Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Προτάσεις / τροποποιήσεις λεωφορειακών γραμμών μετά το άνοιγμα του μετρό Θεσσαλονίκης
#32
(24-01-2021, 12:22 AM)garvanitis Έγραψε: Θα ήταν καλό να αναπτύξεις και λίγο το σκεπτικό σου... Για ποιο λόγο να γίνουν όλες αυτές οι αλλαγές, τι όφελος θα υπάρχει και με τι κόστος...
Οι βασικοί μου στόχοι ήταν να φύγουν οι περισσότερες γραμμές από το κέντρο, για να εξυπηρετούνται από το μετρό, και όσες γραμμές παραμένουν θα εξυπηρετούν και κάποια διαφορετική περιοχή πχ. 1Χ, 2Κ, 31 και 45 εξυπηρετούν το ΚΤΕΛ αλλά το 1Χ καλύπτει Βασ. Όλγας, 2Κ καλύπτει Καλαμαριά και Βουλγάρη, 31 την Κωνσταντινουπόλεως και Τσιμισκή και 45 την Καραμανλή και Εγνατία γρηγορότερα από το 2Κ. Το 10 είναι πολύ απαραίτητο, μιας και καλύπτει τα κενά που αφήνει η μετακίνηση του 11 και του 58 και το 33 καλύπτει τα κενά του 6 εν μέρη. Όσο για τις γραμμές που κόβονται ήθελα όσο πιο πολύ να είναι κοντά στο μισό κομμένες και στο τέρμα να εξυπηρετούν μία στάση μετρό χωρίς να χρειαστεί να καταργηθεί καμία στάση στην περιφέρεια (νομίζω μόνο κάποιες στάσεις στην Δελφών αφαιρούνται με τις προτάσεις που έκανα, οι οποίες καθιστούνται περιττές εξαιτίας του μετρό), με το σκεπτικό ότι αν υπάρχουν μισά δρομολόγια, η συχνότητα θα αυξηθεί αρκετά και να είναι πιο κοντά στα 7 λεπτά ανά δρομολόγιο για σημαντικές διαδρομές, αν και δεν έχω κάνει ακριβείς υπολογισμούς για να το διαπιστώσω. Το μεγαλύτερο κόστος θα ήταν το 12 που θα σημαίνει ότι η Τούμπα δεν έχει καλή σύνδεση με Τσιμισκή και ΚΤΕΛ αλλά διορθώνεται με την ύπαρξη των 2Κ, 31 και 45 (45 θα πρέπει πλέον να κάνει στάση στην Παπάφη και στο Πανεπιστήμιο) ενώ ταυτόχρονα τα 12, 14, 17 και 37 γίνονται κυκλικά αλλά η διαδρομή τους δεν ξεπερνάει σε χρόνο την παλιά διαδρομή μετάβασής τους.
Απάντηση


Μηνύματα στο Θέμα
RE: Προτάσεις / τροποποιήσεις λεωφορειακών γραμμών μετά το άνοιγμα του μετρό Θεσσαλονίκης - από jimis2001 - 24-01-2021, 01:07 AM

Πιθανά Σχετικά Θέματα...
Θέμα: Συντάκτης Απαντήσεις: Προβολές: Τελευταία Δημοσίευση
  Προτάσεις αναδιάταξης / βελτιστοποίησης λεωφορειακών γραμμών του ΟΣΕΘ N1Ellinikou 208 143.288 23-10-2020, 05:14 PM
Τελευταία Δημοσίευση: galatas_giorgos

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)