερχόταν από πυκνοκατοικημένες περιοχές που δεν είχαν άλλη σύνδεση μεταξύ τους. Επίσης εκείνη την εποχή υπήρχαν αρκετοί φοιτητές που έμεναν σε Παγκράτι/Καισαριανή αλλά χωρίς τηλεματική με συχνότητες στα 45' δεν είχε μέλλον...

Παράδειγμα τέτοιας γραμμής ήταν το Ε42 "Άνω Λιόσια-Στ. Δουκ. Πλακεντίας" ή (Χ42 όπως έγινε μετά). Το 2006 είχε ιδρυθεί και νομίζω καταργήθηκε το 2010. Από την τότε αφετηρία του Β12 ξεκινούσε και κατέληγε στον σταθμό της Δουκίσσης Πλακεντίας, μέσω Αττικής Οδού. Δεν θυμάμαι ωστόσο γιατί ιδρύθηκε. Μια φορά την είχα χρησιμοποιήσει και νομίζω ήμασταν 2-3 άτομα μέσα. Θυμάμαι ότι έβγαινε με Ρενώ.

Από γραμμές-ρουσφέτια μου έρχεται στο μυαλό μια γραμμή στην Δραπετσώνα ή στο Κερατσίνι, το 850, η οποία έκανε μια πολύ μικρή κυκλική διαδρομή αλλά δεν θυμάμαι άλλες λεπτομέρειες.

Ήταν μετεξέλιξη της γραμμής Χ21 Σταθμός Μετρό Δ.Πλακεντίας – Ολυμπιακό Κλειστό Γυμναστήριο Α.Λιοσίων / Άνω Λιόσια.
Απάντηση


Μηνύματα στο Θέμα
RE: Γραμμές - διάττοντες αστέρες - από sgkatsos - 05-04-2021, 05:13 PM

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)